Estonya'da Banka Hesabı Açmak

Şirket Sahipleri için 10 Adımda Estonya'da Banka Hesabı Açmak

Estonya’da şirket kaydı yapılması sürecinde, şirketin Estonya’da ortağı bulunuyorsa, şirkette Estonya’da ikamet eden işçiler çalışıyorsa veya şirket Estonya’da faaliyet yürütüyorsa, bir Estonya banka hesabı açmak için başvurulması gerekebilmektedir.

Şirketin hedeflediği faaliyetin Estonya ile alakası olmadığı durumda, banka hesabı açılmasına izin verilmemektedir. Yerel bir Estonya bankasına hesap açtırmak isteyen kişilere ait şirketlerin tam zamanlı ya da yarı zamanlı olarak Estonya sınırları içerisinde çalışmaya başlamış olması gerekmektedir.

Vizem.net Estonya’da şirket kurmak ve hesap açmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Estonya barosuna kayıtlı avukatlar aracılığı ile danışmanlık veren akredite kuruluştur.

Yabancı Ülke Vatandaşları Estonya’da Banka Hesabı Açabilir Mi?

Yabancı ülke vatandaşları Estonya’da banka hesabı açabilmektedir. Estonya’daki sistem, ülke sınırları içerisinde ikamet gerektirmeden, e-oturum programı sayesinde kişilerin online olarak banka hesabı açmasına izin vermektedir.

Kişiler 18 yaşında yada üzerinde ve geçerli bir pasaporta sahip ise, Estonya ile bağlantısını ve çalışmasını kanıtlayarak banka hesabı açabilmektedir.

Şirket Sahipleri için Estonya Banka Hesap Türleri Nelerdir?

Şirket sahipleri için Estonya banka hesap türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Vadesiz mevduat hesapları: Hesap sahibi müşterinin günlük olarak herhangi bir banka kanalından finansal işlerini yönetmesini sağlamaktadır.
 • Başlangıç hesabı: Estonya’da kurulmuş olan şirketin üzerine açılmış olmalıdır.
 • Menkul kıymetler hesabı: Açılmış olan şirketin hisselerinin borsaya açılması istendiğinde gerekmektedir.

Estonya Banka Hesabı Açmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Estonya’da banka hesabı açmak için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Kimlik fotokopisi: Şirket hissedarlarının ve yöneticilerinin kimlik belgelerinin fotokopisi gerekmektedir. Nüfus cüzdanı veya pasaport kabul edilmektedir.
 • İmza: Şirket yöneticilerinin örnek imzaları istenmektedir.
 • Şirket ana sözleşmesi: Estonya’daki şirketin ana sözleşmesi ile başka bağlantılı sözleşmeleri varsa, bunların birer fotokopisi talep edilmektedir.
 • Şirket kuruluş belgesi: Estonya Ticaret Sicilinden alınmış şirket kuruluş belgesinin bir örneği gerekmektedir.
 • Şirket faaliyet belgesi: Estonya Ticaret Sicilinden alınan güncel faaliyet belgesi istenmektedir.
 • Başvuru formları: Banka tarafından sunulan başvuru formlarının doldurulması gerekmektedir.

Estonya’da Şirket Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Estonya’da şirket banka hesabı açmak için yapılması gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

 • İstenilen belgelerin yüksek kaliteli birer çıktısının alınması gerekmektedir. Şirketin birkaç aydır gelir, gider ve ticaretinin olması önemlidir. Hiçbir müşterisi veya faaliyeti olmayan yeni şirketler banka tarafından ret edilebilmektedir.
 • Şahsi olarak başvuru formu doldurulmalı ve şirket faaliyetine en uygun olan bankaya müracaat edilmelidir.
 • Yapılan başvuru sonrasında onay gelmesi beklenmelidir. Bazı hallerde onay yerine, banka tarafından ek belge talebi de ulaşabilmektedir ve bu belgelerin de sunulması gerekmektedir. Eğer sonuç olumlu olmaz ise başka bir bankaya başvuru yapılmalıdır.
 • Onay geldikten sonra bankaya gidilip anlaşma imzalanmalıdır. Eğer onay için bankaya gidilemiyor ise buna izin veren bankalar nezdinde başka bir kişiye imza için vekalet verilebilmektedir.
 • Banka hesabı oluşturulduktan sonra, Estonya Vergi ve Gümrük Kuruluna müracaat edilerek banka hesabı kayıt ettirilmelidir.

Estonya Banka Hesabı Açmak için Bankaya Gitmek Gerekir Mi?

Estonya banka hesabı açmak için en az bir kere şahsi olarak Estonya banka ofisini ziyaret etmek gerekmektedir. Yabancı vatandaşlar için vekaleten banka hesabı açılamamaktadır.

Estonya E-vatandaşlığı Bulunanlar için Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Estonya e-vatandaşlığı bulunanlar, Estonya ile bir bağları yok ise sanal bir banka veya ödeme servis sağlayıcısı kullanarak banka hesabı açabilmektedir. E-vatandaşlığı bulunan Estonyalı iş sahipleri Payoneer, Stripe, Paypal veya Wise sistemleri üzerinden para transferi yapabilir veya hesap açabilirler.

Şirket sahiplerinin Estonya ile bir bağları var ise yerel bankalardan iş hesabı açmaları mümkün olmaktadır; ticari hesap seçeneği sunan yerel bankalardan hesap açılabilmektedir. En bilinen yerel Estonya bankaları LHV, Swedbank, SEB, COOP ve Luminor’dur. Estonya’da bulunmayan kişiler şirket faaliyetlerini Estonya e-residency sistemi ise yürütüyorsa, yerel bankalardan hesap açılması önerilmemektedir.

Estonya Bankaları Nelerdir?

Estonya bankaları aşağıda listelenmiştir.

 • Bank Citadele
 • Bigbank
 • Coop Pank
 • Holm Bank
 • Inbank
 • LHV Bank
 • Luminor Bank
 • SEB Pank
 • Swedbank
 • TBB Pank

Estonya Bankaları Hesap Açma Ücretleri ve İşlem Süreleri Ne Kadardır?

Estonya bankaları için hesap açma ücretleri ve işlem süreleri aşağıda tabloda verilmiştir.

BankaHesap Açma İşlem SüresiHesap Açma Ücreti
Swedbank10 gün200 euro
SEB10 gün500 euro
Luminor10 gün250 euro
LHV30 gün200 euro
Citadele30 gün500 euro

Estonya’da Banka Hesabı Açmak Zor Mudur?

Estonya’da banka hesabı açmak, bazı şartların sağlanması gerektiği için özellikle Estonya’da bulunmayan kişiler için zor olabilmektedir. Estonya yerel bankalarının çoğu ticari hesap sahipleri ile en az bir kere yüz yüze görüşme talebinde bulunmaktadır; ayrıca açılmış olan şirketin hali hazırda bir ticari faaliyeti ve kendi portföyü olması gerekmektedir. Estonya ile bir bağı bulunmayanların yerel bankalarda hesap açmasına izin verilmeyebilmektedir. Ayrıca, Estonya bankalarının ticari hesap açılması için istemiş oldukları ücretler de yüksek sayılabilmektedir.

Estonya’da banka hesabı açmanın bir diğer yolu ise e-residency programı sayesinde Estonya vatandaşı olmadan ya da Estonya’da ikamet etmeden banka hesabı açılmasıdır ve bu yöntem ile hesap açılması çok daha kolaydır.

Estonya’da Şirket Kuranların Estonya Banka Hesabı Açması Şart Mıdır?

Estonya’da şirket kuranların Estonya banka hesabı açması zorunlu değildir. 2019 yılından itibaren Avrupa Ekonomik Topluluğu banka hesapları da Estonya yetkilileri tarafından kabul edilmektedir. Eğer şirket sahibi, Estonya’da ikamet etmiyor veya işyerini Estonya’dan yönetmiyor ise yabancı bir banka hesabı açmış olması daha mantıklı olmaktadır.

Estonya bankalarından bir ticari hesap açmak zorunlu olmasa da Estonya’da şirket kurmak isteyen kişilerin mutlaka bir banka hesabı bildirmeleri zorunludur; bu sebeple Avrupa Ekonomik Topluluğu ülkelerinden açılan hesaplar da kabul edilmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: