Polonya Aile Birleşimi Vizesi

Polonya Aile Birleşimi Vizesi Başvuru Süreci 2023

Polonya aile birleşimi vizesi D tipi niteliğinde ulusal vize türüdür. Polonya aile birleşimi vizesine sahip olan Türkiye vatandaşları 90 günden uzun süre Polonya’da bulunma hakkına sahip olmaktadır. Polonya aile birleşimi vizesi Polonya’da yaşayan birinci derece aile bireyi ile Polonya’da aile birleşimi amacıyla alması gereken vize türüdür.

Polonya aile birleşimi vizesi başvuruları için Polonya Konsolosluğu tarafından VFS Global vize merkezi yetkilendirilmiştir. Polonya aile birleşimi başvuruları VFS Global vize merkezinin şubeleri üzerinden randevu alınarak yapılmaktadır.

Polonya Aile Birleşimi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya aile birleşimi veya evlilik vizesi başvuru adımları aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya aile birleşimi vize başvuru formu doldurmak: Vize başvuru formu tükenmez kalemle eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır.
 • Polonya aile birleşimi vizesi başvurusu için gerekli evrakları hazırlamak: Başvuru formunun yanında diğer istenen belgeler hazırlanmalıdır.
 • Vize başvuru merkezinden randevu almak: Polonya aile birleşimi vizesi başvurusu evraklarını teslim etmek için VFS Global vize başvuru merkezinden veya en yakın Polonya Konsolosluğundan randevu almak gerekmektedir.
 • Vize başvuru merkezi tarafından biyometrik bilgilerin alınması: Randevu tarihinde vize başvurusunda bulunan kişinin biyometrik bilgilerinin alınması gerekmektedir.
 • Vize ücretini ödemek: Polonya aile birleşimi vize ücreti ödenmeli ve makbuz yetkililere teslim edilmelidir.
 • Vize başvuru takibi yapmak: Polonya aile birleşimi vizesi başvurusundan sonra VFS Global vize merkezi üzerinden başvuru takibi yapılabilmektedir
 • Pasaportu teslim almak: Polonya aile birleşimi vize başvuru kararı verildikten sonra pasaport şahsen veya kargoyla teslimi alınabilmektedir.

Polonya Aile Birleşimi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Polonya aile birleşimi vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport ve pasaport fotokopisi: Pasaportun seyahat dönüş tarihinden itibaren en az üç ay geçerli olması ve içinde en az iki boş sayfasi bulunması gerekmektedir.
 • Polonya aile birleşimi vizesi başvuru formu: Eksiksiz, imzalı, doğru bilgilerle doldurulmuş olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Biyometrik fotoğraf üç adet, yeni çekilmiş ve renkli olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibine ait gelir gösterir belge: Son 3 aya dair maaş bordrosu veya hesap özeti sunulabilmektedir.
 • Davetiye belgesi: Göçmen Bürosu onaylı olması gerekmektedir.
 • Eşe ait pasaport fotokopisi
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Polonya’daki eşe ait gayrimenkul olduğunu gösteren belge
 • Uçak bileti
 • Polonya seyahat sağlık sigortası: 30.000 EUR teminatlı olması gerekmektedir.

Polonya Aile Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Polonya aile birleşimi vize başvuru formu kişisel bilgileri içermesinin yanı sıra seyahatin planı, amacı, masraflarını kimin karşılayacağı bilgilerini de içermektedir. Polonya aile birleşimi vize başvuru formu başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır. Polonya aile birleşimi vize başvuru formu tarihli ve imzalı bir şekilde Polonya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş VFS Global vize başvuru merkezine veya konsolosluğa diğer evraklarla birlikte teslim edilmelidir.

Polonya Aile Birleşimi Mülakat Soruları Nelerdir?

Polonya Konsolosluğu, Polonya aile birleşimi vize başvurusu için karar almadan önce bir mülakat yapılmasını gerekli görebilmektedir. Polonya Konsolosluğu tarafından evliliğin sahte olmadığına dair bir mülakat talep edildiği takdirde başvuru sahibine çeşitli sorular sorulmaktadır.

Polonya aile birleşimi vize başvurusunda başvuru sahibiyle yapılan mülakat sorularından bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • Eşinizle kaç yılında evlendiniz?
 • Eşiniz Polonya’da nerede yaşıyor?
 • Eşiniz nerede çalışıyor?
 • Eşinizin Polonya’daki geliri ne kadar?
 • Ne kadar süre Polonya’da kalmayı planlıyorsunuz?

Polonya aile birleşimi vize başvuru sahibinin eşini ne kadar tanıdığına dair durum ve koşullara bağlı olarak farklı sorular da sorulabilmektedir. Mülakatı başarılı olup vizeyi alan kişiler Polonya’da aile hayatını tecrübe edebilmektedir.

Polonya Aile Birleşimi Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Polonya aile birleşimi vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Polonya aile birleşimi vizesi hizmetleriÜcretler
Polonya aile birleşimi vizesi harcı99 USD
Başvuru formu ve dilekçe doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR
Toplam99 USD + 120 EUR

Polonya Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Polonya aile birleşimi vizesi başvuruları bütün evraklar vize başvuru merkezine teslim edildikten sonra 60 takvim günü içinde karara bağlanmaktadır.

Belge eksikliği veya farklı belge talebi gibi durumların yanında vize merkezinin tatil günleri ve yoğunluğu gibi durumlarda Polonya aile birleşimi vizesi işlemi belirtilen süreden daha uzun veya kısa sürebilmektedir.

Polonya Aile Birleşimi Vizesi Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Polonya aile birleşimi vize başvurusu bilgi ve belgeler eksik olduğunda reddedilebilmektedir. Ayrıca evrakların tamamının sunulması vize almayı da garanti etmemektedir. Polonya aile birleşimi vize başvuru kararı her koşulda Polonya Konsolosluğu tarafından verilmektedir.

Polonya aile birleşimi vizesi Polonya Konsolosluğu tarafından reddedildiğinde başvuru sahibine, ret nedenlerini bildiren bir ret mektubu gönderilmektedir. Ret mektubu üzerinde kararın alındığı kurum belirtilmektedir ve bu kuruma 14 gün içerisinde ret itiraz mektubu ile itiraz edilebilmektedir. D tipi ve Schengen vize reddi itirazı için mektup yazılmadan önce, kalınan ret kararının neden hatalı olabileceği etraflıca düşünülmeli ve kararın neden hatalı olabileceği ret mektubunda açıkça belirtilerek başvurunun yeniden gözden geçirilmesi talep edilmelidir.

Polonya Aile Birleşimi Vizesi ile Oturum İzni Alınabilir Mi?

Evet, Polonya aile birleşimi vizesiyle Polonya’ya gidildikten sonra Polonya geçici oturum izni alınabilmektedir.

Polonya oturum izni ve aile birleşimi vizesi ile Polonya’da yaşama hakkına sahip olunmaktadır.

Polonya Aile Birleşimi Oturum Kartı Nedir?

Polonya sınırları içerisinde geçerli geçici oturum iznine sahip olan kişilere Polonya oturum kartı verilmektedir. Polonya oturum kartı kişilerin kimlik bilgileri teyit edilmekte ve seyahat belgesi olarak vizeye gerek kalmadan çoklu geçiş hakkı sağlamaktadır.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: