Polonya Evlilik Vizesi

Polonya Evlilik Vizesi Başvuru Süreci 2023

Polonya evlilik vizesi, vize hamiline evlilik yapma amacıyla Polonya’ya seyahat etme hakkı veren kısa süreli (C tipi) vize türüdür. Polonya evlilik vizesi, vize sahibine yalnızca evlilik yapma sebebiyle Polonya’da bulunma hakkı sağlamaktadır. Polonya’da uzun süre kalınacaksa vize sahibi eşinin ikamet ettiği belediyeye uzun süre kalma talebinde bulunması gerekmektedir.

Polonyalı biriyle evli olan kişinin 5 yılın sonunda vatandaşlık başvurusu yapma hakkı vardır ve devlet memuru dışındaki tüm işlerde çalışma hakkına sahip olmaktadır.

Polonya Evlilik Vizesi Şartları Nelerdir?

Polonya’da evlilik vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Partnerlerin ortak bir çocuğa sahip olması, herhangi bir ülkede en az 1 sene birlikte yaşamış olmak veya en az 2 yıldan bu yana birbirini tanıyor olmak (toplamda 45 günlük 3 buluşma) şartlarından en az birinin karşılanması gerekmektedir.
 • Polonya evlilik vize müracaatından 6 ay önce Sicil Memurluğu tarafından düzenlenmiş Evlenme Beyannamesinin alınması ve bir kopyasının vize başvurusunda sunulması gerekmektedir.
 • Her iki tarafın 21 yaşından büyük olduğunun ispatlanması gerekmektedir. En az 1 yıl beraber yaşanmışsa taraflardan ikisinin de 18 yaşından büyük olması yeterlidir.

Polonya evlilik vizesi şartlarını yerine getiren kişiler vize randevusu aldıktan sonra Polonya’da evlenmek için gerekli belgeleri bir araya getirmelidir.

Polonya Evlilik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya evlilik başvurusu süreci için izlenecek yollar aşağıda belirtilmiştir.

 1. Polonya evlilik vizesi başvuru formu doldurulur.
 2. VFS Globalden randevu alınır.
 3. Evlenme beyannamesi, pasaport gibi gerekli evrakları hazırlanır.
 4. Randevu günü VFS Global vize merkezine gidilerek gerekli evraklar sunulur ve vize ücretini ödenir.
 5. Polonya evlenme vizesi başvurusu ortalama 7 gün içerisinde çıkmaktadır.

Polonya Evlilik Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Polonya evlilik vizesi için gerekli evraklar şu şekildedir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış olması, Polonya’dan planlanan çıkış tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olması, içerisinde en az 2 adet boş sayfa bulundurması ve orijinalinin yanında bir kopyasının sunulması gerekmektedir.
 • Polonya evlilik vizesi müracaat formu: 2 adet doldurulması, imzalanması ve tarih atılması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, üç adet, renkli, 35 mm genişlik ve 45 mm uzunluğunda, beyaz fonda çekilmiş biyometrik fotoğraf sunulmaktadır.
 • İlişkinin sürekli ve istikrarlı bir niteliğe sahip olduğuna dair ispat: İlişkinin sürekli ve istirarlı bir niteliğe sahip olduğuna dair ispatlar; ortak bir çocuk, en az 2 yıldan bu yana birbirini tanıyor olmak veya herhangi bir ülkede en az 1 sene birlikte yaşamış olmak olarak örneklendirilebilmektedir.
 • Evlenme beyannamesi: Polonya evlilik vizesi başvurusundan 6 ay önce düzenlenmiş evlenme beyannamesinin bir kopyası sunulmaktadır.
 • Geçerli bir seyahat sağlık sigortası poliçesi: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli olması, asgari teminatının 30.000 Euro olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin finansal yeterlilik kaydı: Polonya’da kalış süreci boyunca ve evlilik yapılacak kişinin kendisi ve eşini geçindirmek için yeterli maddi kaynaklara sahip olduğunu kanıtlayan belgeler ve masrafların karşılanacağına dair taahhüt gerekmektedir.
 • Sağlık raporu: Polonya halk sağlığını tehdit eden bir hastalığın olmadığına dair, Polonya Hükümeti tarafından tanınan bir sağlık kuruluşundan alınmış, 6 aydan eski olmaması gereken sağlık raporunun sunulması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Son 6 ay içerisinde alınmış olması, apostil tasdik bulundurması ve Lehçe’ye çevrilmesi gerekmektedir.
 • Yanına yerleşilen kişinin kimlik/ ikamet izni kopyası: Yanına yerleşilen Polonya vatandaşının kimlik kartı veya ikamet izninin kopyası gerekmektedir.
 • Polonya ikamet kaydı: Yanına yerleşilen Polonya vatandaşının kira kontratı ya da mülkiyet sahibi ise buna dair ispat sunulması gerekmektedir.
 • Sağlık sigortası: Yanına yerleşilen kişinin hem kendi hem de aile bireylerinin sağlık sigortasına bağlı olduğunu gösteren belge gerekmektedir.

Polonya Evlilik Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Polonya evlilik vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir:

HizmetlerÜcretler
Polonya evlilik vize harcı99 USD
Başvuru formu & dilekçe doldurma25 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti30 EUR
Toplam99 USD + 95 EUR

Polonya Evlenme Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Polonya evlenme vizesi başvurusu yapıldığı günden itibaren 7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Başvuru ayrıntılı bir inceleme gerektirmesi ve ek belgeler sunulması gereken durumunda süreç uzayabilmektedir.

Başvuru yapıldıktan sonra vize uzatma işlemi gerekiyorsa Polonya’dan yapılmaktadır.

Polonya Vatandaşı ile Evlilik Hangi Hakları Sağlar?

Polonya vatandaşı ile evlilik yapmanın sağladığı haklar aşağıda listelenmiştir.

 • 5 yıl sonunda vatandaşlık alma hakkı
 • Polis, memur gibi görevler dışında tüm işlerde çalışma hakkı
 • AB ülkelerinde serbest dolaşım hakkı
 • Çalışılan şirkette söz hakkı
 • Yönetim ve iş kurma hakkı

Polonya’da oturum almak evlilik sayesinde daha kolay olmaktadır. İlk 5 yıl dolmadan boşanılırsa verilen haklar geri alınmaktadır. Tüm Schengen bölgelerinde geçerli Polonya oturum izni kişiye gerekli koşulları sağlaması durumunda başlangıçta 1 yıllığına verilir.

Eşi Polonya Vatandaşı Olan Kişiler Polonya Vatandaşlığı Alabilir Mi?

Evet, eşi Polonya vatandaşı olan kişiler Polonya vatandaşlığı alabilir. 18 yaşını dolduran, en az 5 yıl Polonya’da ikamet eden, yabancı dili yeterli olan (B1 seviyesinde Lehçe) maddi imkanları yeterli olan (Polonya devletine yük olmadan hem kendisinin hem de ailesinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olan) bireyler Polonya vatandaşlığına başvuru yapabilmektedir.

Eşi Polonya vatandaşı olan kişiler vatandaşlık almak için başvurularını ikamet edilen bölgenin belediye binasına yapmaktadır. Polonya vatandaşı ile evlenmek ve 5 yıllık sürede en az 3 yıl birlikte yaşamak durumunda Polonya vatandaşlığı alınabilmektedir.

Polonyalı biriyle evlenmek Polonya vatandaşlığı yolundaki kişiye sağlanan kolaylıklardan biridir. Alınan oturum izniyle Polonya vatandaşlık şartları yerine getirenler Polonya’da yaşayabilmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: