Polonya D Tipi Vize

Polonya D Tipi (Uzun Süreli Ulusal) Vize Nedir Nasıl Alınır?

Polonya D tipi (uzun süreli ulusal) vize, Polonya’da 3 aydan uzun sürecek konaklamalar için alınması gereken vizedir.

Polonya’da 90 günden uzun süren akademik çalışmalar yapmak, akademik değişim programları ve doktora programlarına katılmak, Polonya’da bir işte çalışmak isteyen kişiler, Polonya D tipi vize ile seyahat edebilmektedir.

Polonya D Tipi Vize Nedir?

Polonya D tipi vize, 90 günden fazla Polonya’da konaklama yapmaya izin veren vizedir.

Polonya D tipi vizenin geçerlilik süresi 1 yıldır.

Polonya’da lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimi almak isteyen kişiler, Erasmus kapsamında öğrenci değişimi ile Polonya’da eğitim görecek kişiler, Polonya’da çalışmak isteyen kişiler, Polonya’da oturma izni almak isteyen kişiler ve Polonya’ya iltica talebinde bulunmak isteyen kişiler Polonya D tipi vize alabilmektedir.

Polonya Uzun Süreli Vize Türleri Nelerdir?

Polonya uzun süreli vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya çalışma izni vizesi
 • Polonya eğitim ve erasmus vizesi
 • Polonya bilimsel araştırma vizesi
 • Polonya staj vizesi
 • Polonya gönüllü hizmetler vizesi
 • Polonya kurs vizesi

Polonya D Tipi Vize Belgeleri Nelerdir?

Polonya D tipi vize için gerekli evraklar ve belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya D tipi vize başvuru formu: Okunaklı ve dikkatlice doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış başvuru formu gerekmektedir.
 • Pasaport: Vize sonrasından en az 3 ay daha geçerliliği olan ve en az iki sayfası boş olan pasaport ve pasaportun kişisel bilgileri içeren sayfalarının fotokopileri gerekmektedir. Son 3 yılda verilen Polonya ve diğer Schengen ülkelerine ait vize fotokopileri gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 6 aydan daha yeni, 35x45 mm ebatlarında, beyaz fonlu 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Polonya seyahat sağlık sigortası: Planlanan kalış dahilindeki her günü kapsayan minimum 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortası gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Belge Türkçe olmalı ve QR koda sahip olmak zorundadır.
 • Vize başvuru ücreti: Vize başvuru ücreti 99 USD’dir ve makbuz ibrazı zorunludur.

Polonya D tipi vize için gerekli belgeler 3 aydan daha yeni olmalı ve belgelerin aslının ve bir adet fotokopisinin sunulması gerekmektedir.

Vize türüne göre istenilen belgeler farklılık göstermektedir. Tüm Polonya D tipi vize için gerekli ortak belgeler yukarıdaki listelenmiştir.

Polonya D Tipi Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

Polonya D tipi vize başvuru formu, VFS Global sitesinden ya da VFS Global vize başvuru merkezlerinden ücretsiz olarak temin edilmektedir.

Polonya D tipi vize başvuru formu, vizeye başvuran kişinin, kişisel bilgilerinin, seyahat bilgilerinin ve seyahat amacı hakkındaki bilgilerinin doldurulması gereken formdur. Polonya D tipi vize başvuru formu, Türkçe, İngilizce, Lehçe ya da Ukraynaca dillerinden birinde ve başvuru sahibinin kendisi tarafından doldurulmalıdır. Polonya D tipi vize başvuru formunun iki defa imzalanması gerekmektedir.

Polonya D Tİpi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Polonya D tipi vize randevusu VFS Global sitesi üzerinden alınmaktadır.

VFS Global sitesine kayıt olduktan sonra, Ankara, Altunizade, Antalya, Beyoğlu, Gaziantep, İzmir ya da Trabzon’daki Polonya Vize Başvuru Merkezlerinden birinden randevu oluşturulması gerekmektedir. Vize başvuru randevusunun planlanan seyahatten en az iki hafta önce yapılması gerekmektedir.

Polonya Ulusal D Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya D tipi vize başvurusu için aşağıdaki süreç takip edilmelidir.

 • Polonya D tipi vizesi için gerekli evraklar hazırlanmalıdır.
 • Polonya D tipi vize başvuru formu eksiksiz doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Polonya D tipi vize başvuru randevusu, ikamet edilen şehrin dahil olduğu yetki bölgesine göre, VFS Global merkezlerinden birine yapılmalıdır.
 • Başvuru günü VFS Global merkezilne gidilerek gerekli evraklar sunularak vize ücreti ödenmelidir.
 • Polonya Konsolosluğu D tipi vize başvuru sonucunu çalışma vizesi ise 15 gün, eğitim ve erasmus, bilimsel araştırma, staj, gönüllü hizmetler, dil kursu vizelerinden biri ise 60 gün içerisinde duyurmaktadır.
 • Polonya D tipi vize başvuru sonucu, başvurunun yapıldığı VFS Global aracılığıyla öğrenilmektedir.

Polonya D tipi vize başvurusu, VFS Global Polonya D tipi vize başvuru sayfasından ve akredite acenteler üzerinden yapılmaktadır. Polonya Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Polonya Konsolosluğu şahsen başvuru kabul etmemektedir.

2017-2019 yılları arasında vizem.net Schengen aile birleşimi vize başvurularında onay oranı en yüksek (%94,8) akredite acentedir.

D Tipi Polonya Eğitim Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

D tipi Polonya eğitim vizesi başvurusu için, Polonya’da eğitim alınacak kurumdan kabul veya eğitimin devam ettiğini gösterir belgeyi beklemek gerekmektedir. Kabul veya devam ettiğini gösteren belge Polonya’dan temin edildikten sonra başvuru işlemlerine başlanması gerekmektedir.

Polonya D tipi eğitim vize başvurusu kabul edilip, onaylanan kişiler, Polonya öğrenci vizesi sahibi olmaya hak kazanırlar.

Polonya Erasmus Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya Erasmus öğrenci vizesi, Polonya’da bir üniversitede Erasmus değişim programı öğrencisi olarak bulunmaya hak kazanmış kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

Polonya D vizesi Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında Polonya’da 90 günden uzun süreli konaklayacak ve eğitim görecek öğrenciler için uygundur. Polonya Erasmus vize başvurusunun, eğitimin başlama tarihinden en az 30 gün önce yapılması gerekmektedir.

Polonya Aile Birleşimi Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya aile birleşimi vizesi, Polonya vatandaşı, Avrupa Birliği vatandaşı ya da Polonya oturum izni sahibi kişilerin başka ülkelerde ikamet eden aile üyeleri ile Polonya topraklarında uzun süreli birleşimini sağlayan vize türüdür.

Polonya’da ikamet eden vatandaşın aile üyesi olarak kabul edilen kişilerin Polonya aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunma hakları vardır. Polonya aile birleşimi vizesi, Polonya vatandaşı olmayan aile ferdinin Polonya’da 90 günden fazla kalmasına olanak sağlamaktadır. Polonya aile vizesi, evlilik ve çocukları kapsamaktadır.

Polonya vatandaşı eş tarafından gönderilen resmi davetiye, uluslararası evlilik kaydı, eşlere ait kişisel bilgiler ve Polonya D tipi aile birleşimi vizesi başvuru formu ile, vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak, Polonya aile birleşimi başvurusu yapılmaktadır.

Polonya İşçi Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya işçi vizesi, Polonya’da bir işyerinde işçi olarak çalışacak kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

Polonya işçi vizesi başvurusu için, öncelikle Polonyalı bir işveren tarafından, işçinin işe alınma niyetini belirten, antetli kağıda yazılmış imzalı ve kaşeli şirket yazısı gerekmektedir. Niyet mektubunda imzası bulunan kişinin adı, soyadı ve unvanının bulunması zorunludur. Polonya çalışma vizesi başvuru işlemlerine, Polonyalı işverenden alınan niyet mektubu sonrası başlanması gerekmektedir.

Polonya Bilimsel Araştırma Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya bilimsel araştırma vizesi, Polonya’da bilimsel araştırma veya geliştirme faaliyetlerinde bulunacak ya da uzun süreli araştırmacı dolaşımı programından faydalanacak kişilerin sahip olması gereken vize türüdür.

Polonya bilimsel araştırma vizesi başvurusu yapmak için, öncelikle, Polonya’da yerleşik bir eğitim kurumu ile imzalanmış iş sözleşmesi, eser sözleşmesi, sipariş sözleşmesi veya farklı bir hukuki sözleşme olarak Polonya vatandaşı olmayan kişinin bilimsel araştırma veya geliştirme çalışmaları yürütmek amacıyla kabul edildiğine dair sözleşme evrakının temin edilmesi gerekmektedir. Sözleşme evrakı temin edildikten sonra, Polonya bilimsel araştırma vizesi başvurusunun, vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak yapılması gerekmektedir.

Polonya Staj Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya staj vizesi, Polonya’da staj yapmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin sahip olması gereken vize türüdür.

Polonya staj vizesi alabilmek için, öncelikle, Polonya’daki staj organizatörü ile staj yapacak olan kişi arasında imzalanan yazılı sözleşme evrakının temin edilmesi gerekmektedir. Staj sözleşmesi temin edildikten sonra, vize başvuru merkezlerinden Polonya staj vizesi başvuru randevusunun alınması gerekmektedir.

Polonya Gönüllü Hizmet Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya gönüllü hizmet vizesi, Polonya’ya gönüllü hizmet kapsamında gidecek kişilerin sahip olması gereken vize türüdür.

Polonya gönüllü hizmet vizesi alabilmek için, Polonya’da gönüllü hizmette bulunacak kişinin, Polonya’da gönüllü olarak hizmet vereceği kurum ile arasında imzalanmış sözleşme evrakının temin edilmesi gerekmektedir. Gönüllü hizmet sözleşmesi temin edildikten sonra, vize başvuru merkezlerinden Polonya gönüllü hizmet vizesi başvurusu için randevu alınması gerekmektedir.

Polonya Dil Okulu Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya dil okulu vizesi, Polonya’daki bir üniversite, dil okulu veya kurumda, dil eğitimi görecek kişilerin alması gereken vize türüdür.

Polonya dil okulu vizesi başvurusu yapabilmek için, öncelikle, Polonya’daki üniversite, dil okulu veya kurumdan alınmış davet mektubu temin edilmesi gerekmektedir. Davet mektubu temin edildikten sonra, Polonya dil kursu vizesi başvurusu için, VFS Global aracılığıyla randevu alınması gerekmektedir.

Polonya Yatırımcı Vizesi

Polonya yatırımcı vizesi, Polonya’da iş kurmak veya yatırım yapmak için alınması gereken vize türüdür. Polonya’da yatırım yapmak ya da iş kurmak için, Polonya’da oturum izni almak gerekmektedir.

Polonya’da yatırım yapmak ya da iş kurmak için öncelikle PESEL (Universal Electronic for Registration of the Population) numarasına sahip olunması gerekmektedir.PESEL numarası olmayanların, PESEL numarası almak için Polonya’daki bir belediyeye ya da pasaport ofisine başvuru yapması gerekmektedir. Polonya’da yatırım yapmak için, Polonya yatırımcı vizesi sahibi olmak ve yatırım için gerekli sermayeye sahip olmak gerekmektedir.

Polonya D Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

Polonya D tipi vize başvurularının sonuçlanma süresi, başvuru yapılan Polonya D tipi vizenin türüne göre değişmektedir. D tipi vize Polonya Büyükelçiliği ya da Polonya Konsolosluğu değerlendirmelerinden sonra sonuçlanmaktadır.

Polonya çalışma vizesi başvurusui, ortalama 15 iş günü içinde karara bağlanmaktadır. Başvurunun ayrıntılı bir soruşturma gerektirdiği durumlarda süre, 30 iş gününe kadar, ek belgelerin sunulması istendiğinde, 60 iş gününe kadar uzayabilmektedir.

Polonya D tipi eğitim ve Erasmus, bilimsel araştırma, staj, gönüllü hizmetler, dil kursu vize türleri için yapılan ve uygun bulunan başvurular, yapıldığı tarihten itibaren 60 iş günü içinde karara bağlanmaktadır.

Covid-19 salgınından dolayı alınan tedbirlerden ve değişen mesai saatlerinden dolayı, vize başvurularının sonuca bağlanma süreci uzayabilmektedir.

Polonya D Tipi Vize Ücreti Ne Kadardır?

2021 Polonya D Tipi vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Polonya D Tipi Vize harcı99 USD
Başvuru formu ve dilekçe doldurma35 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti45 EUR
Toplam99 USD + 120 EUR

Polonya D Tipi vize, diğer adıyla Polonya Ulusal Vize, Polonya’da 90 günden uzun süreli konaklayacak olan kişilerin alması gereken uzun süreli bir vize türüdür. Polonya D Tipi vize ücreti ile, Polonya Ulusal vize ücreti ile aynıdır.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: