Portekiz Ankara Büyükelçiliği

Portekiz Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara

Portekiz Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara, Portekiz Cumhuriyeti’ni Türkiye’de temsil eden kurumdur. Portekiz Büyükelçiliği, Portekiz ile Türkiye arasındaki siyasi, ekonomik, askeri, kültürel ilişkileri geliştirmekle ve sürdürmekle yükümlü olan kurum olma özelliğini taşımaktadır. Türkiye’de görev yapan Portekiz Büyükelçisi, Jaime Leitão’dır.

Portekiz Büyükelçiliğinden sonra gelen kurum Portekiz Konsolosluklarıdır. İstanbul ve İzmir’de Portekiz Fahri Konsoloslukları bulunmaktadır. Portekiz Konsolosluk bölümü sorumlusu, João Paulo Brito’dur. Portekiz Vizesi işlemleri, Portekiz vize başvuru merkezleri ve Portekiz Büyükelçiliği aracılığı ile gerçekleştirilebilir.

Portekiz Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri ve Adresi Nedir?

Portekiz Ankara Büyükelçiliğinin çalışma saatleri, hafta içi her gün 09:00-13:00 / 14:00-18:00 saatleri arasındadır. Portekiz Büyükelçiliği vize başvuru saatleri, 09:30-12:30 arasındadır. Pasaport teslim işlemler ise 15:00-16:00 saatleri arasında yapılmaktadır. Portekiz Ankara Büyükelçiliğine randevu almadan gidilememektedir.

Portekiz Ankara Büyükelçiliği, Gaziosmanpaşa Mahallesi, Kırlangıç Sokak, No:39, Çankaya/ Ankara adresinde yer almaktadır.

Portekiz Büyükelçiliği Telefon Numarası Nedir?

Portekiz Büyükelçiliği Ankara telefon numaraları aşağıda listelenmiştir.

  • Portekiz Büyükelçiliği Ankara (Kançilarya): +90 (312) 405 41 09
  • Portekiz Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü: +90 (312) 405 60 28/29

Ankara Portekiz Büyükelçiliği Mail Adres Nedir?

Ankara Portekiz Büyükelçiliği mail adresi, sconsular.ankara@mne.pt şeklindedir.

Portekiz Başkonsolosluğu Ankara Resmi Web Sitesi Nedir?

Portekiz Başkonsolosluğu Ankara resmi web sitesi, https://ancara.embaixadaportugal.mne.gov.pt/tr/‘dir.

Portekiz Konsolosluğu Ankara’da Nerededir?

Portekiz Konsolosluğu Ankara’da, Gaziosmanpaşa Mahallesi’nin Kırlangıç Sokağı’nda bulunmaktadır. Ankara Portekiz Konsolosluğu’nun çevresinde, Slovenya Büyükelçiliği, Somali Büyükelçiliği, Yunanistan Büyükelçiliği, Letonya Büyükelçiliği gibi büyükelçilikler bulunmaktadır.

Ankara Portekiz Büyükelçiliği ile Esenboğa Havalimanı arasında 32 km mesafe bulunmaktadır. Ankara Portekiz Büyükelçiliği ile Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali (AŞTİ) arasında 9,6 km bulunmaktadır.

Portekiz Büyükelçiliği Çankaya Ankara Adresine Nasıl Gidilir?

Portekiz Büyükelçiliği Çankaya Ankara adresine gitmek için, araba, otobüs, metro gibi farklı ulaşım araçları kullanılmaktadır. Ankara Portekiz Büyükelçiliğine kendi aracı ile gitmek isteyen kişilerin Ankara il merkezinde bulunan Ulus-Sıhhiye-Kızılay-Bakanlıklar yönünde gitmesi gerekmektedir. Yolun devamında, Kuğulu Park olarak bilinen parkın orada bulunan ışıklardan sola ve ardından ilk sağa dönerek ilerlenmelidir. Yolun devamında İran Caddesine ulaşılarak, Çankaya Caddesine geçiş yapılmalıdır.

Ankara Portekiz Büyükelçiliğine otobüs ile gidecek olan kişiler için Ankara’nın birçok yerinden büyükelçiliğe otobüsler bulunmaktadır. Kızılay tarafından gidecek olan kişiler, Güvenpark önünden kalkan 408-413 numaralı otobüslere binmeleri ve ABC Çocuk Hastalıklar Hastanesi durağında inmeleri halinde büyükelçilik binasına ulaşmış olurlar.

Ankara Portekiz Büyükelçilik binasına metro ile gelecek olan kişilerin M1, M2, M3 metrolarına binerek büyükelçilik binası çevresine ulaşmaları mümkündür.

Portekiz Büyükelçiliği Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Portekiz Büyükelçiliği vize başvuruları, akredite acenteler aracılığıyla ve Portekiz Ankara Konsolosluğu üzerinden yapılmaktadır. Portekiz Büyükelçiliği üzerinden vize başvurusu yapmak için, Büyükelçiliğin e-posta adresi olan sconsular.ankara@mne.pt adresine, vize başvurusu yapan kişinin adı soyadı, uyruğu, kaç kişi için randevu talep ettiğini, Portekiz’e neden gitmek istediğini ve Portekiz’e yapacağı ziyaretin hangi tarihlerde olduğunu içeren bir e-posta atılması gerekmektedir.

İstanbul ve çevresinde yaşayan, Portekiz vizesi için başvuru yapmak isteyen kişiler, Macaristan Konsolosluğu üzerinden de başvuru yapabilmektedir. Portekiz ile Macaristan’ın imzalamış olduğu anlaşmaya göre, Portekiz vizesi için başvuru yapacak olan kişilerin, almak istedikleri vize türü için gerekli belgeleri Macaristan Konsolosluğuna götürerek başvuru yapması mümkündür.

Ankara Portekiz Büyükelçiliğinden Nasıl Randevu Alınır?

Ankara Portekiz Büyükelçiliğinden randevu yalnızca e-posta yolu ile alınmaktadır. Ankara Portekiz Büyükelçiliğinden randevu almak için kullanılan e-posta adresi, sconsular.ankara@mne.pt‘dir.

Ankara Portekiz Konsolosluğu Dışındaki Diğer Portekiz Dış Temsilcilikleri Hangileridir?

Ankara Portekiz Konsolosluğu Dışındaki Diğer Portekiz Dış Temsilcilikleri aşağıda listelenmiştir.

  • Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu
  • Portekiz İzmir Fahri Konsolosluğu
Paylaş: