Polonya erasmus vizesi

Polonya'da Erasmus İmkanları ve Polonya Erasmus Vize Başvurusu

Polonya, Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olmasıyla erasmus için tercih edilen ülkelerden biridir. Polonya’da yurtlar genelde üniversitelerin içindedir ve öğrenciler ulaşım için fazladan para harcamak zorunda kalmamaktadır.

Erasmus staj vizesi öğrencilere yurtdışındaki bir kurum ya da organizasyonda mesleki eğitim alma veya çalışma tecrübesi elde etme imkanı sunmaktadır. Polonya vizesi erasmus için Polonya’da 90 günden daha uzun bir süre kalma imkanı vermektedir. Polonya’da 90 günden uzun süreli erasmus programları için D tipi vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Polonya Erasmus için Vize Nasıl Alınır?

Polonya erasmus için vize alımı süreci aşağıda listelenmiştir.

 • Erasmus Polonya vize işlemleri başlamadan önce, Polonya’da bir eğitim kurumundan kabul mektubu alınması gerekmektedir.
 • Polonya erasmus vize işlemleri gerekli belgelerin tamamlanması gerekmektedir.
 • Öğrencilerin VFS Global vize başvuru merkezlerinden randevu alması gerekmektedir.
 • VFS Global başvuru merkezinden randevu alan öğrencinin randevu tarihinde başvuru merkezine gerekli belgeleri teslim etmesi gerekmektedir.
 • Polonya erasmus vize ücretinin ödenmesi ve başvuru takibinin online olarak yapılması gerekmektedir.
 • Erasmus öğrenci adaylarının Polonya’ya gittikten sonra ikamet edecekleri şehirdeki Voivodship Office’e (Voyvodalık Bürosu) geçici ikamet izni için başvurmaları gerekmektedir.

Polonya Erasmus Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Polonya erasmus vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya erasmus vize başvuru formu: Polonya erasmus vize belgeleri arasında bulunan Polonya erasmus vize başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.
 • Pasaport: Polonya vizesi erasmus gerekli belgeler içinde vize bitiş tarihi itibariyle en az 3 ay geçerli bir pasaport bulunmaktadır. Pasaportun 10 yıldan eski olmaması ve vize için ayrılmış en az iki adet boş sayfanın olması gerekir. Pasaporta 3 yıl içinde verilen Polonya veya diğer Schengen ülkelerine ait vize fotokopileri ve kişisel verilerin bulunduğu sayfanın fotokopisi eklenmek durumundadır.
 • Biyometrik fotoğraf: Polonya erasmus vizesi için gerekli evraklar arasında 35 mm genişlik ve 45 mm yüksekliğe sahip 2 adet biyometrik fotoğraf bulunmaktadır.
 • Sağlık sigortası: Erasmus Polonya vizesi için gerekli belgeler içinde 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortası bulunmaktadır.
 • Öğrenci belgesi: Polonya erasmus vizesi için gerekli belgeler içinde eğitim alınan kurumdan kabul belgesi veya eğitimin devam ettiğini gösterir belge bulunmak durumundadır.
 • Kabul mektubu aslı: Polonya vizesi için gerekli belgeler erasmus eğitimi durumunda, gönderen üniversiteden öğrencinin programa kabul edildiğini tasdik eden belgenin aslıdır.
 • Ödeme teyit belgesi: Polonya vizesi için gerekli evraklar erasmus eğitiminin ücretli olması durumunda ödeme teyit belgesi gerektirir.
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Polonya erasmus vizesi için gerekli evraklar arasında istenilen maliyetleri karşılamak için yeterli finansal kaynaklara sahip olunduğunu teyit eden belgeler yer almak durumundadır. Finansal kaynaklar belgesi; geri dönüş masrafları, ikamet masrafları ve geçim masraflarını içermektedir.
 • Diploma: Öğrencinin son mezun olduğu okulun diplomasının sunulması gerekmektedir.
 • Yabancı dil yeterlilik belgesi: Polonya erasmus vize belgeleri içinde erasmus eğitimi alabilecek seviyede olunduğunu gösteren Lehçe veya yabancı dil yeterlilik belgesi olması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Öğrencinin adli sicil kaydını belirtmesi gerekmektedir.
 • Vize başvuru ücreti: Vize başvurusu için gerekli olan miktarın ödenmesi ve makbuzunun sunulması gerekmektedir.

Polonya Erasmus Vize Başvuru Formu Örneği Nasıl Doldurulur?

Polonya erasmus vize başvuru formu doldurulurken, girilen bilgilerin pasaport ve diğer evraklarla uyuşmasına, vize başvuru formunun eksiksiz doldurulmasına ve imzalanmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Polonya Erasmus Öğrenci Vizesi için Sağlık Sigortası Nedir?

Polonya erasmus sağlık sigortası eğitim için alınan bir seyahat sağlık sigortası çeşididir. Erasmus polonya sağlık sigortası öğrencinin erasmus eğitimi sürecinde olası risklere karşı yapılan bir poliçedir. Erasmus sağlık sigortası Polonya erasmus öğrencileri için zorunlu tutulan bir uygulamadır.

Erasmus sigorta Polonya öğrencileri için satın alınabilmektedir. Polonya erasmus sağlık sigortası planlanan kalış süresinin tamamını kapsamak durumundadır. Limiti 30.000 ve 50.000 Euro olan teminatlardan öğrenci istediğini seçebilmektedir.

Erasmus Polonya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Polonya erasmus staj vizesi başvurusu VFS Global üzerinden yapılabilmektedir. VFS Global Polonya erasmus vize başvurusu VFS Global üzerinden online olarak takip edilebilmektedir.

Polonya erasmus vize başvurusu için, Polonya Konsolosluğu ve Polonya Büyükelçiliği vize görüşmesi kabul etmemektedir.

Vizemnet 2019-2020 yılları arasında erasmus staj vize başvurularında %99,3 onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Polonya Büyükelçiliği’ne ve Konsolosluğu’na Erasmus Vize Başvurusu Yapılabilir Mı?

Hayır, Polonya Konsolosluğu erasmus vize başvurusu kabul etmemektedir. Polonya Konsolosluğu Ankara erasmus başvuru merkezi üzerinden başvuru gerçekleşmemektedir.

Erasmus Polonya Vize Ücreti Ne Kadardır?

Polonya erasmus öğrenci vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcret
Polonya erasmus vize harcı99 USD
Randevu formu ve dilekçe doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti50 EUR
Toplam99 USD + 130 EUR

Erasmus vize ücreti Polonya vize başvurusu sürecinde ödenmediği takdirde başvuru sayılmamaktadır. Polonya erasmus vize ücreti başvurunun reddi ihtimalinde geri ödenmemektedir. Polonya vize ücreti erasmus öğrencisi tarafından vize başvurusu esnasında nakit olarak ödenmektedir.

Polonya Erasmus Vizesi Kaç Günde Çıkıyor?

Polonya erasmus vize başvurusu, yapıldığı tarihten itibaren 60 takvim günü içinde karara bağlanmaktadır. Erasmus vize işlemleri Polonya Konsolosluğu’nun yoğunluğa bağlı olarak uzayabilmektedir. Erasmus Polonya staj vizesi başvurusu yapanlar için karar, ücretin ödendiği tarihten itibaren ortalama 15 takvim günü içinde verilir.

Polonya Erasmus Vize Reddi İtirazı Nasıl Yapılır?

Polonya erasmus vize başvurusu olumsuz sonuçlandığında vizenin reddinden itibaren 14 iş günü içerisinde itiraz edilebilmektedir. 14 iş günü içerisinde ret maddelerini içeren belgeler yeniden hazırlanmalı ve konsolosluktan randevu alınarak teslim edilmesi gerekmektedir.

Polonya Konsolosluğundan randevu alınarak ve konsolosluk harcı yatırılarak vize reddine itiraz edilebilmektedir. Erasmus vize reddi itiraz için verilen süre dolduğu takdirde yeni vize başvurusu için belirli bir bekleme süresi bulunmamaktadır.

Polonya’da Erasmus Stajına Katılmanın Avantajları Nelerdir?

Polonya’da erasmus stajına katılmanın avantajları aşağıda belirtilmiştir.

 • Polonya, erasmus öğrencileri için diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha ekonomik bir ülkedir.
 • Polonya, Avrupa standartlarındaki kaliteli kurumlarıyla öğrencinin cv’sinde başarılı bir profil çizmesine katkı sağlamaktadır.
 • Erasmus öğrenci değişikliği hareketinin en çok yaşandığı ülkelerden biri olan Polonya, öğrencilere farklı kültürleri tanıma imkanı sunmaktadır.
 • Erasmusla Polonya’ya gitmek Avrupa’nın en merkezi ülkelerinden birine gitmek anlamına gelmektedir.
 • Polonya’da erasmus yapanlar uluslararası network ağını genişleterek profesyonel yaşantılarına önemli ölçüde katkı sağlamış olurlar.
 • Polonya’da erasmus öğrencisi olmak Schengen vizesi ile Schengen Bölgesi’nde bulunan ülkeleri ziyaret etmeye olanak sağlamaktadır.

Polonya’da Erasmus Masrafları Aylık Ne Kadardır?

Erasmus öğrencisi Polonya erasmus hareketliliği sürecinde harcamalarına dikkat ederek rahat bir yaşam sürebilmektedir. Ortalama 100 Euro yurt kiralama, 15- 25 Euro ulaşım masrafları ve yeme içme gibi diğer masraflar ile birlikte erasmus Polonya aylık gider 300- 600 Euro aralığındadır. Eğitim ücretleri Polonya erasmus aylık gider masrafları için seçilen üniversiteye göre farklılık göstermektedir. Polonya’da tıp, dişçilik, eczacılık dışı bölümler 2.500- 3.000 Euro aralığındadır. Günlük yaşam masrafları göz önüne alındığında erasmus polonya valiz hazırlama uygun bir maliyete karşılık gelmektedir.

Polonya’da Erasmus Öğrencileri için Kalacak Yer Seçenekleri Nelerdir?

Polonya’da erasmus öğrencileri için en çok tercih edilen ve en az maliyetli olan kalma seçeneği üniversite yurtlarıdır. Polonya’daki üniversitelerin çoğu yurt veya konaklama anlaşmalıdır. Yurt başvurusu yapmak isteyen bir erasmus öğrencisinin erken başvuru yapması oldukça önemlidir. Polonya erasmus yurt fiyatları ortak kullanılan odalar için 60- 80 Euro aralığındadır. Tekli odalar 100- 150 Euro arasını bulmaktadır.

Erasmus için oldukça tercih edilen Polonya’da öğrenci evleri imkanı bulunmaktadır. Polonya evleri, öğrenciler için daire içi oda kiralama imkanı sunar. Daire içi oda fiyatları, 150- 200 Euro arasındadır. Evler için senelik sözleşme imzalanmaktadır.

Polonya’da kısa süreli konaklama için özel yurtlarda aylık 150- 300 Euro arasında bir fiyata kalınabilir.

Polonya’da Erasmus Öğrencilerinin Kullanabileceği Bankalar Nelerdir?

Polonya’da erasmus öğrencilerinin kullanabileceği bankalar aşağıda listelenmiştir.

 • Santander
 • ING Bank Polska
 • TEB Bankası (kesintisiz)
 • Yapı Kredi Bankası (%1,05 kesintili)
 • Ziraat Bankası (% 0,75 kesintili)

Polonya’da Erasmus Stajı Nedir?

Staj hareketliliği süresi 2- 12 ay boyunca öğrencilerin Polonya’da mesleki alanlarında deneyim kazanmalarını sağlamaktadır. Erasmus staj programı için gerekli en önemli adım söz konusu kurumdan kabul belgesi almaktır. Staj ya da öğrenim hareketliliği yapabilmek için öğrenci olma şartı bulunmaktadır. Staj yapılabilecek kurumlar arasında işletmeler, araştırma merkezleri, eğitim merkezleri vb. vardır.

Erasmus Polonya Hibe Miktarı Nedir?

Polonya erasmus hibe miktarı öğrenim hareketliliği için aylık 450 Euro’dur. Polonya erasmus staj hareketliliği için aylık hibe miktarı 600 Euro’dur.

Polonya Erasmus Hibe Miktarı Yeterli Mi?

Polonya’da erasmus yapmak için verilen hibe miktarı ülkenin yaşam standartları göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Polonya diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz bir ülke olarak kabul edilse de erasmus hibe miktarı öğrencinin harcama miktarına bağlı olmaktadır. Polonya’da erasmus öğrencisi olmak isteyen bir vatandaşın vize ücretleri ve seyahat masrafları hesaba katılınca ülkeye gitmeden önce birikim yapması önerilmektedir.

Polonya erasmus ne kadar para lazım olacağı öğrencinin yaşam standartlarına ve harcama miktarlarına bağlı olarak değişim göstermektedir. Yurt veya paylaşılmış odada kalan öğrenciler 60- 150 Euro arasında paraya ihtiyaç duymaktadır. Yeme içme masrafları aylık 100- 150, ulaşım masrafları aylık 10 Euro’yu geçmeyen Polonya’da toplam masraflar 300- 600 Euro’yu bulabilmektedir. Polonya’da erasmus yapmak isteyen bir öğrencinin gideceği şehir ve üniversiteyi iyi seçmesi çok önemlidir.

Erasmus için Polonya’da Hangi Üniversite Tercih Edilebilir?

Polonya’daki üniversiteler erasmus öğrencileri için son derece çeşitli ve kaliteli üniversitelerdir. Polonya erasmus şehirleri arasından en çok tercih edilen şehirler Varşova, Krakow, Wroclaw ve Poznan’dır. Polonya üniversiteleri erasmus tercihlerinde değişim öğrencilerine kolaylık sağlamaktadır.

Erasmus Polonya üniversiteleri eğitim alanında Avrupa’nın en önde gelen ülkelerinden biri sayılmaktadır. Polonya üniversiteleri, imkanları ve çeşitli alanlarıyla kaliteli eğitim sunmaktadır. Polonya erasmus üniversiteleri genelde İngilizce ağırlıklı eğitim vermektedir. Erasmus için Polonya’da hangi üniversitelerin tercih edilebileceği aşağıda ilgili başlıklarda listelenmiştir.

Polonya Katowice’de Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Polonya Katowice’de erasmus yapılabilecek üniversiteler aşağıda belirtilmiştir.

 • Katowice Ekonomi Üniversitesi
 • Katowice Silesia Üniversitesi
 • Silesia Tıp Üniversitesi
 • Katowice Karola Szymanowskiego Müzik Akademisi

Polonya Torun’da Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Polonya Torun’da erasmus yapılabilecek üniversiteler aşağıda belirtilmiştir.

 • Nicolaus Copernicus Üniversitesi
 • Jagiellonian Koleji- Torun Okulu

Polonya Lodz’da Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Polonya Lodz’da erasmus yapılabilecek üniversiteler aşağıda belirtilmiştir.

 • Lodz Üniversitesi
 • Lodz Tıp Üniversitesi
 • Lodz Teknoloji Üniversitesi
 • Lodz Ulusal Sinema Akademisi
 • Lodz Władysława Strzemińskiego Güzel Sanatlar Akademisi
 • Kiejstuta Bacewiczów Müzik Akademisi
 • Sanat ve Tasarım Okulu
 • Lodz Tıp Akademisi

Polonya Lodz Üniversitesi erasmus için Lodz’da en çok tercih edilen üniversitelerden biridir.

Polonya Varşova’da Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Polonya Varşova’da erasmus yapılabilecek üniversiteler aşağıda belirtilmiştir.

 • Varşova Üniversitesi
 • Varşova Ekonomi Üniversitesi
 • Varşova Teknoloji Üniversitesi
 • Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi
 • Kozminski Üniversitesi
 • SWPS Uluslararası İletişim Üniversitesi
 • Varşova Güzel Sanatlar Akademisi
 • Cardinal Stefan Wyszynski Üniversitesi
 • Teknoloji Üniversitesi
 • Lazarski Üniversitesi
 • Savaş Çalışmaları Üniversitesi
 • Vistula Üniversitesi
 • Varşova İşletme Üniversitesi
 • Collegium Civitas
 • Varşova Beden Eğitimi Józef Piłsudski Üniversitesi
 • Chopin Müzik Üniversitesi
 • Wszechnica Polonya Üniversitesi
 • Varşova Tıp Üniversitesi
 • Aleksander Zelwerowicz Tiyatro Akademisi
 • Avrupa Hukuk ve İdari Bilimler Üniversitesi
 • Avrupa Koleji

Polonya Varşova Üniversitesi, erasmus için en çok tercih edilen üniversitelerden biridir.

Polonya Wroclaw’da Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Polonya Wroclaw’da erasmus yapılabilecek üniversiteler aşağıda belirtilmiştir.

 • Wroclaw Üniversitesi
 • University Tıp Akademisi
 • Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
 • Wroclaw Ekonomi Üniversitesi
 • Wroclaw Çevre ve Yaşam Bilimleri Üniversitesi
 • Eğitim Akademisi
 • Eugeniusz Geppert Güzel Sanatlar Akademisi
 • International Lojistik ve Ulaşım Üniversitesi
 • K. Lipinski Müzik Akademisi
 • Wroclaw Filoloji Üniversitesi

Polonya Wroclaw Üniversitesi, erasmus için Wrocklaw’da en çok tercih edilen üniversitedir.

Polonya Czestochowa’da Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Polonya Czestochowa’da erasmus yapılabilecek üniversiteler aşağıda belirtilmiştir.

 • Czestochowa Teknoloji Üniversitesi
 • Jan Dlugosz Üniversitesi

Polonya Radom’da Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Polonya Radom’da erasmus yapılabilecek üniversiteler aşağıda belirtilmiştir.

 • Teknoloji ve Beşeri Bilimler Üniversitesi
 • Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi

Polonya Rzeszow’da Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Polonya Rzeszow’da erasmus yapılabilecek üniversiteler aşağıda belirtilmiştir.

 • Rzeszów Teknoloji Üniversitesi
 • Rzeszów Üniversitesi
 • Teknoloji Bilimleri ve Yönetim Üniversitesi

Polonya Gdansk’ta Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Polonya Gdansk’ta erasmus yapılabilecek üniversiteler aşağıda belirtilmiştir.

 • Gdansk Üniversitesi
 • Gdansk Teknoloji Üniversitesi
 • Gdansk Tıp Akademisi
 • Ateneum Szkoła Wyższa

Polonya Konin’de Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Polonya Konin’de erasmus yapılabilecek üniversiteler aşağıda belirtilmiştir.

 • Konin Uygulamalı Bilimler Devlet Üniversitesi
 • Yönetim Personeli Yüksekokulu
 • Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler Üniversitesi

Polonya Krakow’da Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Polonya Krakow’da erasmus yapılabilecek üniversiteler aşağıda belirtilmiştir.

 • Krakow Teknoloji Üniversitesi
 • AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
 • Jagiellonian Üniversitesi
 • Krakow Beden Eğitimi Akademisi
 • Krakow Ekonomi Üniversitesi
 • Krakow Ignatianum Akademisi
 • John Paul II Üniversitesi
 • Krakow Pedagoji Üniversitesi
 • Krakau Tiyatro Sanatları Akademisi
 • Jan Matejko Güzel Sanatlar Akademisi
 • Krakow Ziraat Üniversitesi
 • Cracovia Müzik Akademisi
 • Krakowskie Sanat Okulu
 • Jagiellonian Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Enstitüsü

Polonya Legnica’da Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Polonya Legnica’da erasmus yapılabilecek üniversiteler aşağıda belirtilmiştir.

 • Legnica Witelon Devlet Meslek Yüksekokulu
 • Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
 • Legnica Tıp Bilimleri Üniversitesi
 • Legnica Tıp Okulu

Polonya Lublin’de Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Polonya Lublin’de erasmus yapılabilecek üniversiteler aşağıda belirtilmiştir.

 • Lublin Tıp Üniversitesi
 • Lublin Yaşam Bilimleri Üniversitesi
 • Maria Curie- Sklodowska Üniversitesi
 • Lublin Ekonomi ve Yenilik Üniversitesi
 • Lublin Teknoloji Üniversitesi

Polonya Olsztyn’de Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Polonya Olsztyn’de erasmus yapılabilecek üniversiteler aşağıda belirtilmiştir.

 • Olsztyn Warmia ve Mazury Üniversitesi
 • Olsztynie Evrensel Bilgi Teknolojisi ve Ekonomi Üniversitesi
 • Olsztyn Bilgisayar Bilimleri ve Yönetim Okulu

Polonya Poznan’da Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Polonya Poznan’da erasmus yapılabilecek üniversiteler aşağıda belirtilmiştir.

 • Poznań Teknoloji Üniversitesi
 • Adam Mickiewicz Üniversitesi
 • Poznan Tıp Bilimleri Üniversitesi
 • Poznan Ekonomi Üniversitesi
 • Collegium Da Vinci
 • Poznan Güzel Sanatlar Akademisi

Polonya Szczecin’de Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Polonya Szczecin’de erasmus yapılabilecek üniversiteler aşağıda belirtilmiştir.

 • Szczecin Üniversitesi
 • Pomeranya Tıp Üniversitesi
 • Batı Pomeranya Teknoloji Üniversitesi
 • Szczecin Maritime Üniversitesi
 • Politechnika Szczecińska
 • Szczecin Sanat Akademisi

Erasmus Polonya Ulusal Ajansı İletişim Bilgileri Nedir?

Erasmus Polonya Ulusal Ajansı adresi Al. Jerozolimskie 142a, 02-305 Varşova, Polonya’dır. Polonya NA kodu PL01’dir. Polonya Ulusal Ajansı mail adresi kontakt@erasmusplus.org.pl’dir.

Erasmus Polonya Telefon Hattı Nedir?

Erasmus Polonya telefon hattı için numara +48 22 46 31 000’dır.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: