Çalışmayanlar için Portekiz Vizesi

Çalışmayanlar ve Ev Hanımları için Portekiz Vizesi

Portekiz vize başvurusunda, ev hanımları, işten ayrılan kişiler, yeni mezun olan ancak bir işte çalışmaya başlamamış kişiler, işe başlamış ancak 3 ayını tamamlamamış kişiler ile çalışmamayı tercih eden kişiler; vize başvuru sırasında talep edilen düzenli gelirleri bulunmaması nedeniyle çalışmayan kategorisinde değerlendirilmektedir.

Çalışmayan kişilerin düzenli ve kayıtlı bir gelire sahip olmaması, çalışan kişilere kıyasla dezavantajlı bir durum yarattığından, bu kişilerin yapacakları Portekiz vize başvurusu için gerekli dosyanın eksiksiz hazırlanması önemlidir.

Sponsorlu Portekiz vize başvurusu için: 0850 241 1868

Düzenli Geliri Olmayan Kişiler Portekiz Vizesi Alabilir Mi?

Evet, düzenli geliri olmayan kişiler Portekiz vizesi alabilir. Portekiz’in çalışmayan kişilere vize verilmeyeceğine yönelik bir düzenlemesi bulunmamaktadır; kişinin sahip olduğu meslek ve çalışma durumu göz önüne alınmamakta ve başvuru sahibinin vize şartlarını sağlıyor olmasına dikkat edilmektedir.

Çalışmayanlar için Portekiz Vize Şartları Nelerdir?

Çalışmayanlar için Portekiz vize şartlarından ilki başvuru sahiplerinin seyahatleri süresince yeterli miktarda gelire ya da birikime sahip olmasıdır.

Düzenli gelire sahip olmayan başvuru sahiplerinin, kişisel banka hesaplarında seyahat için yeterli miktarda para bulundurması ya da seyahatin bir sponsor tarafından desteklenmesi gerekmektedir.

Başvuru sahipleri planlanan seyahat süresinin bitiminde Portekiz’den ayrılacağını ve ülkesi ile bağları olduğunu kanıtlayabilmelidir.

İşsiz Kişilerin Portekiz Vizesi için Bankada Ne Kadar Para Göstermesi Gerekir?

İşsiz kişilerin Portekiz vizesi için bankada; giriş için 75 euro ve ayrıca seyahat süresince her gün için minimum 40 euro tutarında paraya sahip olması gerekmektedir.

Örneğin; 5 günlük Portekiz seyahati için bir kişi banka hesabında 275 euro olduğunu göstermelidir. Talep edilen miktara sahip olmayan kişilerin Portekiz’e sponsorlu vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Portekiz Vizesi için Çalışmayanlar ve Ev Hanımlarına Kimler Sponsor Olabilir?

Portekiz vizesi için çalışmalanlar ve ev hanımlarına sponsor olabilecek kişiler aşağıda listelenmiştir.

  • Portekiz vatandaşları ya da Portekiz’de oturum iznine sahip olan kişiler
  • Birinci dereceden aile üyeleri
  • Portekiz’de bulunan eğitim kurumları
  • Portekiz’de bulunan şirketler

Sponsorlu Portekiz Vize Başvurusu için Hangi Evraklar Sunulmalıdır?

Düzenli gelire sahip olmayan başvuru sahiplerinin kişisel banka hesaplarında seyahat kapsamında öngörülen asgari tutardaki para miktarına sahip olmaması durumunda başvuru sırasında sponsor mektubu sunmaları gerekmektedir.

Sponsorlu vize başvurusunda; Portekiz vize başvurusu için gerekli standart belgelere ek olarak, başvuru sahibinin seyahat süresince masraflarının karşılanacağına dair dilekçe, sponsor olacak kişinin çalıştığına yönelik belgeler, gelir belgeleri ile sponsorun kişisel banka hesap dökümü de vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Portekiz Vize Sponsor Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Çalışmayanlar için Portekiz vize sponsor dilekçesi; seyahat masraflarının başvuru sahibinin annesi, babası ya da 3. kişiler tarafından karşılanması durumunda, sponsorun seyahatin tamamı için tüm masrafları karşılayacağı bilgisini içerecek şekilde yazılır.

Çalışmayanlar için Portekiz vizesi sponsor dilekçesinin kısa ve net olmasına özen gösterilmelidir.

Sponsor ve başvuru sahibine yönelik bilgilerin ardından sponsorun karşılayacağı masrafların kapsamına ve nasıl karşılanacağına dair bilgiler, seyahatin gerçekleşeceği tarih aralığı ile başvuru sahibinin sponsora ait bir yerde konaklaması durumunda ilgili yerin adresi yazılır.

Sponsor ile başvuru sahibinin birlikte seyahat etmesi durumunda kısaca seyahat programı açıklanır. Vize sponsor mektubu tarih ve imza atılarak tamamlanır.

Portekiz Vize Sponsoru Tarafından Hangi Belgeler Sunulmalıdır?

Portekiz vize sponsoru tarafından sunulması gereken belgeler, sponsorun mesleğine ve çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Sponsor kendisi için vize başvurusu yapıyor gibi talep edilen bütün finansal belgeleri hazırlamalıdır.

Sponsorun işveren olması durumunda 15 gün içinde düzenlenmiş olan ve son 3 ayı kapsayacak şekilde şahsi ya da şirket banka dökümleri, şirketin faaliyet alanına göre kayıtlı olduğu odadan talep edeceği ve 6 aydan eski olmamak şartı ile faaliyet belgesi fotokopisi, şirketin ünvanını, sponsorun kurucu ya da ortak olduğunu gösteren ticari sicil gazetesinin fotokopisini, son yıla ait güncel vergi levhası fotokopisini, sahip olunması durumunda sponsorun tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri gibi ek gelirleri kanıtlarını sunmak gerekmektedir.

Sponsorun çalışan olması durumunda 15 gün içinde düzenlenmiş olan ve son 3 ayı kapsayacak şekilde şahsi banka hesap dökümü, sponsorun bütün sigorta geçmişini gösteren SGK hizmet dökümü, sponsorun çalıştığı şirketten alabileceği barkodlu ve okunaklı işe giriş bildirgesinin fotokopisi, son 3 aya ait, kaşeli ve imzalı maaş bordroları, sponsorun SGK’lı çalışan olmaması durumunda şirket ile çalışan arasındaki iş akdini kanıtlar nitelikte noter onaylı iş sözleşmesi ve sahip olunması durumunda sponsorun tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri gibi ek gelir belgeleri sunulmalıdır.

Sponsor emekli ise emeklilik belgesi ve sponsor çiftçi ise çiftçi belgesi sponsor dilekçesi ile birlikte sunulmalıdır.

Çalışmayan Kişiler için Portekiz Vizesi Almak Zor Mudur?

Çalışmayan kişiler için Portekiz vizesi almak, düzenli gelire sahip olan kişilerle kıyaslandığında daha zordur.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: