Polonya Transit Vize

Polonya Transit Vize Nedir, Nasıl Başvurulur?

Transit vize bir ülkeden başka bir ülkeye aktarma yapılan havaalanında bekleme izni veren vize türüdür.

Polonya transit vizesi, yalnızca ulaşım araçlarını değiştirmek için Polonya topraklarına girmesi gereken kişilere verilen bir vize türüdür.

Polonya transit vize sahiplerinin Polonya havaalanına inilmesi gereken uçuşla gün içinde bağlantılı bir uçuşa sahip olması gerekmektedir. Polonya’daki havaalanının uluslararası bölgesinde en fazla 24 saat bulunarak farklı bir ülkeye transit geçiş yapmayı planlayan yabancı ülke vatandaşları Polonya transit vizeyi tercih edebilmektedirler.

Transit vize ve diğer Polonya vize randevu işlemleri için vizem.net uzmanları ile iletişime geçilebilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Polonya Transit Vize Hangi Durumlarda Gereklidir?

Polonya transit vizesi, Polonya Havalimanı’ndan aktarmalı uçuş yoluyla Schengen dışı bir ülkeden başka bir Schengen dışı bir ülkeye seyahat eden vatandaşlar için zorunludur. Polonya transit süresi 24 saat olan vize, sadece iniş yapılan Polonya havaalanının uluslararası transit bölgesinde geçerlidir.

Varşova Havaalanı aktarması yapmak isteyen kişiler transit vize başvurusu yapmalıdır. Polonya’da bir günden fazla bulunmak gerekiyorsa, Polonya transit geçiş vizesi yerine normal bir Schengen vizesine başvurulması gerekmektedir.

Polonya Transit Vize İstiyor Mu?

Türk vatandaşlarından Polonya’dan aktarma yaparken havaalanından çıkmadıkları ya da başka bir Schengen ülkesine gitmedikleri takdirde Polonya transit vizesi istenmemektedir.

Ancak Türk vatandaşlarının, Polonya havalimanından ayrılmaları durumunda mutlaka Schengen vizesi başvurusunda bulunulmalıdır.

2019, 2020, 2021 yıllarında Polonya transit vize istiyor mu? Polonya ile ilgili sıkça sorulan bir soru olmuştur ve bu bilgiler için vizem.net uzmanları ile iletişime geçilebilmektedir.

Varşova Transit Vize İstiyor Mu?

Varşova Havaalanı’na aktarmalı uçuş yoluyla Schengen dışı bir ülkeden başka bir Schengen dışı bir ülkeye seyahat eden vatandaşlar için transit vize zorunludur.

Varşova’ya iniş yapıldıktan sonra, transit bölgeden çıkış yapılamamaktadır. Varşova Havaalanı transit bölgesinden çıkış yapmak isteyen kişilerin Schengen vizesi sahibi olmaları gerekmektedir. Varşova, Polonya’nın başkenti olduğu için Polonya’daki tüm kurallar aynı şekilde geçerlidir.

Polonya Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Polonya transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Polonya transit vizesi başvuru formu: Tam doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır.
  • Fotoğraf: 35 mm genişlikte 45 mm uzunlukta ve son 3 ay içinde çekilmiş 2 adet renkli biyometrik fotoğraf olmalıdır.
  • Pasaport: En az iki sayfası karşılıklı olarak boş olmalıdır ve son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmalıdır.
  • Dönüş bileti rezervasyonu: Üçüncü bir ülkeye devam eden seyahati gösteren, kişiye özel dönüş uçak bileti rezervasyonu gerekmektedir.
  • Polonya seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 € olan herhangi bir tıbbi acil durumu kapsayan sağlık sigortası bulundurulması gerekmektedir.
  • Polonya transit vizesi için başvuru ücreti: Vize başvuru ücretinin ödendiğine dair makbuz gerekmektedir.

Polonya Havaalanı Transit Vize için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

Polonya havaalanı transit vize için destekleyici belgeler ve hangi amaçla tercih edildikleri aşağıda listelenmiştir.

  • Polonya’dan gidilecek ülkenin vizesi: Polonya havalimanında aktarma yapılarak gidilecek ülkenin vizesi, geçerli bir oturum izni veya pasaportu gerekmektedir.
  • Polonya’dan gidilecek ülkenin konaklama ve uçuş bilgileri: Polonyadan sonra gidilecek ülkedeki konaklama ve ulaşım bilgileri gerekmektedir.

Polonya Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya transit vizesi için başvuru belgesi ve destekleyici evraklar hazırlanmalıdır. İkinci aşama olarak VFS Global Polonya vize başvuru merkezini veya Polonya dış temsilciliklerini ziyaret etmek için randevu alınmalıdır.

Daha sonra Polonya transit vizesi için verilen randevu tarihinde VFS Global Polonya vize başvuru merkezi veya Polonya dış temsilciliği ziyaret edilerek, istenilen evraklarla birlikte doldurulan Polonya transit vizesi başvuru formu teslim edilmelidir.

Bir sonraki aşamada ise Polonya transit vizesi için başvuru ücreti ödenmelidir. Son olarak Polonya transit vizesi başvuru sonucu beklenmelidir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Polonya Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

Polonya transit vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Polonya transit vize harcı99 USD
Başvuru formu ve dilekçe doldurma20 Euro
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri41 Euro
Danışmanlık hizmeti20 Euro
Toplam81 Euro + 99 USD

Başvuru reddedilmesi durumunda Transit vize ücreti iade edilmemektedir.

Polonya Transit Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Polonya transit vizesi için uygun bulunan başvuru, yapıldığı tarihten itibaren ortalama 15 takvim günü içinde karara bağlanmaktadır.

Daha fazla sürenin gerektiği durumlarda bu süre 30 güne, ek belgelerin gerekmesi gibi istisnai durumlarda 60 güne kadar uzayabilmektedir.

Polonya seyahatinden üç aydan fazla bir süre öncesinde başvuruların alınmadığı göz önünde bulundurularak, Polonya transit vize başvurusunun erkenden yapılması tavsiye edilmektedir.

Polonya Transit Vize ile İzin Verilmeyen Faaliyetler Nelerdir?

Polonya transit vizesine sahip olan yolcunun havaalanında geceyi geçirmesine izin verilmektedir ancak havalimanının uluslararası aktarma alanını terk etmesine izin verilmemektedir.

Polonya içinde birden fazla havaalanından aktarma yapılması gerekiyorsa, Polonya transit vizesi yeterli olmamaktadır. İki veya daha fazla Schengen ülkesi arasındaki uçuşlar, transit amaçlı yapılmış olsalar bile, iç hat uçuşları olarak kabul edildiği için Polonya transit vizesi yerine bir Schengen vizesi (C tipi) için başvuru yapılması gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: