Portekiz Çalışma İzni

Portekiz'den Çalışma İzni Almak

Portekiz çalışma izni, yabancı uyruklu vatandaşlara ve vatansız kişilere Portekiz’de çalışmak amacıyla bulunma hakkı veren izin türüdür.

Portekiz’de çalışma hakkı farklı şekillerde alınabilmektedir. Portekiz çalışma izni başvurusunda bulunmak için için, AB ülkesi vatandaşı olmamak ve bir iş teklifi almış olmak ya da eğitim, evlilik gibi sebepler ile halihazırda Portekiz’de ikamet ediyor olmak gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Portekiz Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Portekiz’de çalışmak amacıyla bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Portekiz’de çalışan, yüksek vasıflı araştırmacı, iş yatırımcısı, yüksek nitelikli işçi, serbest çalışan, kursiyer, gönüllü ve öğrenci çalışan olmak üzere farklı niteliklerle Portekiz çalışma iznine başvurabilmektedir.

Portekiz’de çalışmak amacıyla bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, öncelikle Portekiz’de ne tür bir iş için bulunacaklarını ve çalışma sürelerinin ne kadar süreceğini belirlemelidir.

Portekiz çalışma izni almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Portekiz Büyükelçiliğine belirledikleri iş türü ve iş süresince uygun olan Portekiz çalışma izni için başvuruda bulunmalıdır. Portekiz çalışma izni başvurusu, Portekiz Cumhuriyeti tarafından belirlenmiş olan evrakların gerekli görüldüğü şekilde hazırlanıp başvurulan kuruma iletilerek yapılmaktadır.

Portekiz Çalışma İzni için Hangi Evraklar Gereklidir?

Portekiz’de çalışma izni almak için başvuru sürecinde gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Portekiz çalışma vizesi başvuru formu
 • Pasaport fotoğrafı: 35 mm genişliğinde 45 mm yüksekliğinde güncel fotoğraf sunulmalıdır.
 • Pasaport
 • Önceden alınmış olan Portekiz vizelerinin kopyaları
 • Sağlık sigortası: 30.000 €’ya kadar olmalı ve Portekiz’de bulunulan süre boyunca doğabilecek sağlık sorunlarının masraflarını karşılamalıdır.
 • Konaklama kanıtı: Portekiz içerisinde kalınacak yerin kanıtı belge sunulmalıdır. İşveren ile yapılmış iş sözleşmesi: İş ile ilgili bilgileri içeren belge sunulmalıdır.

Portekiz’de Çalışmak için Alınabilecek Vizeler Hangileridir?

Portekiz’de çalışmak için alınabilecek kısa süreli Portekiz çalışma vizesi ve uzun süreli Portekiz çalışma vizesi olmak üzere iki farklı vize türü bulunmaktadır.

Portekiz kısa süreli çalışma vizesi, 1 yıldan kısa süreli geçici iş sözleşmeleri nedeniyle Portekiz’de bulunmak amacıyla başvurulması gereken vize türüdür. Portekiz çalışma izni başvuru sahibinin bilimsel araştırma, akademik öğretim, yüksek nitelikli mesleki faaliyetler veya Dünya Ticaret Örgütü üyeleri tarafından verilen özel eğitim ve hizmetler sebebiyle Portekiz’de bulunduğu durumda, Portekiz kısa süreli çalışma vizesi bir yıla kadar uzatılabilmektedir. Portekiz kısa süreli çalışma vizesi başvuru ücreti 75 €’dur.

Portekiz uzun süreli çalışma vizesi, Portekiz’de çalışma amacıyla 1 yıldan fazla bulunmak amacıyla başvurulması gereken vize türüdür. Portekiz’de uzun süreli çalışmak isteyen adaylar oturum izni sağlayan uzun süreli çalışma vizesine başvururken, adayın 1 yıldan uzun süre çalışması gerektiğini kanıtlayan iş sözleşmesi bulunmalıdır. Portekiz uzun süreli çalışma vizesi başvuru ücreti 90 €’dur.

Portekiz çalışma vizesi başvurusunda bulunmak için, çalışılacak kurum ve pozisyonu resmi iş teklifi ile kanıtlamak gerekmektedir. Portekiz’de çalışmak için alınması gereken Portekiz çalışma vizesi, hamiline çalışılan iş türüne göre Portekiz’de 6 aydan kısa ya da 6 aydan uzun süreli bulunma hakkı sağlamaktadır.

Portekiz Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Portekiz çalışma izni başvurusu için gerekli biyometrik bilgiler, fotoğraf, Portekiz çalışma vizesi başvuru formu, sağlık sigortası, işveren ile yapılmış iş sözleşmesi, pasaport, konaklama kanıtı ve önceden alınmış Portekiz vizelerinin kopyaları Portekiz Cumhuriyeti tarafından belirlenen şekilde hazırlanmalıdır.

Daha sonra, hazırlanan bilgi ve evraklar Portekiz Büyükelçiliğine müracaatta bulunularak iletilmelidir. Başvuru evrakları iletildikten sonra, başvurulan Portekiz çalışma izni vizesine göre ödenmesi gerekli olan vize ücreti başvurulan kuruma ödenmelidir. Portekiz çalışma izni başvuru süreci takip edilmeli ve başvuru sonucu beklenmelidir.

Portekiz’de Çalışmak için Kabul Edilen Meslekler Nelerdir?

Portekiz’de çalışmak için kabul edilen meslekler telekomünikasyon, havacılık ve biyoteknoloji işleri gibi istihdam olanağı yüksek olan iş kollarıdır. Portekiz’de iletişim, bilgi teknolojisi, sağlık, turizm ve otel işletmeciliği alanlarında çalışan kalifiye işçiler; aranan eleman niteliğindedir.

Portekiz’de son yıllarda mevcut olan yüksek işsizlik oranı sebebiyle istihdam olanağı birçok alanda AB ülkesi vatandaşı olmayan kişiler için kısıtlı durumdadır. Portekiz’de AB ülkesi vatandaşlarına sunulan istihdam miktarını sınırlamak için belirli kotalar uygulanmaktadır.

Çoğu meslek, Portekiz İstihdam ve Mesleki Eğitim Enstitüsü tarafından AB üyesi olmayan işçilerin yapabileceği meslekler olarak sınıflandırılmadan önce Portekiz ve AB ülkesi vatandaşlarına 30 gün boyunca ilan edilmelidir.

Portekiz’de Çalışma Şartları Nasıldır?

Portekiz’de çalışma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Portekiz’de haftalık minimum çalışma saati 8, haftalık maksimum çalışma saati 40’tır.
 • Portekiz’de saat ücretleri 4,38 €’dan başlamaktadır.
 • Portekiz’de ortalama aylık maaş 1.148 €’ dur.
 • Portekiz’de asgari ücret 600 €’dur.
 • Portekiz asgari ücret 635 €’dur.

En düşük maaş karşılığı alınan Portekiz asgari ücret tutarı Avrupa ortalamasının altındadır.

Portekiz’de Nasıl İş Bulunur?

Portekiz’de çalışmak amaçlı bulunmak isteyen AB ülkesi vatandaşı olmayan kişilerin Portekiz seyahatinden önce çalışacağı işi bulması ve güvence altına alması gerekmektedir.

Portekiz’de iş bulmak için online iş başvuruları yapılabilmektedir. Online başvurular sırasında tipik sorular sorulabilirken, açık uçlu sorular da sorulabilmektedir. Portekiz iş başvurusu için hazırlanan CV’ler en fazla üç sayfa uzunluğunda olmalı ve iş başvurusu için hazırlanan ön yazılar bir sayfadan daha uzun olmamalıdır. Aksi belirtilmediği sürece tüm bilgiler Portekizce dilinde sunulmalıdır.

Portekiz’de birçok şirket adayları birden fazla mülakatın yanı sıra psikometrik veya teknik testlerle incelemektedir. Bu nedenle, Portekiz’de iş başvurusu süreci uzun bir süreyi kapsayabilmektedir.

Portekiz’de iş ilanlarının yayınladığı birçok internet sitesi mevcuttur.

Portekiz’de iş arama internet siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Empregos online
 • EURES (Avrupa Birliği ülkesi vatandaşları için)
 • Indeed.pt
 • Jobs In Lisbon
 • Reed (Jobs in Portugal alanı)

Portekiz’de Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Portekiz’de çalışma izni olmayan işçi çalıştıran işveren, 1 ila 4 kaçak işçi çalıştırıyorsa 2.000 ila 10.000 €, 5 ila 10 kaçak işçi çalıştırıyorsa 4.000 ila 15.000 €, 11 ila 50 kaçak işçi çalıştırıyorsa 6.000 € ila 30.000 €, 50’den fazla kaçak işçi çalıştırıyorsa, 10.000 € ila 90.000 € arasında para cezası ödemekle yükümlüdür. Portekiz’de yasa dışı çalışan işçiler sınır dışı edilebilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: