Polonya Davetiye Vizesi

Polonya Davetiye Vizesi Başvuru Süreci 2024

Polonya davetiye vizesi, C tipi kısa süreli bir Schengen vizesi türüdür. Hamiline 180 günlük bir süre içerisinde en fazla 90 güne kadar ikamet izni vermektedir. Polonya ziyaret vizesi iler aile-arkadaş ziyareti yapacak kişilerin Polonya Schengen vizesine en fazla 6 ay, en az 15 gün kala başvuru işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Polonya davetiye vizesi alacak kişi, Polonya’da ikamet eden kişinin aile akraba ve arkadaşı olmaktadır.

Polonya’ya davetiye vizesi ile giden kişiler, çocuk için Polonya vize istiyor mu sorusunu çok sık yöneltmektedir. Polonya’ya çocuklarıyla gidecek ebeveynlerin çocuk için vize alması gerekmektedir. 0- 6 yaş arası çocuk sahibi olan ebeveynin çocuk için vize ücreti ödemesine gerek yoktur.

Polonya Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Polonya aile ve arkadaş vizesi almak için yapılması gerekenler aşağıdaki listede sıralanmıştır.

 • Polonya aile ve arkadaş vizesi için, başvuru formu ve gerekli evrakların hazılanması gerekmektedir.
 • İkamet edilen bölgedeki, VFS Global gibi vize başvuru merkezlerinden randevu alınması gerekmektedir.
 • Vize başvuru ücreti ve randevu alınan başvuru merkezinin hizmet bedeli ödenmesi gerekmektedir.
 • Randevu alınan aracı kuruma gerekli evraklar teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Yapılan başvurunun referans numarası ile online takibi sağlanması gerekmektedir.
 • Yapılan başvuru sonuçlandığında pasaport, vize başvuru merkezinden veya kargo aracılığı ile alınması gerekmektedir.

Polonya Arkadaş Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Polonya arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evrak listesi aşağıda sıralanmıştır.

 • Polonya davetiye vizesi başvuru formu: Tarih yazılmış ve dikkatlice doldurulup imzalanmış Schengen vizesi formu gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Schengen bölgesi için geçerli acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan 30.000 Euro tutarında seyahat sigortası yapılması gerekmektedir.
 • Davet mektubu: Son üç yılda alınmış Schengen vizesi var ise, Polonya’dan davet eden kişi tarafından yazılmış, imzalanmış davetiye mektubu polonya vizesi için, davet eden kişinin pasaport fotokopisi, Schengen vizesi yok ise Polonya’da belediyeden alınan resmi davetiyenin orijinali gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Davet eden kişi ile akrabalık bağını kanıtlayacak belge alınması gerekmektedir.
 • Sponsorluk: Başvuran kişi çalışmıyor veya öğrenci ise ailenden biri veya sponsordan alınan noter onaylı taahhütname ve ailenden biri veya sponsorun, başvuran kişinin seyahat masraflarını karşılamaya yetecek bakiyeli güncel banka hesabı belgesi gerekmektedir.
 • Muvafakatname: Başvuran kişi reşit değilse, ailesinden noter onaylı izin belgesi alması gerekmektedir.
 • Öğrenci belgesi: Başvuran kişi öğrenci ise güncel ve orjinal öğrenci belgesi alınması gerekmektedir.
 • Polonya Cumhuriyeti vizesi türüne göre başvuruda gerekli ek belgeler: Başvuran kişi çalışan veya şirket sahibi ise şirketinin antetli kağıdına yazılmış imzalı ve kaşeli izin belgesi, vergi levhası, barkodlu SGK hizmet dökümü, şirketin ticaret odası kaydı ve sicil gazetesinin kopyası, SGK işe giriş bildirgesi, barkodlu SGK hizmet dökümü ve son üç aylık maaş bordrosu, Başvuran kişi çiftçi ise Ziraat odasından alınmış çiftçi belgesi, Başvuran kişi emekli ise emeklilik belgesi (banka hesap özeti, emekli cüzdanı) barkodlu SGK hizmet dökümü, başvurusuna eklenecek ek belgelerdir.
 • Hesap döküm belgesi: Başvuran kişinin bankadan alınmış kaşeli ve imzalı son üç aya ait hesap dökümü
 • Pasaport: Pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve üç yılda alınmış Schengen vizeleri ile pasaportun kişi bilgilerinin olduğu sayfanın fotokopisiyle beraber sunulması gerekmektedir.
 • Polonya’da ulaşım ve konaklamaya dair kanıt: Seyahat süresinde düzenlenmiş, gidiş ve dönüş uçak biletleri rezervasyonu

Arkadaş, aile ve akraba ziyareti için alınan Polonya vizesi için davetiye gerekmektedir. Polonya vizesi için gerekli evraklar arkadaş ziyareti veya aile, akraba ziyareti yapacak kişiler tarafından en fazla 3 ay, en az 15 gün kala teslim edilerek başvuru aşamaları tamamlanmalıdır.

Polonya Ziyaret Vizesi Garantörlük Belgesi Nedir?

Polonya vizesi için garantörlük belgesi, Polonya’yı ziyaret edecek kişisinin Polonya’da bulunduğu süre içerisinde masrafları karşılamayı taahhüt eden kişi tarafından verilen belgedir. Garantör olacak kişinin Polonya Konsolosluğuna hitaben, Polonya’ya gelecek kişinin konaklama süresi boyunca tüm masraflarını karşılayacağına dair güvence vermesi gerekmektedir. Garantörlük belgesi akraba veya akraba olmayan biri tarafından çıkarılabilmektedir. Garantör tarafından yazılan davetiye Polonya davetiye örneği incelenerek, tarih ve imza atılarak yazılmaktadır.

Polonya Akraba Ziyareti Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Polonya akraba ziyareti vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcret
Polonya davetiye vizesi harcı90 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma25 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti90 EUR
Toplam245 EUR

Polonya Davetiye Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, başvurudan 7 ile 15 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Başvurunun ayrıntılı soruşturulması gerektiği durumlarda süre 30 iş gününe kadar çıkmaktadır.

Polonya Akraba Arkadaş ve Aile Ziyareti Başvurusu Nereye Yapılır?

Polonya aile ve arkadaş ziyaret vizesi başvuruları doğrudan Büyükelçilik ya da Başkonsolosluklara yapılamamaktadır. Polonya Konsolosluğu tarafından belirlenmiş, VFS Global ve akredite acenteler gibi kurum ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla başvuru işlemleri yürütülmektedir. Başvuru sahibi ikamet şehrine göre tercih ettiği vize başvuru merkezleri aracılığıyla işlemlerini tamamlayabilmektedir.

Polonya Varşova Davetiye Vizesi Nedir?

Polonya davetiye vizesi, Polonya’ya seyahat etmek isteyen bir kişi için, Polonya’da yaşayan birisinin konsolosluğa yazarak kişiyi davet ettiğini beyan etmesi aracılığı ile alınan vize türüdür.

Polonya Varşova davetiye vizesi, Varşova kentinde yaşayan aile ve akrabaların ziyareti için Varşova Konsolosluğuna, Vize davet mektubu yazılması ile başlatılan vize türüdür.

Polonya Davetiye Vizesine Benzer Vize Türleri Nelerdir?

Polonya davetiye vizesine benzer vize türleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Polonya ticari vize
 • Polonya turistik vize
 • Polonya kültürel, sportif etkinlik ve konferans katılım vizesi
 • Polonya kısa süreli öğrenim ve staj vizesi
Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: