Portekiz Braga Şehri

Portekiz Braga Şehrine Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Portekiz Braga şehri ülkenin en büyük üçüncü, tarihi Minho Bölgesi'nin en büyük şehridir. Braga, ülkenin dinsel anlamda kutsal merkezi olarak kabul edilmektedir. Braga şehrindeki en önemli kilise Bom Jesus'tur ve kiliseye 116 metre uzunluğundaki merdiven çıkarak ulaşılmaktadır.

Tarihteki adı Bracara Augusta olan Braga şehri, Portekiz’in kuzeybatısında yer almaktadır ve kuzeyinde Viana do Castelo, güneyinde Porto ve doğusunda Vila Real şehirleri bulunmaktadır. Braga’daki en turistik yerler arasında; ülkenin ilk katedrali olan Romanesk mimarisi ile inşa edilen Braga Katedrali, katedrale yakın bir konumdaki Portekiz tarihine ayna tutan Santa Barbara Bahçesi, 1. yüzyılda tapınak olarak Romalılar tarafından inşa edilen İdola Çeşmesi, şehrin yapısını yansıtan Biscainhos Müzesi, şehrin en önemli yapılarından biri olan Barok mimarisinin temsili olan Raio Sarayı ve Braga’nın en önemli merkezi olan Cumhuriyet Meydanı bulunmaktadır.

Portekiz Braga Nerede?

Portekiz Braga şehri ülkenin kuzeybatı bölgesinde bulunmaktadır. Norte bölgesindeki Cavado alt bölgesine bağlı olarak varlık gösteren Braga şehrinin komşuları arasında Viana do Castelo, Porto ve Vila Real gibi şehirler bulunmaktadır.

Braga şehrinin etrafında 202 farklı dağ bulunmaktadır ve en yüksek dağı Pico do Sobreiro Dağı’dır. Braga şehrinde Bom Jesus Gölü bulunmaktadır.

Braga’nın konumunu gösteren harita aşağıda verilmiştir.

Portekiz Braga Nerede?
Portekiz Braga Nerede?

Braga ile Diğer Portekiz Şehirleri Arasındaki Mesafe Nedir?

Braga ile diğer Portekiz şehirleri arasındaki mesafe aşağıda listelenmiştir.

 • Braga, Porto’ya 55 km uzaklıktadır.
 • Braga, Lizbon’a 365 km uzaklıktadır.
 • Braga, Coimbra’ya 170 km uzaklıktadır.
 • Braga, Madeira’ya 240 km uzaklıktadır.

Braga'nın Yüzölçümü Kaçtır?

Braga’nın yüzölçümü 183,5 kilometrekaredir ve yüzölçümü bakımından Portekiz’in 159 şehri arasındaki en büyük 42. şehirdir.

Braga'nın Nüfusu Kaçtır?

2022 yılı itibariyle Braga’nın nüfusu 193 bindir ve Portekiz’in en kalabalık 7. şehri konumundadır.

Braga'nın Tarihindeki Önemli Olaylar Nelerdir?

Braga tarihindeki önemli olaylar, Megalitik çağda başlayan anıtsal yapıların keşfedilmesiyle birlikte binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Romalıların Braga bölgesini keşfetmesi ve tamamen fethetmesi MÖ 130’lu yıllarda gerçekleşmiştir.

11. yüzyılın başlarında Müslümanlar tarafından yönetilen Braga şehri, 1085 yılında Başpiskopos D. Paio Mendes'in Vatikan’a çağrısı ile Hristiyanların yönetimine geçmiştir. 1758 yılında diğer pek çok Portekiz şehri gibi Braga şehri de monarşiye geçmiştir. 1809 yılının mart ayında Mareşal Soult komutasındaki Fransız birliklerinin, Portekiz’e savaş ilan etmesi ile Braga Savaşı gerçekleşmiştir.

Fransızların üstün geldiği Braga Savaşı’ndan sonra 19. yüzyılın son yıllarında Brezilya’da yaşayan Portekizli göçmenlerinin Braga’ya dönmesi ile şehir tamamen Portekiz’e bağlı olmuştur.

Braga'nın Coğrafyası Nasıldır?

Braga'nın Coğrafyası Nasıldır?
Braga'nın Coğrafyası Nasıldır?

Braga coğrafyası, konumu gereği Minho bölgesinde, doğu ve batı arasında geçiş konumundadır. Braga’da pek çok dağ, orman, vadi ve ova bulunmaktadır. Braga şehrini Este Nehri ve Veiga Nehri çevrelemektedir. Braga şehir merkezinin rakımı 215 metredir.

Braga İklimi Nasıldır?

Braga, Portekiz’in karasal kısmında okyanusa uzak konumda yer almasına rağmen şehirde Akdeniz iklimi etkili olmaktadır. Braga’da yoğun yağmur yağışı olmaktadır ancak kış ayları yumuşak geçmektedir. Portekiz Braga hava durumu genellikle 15 derece civarında seyretmektedir. Yaz aylarında hava sıcaklığı Braga’da 35 dereceye kadar çıkmaktadır. Braga’nın en sıcak ayları temmuz, ağustos ve eylül aylarıdır.

Portekiz’in Akdeniz'e kıyısı yoktur ancak ülkede Akdeniz ikliminin tüm karakteristik özellikleri görülmektedir ve Portekiz iklimi, okyanus ikliminin özelliklerini de taşımaktadır. Portekiz'de yazlar sıcak ve kurak geçerken kışlar ılık, yağmurlu ve rüzgarlı geçmektedir.

Braga'nın Nesi Meşhurdur?

Braga, mutfak çeşitliliği ve lezzet kalitesi yüksek bir Portekiz şehridir. Braga’nın meşhur yemekleri arasında morina balığı, şarap ve sarımsakla hazırlanan domuz eti, özel soslu puf böreği ve Braga’ya özgü pilavlı ördek gelmektedir.

Braga şehrinde kültür ve folklor önemli bir yere sahip olduğu için Vale de Cavado kıyafeti meşhurdur. Portekiz’in sembolik kıyafetlerinden biri olan Vale de Cavado, satenden ve kadifeden yapılmaktadır ve boncuklarla süslenmektedir.

Braga'da Gezilebilecek Müzeler Nelerdir?

Portekiz Braga gezilecek yerler kapsamında en önemli müzeler aşağıda verilmiştir.

 • Domus Katedrali Müzesi
 • Biscainho Müzesi
 • D. Diego de Sousa Arkeoloji Müzesi
 • Pio XII Müzesi
 • Nogueira da Silva Müzesi
 • S. Martinho of Dume Müzesi

Braga'da Görülmesi Gereken Yapılar Nelerdir?

Braga’da görülmesi gereken yapılar aşağıda sıralanmıştır.

 • Braga Katedrali
 • Santa Barbara Bahçesi
 • İdola Çeşmesi
 • Biscainhos Müzesi
 • Raio Sarayı
 • Cumhuriyet Meydanı
 • Arch of Souto Caddesi
 • St. Frutuoso Şapeli

Braga'da Konaklanabilecek En İyi Oteller Nelerdir?

Portekiz Braga otelleri aşağıda listelenmiştir.

 • Ibıs Budget Braga Centro
 • Basic Braga by Axis
 • Hotel Dona Sofia
 • Melia Braga Hotel
 • Hotel Residencial Dora
 • Hotel Bracara Augusta
 • Burgus Tribute Design Hotel
 • Hotel Senhora A Branca

Braga'da Erasmus Yapılabilecek Okullar Nelerdir?

Portekiz Braga erasmus imkanı Minho Üniversitesi’nde geçerlidir.

Braga'ya Gitmek için Portekiz Vizesi Nasıl Alınır?

Braga’ya gitmek için Portekiz vize şartı, konaklama süresi ve pasaport türüne göre değişebilmektedir.

180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde Portekiz’in Braga şehrine gidecek yeşil (hususi) pasaport ve gri (hizmet) pasaport sahibi olan Türk vatandaşları vizeden muaf tutulmaktadır ancak bordo (umumi) pasaport hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Braga’ya gitmek için kısa süreli (C tipi) Portekiz vizesi alması gerekmektedir. Portekiz kısa süreli vize başvuruları; Portekiz Konsolosluğu, As Visa ve akredite acenteler üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

180 gün içerisinde 90 günü aşan Portekiz seyahatleri için pasaport türü fark etmeksizin uzun süreli (D tipi) Portekiz vizesi almak zorunludur. Ulusal vize türü için Portekiz vize başvurusu yalnızca Portekiz Konsolosluğu üzerinden yapılmaktadır.

Türkiye'deki en yüksek vize başvuru onay oranına sahip akredite acente olan Vizem.net, Portekiz'in Braga şehrine gitmek için yapılacak vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: