Portekiz İzmir Konsolosluğu

Portekiz Konsolosluğu İzmir | Honorary Consulate of Portugal

Portekiz Konsolosluğu İzmir, fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir.

Bir ülkenin resmi temsilciliğinin bulunmadığı bir şehide o ülkeye bağlı olarak konsolosluk işlemlerinin yerine getirilmesi ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi için fahri konsoloslar atanmaktadır. Fahri konsoloslar ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlarlar ve kendi vatandaşlarına konsolosluk hizmeti verirler.

İzmir Portekiz Konsolosu Kimdir?

İzmir Portekiz konsolosu, Ahmet Yiğitbaşı’dır. Ahmet Yiğitbaşı, 2014 yılından beri fahri konsolosluk görevini yapmaktadır.

Portekiz İzmir Konsolosluğu Görev ve Yetkileri Nelerdir?

Portekiz İzmir Konsolosluğunun görevi, İzmir’de ve Ege Bölgesi’nde yaşayan Portekiz vatandaşları ile ilgilenmek, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunmak ve Portekiz’in İzmir’de tanıtılmasını sağlamaktadır. Portekiz İzmir Fahri Konsolosluğunun vize ve oturma izni verme yetkisi bulunmamaktadır.

Portekiz Konsolosluğu İzmir Yetki Alanı Hangi İlleri Kapsar?

Portekiz İzmir Konsolosluğunun yetki alanı, İzmir ve Ege Bölgesi’ndeki illerde ikamet eden kişileri kapsamaktadır.

Portekiz Fahri Konsolosluğu İzmir Adresi Nedir?

Portekiz Fahri Konsolosluğu İzmir; Gazi Osman Paşa Bulvarı, Batı İşhanı, No:10/1, Kat:4, Alsancak adresinde bulunmaktadır.

Portekiz İzmir Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Portekiz İzmir Konsolosluğunun telefon numarası; +90 232 489 01 21’dir.

İzmir Portekiz Fahri Konsolosluğu Mail Adresi Nedir?

İzmir Portekiz Fahri Konsolosluğunun mail adresi; portugalhcizmir@portugal.info.tr’dir.

Portekiz İzmir Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Portekiz İzmir Konsolosluğu, fahri konsolosluk statüsünde olduğu için vize başvurusu kabul etmemektedir. Portekiz vizesi başvuruları, İzmir ve çevre illerde yaşayan kişiler için kısa süreli vizelerde Ankara Portekiz Büyükelçiliğine ya da Macaristan İstanbul Başkonsolosluğuna, uzun süreli vizelerde ise yalnızca Ankara Portekiz Büyükelçiliğine yapılabilmektedir.

Portekiz vize başvuruları için İzmir’de Portekiz vize başvuru merkezi bulunmadığından dolayı, kısa süreli Portekiz vizesine başvurmak isteyen kişilerin son 5 yılda Schengen vizesine başvuru yapmasından kaynaklı VIS sistemine kayıtlı parmak izleri bulunuyorsa, gerekli evraklar Vizem.net’in İstanbul’da bulunan merkez ofisine kargolanarak başvuru sahibinin vize başvuru merkezine gitmesine gerek kalmadan vize işlemleri Vizem.net’in danışmanları tarafından yapılabilmektedir.

İzmir VFS Üzerinden Portekiz Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

İzmir VFS üzerinden Portekiz vize başvurusu yapılamamaktadır.

Portekiz vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler VFS Portekiz üzerinden başvuru yapamamasının nedeni; VFS Global’in Portekiz vize başvuruları için yetkisi olmamasıdır.

Elif Güzhan Yazan:

Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: