Polonya Çalışma Vizesi

Polonya Çalışma Vizesi Başvuru Süreci 2024

Polonya çalışma vizesi, Polonya’da 90 günden daha fazla bir süre için çalışma ya da staj görme hakkı tanıyan D tipi bir vize çeşididir. Polonya’da çalışma vizesi hamillerinden, Polonya’ya girdikleri ilk bir ay içerisinde çalıştıklarına dair bir belgeyi Polonya hükümetine teslim etmeleri beklenmektedir.

Polonya Çalışma İzni Vizesi Nasıl Alınır?

Polonya’da 90 günü aşkın bir süre ile çalışacak ya da staj görecek yabancı kişilerin alacakları vize türü olarak Polonya çalışma izni vizesini belirlemeleri ile süreç Polonya çalışma izni vizesi başvuru süreci başlamaktadır. Polonya çalışma vizesi başvuruları VFS Global merkezleri aracılığı ile sağlanmaktadır.

Polonya’da çalışma izni vizesi başvurusu yapacak kişilerin; Polonya’da yer alan firmadan kişinin işe alınma niyetini gösteren, antetli kağıt üzerinde imzalanmış ve kaşelenmiş firma mektubu, okunaklı bir şekilde doldurulmuş, tarih ve imza yer alan ulusal vize formu, Polonya çalışma izni ve kriterlere uygun hazırlanmış pasaport gibi evraklara sahip olmaları beklenmektedir. Polonya’ya yapılacak çalışma izni vizesi başvurusu için gerekli evrakları tamamlayan vatandaşlar, VFS Global’den randevu almakta ve vize ücretini ödememektedir. Vize başvuru ücretinin ödenmesinin ardından kararlaştırılan randevu tarihinde fiziksel bir görüşme tamamlanmaktadır. Polonya çalışma izni vizesi başvurusu, ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmakta ve istisnai durumlarda 30- 60 güne uzayabilmektedir.

Polonya Sezonluk Çalışma Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Polonya sezonluk çalışma vizesi başvuru şartlarına ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • Derhal seyahat etmesi gereken çalışanı olan şirketler tarafından, söz konusu olan çalışan yerine başka elemanın alınamadığı durum gibi durumlarda başvurulması gerekmektedir.
 • Polonya’da yer alan bir kuruluştan davet mektubu almak gerekmektedir.
 • Polonya’da asgari geçim masraflarını karşılamak amacıyla günlük en az 75 Polonya Zlotisi veya karşılığı yabancı döviz olarak kararlaştırılan meblağı bulundurulduğunu kanıtlamak gerekmektedir.
 • 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydında uluslararası alanda büyük suç kategorisinde değerlendirilen, istihbarat suçları, terör suçları gibi suçlar bulundurmamak gerekmektedir

Polonya Çalışma Vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Polonya çalışma vizesine başvurmak için gereken evraklara ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • Okunaklı bir şekilde doldurulmuş, tarih imzanın yer aldığı ulusal vize dilekçesi
 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Daha önce alınmış pasaportlar ve emniyetten sağlanacak pasaport protokolü
 • 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortası ya da Kişinin Polonya Sosyal Sigortalar Kurumu’nda (ZUS) kaydının ve sigortasının bulunduğunu ispat eden nitelikte bir belge
 • Polonya çalışma izni
 • Polonya’da yer alan şirket tarafından gönderilmiş işe alınma niyeti belirten antetli kağıt üzerinde yazılmış kaşeli firma yazısı
 • Mesleki diploma ya da meslekteki yeterliliği gösteren belge ve sertifikalar
 • Üzerinde barkod yer alan ya da ıslak imza ve kaşe bulunan SGK hizmet dökümü
 • Başvuru sahibinin çalıştığı son yere ait SGK işe giriş bildirgesi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Adli suç kaydı
 • Askerlik belgesi
 • Son üç yılda polonya ve diğer Schengen Bölgesi ülkelerine alınmış vizelerin fotokopileri
 • Vize başvuru ücret makbuzu

Polonya Çalışma İzni Alınca Çalışma Vizesi Veriliyor Mu?

Polonya’da çalışma izni, Polonya çalışma vizesi almak için gerekli belgelerden biridir.

Polonya hükümetine yapılan Polonya çalışma izni başvuruları onaylanan kişiler direkt olarak Polonya çalışma vizesi sahibi olmamaktadır. Polonya çalışma vizesi başvurusu yapacak adaylar, Polonya çalışma izni aldıktan sonra VFS Global aracılığıyla başvuru gerçekleştirebilmektedir.

Polonya İşçi Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Polonya Başkonsolosluğu ya da Polonya Konsolosluğu çalışma vizesi başvuruları için başvuru merkezi olarak kabul edilmemektedir.

Polonya Başkonsolosluğu ve Polonya Konsolosluğu vize başvuru işlemlerinde VFS Global’i yetkilendirmiştir. Aracı kurum olan VFS, Polonya için çalışma vizesi dahil pek çok uzun süreli vize başvurusu sağlamaktadır. Vizem.net, Polonya vize başvurularında danışmanlık hizmeti ve takip hizmeti ile akredite acentesi olarak hizmet vermektedir.

Polonya Mevsimlik Çalışma İzni Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Polonya mevsimlik çalışma izni vizesi başvuruları yapıldığı tarihten itibaren 15 takvim günü içinde sonuçlanmaktadır. Gecikmeye sebep olacak evrak eksikliği ya da başvuru şartlarını sağlamada belirsizlik gibi yaşanan istisnai durumlarda Polonya çalışma izni vizesi başvuru süreci 30- 60 güne kadar esneklik gösterebilmektedir.

Polonya Türk İşçi Alımı Gerçekleştirmekte Midir?

Polonya sağladığı avantajlı iş imkanları nedeniyle her yıl Türk başvuru sahiplerinin de içerisinde yer aldığı pek çok yabancı işçi tarafından başvuru yapılan bir ülkedir.

Polonya’ya iş başvurusu yapacak Türk vatandaşlar iş deneyimlerine ve becerilerine uygun Polonya’da iş yapan Türk firmalar ya da Polonya’da çalışmalarını sürdüren ulusal firmalar tarafından iş teklifi aldıkları takdirde Polonya’da çalışabilme hakkı elde etmektedirler. Polonya’da faaliyet gösteren Türk şirketleri işçi alımı için genellikle Türk vatandaşlarını tercih etmektedirler.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: