Polonya Dil Kursu Vizesi

Polonya Dil Kursu Vizesi Başvuru Süreci 2023

Polonya dil kursu vizesi Polonya’da dil eğitimi almak için alınması gereken vize türüdür. Polonya’da 3 aydan kısa sürecek dil eğitimleri için C tipi, 3 aydan uzun sürecek dil eğitimleri için D tipi dil okulu vizesi alınması gerekmektedir.

Polonya’ya gidecek kişi Polonya dil okulu vizesi ile vizenin geçerli olduğu süre içerisinde Schengen ülkelerini 90 günü geçmemek şartı ile ziyaret etme hakkına sahiptir.

Polonya Dil Okulu Vizesi Şartları Nelerdir?

Polonya dil okulu vizesi almak için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya dil okulu vizesi alabilmek için 18 yaşından büyük veya ebeveynlerden muvafakatname belgesi almış olmak gerekmektedir.
 • Polonya’da bir dil okulundan kabul almış veya bir dil okuluna kayıt yaptırmış olmak gerekmektedir.
 • Polonya’da kalınacak süreyi kapsayan sağlık sigortası gerekmektedir.
 • Pasaportun vize bitişi için başvurulacak tarihten 3 ay daha uzun süre geçerli olması gerekmektedir.
 • İstenilen belgelerin son 3 ayda alınmış ve eksiksiz olması gerekmektedir.

Polonya Dil Okulu Vize Evrakları Nelerdir?

Polonya dil okulu vizesi için gerekli belgeler ve evraklar listelenmiştir.

 • Polonya dil okulu vizesi başvuru formu: Dikkatlice ve eksiksiz doldurulması, tarih ve imza bulundurması gerekmektedir.
 • Polonya seyahat sağlık sigortası poliçesi: Polonya’da geçirilecek sürenin tamamını kapsayan Schengen bölgesinde geçerli ve 30.000 Euro teminatlı sigorta gerekmektedir.
 • Pasaport: Pasaportun dönüş tarihinden 3 ay daha uzun süre geçerli olması gerekmektedir. Pasaportun bilgileri bulunduran sayfasının ve son 3 yılda alınmış Schengen vizesi sayfalarının fotokopisi gerekmektedir.
 • Banka hesap dökümü ve banka hesap cüzdanı: Son üç aya ait hesap dökümlerinin banka tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış olması gerekmektedir. Banka hesap cüzdanının orijinalinin ibrazı gerekmektedir.
 • Muvafakatname: Seyahat edecek kişinin reşit olmaması halinde ebeveynlerin imzaladığı noter tasdikli muvafakatname gerekmektedir.
 • Öğrenci belgesi: Başvuran kişinin Türkiye’deki okulundan alınmış güncel öğrenci belgesi gerekmektedir.
 • Uçak ve seyahat rezervasyonları/ biletleri: Polonya’ya gidiş ve Polonya’dan dönüş biletlerinin ibrazı gerekmektedir.
 • Polonya barınma kanıtı: Kalınması planlanan sürede nerede kalınacağını gösteren belgenin ibrazı gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Polonya dil okulu ücreti dekontu: Eğitim masraflarının ödendiğini gösteren belgenin ibrazı gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Seyahat masraflarının karşılanabileceğini gösteren banka hesabı dökümü veya başkasının sponsor olması durumunda noter onaylı taahhütname gerekmektedir.

Dil Kursu için Polonya Vizesi Nasıl Alınır?

Polonya dil kursu vizesi almak için öncelikle hangi tip vizeye başvurulması gerektiğine karar verilmelidir. Polonya’da üç aydan kısa süren eğitimler için C tipi, 3 aydan uzun süren eğitimler için D tipi vize gereklidir.

Polonya’da dil eğitimi almak için vize başvuru formu doldurulup randevu alındıktan sonra gerekli belgelerin eksiksiz tamamlanması ve randevu gününde vize merkezinde olunması gerekmektedir. Polonya dil okulu vize başvurusunun sonuçlanması 15 gün sürmektedir. Başvuru takibi VFS Global web sitesinden yapılabilmektedir.

Polonya Dil Kursu Vizesi için Nereye Başvurulur?

Polonya dil kursu vizesi için VFS Global ve akredite acenteler üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

Polonya Dil Okulları Vize Ücreti Ne Kadardır?

Polonya dil okulu vize ücreti ve diğer ücretler aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Polonya dil okulu vize harcı99 USD
Başvuru formu ve dilekçe doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti30 EUR
Toplam99 USD + 110 EUR

Polonya Dil Kursu Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Polonya dil kursu vizesi başvurusu ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvurunun detaylı inceleme gerektirmesi durumunda süreç 30 güne uzayabilmektedir. Eksik belgelerin Polonya dil vizesine başvuran kişiden istenmesi durumunda bu süreç 60 güne kadar uzayabilmektedir.

Polonya Dil Eğitimi Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Polonya dil eğitimi vize başvurusu reddedildiğinde konsolosluktan reddin nedeni öğrenilmelidir. Polonya dil okulu vize başvurusu reddine ret mektubu alındıktan sonra 7 gün içinde itiraz edilmelidir. İtirazlar Dışişleri Bakanlığı’na yapılmalıdır.

Başvuru eksik veya geçersiz belge yüzünden reddedildiyse eksikler tamamlandıktan sonra tekrar vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Polonya Dil Okulu Vizesi Almak Zor Mudur?

Polonya dil okulu vizesi almak pasaport, vize başvuru formu, banka hesap dökümleri gibi gerekli evrakların eksiksiz doldurulup teslim edilmesi halinde zor değildir.

Polonya Dil Eğitimi Vizesi Covid-19 Güncellemeleri Nasıldır?

Polonya’da dil eğitimi almak isteyen Polonya dil eğitimi vizesine sahip kişilerin varıştan en az 14 gün önce aşı sürecinin tamamlandığını gösteren aşı sertifikalarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Polonya’da dil eğitimi vizesi almış ve Polonya’ya gidecek yolcular için AstraZeneca, Janssen, Moderna ve Pfizer-BioNTech aşıları ve aşılanıldığını belgeleyen QR kodları kabul edilmektedir.

Polonya’ya seyahat edecek kişinin aşı şartlarını karşılamaması durumunda karantinaya girmesi veya Polonya’ya varıştan sonra 48 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucu gerekmektedir. Yolcunun geldiği ülkede yapılan PCR testi karantinadan muaf olmak için yeterli değildir.

Polonya’ya dil okulu için seyahat etmek isteyenlerin ülkeye girişte https://www.Polonyairport.com/declarationforms/ adresinden Halk Sağlığı Seyahat Bildirim Formu ve Yolcu Konum Formu temin etmesi ve varışta doldurmuş olması gerekmektedir.

Güncel gereklilikler ve Polonya dil eğitimi vizesi hakkında vizem.net’ten bilgi alınabilmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: