Polonya Ticari Vize

Polonya Ticari Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2024

Polonya ticari vizesi Polonya’ya ticari amaçla gidilen durumlarda alınan kısa süreli (C tipi) Schengen vizesidir. Polonya ticari vize, hamiline herhangi bir 6 aylık sürede maksimum 90 gün Polonya’da kalma izni vermektedir.

Schengen vizesi için, gerçekleştirilmesi planlanan ziyaret tarihinden 3 ay önce vize başvuruları açılmaktadır. Polonya’nın başkenti olan Varşova vize başvurularında en çok gidimesi tercih edilen Polonya şehridir.

Polonya Ticari Vize Şartları Nelerdir?

Polonya ticari vizesine sahip olmak için gerekli şartlar aşağıdaki listede verilmiştir.

 • Seyahat amacını ve seyahat tarihlerini içeren Polonya ticari davetiyesi almak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak veya yasal olarak Türkiye’de oturum iznine sahip olmak
 • En az 6 ay geçerli bir pasaporta sahip olmak
 • Schengen ülkelerine giriş çıkış yasağı bulunmamak
 • Belgeler ile ispat edilebilecek düzenli gelir ve birikime sahip olmak

Polonya Fuar Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya fuar vizesi başvuru yapmak için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki listede verilmiştir.

 • Polonya fuar vizesi alacak kişilerin Polonya ticari vizeye başvurması gerekmektedir.
 • VFS Global’den alınan vize başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Vize başvuru formunu ve gerekli evrakları teslim etmek için VFS Global’den randevu alınması gerekmektedir.
 • Ticari vize başvurusu için talep edilen evrakların hazırlanması gerekmektedir.
 • Randevu günü başvuru formunun elden teslim edilmesi ve vize ücretinin VGS Global’e ödenmesi gerekmektedir.
 • Vize başvurusu sonuçlandığında VFS Global’den veya kargo yoluyla vizenin alınması gereklidir.

Polonya İş Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Polonya iş vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir:

 • Polonya iş vizesi başvuru formu: Dikkatlice doldurulmalı, tarih belirtilmeli ve imza atılmalıdır.
 • Pasaport: Pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması ve pasaporta ek olarak kişisel bilgilerin yazılı olduğu pasaport sayfasının ve son 3 ayda alınmış Schengen vizelerinin fotokopisi verilmelidir.
 • Seyahat sigortası: Tüm seyahat süresi boyunca geçerli, ülkeye dönüş, acil tıbbi bakım, tedavi ya da acil hasta bakımını kapsayan 30.000 Euro değerinde Schengen bölgesi için geçerli seyahat sigortası alınmalıdır.
 • Davet mektubu: Polonya’daki şirketten gönderilen davetiye kaşeli ve imzalı olmalıdır.
 • Otel rezervasyon bilgileri: Seyahat süresini kapsayan otel rezervasyonu veya seyahat planını gösteren belgeler alınmalıdır.
 • Uçak bileti bilgileri: Seyahat süresini kapsayan gidiş dönüş uçak biletleri gösterilmelidir.
 • Hesap dökümü: Son 3 aya ait kişinin veya kurumun banka hesap dökümü veya banka hesap cüzdanının orijinali bankadan kaşeli ve imzalı bir şekilde verilmelidir.
 • Polonya ticari vizesi için ek belgeler: Seyahatin amacı bakım ve tamir ise işlem yapılacak makinenin satış faturası, başvuran kişi fuara katılacaksa fuar için giriş kartı, fuarda stand açacaksa fuarı düzenleyen kurumdan imzalı ve kaşeli davetiye ve fuara katılım ücretini gösteren makbuz, başvuran kişi öğrenciyse okuldan alınmış güncel ve orijinal öğrenci belgesi, başvuran kişi çalışan veya şirket sahibi ise şirketinin antetli kağıdına yazılmış imzalı ve orijinal izin onayı ve şirketin ticaret odası kaydı ile sicil gazetesinin kopyası, vergi levhası, SGK işe giriş bildirgesi ve barkodlu SGK hizmet dökümü, ve son 3 ayın maaş bordrosu gereklidir.

Ticari vize için onay almak için, Ticari vize için onay mektubu örneği Polonya hakkında araştırma yapmak faydalı olacaktır.

Polonya Fuar Vizesi Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Polonya’ya iş, fuar veya ticari amaçla gidecek kişilerin ticari vize başvurusu yaparken Polonya İstanbul Başkonsolosluğu’na ticari vize dilekçesi yazmaları gerekmektedir. Polonya fuar vize dilekçesi, Polonya’ya gidecek personelin çalıştığı şirket tarafından antetli kağıt üzerine yazılmaktadır. Antetli kağıda yazılan vize dilekçesinin, şirketin kaşesini, imzasını taşıması ve seyahatin amacını açık ve net bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Kişi, Polonya’da başka bir şirkette toplantıya katılacaksa Polonya’daki şirketin bilgileri, konferansa katılacaksa konferans bilgilerinin verilmesi gereklidir.

Polonya ticari vize dilekçesinde; Polonya’ya gidecek kişinin firmadaki ünvanının, seyahatinin başlama ve bitiş tarihleri dilekçede bulunmak zorundadır. Ek bir seyahat olması durumunda, ek seyahat bilgilerinin ve Polonya’ya gidecek kişinin seyahat, konaklama ve bakım masrafların kim tarafından karşılanacağının belirtilmesi gerekmektedir. Polonya ticari vize dilekçesinde bahsi geçen bilgilerin evraklarla desteklenmesi gereklidir.

Polonya Ticari Vize Nasıl Alınır?

Polonya ticari vize VFS Global’e başvuru yapılarak alınabilmektedir. Polonya ticari vizesine sahip olmak için öncelikle Polonya’da gidilecek şirketten bir davetiye alınması gereklidir. Polonya ticari vize başvurusu, şirketten veya fuardan gelen davetiye ile yapılmaktadır. Polonya Konsolosluğu’na göre Polonya ticari vize başvuruları seyahata en az 15 gün kala, en fazla 3 ay öncesinden yapılmaktadır.

Polonya Konferans Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

HizmetlerÜcret
Polonya ticari vize harcı90 EUR
Başvuru formu & dilekçe doldurma25 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti90 EUR
Toplam245 EUR

Polonya Ticaret Vizesi ile Polonya’da Şirket Kurulabilir Mi?

Evet, fiil ehliyetine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Polonya ticari vizesi ile Polonya’da şirket kurabilmektedir.

Polonya’da Şirket Kurmak Hangi Hakları Sağlar?

T.C vatandaşları Polonya’da şirket kurabilmektedir. Polonya’da yeni kurulan şirketler ilk 2 yıl boyunca %50 indirimli olarak vergi vermektedir.

Polonya’da şirket sahipleri ücretsiz olarak tüm sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir. Polonya’da şirket kurmak, şirket sahibine şirketin gidişatına göre bazı haklar ve seçenekler sunmaktadır. Polonya’da açılan şirket iyi gitmiyorsa, Polonya vatandaşlarına şirketi kapatmak yerine 2 yıl hizmet dondurma seçeneğini sunmaktadır.

Polonya Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Polonya ticari vizesi, şartlar uygun olduğu sürece ortalama 15 günde çıkmaktadır. Vize başvuru sahibi hakkında bazı soruşturmalar yapılması gerekiyorsa ticari vize başvurusu sonuçlanma süresi 30 günü bulabilmektedir. Ticari vize başvurusu için bazı ek belgelerin sunulması gerekiyorsa vize başvurusunun sonuçlanması 60 günü bulabilmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: