Polonya'da Pilot Eğitimi

Polonya'da Pilot Eğitimi: Polonya Pilotaj Eğitimi Fiyatları

Polonya’da pilot eğitimi veren uçuş okulları; uluslararası geçerliliği olan saygın uçuş okullarının bulunması, uygun fiyatlara eğitim vermesi ve konaklama ihtiyaçlarının diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelere göre ucuz olması nedeniyle pilot adayları tarafından tercih edilmektedir.

Pilot okulu eğitimlerinde; ticari havacılık, yönetim ve liderlik, yönetim ve ulaşım sistemleri teorisi, ekonomi, havacılık mühendisliği, lojistik, ulaşım coğrafyası, düzenleme ve güvenliği bir araya getirildiği ders içerikleri bulunmaktadır. Eğitimlerde, akademik uzmanlık ile birlikte simülasyon ve uygulama faaliyetleri yer almaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Polonya’da Pilotaj Eğitimi Nasıldır?

Polonya’da pilotaj eğitimi almak için en az lise mezunu veya dengi okul mezunu olmak gerekmektedir. Eğitimi tamamlayan adaylar, EASA (Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı) profesyonel hava taşımacılık pilot lisansı sahibi olmaktadır. EASA lisansı tüm Avrupa ülkelerinde, Türkiye’de dahil olmak üzere başka birçok ülkede geçerlidir.

Pilotaj eğitimi sonunda adaylar; özel pilot, ticari pilot, uçuş eğitmeni, havayolu taşıma pilotu lisanslarının yanı sıra, araç uçuş eğitimi, uçuş eğitmeni ve çok motorlu aletli (sınıf yetkisi) uçuş eğitmeni, çok motorlu lisans eğitimi alabilmektedir.

Polonya’daki pilotaj okulları; uluslararası geçerliliğe sahip olması, Avrupa’da en uygun ve kaliteli uçuş eğitimi vermesi, üniversite mezunları için ve dil seviyesi yüksek olan kişilerin eğitimi daha erken bitirme imkanı, barınma masraflarının daha az olması, mezun olduktan sonra iş bulma imkanının yüksek olması ve pilotaj eğitimi yanında bir fakülteye kayıt olarak eğitim görülebilmesi açısından diğer alternatiflerine göre daha çok tercih edilmektedir.

Polonya Pilot Eğitimi Süresi Ne Kadardır?

Polonya pilot eğitimi süresi farklı lisanslara göre değişiklik göstermektedir. Özel pilot lisansı, 145 saat; gece uçuş kuralları derecelendirme eğitimi lisansı 11 saat; havayolu taşımacılığı pilot lisans teorisi eğitimi 650 saat; hour building – komutadaki pilot (PIC) lisans eğitimi 110 saat; alet derecelendirme lisans eğitimi 50 saat; çok motorlu piston (L) eğitimi 50 saat; uçak eğitimi ve aletli uçuş eğitimi lisansı 5 saat ve ticari pilot lisans eğitimi ise 17 saat sürmektedir.

Polonya Pilotaj Üniversitesi Hangileridir?

Polonya pilotaj üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Lazarski Üniversitesi
 • Bilgi Teknolojileri ve Yönetimi Üniversitesi
 • Coventry Üniversitesi

Eğitim süreleri Polonya’daki pilot üniversiteleri için 3 senedir ve B1 seviyesinde dil yeterliliği ile gerekli ödemelerin yapılmış olması gerekmektedir.

Polonya’daki En İyi Pilotluk Okulları Hangileridir?

Polonya’daki en iyi pilotluk okulları aşağıda listelenmiştir.

 • Pilot Gate Uçuş Okulu
 • LOT Uçuş Akademisi
 • Biernat Havaalanı Uçuş Okulu
 • Zonda Aero Uçuş Okulu
 • Fly Service Uçuş Okulu
 • Varşova Aero Kulübü
 • Aero Poxnan - Avrupa Cirrus Simülasyon Merkezi
 • Gold Wings Uçuş Akademisi
 • Royal Star Aero Uçuş Okulu
 • Runway Pilot Okulu
 • Silvair Pilot Okulu
 • Smart Aviation Pilot Okulu
 • Smartaero Pilot Okulu
 • Ventum Air Uçuş Akademisi

Polonya Pilot Gate Uçuş Okulu Nasıldır?

Pilot Gate Uçuş Okulu, Polonya’nın başkenti Varşova’da bulunmaktadır. Global olarak geçerli olan ve Polonya sivil havacılığı tarafından verilen EASA lisansı alınabilmektedir. Eğitimler; tecrübeli uçuş hocalarıyla beraber birebir, eğitime elverişli kontrollü ve kontrolsüz hava sahalarında öğrenciye dayalı esnek bir eğitim programı ile gerçekleştirilmektedir.

Pilot Gate Uçuş Okulu’nda pilotluk eğitimi, toplam 990 saat, 18 aydan oluşmakta ve vergiler dahil toplamda 49.000 EUR tutmaktadır. İlk ödeme; 10.000 EUR tutarında, daveti̇ye ve kabul mektubu alınması için gerçekleştirilmektedir. Kalan mi̇ktar 4 taksi̇t hali̇nde ödenebilmektedir. Eği̇ti̇mi̇n tamamını Pilot Gate Uçuş Okulu’ndan almayı taahhüt eden ve sözleşmeyi̇ i̇mzalayan öğrenciler, vergi̇si̇z fi̇yat olan 40.050 EUR üzeri̇nden ödeme yapmaktadır. Eği̇ti̇mi̇n belli̇ bi̇r bölümünü almak i̇steyen öğrenci̇ler i̇se vergi̇li̇ fi̇yat üzeri̇nden ödeme yapmaktadır.

Polonya LOT Uçuş Akademisi Nasıldır?

Polonya LOT Uçuş Akademisi, başkent Varşova’da yer almaktadır. Polonya LOT Uçuş Akademisi’nde özel pilot (PPL), ticari pilot (CPL), havayolu taşıma pilotu (ATPL), aletli gece uçuşu (IR), çok motorlu uçuş, jet yönlendirme kursu (JOT) ve çok mürettebatlı iş birliği kursu (MCC) gibi eğitimler sonucunda lisanslar alınabilmektedir. özel pilot lisansı (PPL), toplam 118 saat sürmekte ve teorik ders ücreti olan 2.900 PLN’ye ek olarak, 23.000 ile 25.000 PLN arasındaki tutardaki staj ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Polonya Biernat Havaalanı Uçuş Okulu Nasıldır?

Polonya Biernat Havaalanı Uçuş Okulu, Gadki şehrinde yer almaktadır. Polonya Biernat Havaalanı Uçuş Okulu’ndan; özel pilot lisansı (PPL), uçuş eğitmeni lisansı (CFI / FI), gece uçuşu ve deniz uçağı lisansı alınabilmektedir.

Teorik eğitim, havalimanındaki 7 saatlik derslerden oluşmaktadır ve deniz uçakları ile ilgili yasal konular, su rezervuarlarında gezinme ilkeleri, taksi teknikleri, iniş yerlerinin seçimi, su yüzeyinde kalkış ve iniş ilkeleri işlenmektedir. Ayrıca, deniz uçaklarının yapımındaki farklılıkları ve kullanılan modifikasyonların performans ve işletim prosedürleri üzerindeki etkisi açıklanmaktadır. Teorik eğitim genellikle pratik eğitimin başlamasından hemen önce düzenlenmektedir.

14 saat sabit eğitim ile 86 saat kendi kendi kendine çalışma 1.845 PLN ve 30 saat sabit eğitim ile 70 saat kendi kendine çalışma 3.690 PLN tutmaktadır. Özel pilot lisansı (PPL) toplam 145 saat sürmekte olup, teori dersleri tutarına ek olarak uygulama dersleri uçak tipine göre 640 ile 800 PLN arasında değişmektedir

Polonya Zonda.Aero Uçuş Okulu Nasıldır?

Polonya Zonda.Aero Uçuş Okulu, Biale Blota şehrinde yer almaktadır. Polonya Zonda.Aero Uçuş Okulu; özel pilot, ticari pilot, havayolu taşıma pilotu, uçuş eğitmeni, gece uçuş görevlisi gibi lisansların yanında çok mürettebat işbirliği kursu (MCC) da sağlamaktadır.

Özel pilotluk lisans eğitiminin içeriği; havacılık hukuku, yetenekler ve sınırlamalar, bağlantı, meteoroloji, uçuş kuralları, operasyonel prosedürler, uçak ve navigasyon hakkında genel bilgilerden oluşmaktadır ve toplamda 130 saat sürmektedir. Özel pilotluk eğitiminde, teorik kurs 1900 PLN tutarında, uygulama eğitimi ücreti ise 29.900 PLN’den başlamaktadır.

Polonya Fly Service Uçuş Okulu Nasıldır?

Polonya Fly Service Uçuş Okulu, Wroclaw şehrinde yer almaktadır. Polonya Fly Service Uçuş Okulu’nda havacılık eğitimi; LAPL, PPL , NVFR, MEPL, IFR, CPL ve ATPL lisansları alınabilmektedir.

Fly Service Uçuş Okulu’nda ATPL eğitimi 700 saat teorik eğitim ve 200 saat pratik eğitim şeklindedir. PPL eğitimi ise 3 aylık bir teorik eğitim ve 45 saatlik bir pratik eğitimden oluşmaktadır. Polonya Fly Service Uçuş Okulu’nun belirli fiyatları bulunmamakta ve kişiye göre fiyat biçilmektedir.

Polonya Varşova Aero Kulübü Nasıldır?

Polonya Varşova Aero Kulübü, başkent Varşova’da yer almaktadır. Polonya Varşova Aero Kulübü’nde; havacılık hukuku, olasılıklar ve sınırlamalar, iletişim, meteoroloji, uçuş kuralları, işletim prosedürleri, uçuş yürütme ve planlama, uçak hakkında genel bilgi ve navigasyon eğitimleri verilmektedir ve teori dersleri 100 saat sürmektedir. Fiyatlar; LAPL (A) lisansı uygulamalı eğitimi için Cessna 152 uçağında 18.900 PLN’den; PPL (A) lisansı uygulamalı eğitimi AT-3 / Cessna 152 uçağında 28.350 PLN’den ve Cessna 172 uçağında 36.450 PLN’den başlamaktadır.

Polonya Aero Poxnan - Avrupa Cirrus Simülasyon Merkezi Nasıldır?

Polonya Aero Poxnan - Avrupa Cirrus Simülasyon Merkezi, Poznan şehrinde yer almaktadır. Aero Poxnan - Avrupa Cirrus Simülasyon Merkezi’nde; özel pilot, ticari pilot, uçuş eğitmeni, gece derecesi aletli uçuş ve Cirrus uçağı EFIS gösteri lisansı verilmektedir.

Polonya GoldWings Uçuş Akademisi Nasıldır?

Polonya GoldWings Uçuş Akademisi, Varşova ve Krakow şehirlerinde olmak üzere iki şubeye sahiptir. Polonya GoldWings Uçuş Akademisi’nde; özel pilot, ticari pilot, uçuş eğitmeni, havayolu taşıma pilotu lisanslarının yanı sıra, araç uçuş eğitimi, uçuş eğitmeni ve çok motorlu aletli (sınıf yetkisi) uçuş eğitmeni, çok motorlu uçuş (MEI) lisansların yanında akrobasi eğitimleri de verilmektedir. Teorik eğitim, eğitmenler eşliğinde 100 saatlik derslerden oluşmaktadır.

GoldWings Uçuş Akademisi; eğitimin ayrılmaz bir parçası olan e-öğrenme platformu, sunum şeklinde 900 sayfadan fazla eğitim materyali, 400 sayfadan fazla yardımcı materyal ve 2000’den fazla cevaplı sınav sorusundan oluşan bir veri tabanına sahiptir. Uygulama eğitim müfredatı, PPL(A) için PART-FCL yönetmeliklerine göre en az 45 saatlik eğitim uçuşlarını içermektedir. Teorik kurs 400 EUR, PRO bireysel teorik kurs 1300 EUR, 45 saat yeni PS-28 cam kokpit eğitimi veya Diamond DA-20 eğitimi 6.900 EUR’dan başlamaktadır.

Royal StarAero Uçuş Okulu Nasıldır?

Polonya Royal StarAero Uçuş Okulu, Mielec şehrinde yer almaktadır. Polonya Royal StarAero Uçuş Okulu’nda; özel pilot lisansı, ticari pilot lisansı, hava taşımacılığı pilot lisansı ATPL için kurslar bulunmaktadır. Özel pilot lisansı eğitiminde; hava hukuku, uçak genel bilgisi, uçuş performansı ve planlaması, insan performansı, meteoroloji, navigasyon, haberleşme, uçuş prensipleri ve uçak kullanım kılavuzu dersleri yer almaktadır. Öğrenciler, tam donanımlı eğitmenler eşliğinde 100 saatlik derslerden sonra teorik kısmı tamamlamaktadır ve ilgili konularda sınava girmektedir. Uygulamalı uçuş eğitimi ise, tek motorlu uçaklarda toplam 45 saat yapılmaktadır. Kurs süresi 1 ile 2 ay süresinde olup, kursun başlangıcına ve hava şartlarına göre artma ya da azalma gösterebilmektedir. Diğer lisanslar için verilen eğitimlerin süreleri farklılık göstermektedir.

Runway Pilot Okulu Nasıldır?

Polonya Runway Pilot Okulu, Varşova şehrinde bulunmaktadır. Polonya Runway Pilot Okulu’nda; spor pilotu (SPL/LSA), özel pilot (PPL), ticari pilot (CPL), uçuş eğitmeni (CFI / FI), havayolu taşıma pilotu (ATPL), EASA havayolu taşıma pilotu (ATPL), yer okulu çoklu pilot lisansı (MPL), gece uçuş derecesi aletli uçuş (IR), aletli çok motorlu uçuş eğitmeni, çok motorlu uçuş eğitmeni (MEI), personel kontrol pilotu gibi lisans eğitimleri bulunmaktadır. Özel pilot lisansı eğitimindeki teori dersleri, Polonya Runway Pilot Okulu merkezinde ve çevrimiçi olarak 135 saat olacak şekilde işlenmektedir. Özel pilot lisansındaki uygulamalı eğitim, 10 saatini katılımcıların yapacağı, minimum 45 saatlik uçuşları içermektedir. Uygulamalı eğitim sırasında dairesel uçuşlarda; uçağın nasıl kontrol edileceği, dış görüş olmadan uçmanın temelleri ve ilk rota uçuşlarının ilkeleri işlenmektedir. Diğer lisanslar için verilen eğitimlerin süreleri farklılık göstermektedir.

Silvair Pilot Okulu Nasıldır?

Polonya Silvair Pilot Okulu, Varşova’da yer almaktadır. Polonya Silvair Pilot Okulu’ndan; özel pilot, ticari pilot, çoklu mürettebat iş birliği, aletli uçuş, çok motorlu sınıf yetkilisi, çok motorlu uçuş eğitmeni, jet yönlendirme kursu ve personel denetmeni gibi lisanslar alınabilmektedir.

Smart Aviation Pilot Okulu Nasıldır?

Polonya Smart Aviation Pilot Okulu, Poznan’da yer almaktadır. Polonya Smart Aviation Pilot Okulu’nda; özel pilot, ticari pilot, havayolu taşıma pilotu, uçuş eğitmeni ve aletli çok motorlu uçuş eğitmeni, gece uçuşu aletli uçuş, çok motorlu sınıf yetkilisi, jet oryantasyon kursu ve çoklu mürettebat iş birliği kursu gibi lisans ve eğitim programları bulunmaktadır. Özel pilot lisans programı, Bristol Groundschool iş birliğiyle 100 saatlik teorik eğitim ile Yeni Tecnam P2008 JC’de 45 saatlik uygulamalı uçuş eğitiminden sonra girilen 1.5 saatlik yetenek testinden oluşmaktadır. Özel pilot lisans programı ücreti 7.950 EUR tutmaktadır. Diğer lisanslar için verilen eğitimlerin süreleri ve fiyatları farklılık göstermektedir.

Smartaero Pilot Okulu Nasıldır?

Polonya Smartaero Pilot Okulu, Varşova’da yer almaktadır ve özel pilot ticari pilot, uçuş eğitmeni, havayolu taşıma pilotu, EASA ATPL yer okulu, gece derecesi aletli uçuş, uçuş eğitmeni, çok motorlu aletli sınıf yetkilisi uçuş eğitmeni ve zemin okulu sınıfları gibi lisans ve eğitim programları bulunmaktadır. Özel pilot lisansı eğitimi, 100 saatlik teorik eğitim ve 45 saatlik uygulama bölümlerinden oluşmakta ve Cessna 152 uçağında gerçekleştirilmektedir. Lisans sahibi olabilmek için, Sivil Havacılık Otoritesi (CAA) tarafından yapılan sınavın geçilmesi gerekmektedir. Vergiler dahil özel pilot lisansı teori eğitimi 1.599 PLN ve uygulama eğitimi ise 31.590 PLN tutmaktadır. Diğer lisanslar için verilen eğitimlerin süreleri ve fiyatları farklılık göstermektedir.

Ventum Air Uçuş Akademisi Nasıldır?

Polonya Ventum Air Uçuş Akademisi, Varşova’da yer almaktadır ve özel pilot, ticari pilot, uçuş eğitmeni, havayolu taşıma pilotu, EASA havayolu taşıma pilotu (ATPL), entegre kurs çoklu pilot, gece uçuşu aletli uçuş, uçuş eğitmeni ve aletli çoklu motor uçuş eğitmeni, jet oryantasyon kursu, EFIS ekran kontrol görevlisi ve yer okulu sınıfları gibi lisans ve eğitim programları bulunmaktadır. Avrupa standartları ve FCL yönetmeliklerine uygun teorik eğitim programı; havacılık hukuku, uçuş kuralları, seyrüsefer ve radyo seyrüsefer, meteoroloji, uçak yapımı, uçak performansı, güvenli uçuş kuralları, uçuş planlaması, hava yazışması, insan vücudunun sınırları ve yetenekleri ile ilgili konuları kapsamaktadır.

Özel pilot lisansı, e-öğrenme platform sistemine dayalı 79 saat bireysel çalışma ve okulda 3 günlük bir toplantıda 21 saatlik sınıf derslerinden oluşmaktadır. Eğitim 6 hafta sürmekte ve FCL gerekliliklerine uygun olarak 9 konuyu kapsamaktadır. Uygulamalı eğitim normal şartlarda 45 saatlik uçuş süresinde; PS28 Cruiser veya CESSNA 150/152 uçağında 40 saat şeklindedir. Özel pilot lisansı teori eğitimi, 1.800 PLN ve uygulama eğitimi ise 3.000 PLN tutarındadır. Diğer lisanslar için verilen eğitimlerin süreleri ve fiyatları farklılık göstermektedir.

Polonya Pilotluk Eğitimi Fiyatları Nasıldır?

Polonya pilotaj eğitimi fiyatları farklı okullar için tabloda verilmiştir.

Okul AdıTeori ve Uygulama Eğitim SüresiÜcret
Pilot Gate Uçuş Okulu990 saat49.000 EUR
LOT Uçuş Akademisi118 saat26.900 EUR
Biernat Havaalanı Uçuş Okulu145 saat5.490 PLN
Zonda Aero Uçuş Okulu130 saat31.800 PLN
Varşova Aero Kulübü100 saat teori eğitimi18.900 PLN (uygulama eğitimi)
Gold Wings Uçuş Akademisi145 saat7.300 EUR
Royal Star Aero Uçuş Okulu145 saat-
Runway Pilot Okulu180 saat-
Silvair Pilot Okulu145 saat7.950 EUR
Smartaero Pilot Okulu145 saat33.190 PLN
Ventum Air Uçuş Akademisi145 saat4.800 PLN

Polonya’da pilotluk eğitimi ücretleri; eğitim süresi, eğitim ekipmanları, lisans eğitimi programlarına ve pilotluk okuluna göre değişmektedir.

Polonya’da Uçuş Eğitimi Hangi Dilde Verilir?

Polonya’da uçuş eğitimi, genellikle İngilizce ve Lehçe dillerinde verilmektedir. Bazı okullarda Almanca dilinde eğitim de verilmektedir.

Polonya’da Pilotaj Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

Polonya’da pilotaj eğitiminin avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Uygun eğitim fiyatları
 • Uzman eğitmenler
 • Kaliteli eğitim
 • Uygulamalı eğitim teknikleri
 • Simülasyon imkanları
 • Uluslararası geçerlilik
 • Okul çeşitliliği
 • Pilotluk eğitimi alırken üniversite okuma imkanı
 • Uygun konaklama koşulları

Polonya’da Uçuş Okulunda Okuma Şartları Nelerdir?

Polonya’da uçuş okullarında okuma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • En az 16 yaşında olmak
 • Geçerli JAR-FCL Sınıf 1 veya Sınıf 2 Sağlık Sertifikası’na sahip olmak
 • Birbiriyle bağlantılı olan ve ileri seviye lisanslar için önceden gerekli eğitimin lisansına sahip olmak
 • Ödemeyi gerçekleştirmiş ve bazı okulların prosedürlerine göre ön ödeme yapmış olmak
 • Geçerli vizeye sahip olmak
 • En az lise mezunu olmak
 • Sağlık sorununa sahip olmamak

Polonya Uçuş Okulu Fiyatları Ne Kadardır?

Polonya pilotaj ücreti farklı lisans programlarına göre aşağıda süreleriyle birlikte verilmiştir.

Lisans ProgramıSüresiŞartıÜcreti
Uçak eğitimi için özel pilot lisansı145 saat-8.800 EUR
Gece uçuş kuralları derecelendirme eğitimi11 saatUçak eğitimi için özel pilot lisansı1.300 EUR
Havayolu taşımacılığı pilot lisans teorisi eğitimi650 saatUçak eğitimi için özel pilot lisansı1.100 EUR
Hour building – komutadaki pilot lisansı (PIC)110 saatUçak eğitimi için özel pilot lisansı15.800 EUR
Alet derecelendirme eğitimi50 saatUçak eğitimi için özel pilot lisansı ve gece uçuş kuralları derecelendirme eğitimi15.000 EUR
Çok motorlu piston (L) eğitimi6 saatUçak eğitimi için özel pilot lisansı15.000 EUR
Uçak eğitimi ve aletli uçuş eğitimi5 saatAlet derecelendirme eğitimi ve çok motorlu piston (l) eğitimi15.000 EUR
Ticari pilot lisans eğitimi17 saat200 saatlik uçuş deneyimi15.000 EUR

Polonya Pilotaj Eğitimi ile Hangi Lisanslar Alınabilir?

Polonya pilotaj eğitimi ile alınabilecek lisanslar aşağıda listelenmiştir.

 • Gece uçuş kuralları derecelendirme lisansı
 • Havayolu taşımacılığı pilot lisans teorisi lisansı
 • Hour building – komutadaki pilot lisansı
 • Çok motorlu piston (L) lisansı

Polonya Pilot Okulu Lisansı Türkiye’de Geçerli Midir?

Polonya pilot okulu lisansı Türkiye’de geçerlidir. Pilot okulu lisansı sahipleri, Türkiye’de mesleklerini icra edebilmektedir.

Polonya Pilotluk Eğitimi ile Hangi Ülkelerde Çalışmak Mümkündür?

Polonya pilotluk eğitimi ile hangi ülkelerde çalışabileceği aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya
 • Finlandiya
 • Letonya
 • Romanya
 • Belçika
 • Fransa
 • Litvanya
 • Slovakya
 • Bulgaristan
 • Almanya
 • Lüksemburg
 • Slovenya
 • Kuzey Kıbrıs
 • Yunanistan
 • Malta
 • İspanya
 • Çek Cumhuriyeti
 • Macaristan
 • Hollanda
 • İsveç
 • Danimarka
 • İrlanda
 • Polonya
 • Birleşik Krallık
 • Estonya
 • İtalya
 • Portekiz
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Karadağ
 • Arnavutluk
 • Kuzey Makedonya
 • Sırbistan
 • Türkiye
 • Ermenistan
 • Gürcistan
 • Çin
 • Avustralya

Polonya Pilotluk Eğitimi ile Hangi Havayolu Şirketlerinde Çalışmak Mümkündür?

Polonya’da alınan eğitimi kabul eden en popüler havayolu şirketleri aşağıda listelenmiştir.

 • Lufthansa
 • İsviçre Uluslararası Hava Yolları
 • Avusturya Hava Yolları
 • KLM Hollanda Kraliyet Hava Yolları
 • İngiliz Hava Yolları
 • Virgin Atlantik
 • Aeroflot
 • Fransa Hava Yolları
 • İberya
 • Türk Hava Yolları

Polonya Pilot Eğitimi Lisans Çeviri İşlemleri Nasıl Yapılır?

Polonya pilot eğitimi lisansının Türkiye’de çevirisi yapılmaktadır ancak şartlar koşulmuştur. Bir ICAO Üyesi Devlet tarafından verilen havayolu taşıma pilotu lisansının Türk JAR-FCL lisansına dönüştürülmesi için, başvuru sahibinin öncelikle Türk JAR-FCL havayolu taşıma pilotu lisansı alma şartlarından; teorik bilgi sınavı ve yetenek testini geçme koşulunu yerine getirmesi gerekmektedir.

Teorik bilgi sınavında başvuru sahibi, SHGM veya bir EASA üyesi ülke tarafından karşılıklı tanıma kapsamında yürütülen ATPL (A/H) teorik bilgi sınavlarını geçmiş olması gerekmektedir. Yetenek testinde ise, adayların SHGM tarafından yetkilendirilmiş bir uçuş eğitim kuruluşu veya SHGM’nin görevlendirdiği tip yetkilendirme eğitim kuruluşu tarafından bir uçuş kontrol pilotu gözetiminde yapılacak olan ATPL (A/H) yetenek testini geçmiş olmaları gerekmektedir.

Polonya’da Uzaktan Eğitim ile Uçuş Okulunda Okunabilir Mi?

Net bilgi verilmelidir.

Polonya’da bazı uçuş okulları eğitimin teorik ders bölümünü uzaktan eğitimle vermektedir. Uygulama dersleri için pilot okulunda yüz yüze öğrenim görerek, alınacak lisansın eğitimi tamamlanabilmektedir.

Polonya’da Pilot Olmak için Ne Gerekir?

Polonya’da pilot olmak için gerekli olan şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • AB’de yaşama ve çalışma hakkına sahip geçerli bir pasaporta sahip olmak
 • 65 yaşını aşmamış olmak
 • Geçerli bir lisansa sahip olmak
 • Geçerli bir AB yetkili kurumu tarafından verilmiş 1. sınıf sağlık sertifikasına sahip olmak
 • Minimum 3.500 saat toplam uçuş süresine sahip olmak
 • İngilizce dil yeterliliğinde en az gerekli yeterlilik düzeyi operasyonel düzey olan 4. seviyeye sahip olmak

Polonya’da çalışmak için gerekli şartlar bazı hava yolları şirketlerine ve rütbeye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Polonya Pilot Okulu için Gereken Vize Türü Nedir?

Polonya pilot okulları için Türk vatandaşlarının Polonya öğrenci vizesi alması gerekmektedir.

Polonya öğrenci vizesi koşuluna ek olarak, pilot okulları tarafındana İngilizce olarak hazırlanmış bir kabul mektubu bulundurulmalıdır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: