Polonya Göçmenlik Başvurusu

Polonya Göçmenlik Şartları

Polonya, yıl içinde çeşitli ülkelerden göç almaktadır. Polonya’nın göç almasındaki en büyük sebep Avrupa Birliği ve Schengen Bölgesi üyesi bir ülke olmasıdır. Polonya, Avrupa Birliği ülkeleri arasında en ucuz ve yaşam standartları ortalamanın üstünde olan bir ülkedir.

Polonya’ya göç etmek için başlıca sebepler arasında iyi ekonomi ve geniş iş sektörü yelpazesi, düşük kira ve araba fiyatı, kaliteli alt yapı ve mimari bulunmaktadır. AB ülkeleri arasında yabancı uyruklu vatandaşlar, en kolay yasal statüyü Polonya’da kazanmaktadır. Polonya, coğrafi konumu sayesinde birçok Avrupa ülkesine yakındır ve tek otobüs ile ulaşım sağlamaktadır.

Polonya en fazla göçü sırasıyla Ukrayna, Birleşik Krallık, Almanya, Beyaz Rusya, Rusya, Vietnam, İtalya, Amerika, Hollanda, İrlanda, Fransa, Çin ve Hindistan ülkelerinden almaktadır. Polonya’ya Ukrayna’dan 2018 yılında 31.807 kişi, 2019 yılında 34.965 kişi, 2020 yılında 33.092 kişi göç etmiştir. Polonya’nın nüfusunun %5’ini göçmenler ve oluşturmakta ve 2 milyondan fazla yabancı uyruklu vatandaş bulunmaktadır. Polonya’ya en kolay göç etme şekli çalışma ya da üniversite okuma şeklindedir. Polonya’da genç nüfus sayısı azdır ve vasıflı ve vasıfsız genç işçi ihtiyacı vardır. Polonya’da en kolay oturma izni Polonyalı bir vatandaş ile evlilik yolu ile alınmaktadır.

Avrupa Birliği Vatandaşları Polonya’ya Nasıl Göç Edebilir?

Avrupa Birliği vatandaşlarının Polonya’ya göç etmesi için yollar aşağıda listelenmiştir

 • Polonya’da öğrenci olarak
 • Polonya’da yaşayan bir kişinin aile üyesi olarak
 • Polonya’da yatırım yaparak
 • Polonya vatandaşı ile evlilik yaparak
 • Polonya’da çalışarak

Avrupa Birliği Vatandaşlarının Polonya’ya Göç Etme Süreci Nasıldır?

AB vatandaşlarının Polonya’ya göç etme süreci aşağıda listelenmiştir.

 1. Polonya oturum izni başvuru formu doldurulur.
 2. Polonya oturum izni başvurusu için gerekli evrakları hazırlanır.
 3. Gerekli evraklar, Polonya’da ikamet bölgesindeki görevli Voyvodo’ya teslim edilir.
 4. Polonya oturum izni başvuru ücreti ödenir.
 5. Polonya oturum izni süreci şahsen ya da avukat aracılığı ile takip edilir.
 6. Polonya oturum izni belgesi ilgili başvuru biriminden alınır.

Avrupa Birliği Vatandaşı Olmayanlar için Polonya’ya Yerleşmek

Avrupa Birliği vatandaşı olmayanlar için Polonya’ya yerleşme yolları aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya’da çalışarak
 • Polonya’da girişimci olarak
 • Polonyalı bir vatandaş ile evlilik yaparak
 • Polonyalı bir aile üyesi olarak
 • Polonya’da öğrenci olarak

Avrupa Birliği Vatandaşı Olmayanların Polonya’ya Göç Etmesi için Oturma İzni Gerekli Midir?

Evet, Avrupa Birliği vatandaşı olmayanların Polonya’ya göç etmesi için oturma izni alması gereklidir.

Polonya’ya Çalışarak Nasıl Yerleşilir?

Polonya’da çalışarak yerleşik hayata geçmek isteyenler Polonya’nın belirlediği yasal hükümlere uygun çalışmak zorundadır. Polonya’nın yabancı uyruklu kişiler için belirlediği yasalara uymayan kişilere 1000 PLN’ye varan para ile sınır dışı cezası verilmektedir. Polonya yasalarını göz ardı eden iş veren firma için yasal işlem başlatılmaktadır. Polonya’da çalışarak ikamet etmek ve yabancı uyruklu personel çalıştırmak isteyenler yasalara uygun resmi evrakların tam olduğundan emin olmalıdır.

Polonya’da çalışmak için Polonya çalışma vizesi başvurusu yapmak gerekmektedir. Polonya çalışma izni vizesi başvurusu için gerekli olan çalışma izni belgesini anlaşmalı iş veren firma almak zorundadır ve şahsen alınamamaktadır. İş veren firma, Polonya’da bu işi yapabilecek kişilerin incelemesini yaptıktan sonra eleman ihtiyacı varsa ilgili voyvodaya başvuru yapar ve voyvoda, uygun görürse çalışma izni onayı verir.

Polonya’da iş sektörü mevsimlik ve devamlı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Polonya’da devamlı kalacak ve çalışacak kişiler oturma izni, dönemsel çalışacak kişiler mevsimlik çalışma izni almak zorundadır. Polonya’da işçi vizesi alma zorunluluğu bulunan mevsimlik meslekleri tarım, ormancılık, avcılık, balıkçılık, bahçecilik ve turizm ile alakalıdır.

Polonya’ya İş Kurarak Nasıl Yerleşilir?

Polonya’da girişimci olarak oturma izni başvurusu yapanlarda aranan şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Bir limited veya anonim şirketin yönetim kurulunda görev almak veya üyesi olmak
 • Bir limited veya anonim şirkette hisse sahibi olmak
 • Bir limited veya anonim şirketi vekaleten yönetmek
 • Bir limited veya anonim şirkete ortak olmak

Polonya’ya iş kurarak yerleşmek için bir şirketin hissesinde pay sahibi ya da vekaleten yöneticisi olmak gerekir. Polonya oturum izni başvurusunun Polonya vizesi alınarak Polonya’da yapılması gerekmektedir. Polonya vizesi, yasal ikamet süresini kapsayan 3 aylık süreç için verilir. Polonya’da yerleşmek için gerekli oturum izni başvurusu yasal ikamet süre sınırları içerisinde en yakın görevli birimde yapılmalı ve başvuru reddi ya da iptali söz konusuysa ülke terk edilmelidir. Polonya’da iş kurmak ve girişimci olarak yerleşmek, oturma izni koşulları karşılanıyorsa mümkündür.

Polonya’ya Öğrenci Olarak Nasıl Yerleşilir?

Polonya’ya öğrenci olarak göç etmek için yapılması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya’daki bir yükseköğretim kurumundan onay veya davet mektubu alınmalıdır.
 • Polonya yasal olarak ziyaret edilmeli ve ikamet edilen bölgedeki voyvodaya geçici oturum izni başvurusu şahsen yapılmalıdır.
 • Polonya’da öğrenci olarak geçici oturum izni başvurusu için görevli voyvodaya gerekli ücret ödemesi ile evrak ve parmak izi verilmelidir.

Polonya’da öğrenci göçüne izin veren üniversitelerden bazıları; Varşova Üniversitesi, Jagiellonian Üniversitesi, Varşova Teknoloji Üniversitesive AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’dir. Polonya yaşam standartları Avrupa Birliği kapsamında yer almaktadır. Polonya’da öğrenci olmak için Polonya eğitim vizesi ve oturum izni başvurusu yapmak gerekmektedir. Polonya’da geçici oturum izni başvurusu Polonya eğitim sistemi şartlarına uygun olduğu sürece onay almakta ve öğrenciye oturma kartı verilmektedir.

Polonya’ya Aile Birleşimi ile Nasıl Yerleşilir?

Polonya’ya aile birleşimi ile yerleşmek ya da 3 aydan uzun kalmak için geçici oturma izni başvurusu yapmak gerekir. Polonya’ya aile birleşimi ile yerleşme hakkı Polonya vatandaşının eşi veya çocuğu olan kişilere aittir. Polonya’daki mülteci ve reşit olmayan bir çocuğun bakımı ile sorumlu kişiler Polonya aile birleşimi yolu ile Polonya’ya yerleşmektedir.

Polonya aile birleşimi ile geçici oturma izni başvurusu ikamet edilen bölgedeki voyvodaya yapılır ve 1 ay sonra sonuca ulaşır. Polonya geçici oturma izni onaylanmışsa, kişiye 3 aydan 3 yıla kadar ikamet hakkı ve oturum kartı verilmektedir. Onaylanmış Polonya oturum kartını görevli voyvodadan 13 yaş üstü başvuranların şahsen, 13 yaşını doldurmamış başvuranların vekili ile alması gerekmektedir. Polonya oturum izni başvurusu esnasında, 6 yaş üstü başvuranlar mülakata alınabilmektedir.

Polonya oturum izni başvurusu gerekli belgelerin eksikliği ve şartların karşılanmaması durumunda ret işlemine tabi tutulur. Polonya’da geçici oturma izni başvurusunun ret işlemi ile sonuçlanmasında ülkeyi terk etmek gerekecektir. Polonya aile birleşimi vasıtasıyla yapılan geçici oturum izni başvurusunda aile ilişkilerini kanıtlayan evrakların teslimi, başvurunun onayı için destek vermektedir.

Polonya’ya Mülteci Olarak Nasıl Yerleşilir?

Polonya, Sovyetler Birliği ve Batı Avrupa arasında bir köprü görevi görmektedir. Polonya konumu gereğiyle mültecilerin geçiş ülkesidir. Polonya’ya mülteci olarak gelenlerin hayati tehlikesi bulunuyor ise 14 gün içerisinde, hayati tehlikesi bulunmuyorsa ve yasa dışı yollar ile giriş yapmışsa sınır kapısında derhal başvuru yapması gereklidir. Mültecilerin, iltica hakkı alması için birkaç kez mülakata girmesi gerekmektedir. Polonya’ya yapılan iltica başvurularının %1 veya %2’si onay almaktadır.

Polonya’ya mülteci olarak yerleşmek için oturma vizesi alınması zorunludur. Polonya’daki mültecilere oturma vizesi İçişleri ve İdare Bakanlığı tarafından verilmektedir. Polonya’da oturma vizesi alan mülteciler, beş sığınma merkezinden birine gönderilir ve ihtiyaçları karşılanır. Polonya iltica prosedürüne dayanarak sığınma talep eden kişilerin, kendi ülkesinde hayati tehlikesi bulunması veya sığınma talep edememesi şartı gözetilmektedir.

Polonya Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya’da göçmenlik başvurusu oturum ve çalışma izniyle sağlanmaktadır. Polonya’da oturum izni almak için aile birleşimi, girişimci olmak veya çalışmak gerekmektedir. Polonya’da çalışma izni, şahsi işe alan Polonyalı şirket tarafından bölgenin yerel voyvodasından yapılan başvuru ile alınmaktadır.

Polonya çalışma izni başvurusu için gerekli evraklar çalışma izni başvuru formu, başvuru ücreti dekontu, işverenin yasal statü teyidi, pasaport fotokopisi, sağlık sigortası, şirket finansal belgeleri, iş sözleşmesi şeklindedir.

Polonya’da oturum izni başvurusu yapmak için gerekli evrakların tesliminin şahsen ikamet bölgesindeki voyvodada gerçekleşmesi gerekmektedir. Polonya oturum izni başvurusu için gerekli belgeler biyometrik fotoğraf, seyahat belgesi, ikamet yeri ödeme bilgisi, sağlık sigortası, finansal belgeler ve Polonya’da kalma nedenini açıklayan belgeler şeklindedir.

Polonya’daki Göçmen Nüfusu Nedir?

Polonya, günümüzde 2 milyona yakın yabancı nüfusa sahiptir. Polonya’ya yıllardır gerçekleşen göç sonucunda yabancı nüfus sayısını artmıştır. Polonya’nın 2019 yılı nüfusu 37,97 milyondur ve nüfusun 1.35 milyonu Ukraynalı, 105 bini Belaruslu, 37 bini Moldovalı, 33 bini Hint, 27 bini Gürcü, 27 bini Vietnamlı, 25 bini Türk, 23 bini Çinli ve 360 bini diğer ülkelerin vatandaşlarından oluşmaktadır. Polonya’da nitelikli ya da niteliksiz genç personel ihtiyacını göçmenler karşılamaktadır.

Polonya’ya en çok göçmen Ukrayna’dan ve Beyaz Rusya’dan gelmiştir. Polonya nüfusu oranın %5’i yabancı uyruklu göçmen vatandaşlara aittir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: