Polonya Oturum İzni Nasıl Alınır?

Polonya oturum izni, yabancı uyruklu vatandaşların Polonya’da 3 aydan fazla sürecek ziyaretleri için alması gereken belgedir. Polonya oturum izni, Polonya’ya çoklu giriş hakkı sağlar. Polonya oturum izni yenilenebilen bir belgedir.

Polonya kalıcı oturum iznine başvurmak için aranan şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya’da 5 yıl yaşamış olmak
 • Schengen bölgesine girişi yasaklanmamış olmak
 • Polonya ulusal savunma ve güvenliği açısından sakıncalı grupta bulunmamak
 • Kasıtlı olarak suça karışmamış ve vergi kaçırmamış olmak

Polonya geçici oturum iznine başvurmak için aranan şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Bir Polonya D tipi vize sahibi olmak.

Polonya’da Oturuma İzni Almayı Gerektiren Süreçler Nelerdir?

Polonya’da oturuma izni alınması gereken süreçler aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya eğitim amaçlı oturum izni
 • Polonya çalışma amaçlı oturum izni
 • Polonya ticari faaliyet amaçlı oturum izni
 • Polonya aile birleşimi amaçlı oturum izni
 • Polonya evlilik amaçlı oturum izni

Polonya Eğitim Görmek için Oturum İzni Nasıl Alınır?

Polonya’da eğitim görmek için oturum izni alınması mümkündür. Polonya’da dil eğitimi veya üniversite eğitimi görmek için alınacak oturum iznine, Polonya eğitim görmek için oturum izni denilmektedir.

Polonya eğitim görmek için oturum izni almak niyetinde olan kişilerin bir Polonya uzun süreli eğitim vizesi sahibi olmaları gerekmektedir.

Polonya’da alınabilecek eğitimler; Polonya’da lisans eğitimi, Polonya’da yüksek lisans eğitimi ve Polonya’da dil eğitimidir.

Polonya eğitim görmek için oturum iznine başvurmak amacıyla yasal olarak ikamet edilmekte olan ilin Polonya Göçmen Ofisi`ne gidilmelidir.

Polonya oturum izni randevuları online olarak alınabilir ancak başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

Polonya Lisans Eğitimi için Oturum İzni Nasıl Alınır?

Polonya’da lisans eğitimi için oturum izni alabilmek adına Polonya üniversitelerine başvuru yapılması ve Polonya üniversitelerinden kabul mektubu alınması gerekmektedir.

Polonya lisans eğitimi için oturum izni alma amacında olan kişilerin bir Polonya üniversitesinden alınmış kabul mektubuna ve uzun süreli Polonya eğitim vizesine sahip olması zorunludur.

Polonya lisans eğitimi ve erasmus oturma izni için Polonya’da yasal olarak ikamet edilmekte olan ilin Polonya Göçmen Ofisi`ne gidilmelidir.

Polonya lisans eğitimi için oturum izni randevuları online olarak alınabilir ancak başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

Polonya Yüksek Lisans için Oturuma İzni Nasıl Alınır?

Polonya’da yüksek lisans eğitimi almak için alınacak oturuma iznine Polonya yüksek lisans için oturum izni denilmektedir.

Polonya’da yüksek lisans eğitimi alınabilmesi için uzun süreli Polonya eğitim vizesi ve Polonya üniversitelerinden kabul mektubu alınması gerekmektedir.

Polonya yüksek lisans için oturum iznine başvurmak amacıyla Polonya’da yasal olarak ikamet edilmekte olan ilin Polonya Göçmen Ofisi`ne gidilmelidir.

Polonya yüksek lisans için oturum izni randevuları online olarak alınabilir ancak başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

Polonya Dil Okulu için Oturum İzni Nasıl Alınır?

Polonya’ya dil okulu için gidilmesi ve Polonya dil okulu için oturum izni alınması için öncelikle Polonya’da eğitim vermekte olan bir dul kursuna başvurulmalı ve dil kursundan kabul mektubu alınmalıdır.

Polonya dil okulu için oturum izni sadece 3 aydan uzun sürecek dil okulları için alınabilmektedir. Polonya dil okulu için oturum izni almak amacında olan kişilerin bir uzun süreli Polonya eğitim vizesi sahibi olmaları gerekmektedir.

Polonya dil okulları fiyatları, alınacak eğitime göre değişiklik göstermektedir. Polonya dil okulları ve fiyatları 2021 yılı itibariyle 300-1500 USD arasındadır.

Polonya dil okulu için oturum iznine başvurmak amacıyla Polonya’da yasal olarak ikamet edilmekte olan ilin Polonya Göçmen Ofisi`ne gidilmelidir.

Polonya dil eğitimi için oturum izni randevuları online olarak alınabilir ancak başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

Polonya’da Çalışmak için Oturum İzni Nasıl Alınır?

Polonya’da çalışmak için oturum izni almak adına öncelikle Polonya’da bir iş bulunması ve ardından çalışılacak kurumdan davet mektubu alınması gerekmektedir. Polonya çalışma vizesinin alınmasının ardından Polonya’da çalışmak için oturum izni alınması mümkündür.

Polonya’nın Avrupa Birliği üyesi olması sebebiyle, AB vatandaşlarının Polonya’da çalışma vizesine başvurmalarına gerek yoktur. Polonya’da çalışmak için kalıcı oturum izni alabilmek için, 5 yıl boyunca Polonya’da legal yollarla çalışmış ve ikamet etmiş olmak şartı aranmaktadır.

Polonya iş olanaklarının takip edilebileceği birçok kaynak bulunmaktadır. Polonya iş olanaklarını takip etmek için, günlük veya haftalık dergiler incelenebilir veya Polska The Times, Rzeczpospolita gazetelerinin iş ilanları kısmına bakılabilir.

Polonya çalışmak için oturum iznine başvurmak amacıyla Polonya’da yasal olarak ikamet edilmekte olan ilin Polonya Göçmen Ofisi`ne gidilmelidir.

Polonya çalışma amaçlı oturum izni randevuları online olarak alınabilir ancak başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

Polonya’da Staj için Oturum İzni Nasıl Alınır?

Polonya`da staj yapabilmek için alınması gereken oturum izni türüne, Polonya’da staj için oturum izni denilmektedir.

Polonya`da staj için oturum izni alma amacında olan kişilerin bir uzun süreli Polonya staj vizesine sahip olmaları gerekmektedir.

Polonya’da stajyerlik yapılabilmesi için stajyerlik yapılacak kurumlardan kabul mektubu alınması gerekmektedir.

Polonya staj için oturum iznine başvurmak amacıyla Polonya’da yasal olarak ikamet edilmekte olan ilin Polonya Göçmen Ofisi`ne gidilmelidir.

Polonya oturum izni randevuları online olarak alınabilir ancak başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

Polonya’da İş Kurmak için Oturum İzni Nasıl Alınır?

Polonya’da iş kurmak veya yatırım yapmak için alınacak oturum iznine, Polonya’da iş kurmak için oturum izni denilmektedir.

Polonya`da iş kurmak için oturum izni almak niyetinde olan kişilerin bir Polonya uzun süreli vizesi sahibi olmaları gerekmektedir.

Polonya’da iş kurulabilmesi için öncelikle PESEL numarasına (Universal Electronic for Registration of the Population) sahip olunmalıdır.

PESEL numarası almak için yapılan başvurular ücretsizdir.

Polonya’da iş kurmak için en az 5.000 PLN (1.200 Euro) değerinde sermayeye sahip olunması gerekmektedir.

Polonya’da yatırım yapılabilecek başlıca iş kolları aşağıda listelenmiştir.

 • Tarım
 • Sanayi
 • İnşaat
 • Turizm
 • Telekomünikasyon
 • Enerji
 • Perakende Satış
 • Bankacılık
 • Lojistik

Polonya’da iş kurmak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda listelenmiştir.

 1. Şirket sözleşmesinin notere tasdik edilmesi
 2. Sermayenin banka hesabına yatırılması
 3. Mahkemece şirket kaydının yapılması
 4. Vergi kaydı
 5. Çalışanlarının sigorta kaydı

Polonya’da iş kurmak için oturum iznine başvurmak amacıyla Polonya’da yasal olarak ikamet edilmekte olan ilin Polonya Göçmen Ofisi`ne gidilmelidir.

Polonya oturum izni randevuları online olarak alınabilir ancak başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

Polonya’da Ev Alarak Oturum İzni Nasıl Alınır?

Polonya`da ev alarak oturum izni elde etme amacında olan kişilerin, Polonya’da ev alabilmek için Polonya İçişleri Bakanlığına başvurarak gayrimenkul edinme hakkı veren belgeyi temin etmeleri gerekmektedir. Polonya’da 5 yıl süreyle ikamet eden kişilerin gayrimenkul edinme hakkı veren belgeyi almalarına gerek yoktur.

Polonya, diğer Avrupa ülkelerine göre kıyasla daha ucuz olduğu için, yatırımcıların ve ev sahibi olmak isteyenlerin öncelikli tercihidir. Polonya’da yaşam standartları, yapılan yatırımlarla birlikte yükselmektedir.

Polonya’da ev alarak oturum iznine başvurmak amacıyla Polonya’da yasal olarak ikamet edilmekte olan ilin Polonya Göçmen Ofisi`ne gidilmelidir.

Yatırım yoluyla Polonya oturum izni randevuları online olarak alınabilir ancak başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

Polonya’da Evlilik Yaparak Oturum İzni Nasıl Alınır?

Polonya’da evlilik yaparak oturum izni alınabilmesi için, Polonya vatandaşı olan biriyle en az 3 yıl boyunca evli olunması ve 2 yıldır Polonya’da ikamet ediyor olma şartı aranmaktadır.

Polonya`da bulunan eş ile aile birleşimi gerçekleştirerek Polonya oturum izni alınması durumunda bir uzun süreli Polonya aile birleşim vizesine sahip olunması gerekmektedir.

Polonya’da evlilik yaparak alınan oturum izinleri süresizdir.

Polonya’da evlilik yaparak oturum iznine başvurmak amacıyla Polonya’da yasal olarak ikamet edilmekte olan ilin Polonya Göçmen Ofisi`ne gidilmelidir.

Polonya oturum izni randevuları online olarak alınabilir ancak başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

Polonya’da Uzun Süreli Oturum İzni Başvurusu için Şartlar Nelerdir?

Polonya’da uzun süreli oturum izni alınarak, 10 yıla kadar Polonya’da ikamet edilmesi mümkündür.

Polonya uzun süreli oturum izni başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya’da en az 5 yıl yaşamış olmak
 • Schengen bölgesine girişi yasaklanmamış olmak
 • Polonya ulusal savunma veya güvenliği açısından sakınca içermemek
 • Kasıtlı olarak suça karışmamış ve vergi kaçırmamış olmak

Polonya’da Uzun Süreli Oturum İzni Almak için Gereken Belgeler Nelerdir?

Polonya uzun süreli oturum iznine başvurmadan önce, Polonya’da 5 yıldır yaşandığına dair ikamet belgelerinin toplanması gerekmektedir; ikamet belgeleri olan evraklar; kira sözleşmeleri, elektrik-su faturaları ve satın alım belgeleridir.

Polonya uzun süreli oturum izni başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • 2 adet başvuru formu
 • Pasaport kopyası
 • 4 adet biyometrik fotoğraf
 • İkametgah belgesi
 • Başvuru ücretlerinin ödendiğine dair belge
 • Evli olunması durumunda evlilik cüzdanı
 • Çocuk sahibi olunması durumunda çocukların doğum belgeleri
 • Polonya kökenli bir aile bireyine sahip olunması durumunda akrabalık belgesi

Polonya süresiz oturum iznine başvurmak amacıyla Polonya’da yasal olarak ikamet edilmekte olan ilin Polonya Göçmen Ofisi`ne gidilmelidir.

Polonya oturuma izni randevuları online olarak alınabilir ancak başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

Polonya’da Oturum İzni Alarak Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler Hangileridir?

Avrupa Birliği üyelerinden biri olan Polonya oturum kartı ile diğer Schengen ülkelerine 90 günü geçmeyecek süreyle vizesiz olarak gidilmesi mümkündür.

Polonya oturum izni alarak vizesiz gidilebilecek ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika
 • Avusturya
 • Çekya
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Almanya
 • Yunanistan
 • Macaristan
 • İzlanda
 • İtalya
 • Latviya
 • Lihtenştayn
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Hollanda
 • Norveç
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre

Polonya Oturumu ile Almanya’da Çalışmak Mümkün Müdür?

Polonya oturumu ile Almanya’da çalışmak mümkündür. Polonya süresiz oturum iznine sahip bir kişi Almanya’daki bir şirketten iş teklifi alması durumunda Almanya’da çalışabilir.

Polonya Oturum İzni Aldıktan Sonra Re-entry Visa Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya oturum izni alındıktan sonra ülkeden çıkış yapılması durumunda yeniden girişlerde, yeniden giriş vizesi (re-entry visa) başvurusu gerekli değildir.

Paylaş: