Portekiz Konsolosluğu

Portekiz Konsolosluğu | Consulado de Portugal na Turquia

Portekiz Konsolosluğu, Portekiz’in Türkiye’deki dış temsilciliğidir ve Portekiz için diplomatik olmayan resmi işlemleri ve Portekiz vatandaşlarının evlenme, boşanma, pasaport, kimlik, eğitim ve sağlık gibi işlemleri konusunda hizmet vermektedir.

Portekiz Büyükelçiliği, siyasi ve diplomatik işleri yürütmekle ve Türkiye’den yapılan vize başvuruları için hizmet vermekle görevlidir.

Portekiz ve Türkiye arasındaki siyasi ilişkiler 1843 yılında başlamıştır ve Birinci Dünya Savaşı sırasında azalan siyasi ilişkiler 1926 tarihinde yeniden canlanmıştır. Türkiye’ye Portekiz büyükelçisi 1941 yılında, Portekiz’e Türkiye büyükelçisi 1931 yılında atanmıştır.

Türkiye'de Hangi İllerde Portekiz Konsolosluğu Bulunur?

Türkiye’deki Portekiz dış temsilcilikleri aşağıda listelenmiştir.

  • Ankara Portekiz Büyükelçiliği
  • İstanbul Portekiz Konsolosluğu (İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu)
  • İzmir Portekiz Fahri Konsolosluğu
  • Antalya Portekiz Fahri Konsolosluğu

Ankara Portekiz Büyükelçiliği Görev ve Yetkileri Nelerdir?

Portekiz Ankara Büyükelçiliğinin görevleri; Portekiz vatandaşlarına kimlik ve pasaportlarının verilmesi, nüfus idaresi ve noter işlemlerinin yürütülmesi, vize başvurularının alınması gibi işlemlerdir.

Ankara Portekiz Konsolosluğu, büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir ve konsolosluk işlemleri için Portekiz Konsolosluğu Ankara Konsolosluk Bölümü bulunmaktadır.

Herhangi bir vize başvuru merkezi ile anlaşma yapmamış olan Ankara Portekiz Büyükelçiliği vize başvuruları doğrudan konsolosluk bölümünden alınmaktadır. C tipi Portekiz vize başvuruları İstanbul ve Ankara üzerinden tamamlanırken D tipi Portekiz vize başvuruları yalnızca Ankara’dan tamamlanmaktadır.

İstanbul Portekiz Konsolosluğu Görev ve Yetkileri Nelerdir?

İstanbul Portekiz Konsolosluğu bulunmamaktadır ancak Portekiz ve Macaristan arasındaki anlaşma nedeniyle İstanbul Macaristan Konsolosluğu Portekiz vizesi başvurularını kabul etmektedir.

Portekiz Konsolosluğu İstanbul vize başvuruları için Macaristan Başkonsolosluğunu yetkilendirmiştir ve Portekiz İstanbul Konsolosluğu hizmeti de veren Macaristan Konsolosluğunun Portekiz vizesi için yetkilendirdiği aracı kurum As Visa’dır.

İzmir Portekiz Fahri Konsolosluğu Görev ve Yetkileri Nelerdir?

İzmir Portekiz Konsolosluğu, fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir ve Portekiz Fahri Konsolosluğu İzmir ve Ege Bölgesi’nde yaşayan Portekiz vatandaşları ile ilgilenmek, Portekiz’in İzmir çevresinde tanıtılması ve Portekiz ile Türkiye arasındaki işbirliklerine katkıda bulunma görevleri ile yükümlüdür.

Fahri konsolosluk statüsündeki Portekiz İzmir Konsolosluğu, vize ve oturma izni işlemleri ile ilgilenmemektedir ve ilgili işlemler Portekiz Ankara Büyükelçiliği’nden yapılmaktadır.

Antalya Portekiz Fahri Konsolosluğu Görev ve Yetkileri Nelerdir?

Antalya Portekiz Konsolosluğu, fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir.

Fahri konsolosluk statüsündeki Portekiz Antalya Konsolosluğu üzerinden vize işlemleri tamamlanamamaktadır.

Portekiz Konsolosluğu Adres ve İletişim Bilgileri Nedir?

Türkiye’de bulunan Portekiz dış temsilciliklerine ait adres bilgileri aşağıda listelenmiştir.

  • Ankara Portekiz Konsolosluğu adresi : Kırlangıç Sokak, No:39, Gaziosmanpaşa, Çankaya 06700, Ankara
  • İstanbul Portekiz Konsolosluğu adresi: Fındıklı Meclisi Mebusan Caddesi, No: 77, Kat: 5, Kabataş, Istanbul
  • İzmir Portekiz Fahri Konsolosluğu adresi: Gazi Osman Paşa Bulvarı, Batı İş Hanı, No: 10/1, Kat: 4, 35210 Alsancak, İzmir
  • Antalya Portekiz Fahri Konsolosluğu adresi: Liman Mahallesi. Akdeniz Bulvarı, Aktur Apartmanı, No:262/11, 07070, Antalya

Portekiz Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Türkiye’de bulunan Portekiz dış temsilciliklerine ait telefon numaraları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Dış temsilcilikTelefon numarası
Ankara Portekiz Büyükelçiliği0 (312) 405 41 09 (Kançilarya)
İstanbul Portekiz Konsolosluğu0 (212) 251 91 18
İzmir Portekiz Fahri Konsolosluğu0 (232) 489 01 21
Antalya Portekiz Fahri Konsolosluğu0 (242) 259 00 83

Türkiye Portekiz Konsolosluğu Mail Adresi Nedir?

Türkiye’de bulunan Portekiz dış temsilciliklerine ait mail adresleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Dış temsilcilikMail adresi
Ankara Portekiz Büyükelçiliğiankara@mne.pt(Kançilarya)
İstanbul Portekiz Konsolosluğuaaron@hugin.com.tr
İzmir Portekiz Fahri Konsolosluğuportugalhcizmir@portugal.info.tr
Antalya Portekiz Fahri Konsolosluğubernakuner@akis.com.tr

Portekiz Konsolosluğu Resmi İnternet Sitesi Nedir?

Portekiz Konsolosluğu resmi internet adresi https://ancara.embaixadaportugal.mne.gov.pt/tr/‘dir.

Portekiz Konsolosluğu Vize Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Portekiz Konsolosluğu vize başvuru işlemleri, C tipi kısa süreli Portekiz vize başvuruları için Ankara’daki Portekiz Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümü üzerinden veya İstanbul’daki As Visa vize başvuru merkezi üzerinden tamamlanmaktadır.

D tipi uzun süreli Portekiz vize başvuruları sadece Ankara’daki Portekiz Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümü üzerinden tamamlanmaktadır.

Portekiz vize başvurusunu tamamlamak için gerekli evrakların hazırlanmasının ardından ilgili konsolosluk veya Portekiz vize başvuru merkezi üzerinden randevu alınması gerekmektedir ve randevu günü şahsen başvurunun yürütüleceği konsolosluğa veya başvuru merkezine gidilerek, biyometri işlemlerinin tamamlanması, vize ücretinin ödenmesi ve gerekli belgelerin yetkili kişiye teslim edilmesi gerekmektedir.

Portekiz Konsolosluğu Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Portekiz Konsolosluğu vize randevu işlemleri Ankara Portekiz Büyükelçiliği ile mail yoluyla iletişime geçilerek yapılmaktadır ancak başvuru işlemleri As Visa aracılığı ile tamamlanacak ise Portekiz Konsolosluğu randevu alma işlemi gerekmeksizin, As Visa’nın çağrı merkezi üzerinden veya internet sitesinde yer alan online randevu sekmesinden Portekiz vize randevusu alınmaktadır.

Portekiz Konsolosluğu Vize Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Portekiz Konsolosluğu vize sorgulama işlemleri, Portekiz Büyükelçiliğinden mail yoluyla vize süreci hakkında bilgi talebi ile ve As Visa aracılığı ile yapılan başvurularda, online olarak aracı kurumun vize takip sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir ancak vizenin onaylanıp onaylanmadığı hakkında bilgi alınamamaktadır. Portekiz vize sonucu başvurunun yürütüldüğü konsolosluk veya vize başvuru merkezi üzerinden pasaport teslim alındıktan sonra öğrenilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yürütülen Portekiz vize başvurularında, vize takip ve sorgulama işlemleri 5 aşamalı SMS servisi ile veya online olarak yapılabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: