Portekiz Konsolosluğu

Portekiz Konsolosluğu Bilgi ve Haberleri

Konsolosluklar, bir ülkenin yabancı bir ülkedeki temsilcileridir ve temsil ettikleri ülke adına diplomatik olmayan resmi işlemleri yürütmektedirler. Büyükelçilikler ise siyasi ve diplomatik işleri yürütmekle görevlendirilmektedir. Portekiz Konsolosluğu, Portekiz büyükelçiliğinin bir kolu olarak hizmet vermektedir.

Büyükelçiler atandıkları büyükelçilik kurumundaki en yetkili kişidir. Atandığı ülkede, kendi ülkesinin devlet başkanını temsil etmektedir. Büyükelçiler bir yandan işbirlikçi bir tavırla iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik, askeri ilişkileri yönetmekle diğer yandan kendi ülkesinin ev sahibi ülkedeki vatandaşlarını korumakla ve bilgilendirmekle görevlidir. Büyükelçiliğe bağlı olarak hizmet veren konsolosluklar temsil ettikleri ülkenin vatandaşları ile ilgili doğum, ölüm, evlilik, pasaport gibi işlemleri yürütmektedir, gerektiğinde askerlik, sosyal güvenlik gibi konularda ilgili kişilere bilgilendirme yapmaktadır. Konsolosluklar temsil ettikleri ülkenin vatandaşları ile ilgili işlemleri takip etmenin yanı sıra bağlı bulundukları ev sahibi ülkedeki organizasyonlara kendi ülkesi adına katılım sağlamaktadır.

Türkiye ve Portekiz arasındaki siyasi ilişkiler 1843 yılına dayanmaktadır. Birinci Dünya Savaşı esnasında iki ülke arasında kesintiye uğrayan diplomatik ilişkiler 28 Mayıs 1926 tarihinde yeniden kurulmuştur. İlişkilerin iyileşmesinde, Portekiz’in Lozan Antlaşması’nın ekonomik hükümlerini desteklediği beyanı etkili olmuştur. Bunun üzerine Türkiye 1931 yılında Portekiz’e büyükelçi atamış, Portekiz de bu adıma 1941 yılında Türkiye’ye büyükelçi atayarak karşılık vermiştir.

Türkiye ve Portekiz arasındaki ikili diplomatik ilişkiler gelişmiştir. İki ülke arasındaki karşılıklı ticaret ve turist akışı canlıdır. Türkiye’de bulunan Portekiz Konsoloslukları Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya illerinde hizmet vermektedir. Ankara Portekiz Konsolosluğu, büyükelçilik konumunda hizmet verirken, İstanbul, İzmir ve Antalya Portekiz Konsoloslukları; fahri konsolosluk olarak hizmet vermektedir.

Portekiz Konsolosluğu Türkiye’de Hangi İllerde Bulunur?

Portekiz Konsolosluğu Türkiye’de aşağıda sıralanan illerde bulunmaktadır.

 • Ankara Portekiz Konsolosluğu
 • İstanbul Portekiz Konsolosluğu
 • İzmir Portekiz Konsolosluğu
 • Antalya Portekiz Konsolosluğu

Ankara Portekiz Konsolosluğu

Ankara Portekiz Konsolosluğu Büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir. Portekiz Ankara Büyükelçisi Jaime Leitão’dur. Büyükelçilik statüsünde hizmet veren Ankara Portekiz Konsolosluğu Konsolosluk Bölümü, Dış Ticaret ve Yatırım Birimi (AICEP), Kültür ve Eğitim Birimi (Camões) departmanlarından oluşmaktadır.

Ankara Portekiz Büyükelçiliği vize başvurusunun yanı sıra çeşitli hizmetler sunmaktadır. Büyükelçilik statüsünde hizmet veren Ankara Portekiz Konsolosluğu pasaport başvurusu, pasaport ve kimlik yenilenmesi, ölüm, doğum, evlilik, boşanma gibi işlemlerin takibi konusunda hizmet vermektedir.

Ankara Portekiz Konsolosluğu; Kırlangıç Sokak, no: 39 Gaziosmanpaşa, Çankaya 06700 Ankara adresinde bulunmaktadır.

İstanbul Portekiz Konsolosluğu

İstanbul Portekiz Konsolosluğu, fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. İstanbul Portekiz Konsolosluğu bağlı bulunduğu büyükelçiliğin faaliyetlerine destek vermekte ve temsil edilen ülkenin ev sahibi ülkedeki vatandaşlarını gerekli konularda bilgilendirmektedir. Tüm fahri konsolosluklar gibi İstanbul Portekiz Konsolosluğu da bulundukları ve temsil ettikleri ülkeler ve sakinleri arasındaki çoklu ilişkileri dostane bir biçimde yürütmektedir. İstanbul Portekiz Fahri Konsolosluğunun vize işlem yetkisi bulunmamaktadır.

İstanbul Portekiz Konsolosluğu; Fındıklı Meclisi Mebusan Caddesi, No: 77 Kat: 5, Kabataş, Istanbul adresinde bulunmaktadır.

İzmir Portekiz Konsolosluğu

İzmir Portekiz Konsolosluğu, fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Büyükelçiliğe bağlı olarak fahri konsolosluk statüsünde hizmet veren İzmir Portekiz Konsolosluğu’nun görev bölgesi İzmir, Muğla, Aydın, Manisa, Denizli, Uşak şehirlerini kapsamaktadır. İzmir Portekiz Fahri Konsolosluğunun vize işlem yetkisi bulunmamaktadır.

İzmir Portekiz Konsolosluğu; Gaziosmanpaşa Bulvarı, Batı İş Hanı, No: 10/1, Kat: 4, 35210 Alsancak/İzmir adresinde bulunmaktadır.

Antalya Portekiz Konsolosluğu

Antalya Portekiz Konsolosluğu Fahri Konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Antalya Portekiz Konsolosluğu ev sahibi ülkede temsil ettiği ülkenin vatandaşlarına yönelik evlilik, boşanma, doğum, ölüm, pasaport, kimlik, eğitim, sağlık gibi işlemler konusunda destek vermektedir. Antalya Portekiz Konsolosluğu üzerinden vize işlemi yapılamamaktadır.

Antalya Portekiz Konsolosluğu; Liman Mahallesi, Akdeniz Bulvarı, Aktur Apartmanı, No 262/11 07070, Antalya adresinde bulunmaktadır.

Portekiz Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Türkiye’de bulunan Türkiye konsolosluklarının yoğunluk nedeniyle genellikle telefonlara cevap verilememektedir. Bu nedenle Türkiye’de bulunan Portekiz konsoloslukları ile en hızlı iletişim mail ile sağlanmaktadır.

Portekiz Konsolosluğu Telefon Numarası Kaçtır?

Türkiye’de bulunan Portekiz konsolosluklarının illere göre telefon numaraları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Türkiye’deki Portekiz KonsolosluklarıTelefon Numaraları
Ankara Portekiz Konsolosluğu (Büyükelçilik)+(90) 312 405 41 09 (Kançilarya)
+(90) 312 405 60 28/29 (Konsolusluk Bölümü)
İstanbul Portekiz Konsolosluğu(+90) 212 251 91 18
İzmir Portekiz Konsolosluğu+90 232 489 01 21
Antalya Portekiz Konsolosluğu(+90) 242 259 00 83

Portekiz Konsolosluğu Tatil Günleri Hangileridir?

Türkiye’de bulunan Portekiz Konsolosluklarının tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kurban Bayramı: 09.07.2022
 • Demokrasi Günü: 15.07.2022
 • Zafer Bayramı: 30.08.2022
 • Cumhuriyet Bayramı: 29.10.2022
 • Yılbaşı: 31.12.2022

Portekiz Konsolosluğu Çalışma Saatleri Kaçtır?

Türkiye’de hizmet veren Portekiz Konsolosluklarının çalışma saatleri aşağıda verilmiştir.

 • Ankara Portekiz Büyükelçiliği: Pazartesi - Cuma / 09.00-13.00, 14.00-17.00
 • İstanbul Portekiz Konsolosluğu: Pazartesi - Cuma / 09.30-13.00, 14.00-16.00
 • İzmir Portekiz Konsolosluğu: Pazartesi - Cuma / 09.00-13.00, 14.00-18.00
 • Antalya Portekiz Konsolosluğu: Pazartesi - Cuma / 09.00-13.00, 14.00-18.00

Portekiz Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

Portekiz Konsolosluğu Resmi web sitesi https://ancara.embaixadaportugal.mne.gov.pt/tr/’dir

Portekiz Konsolosluğu Mail Adresi Nedir?

Türkiye’de hizmet veren Portekiz Konsolosluklarına ilişkin mail adresleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Türkiye’deki Portekiz KonsolosluklarıMail adresleri
Ankara Portekiz Konsolosluğu (Büyükelçilik)ankara@mne.pt (Kançilarya)
sconsular.ankara@mne.pt (Konsolusluk Bölümü)
İstanbul Portekiz Konsolosluğuaaron@hugin.com.tr
İzmir Portekiz Konsolosluğuportugalhcizmir@portugal.info.tr
Antalya Portekiz Konsolosluğubernakuner@akis.com.tr

Portekiz Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Portekiz’i ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları, vize başvurularını akredite acenteler ve Ankara’da bulunan Portekiz Konsolosluğu üzerinden yapmaktadır. Portekiz vize başvurusu için öncelikle sconsular.ankara@mne.pt adresinden randevu alınmalıdır.

Ankara’da bulunan Portekiz Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunacak vatandaşların başvuruyu şahsen gerçekleştirmesini ve randevuya da şahsen gelmelerini talep etmektedir. Portekiz vize başvurusu için gerekli evraklar Konsolosluğa gitmeden hazırlanmalıdır.

Portekiz vize başvuru randevuları sadece mail aracılığıyla alınmakta olup, 2 iş günü içerisinde başvuru mailine cevap verilmektedir.

Portekiz ve Macaristan Büyükelçilikleri arasında imzalanan anlaşma kapsamında 15 Mart 2011 tarihinden itibaren, Portekiz’i ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize başvurularını İstanbul’da bulunan Macaristan Konsolosluğu da kabul etmektedir. Bu işbirliğinin amacı İstanbul ve çevresinde yaşayan Portekiz vizesi başvuru sahiplerine yardımcı olmaktır.

Portekiz Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Portekiz vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken başlıca husus bilgilerin doğruluğudur. Portekiz Konsolosluğu vize başvuru formu doldurulurken belirtilen bilgilerin yanlış olması vize reddi unsuru olarak kabul edilmektedir. Portekiz vize başvuru formu İngilizce, Türkçe veya Macarca doldurulabilmektedir.

Portekiz Konsolosluğu vize başvuru formunda istenen bilgiler biyometrik fotoğraf, kimlik bilgileri, pasaport bilgileri, iletişim bilgileri ile başlamaktadır. Ardından mesleki bilgiler, başvuru sahibinin mesleği, çalıştığı veya sahip olduğu işyeri gibi bilgiler detaylı bir biçimde istenmektedir.

Öğrencilik durumu var ise başvuru sahibinden okuluna ait iletişim bilgileri talep edilmektedir. Portekiz vize başvuru formunda istenen diğer bilgiler seyahat planlaması ile ilgili olup, planlanan seyahat tarihinin sağlık sigortası ve uçak biletleri ile uyumlu olması önem arz etmektedir. Başvuru sahibinin kalacağı süre müddetince giderlerini karşılamaya yetecek kadar finansal yeterliliğe sahip olduğunu belgelemesi gerekmektedir. Son olarak başvuru sahibinin başvuru yeri ve tarihine ilişkin imzalı bir onayı istenmektedir. Şayet başvuru sahibi imza yetkisine sahip değilse ebeveynler başvuru sahibinin yerine imza atabilmektedir.

Portekiz Konsolosluğu Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Portekiz Konsolosluğu vize randevusu sconsular.ankara@mne.pt mail adresine atılacak mail ile alınabilmektedir. Portekiz vize başvurusu yapmak için ilgili adrese atılacak mail, adayın adı-soyadı, T.C. vatandaşı değilse uyruğu, randevunun kaç kişilik istendiği, Portekiz’i ziyaret nedeni ve seyahat tarihleri gibi bilgileri içermelidir.

Portekiz Konsolosluğu Erasmus Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Portekiz Erasmus vize başvurusu ancak kabul mektubu alındıktan sonra Portekiz Konsolosluğu üzerinden alınacak randevu ile yapılabilmektedir. Portekiz Erasmus programları 3 ile 6 ay arasında sürmekte olup ancak Erasmus programı kapsamında uzatılabilmektedir. Portekiz Erasmus vize başvurusu ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Olası aksaklıklara karşı Portekiz erasmus vizesi için en az bir ay öncesinden vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak başvuru süreci başlatılmalıdır.

Portekiz Konsolosluğu Sefarad İşlemleri Nasıl Yapılır?

Portekiz hükümeti Portekiz kökenli olduğunu kanıtlayabilen yurt dışındaki vatandaşları için Portekiz vatandaşlığı hakkı tanımıştır. Portekiz hükümetinin dünyanın her yerindeki Sefarad Yahudilerine yönelik tanıdığı bu hak, 2015 yılında yürürlüğe girmiştir.

Türkiye’de bulunan Sefaradi kökenli kişiler Portekiz Vatandaşlığı almak için Portekiz Konsolosluğuna başvuruda bulunmalıdır. Başvuru için gerekli evraklar başvuru formu, apostil onaylı imza, apostil onaylı ve tercümesi yapılmış doğum belgesi, Portekizli büyükbaba veya büyükanneye ait doğum belgesi, Portekiz diline hakim olduğuna ilişkin bir kanıt gibi evraklar istenmektedir.

Portekiz Konsolosluğu Apostil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Apostil uluslararası bir belge onay sistemidir. Apostil Anlaşmasına taraf olan ülkeleri kapsayacak şekilde bir belgenin başka bir ülkede geçerli olmasını sağlamaktadır.

Portekiz Konsolosluğu başvuru işlemlerinde gerekli olan apostil onayı için izlenmesi gereken bir takım adımlar vardır. Öncelikle apostil onayı alınmak istenen belgenin imza yetkisi olan yeminli bir tercüman tarafından çevrilmesi gerekmektedir. Tercüme edilen belgede yeminli tercümanın imzasının yer alması gerekmektedir. Ardından belgenin aslı ve tercümesi noter tarafından bir araya getirilmekte ve mühürlenmektedir. Noter imzası ve mührü sayesinde onay alınmak istenen belgenin Türkiye Cumhuriyeti tarafından tasdiklendiği kayda geçmektedir.

Son olarak apostil onayı için yetkilendirilmiş olan kaymakamlık ve valiliklere müracaat edilerek mührün gerçekliği onaylatılabilmektedir. Onay alındıktan sonra belgeyi ilgili konsolosluğa götürmek mümkündür.

Portekiz Konsolosluğu İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Portekiz Konsolosluğu iş ilanları Konsolosluğun iş ilanları sayfasında yer almaktadır. Konsolosluk sayfasının yanı sıra Portekiz Konsolosluğu iş ilanları kariyer sayfalarında da yayınlanmaktadır. Portekiz Konsolosluğu iş ilanlarını araştıran kimselerin ilgili sayfaları düzenli olarak takip etmesi önerilmektedir.

Paylaş: