Polonya Öğrenci Vizesi Nedir Nasıl Alınır?

Polonya öğrenci vizesi, eğitim almak için Polonya’yı tercih eden öğrencilere lisans – yüksek lisans, lisans sonrası eğitim ve dil eğitimi alanlarında Polonya`da öğrenim görme hakkı sunan, eğitim durumu çeşidine göre öğrenciler tarafından eğitim kurumlarından sağlanacak eğitimin devamı beyanıyla geçerliliği uzatılabilen Polonya vizesi türüdür.

Polonya öğrenci vize türleri aşağıda gösterilmiştir.

 • Polonya C Tipi Öğrenci Vizesi: Polonya ve Schengen bölgesinde 90 güne kadar sertifika, gönüllülük projeleri ve dil okullarında öğrenim görmek için geçerli vize türüdür.
 • Polonya D Tipi Öğrenci Vizesi: Ülkede 90 gün ve üzeri eğitim almayı planlayan öğrencilerin alması gereken uzun süreli vizedir.

Polonya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Polonya eğitim vizesi almak için öncelikle Polonya’daki akredite eğitim kurumundan kabul belgesi alınır. Sonrasında Polonya eğitim vizesi için gerekli belgeler hazırlanarak Polonya dış temsilciliklerinden veya aracı kurum üzerinden randevu alınarak randevu tarihinde biyometri işlemleri tamamlanır. Gerekli evrakların eksiksiz ve doğru belgeler ile başvuru yapılması yoluyla Polonya öğrenci vizesi alınabilir.

Polonya öğrenci vizesi almak isteyen kişilerin Polonya’da alabilecekleri eğitimler ve katılabilecekleri öğrenim programları aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya’da üniversite eğitimi
 • Polonya’da dil okulu eğitim programları
 • Polonya yüksek lisans programları
 • Polonya doktora eğitimi programları
 • Polonya Erasmus Programı

Polonya Öğrenci Vizesi ile Çalışma İzni Nedir?

Uluslararası öğrenciler, bir kuruma kayıtlı oldukları sürece Polonya’da okurken çalışma hakkına sahiptir. Çalışma hakkı, Polonya’da ilk kez bulunanlar, bir üniversite programının ilk yılına kaydolan tüm öğrenciler için geçerlidir.

Eğitimler sırasında haftada en fazla 20 saat, tatillerde ise tam zamanlı işlerde çalışmaya izin verilir. Polonya’da herhangi bir dil kursunda kısa süreli dil eğitimi alan öğrencilerin çalışma izni yoktur.

Polonya öğrenci vizesi ile çalışma izni alabilmek için öncelikle Polonya Oturum Kartı almak gerekir. Polonya Oturum Kartına sahip bir yabancı, kart süresi boyunca Polonya sınırları içerisinde kalabilir, okuyabilir, çalışabilir, Avrupa Schengen ülkeleri sınırları içerisinde sorunsuzca geçişler yapabilir.

Polonya oturum kartı başvurusu sonrasında Polonya polisi kayıtlı ikametgah adresinde kontrole gelerek gerekli soruşturmaları yapar. Polonya’da çalışma izni almak isteyen Polonya öğrenci vizesi sahipleri için sürecin son adımı mülakattır.

Polonya’daki öğrenci vizesi sahipleri belgelerini tam olarak teslim ettikten 15-20 gün sonrasına randevu alabilirler. Tüm bu işlemlerden sonra Polonya öğrenci vizesi çalışma izni alınabilmektedir.

Polonya Uzun Dönem Öğrenci Vizesinin Sunduğu Haklar Nelerdir?

Polonya uzun dönem öğrenci vizesinin sunduğu haklar aşağıda verilmiştir.

 • 90 günden daha uzun süre Polonya’da bulunabilmek, sonrasında Polonya oturma izni için başvuru yapabilmek
 • Çeşitli Polonya eğitim kurumlarında eğitimlere katılabilmek (üniversite, dil okulları vb.)
 • Maaşlı bir yarı zamanlı işte (hafatda 20 saat) çalışabilmek
 • Gönüllü işlerde yer alabilmek

Polonya uzun dönem öğrenci vizesi hamiline aşağıda verilen hakları tanımaz.

 • Okul döneminde Polonya’da tam zamanlı işlerde çalışmak
 • Polonya Devleti tarafından Polonya vatandaşlarının yararlanması için fonlanan kurumlardan hizmet almak (hastane vb.)

AB vatandaşı olmayan yabancı öğrencilerin Polonya’da tam zamanlı çalışmaları için Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında izin tanınmaktadır.

Yılın geri kalan aylarında ise, yarı zamanlı olarak çalışmaları mümkündür. Eğer Polonya’daki öğrenci diğer aylarda da tam zamanlı olarak çalışmak istiyorsa işveren tarafından yapılacak iş sözleşmesi ile çalışabilmektedir.

Polonya Öğrenci Vizesi Almak Zor Mudur?

Hayır, Polonya öğrenci vizesi almak zor değildir. Polonya öğrenci vizesi koşullarını sağlayan kişiler, gerekli evrakları ve dokümanları eksiksiz bir biçimde hazırladıkları takdirde herhangi bir sorun yaşamadan kolayca Polonya öğrenci vizesi alabilirler.

Başvuru için gerekli Polonya öğrenci vizesi evrakları hazırlanması konusunda sürecin sorunsuz ve hızlı geçmesi için vizem.net ile iletişime geçilebilir.

Bilgi ve Başvuru için : 0850 241 1868

Polonya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Polonya öğrenci vizesi için gerekli evraklar şunlardır.

 • Polonya ulusal vize formu: Okunaklı ve dikkatlice doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış olmalıdır.
 • Pasaport: (Son 10 yıl içinde alınmış olan en az iki sayfası boş olan bir pasaport. Polonya seyahatinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerlilik süresi olmalıdır. Pasaportun ilk sayfasının fotokopisi ve son 3 yılda verilen önceki Polonya ve Schengen vizeleri belgeler arasında yer almalıdır)
 • Daha önce alınmış pasaportlar (varsa)
 • Adli sicil kaydı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (35 mm en 45 mm yükseklikte)
 • Polonya sağlık sigortası: Planlanan kalış dahilindeki her günü kapsayan minimum 30.000 € teminatlı sağlık sigortası.
 • Polonya’daki üniversite, dil okulu veya kurumdan alınmış davet mektubu.
 • Eğitim ücreti ödeme belgesi (okul yazısı veya banka dekontu).
 • Finansal yeterliliği kanıtlar nitelikte belgeler
  • Polonya’da kalış masraflarını karşılamaya yeterli, son üç aya ve kişiye ait bankadan alınmış ıslak imzalı, kaşeli güncel hesap dökümü
  • Masrafların aile veya sponsor olan kişi tarafından karşılanması durumunda masrafları karşılayan kişi adına hazırlanmış noter tasdikli Taahhütname Mektubu ve Polonya’da kalış masraflarını karşılamaya yeterli, son üç aya ait bankadan alınmış ıslak imzalı, kaşeli güncel hesap dökümü
  • Hibe yazısı.
 • Son mezun olduğu okulun diploması.
 • Daha önce hazırlık veya dil kursu için yurtdışında bulunduysa, okulu bitirdiğine dair belge.
 • Askerlik Durum Belgesi.
 • Türk vatandaşı olmayanlar: Türkiye’den planlanan çıkış tarihine kadar geçerli İkamet Tezkeresi. Son 3 yılda verilen Polonya ve diğer Schengen ülkelerine ait vize fotokopileri.
 • Vize başvuru ücreti (vize reddedilse dahi iade edilmez)

Polonya eğitim vizesi için gerekli belgeler hususunda dikkat edilmesi gereken nokta, istenilen belgelerin güncel olmalarıdır (3 aydan daha yeni). Belgelerin aslı ve bir adet fotokopisi sunulmalıdır. Polonya Konsolosluğu tarafından ek belgeler istenebilir.

Polonya Öğrenci Vizesi Başvuru Ücretleri Ne Kadar?

Polonya öğrenci vizesi başvuru ücretleri aşağıda belirtilmiştir.

 • Vize başvuru ücreti: 99 USD
 • Aracı kurum ücreti: 13,50 Euro (Bir önceki günün Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kurundan hesaplanarak TL olarak tahsil edilen hizmet bedelinin ödenmesi gerekmektedir.)
 • Danışmanlık hizmeti: 60 EUR (Randevu, başvuru formu ve dilekçe doldurulması ve biyometri refakat işlemlerini içerir)

Polonya vizesi için, Ukrayna uyruklular sadece D vize kategorisiyle sınırlı olmakla birlikte vize bedeli ödemekten muaftır

Polonya Öğrenci Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

 1. İşlemlere başlamadan önce Polonya’daki eğitim kurumdan kabul mektubu temin edilmelidir.
 2. Kabul mektubu öğrenciye ulaştıktan sonra, öğrenci resmi ikametin bağlı olduğu şehirlerin birinden randevu almalıdır.
 3. İkamet iline göre Polonya Başkonsolosluğu, Polonya Ankara büyükelçiliğinden randevu veya Polonya vize başvuru merkezinden randevu alınır
 4. Randevu tarihinde biyometri işlemleri tamamlanarak evraklar beyan edilir
 5. Başvuru sonucu beklenir
 6. Polonya vize başvurusu yapıldıktan sonra vize sonucu çıkana kadar pasaport aracı kurum sitesindeki Pasaport takibi linkinden takip edilebilir. Eğer kargo talimatı verildiyse pasaport başvuru sahibine direkt kargo ile gelir. Verilmediyse pasaportunuzu başvuru yaptığınız aynı yerden teslim alınması gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Polonya Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Polonya öğrenci vizesinin işlem süresi ortalama 15 iş günüdür.

Ancak Polonya Konsolosluğunun verdiği bilgiye göre sunulan evrakların değerlendirilmesi 30 günü bulabilmektedir. Bu yüzden Polonya öğrenci vizesine başvuracak öğrencilerin başvuru sürecine olabildiğince erken başlamaları önerilir.

Polonya Öğrenci Vizesi Başvurusunun Reddedilme Sebepleri Nelerdir?

Polonya vizesi için yapılan başvurular, Polonya Konsolosluğu ve Polonya Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde red ile sonuçlanabilmektedir.

Aşağıda Polonya öğrenci vizesi reddedilme sebepleri belirtilmiştir.

 • Polonya öğrenci vizesi başvurusunda bulunan kişilerin sahte ya da eksik evrak sunması
 • Polonya öğrenci vizesi başvurularında seyahatin amacı ve şartlarına ilişkin kanıtlayıcı belgeler sunulamaması ya da sunulan belgelerin inandırıcı bulunmaması
 • Kişinin Polonya seyahati bitiminde ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler ibraz etmemesi
 • Polonya öğrenci vizesi başvurusunda bulunan kişinin belirlenen yasal çerçevede Schengen bölgesine üye ülkelerden biri ya da birkaçı için kamu düzeni, kamu sağlığı, güvenlik gibi konularda tehlikeli bulunması
 • Başvuru sahibinin Schengen Bilgi Sisteminde (SIS) üye ülkelerden herhangi birine giriş yasağı olduğuna dair kayıt bulunması
 • Polonya öğrenci vizesi başvuran kişi Schengen vizesi kapsamında başvuruyor ise, başvuruda bulunan kişi son 6 ay içerisinde Schengen Bölgesi’nde 90 gün konaklamış ise,
 • Polonya vizesi başvurusunda geçerli ve konsolosluk tarafından belirlenen standartlara uygun Seyahat Sağlık Sigortası poliçesi ibraz edilmediği takdirde Polonya öğrenci vizesi başvurusu reddedilebilir.

Polonya Öğrenci Vizesi Başvuru Reddi Alanlar İtiraz Edebilir Mi?

Polonya öğrenci vizesi başvuruları red ile sonuçlanan kişilerin karara itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

Vize başvurusu reddedilen ya da vizesi iptal edilmiş ya da geri çekilmiş bir kişi, konuyla ilgili, özel olarak hazırlanmış resmi bir form aracılığıyla bilgilendirilecek ve formda bu kararın gerekçeleri de belirtilecektir.

Polonya öğrenci vizesi başvuru sahibi, yukarıda belirtilen kararlardan birinin alınmasını müteakip 14 günlük bir süre içerisinde vize başvurusunun yeniden değerlendirilmesini talep etme hakkına sahiptir. Bu tür talepler için başvuru, ilk kararın verildiği idari büroya/kuruma yapılmalıdır.

Polonya öğrenci vizesi başvurusuna red cevabı alan kişiler eksik ya da yanlış beyan edilmiş evraklarını tamamlayarak tekrar başvuru yapabilirler. Temyiz prosedüründe konsolosun aldığı karar, nihai olacaktır.

Polonya Öğrenci Vizesi İle Avrupa Ülkelerine Gidilir Mi?

Polonya öğrenci vizesi ile Avrupa’ya mümkündür. Polonya D tipi eğitim vizesi hamiline maksimum 90 güne kadar Polonya dışında herhangi bir Schengen ülkesinde konaklama hakkı tanır.

Polonya Öğrenci Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilir?

Polonya öğrenci vizesi Schengen vizesi kapsamındadır. Polonya öğrenci vizesi ile Schengen bölgesindeki tüm devletlere vizesiz giriş sağlanabilmektedir.

Schengen bölgesindeki devletler aşağıda sıralanmıştır.

 • Avusturya
 • Belçika
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Yunanistan
 • Macaristan
 • İzlanda
 • İtalya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Hollanda
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • Lihtenştayn

Polonya Öğrenci Vizesine Benzer Diğer Polonya Vize Türleri Nelerdir?

 • Polonya Erasmus+ Vizesi: Polonya ülkesinde Erasmus yapacak olan öğrencilerin başvurması gereken vize türüdür.
 • Polonya Staj Vizesi: Polonya ülkesinde staj yapacak olan öğrencilerin başvurması gereken vize türüdür.
 • Polonya Kurs Vizesi: Polonya ülkesinde herhangi bir kursa kayıt olmak isteyen öğrencilerin başvurması gereken vize türüdür.
 • Polonya Gönülülük Vizesi: Polonya ülkesinde herhangi bir gönüllü faaliyetinde bulunacak olan öğrencilerin başvurması gereken vize türüdür.
Paylaş: