Portekiz Golden Visa

Portekiz Golden Visa Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Portekiz golden visa (altın vizesi) Portekiz’de gayrimenkul satın almak, sermaye yatırımı yapmak veya istihdam fırsatları yaratmak gibi önemli yatırım yapmış olan ve Avrupa Birliği üyesi olmayan vatandaşlara verilen oturma vizesidir. Portekiz altın vizesi ile beş yıl içerisinde Portekiz vatandaşlığı hakkı kazanılabilmektedir.

Portekiz Altın Oturma Vizesi için Kimler Başvuru Yapabilir?

Portekiz altın oturma vizesi için başvuru yapabilecekler aşağıda listelenmiştir.

 • Portekiz altın vizesine başvurmak için 18 yaşından büyük olmak gerekmektedir.
 • Portekiz altın vizesine başvurmak için Portekiz ekonomisine faydalı bir yatırım yapılmış olması gerekmektedir.
 • Portekiz altın vizesine başvurmak için kişinin adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.
 • Portekiz altın vizesine başvurmak için yatırım yapılmak istenilen paranın tamamına tek kişi sahip olunması gerekmektedir.
 • Portekiz altın vizesine başvurmak için yatırımı en az beş yıl daha devam ettirme taahhüdü edilmesi gerekmektedir.

Portekiz Golden Visa Almak için Yatırım Programları Nelerdir?

Portekiz golden visa başvurusu yapma hakkını kazanmak için yapılması gereken yatırım programları aşağıda listelenmiştir.

 • Gayrimenkul yatırımı ile Portekiz altın vizesi
 • Yatırım fonu yatırımı ile Portekiz altın vizesi
 • Sermaye transferi ile Portekiz altın vizesi
 • Portekizli şirket hissesi alarak Portekiz altın vizesi
 • İstihdam sağlayarak Portekiz altın vizesi
 • Bilim ve teknoloji yatırımları ile Portekiz altın vizesi

Portekiz altın vizesi, Portekiz yatırım vizesi kapsamında bulunan bir vize türüdür.

Portekiz’de Gayrimenkul Yatırımı ile Portekiz Golden Visa Programı

Temmuz 2021’den itibaren; Portekiz’in Lizbon, Porto, Algarve, Silver Coast veya Setubal gibi yüksek yoğunluklu bir metropol alanına yatırım yapılırsa, Portekiz’de gayrimenkul yatırımı ile Golden Visa almaya hak kazanılmamaktadır. 2022 güncellemesi ile yalnızca düşük yoğunluklu ve kırsal alanlardaki mülklerin yanı sıra belirli liman bölgelerindeki gayrimenkül yatırımlar ile de Portekiz altın vizesi hakkı kazanılması mümkündür.

Altın Vize Programı’nın 2012’de uygulanmasından bu yana yapılan yatırımların çoğunluğunun büyükşehir ve kıyı bölgelerinde yapıldığı göz önüne alındığında, bu yeni değişiklikler ile ülkenin düşük yoğunluklu bölgelerinde yabancı yatırım teşviği amaçlanmaktadır.

Portekiz altın vizesi hakkı kazanmak için en az 500.000 EUR değerinde bir mülk satın alınmış olması, Portekiz kentsel dönüşüm alanındaki bir mülke 350.000 EUR yatırım yapılmış olunması gerekmektedir.

Portekiz’de Yatırım Fonu Yatırımı ile Portekiz Golden Visa Programı

Portekiz’de yatırım fonu yatırımı ile Portekiz golden visa hakkı kazanmak için herhangi bir Portekiz şirketine en az 1 milyon EUR yatırım yapılmış olunması ya da uygun bir yatırım fonuna en az 350.000 EUR yatırım yapmış olmak gerekmektedir.

2022 güncellemesi ile Ocak 2022 tarihinden itibaren Portekiz’de yatırım fonu yatırımı ile portekiz altın vizesi hakkı kazanmak için yatırım fonlarına 350.000 EUR yerine 500.000 EUR yatırım yapılması gerekmektedir.

Sermaye Transferi ile Portekiz Golden Visa Programı

Sermaye transferi ile Portekiz altın vizesi hakkı kazanmak için herhangi bir Portekiz şirketine en az 1 milyon EUR yatırım yapılmış olması ya da herhangi bir Portekiz Banka hesabına 1 milyon EUR havale edilmiş olması gerekmektedir.

2022 güncellemesi ile Ocak 2022 tarihinden itibaren sermaye transferi ile Portekiz altın vizesi hakkı kazanmak için Portekiz banka hesabına sermaye transferi 1 milyon EUR yerine 1,5 milyon EUR yatırım yapılması gerekmektedir.

Portekizli Şirket Hissesi Alarak Portekiz Golden Visa Programı

Portekizli şirket hissesi alarak portekiz altın vizesi alma hakkı kazanmak için en az 1 milyon EUR değerinde şirket hissesi satın alınmış olması gerekmektedir.

Portekiz’de İstihdam Sağlayarak Portekiz Golden Visa Programı

Portekiz’de istihdam sağlayarak Portekiz golden vizesi alma hakkı kazanmak için Portekiz vatandaşları için en az 10 iş oluşturulması ya da en az beş tam zamanlı iş oluşturulacak ticari bir şirketin kurulması veya ticari bir şirketin sermayesini güçlendirmek için en az 350.000 EUR değerinde yatırım yapılması gerekmektedir.

2022 güncellemesi ile Ocak 2022 tarihinden itibaren Portekiz’de istihdam sağlayarak Portekiz altın vizesi alma hakkı kazanmak için bir ticari şirket kurmak veya bir ticari şirketin sermayesini güçlendirmek için 350.000 EUR yerine 500.000 EUR yatırım yapılması ve en az beş iş oluşturulması gerekmektedir.

Portekiz’de Bilim ve Teknoloji Yatırımları ile Portekiz Golden Visa Programı

Portekiz’de bilim ve teknoloji yatırımları ile Portekiz goldem visa hakkı kazanmak için kamu veya özel bilimsel araştırma kurumları tarafından bilim veya teknolojideki araştırma faaliyetleri için en az 350.000 EUR değerinde sermaye transfer edilmiş olması gerekmektedir.

2022 güncellemesi ile Ocak 2022 tarihinden itibaren Portekiz’de bilim ve teknoloji yatırımları ile Portekiz altın vizesi hakkı kazanmak için 350.000 EUR yerine 500.000 EUR yatırım yapılması gerekmektedir.

Portekiz Altın Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Portekiz altın vize başvurusu için gerekli evraklar ve belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Portekiz altın vize başvuru formu: Portekiz altın vize başvurusunda bulunmak için, resmi Portekiz vize başvuru formunun doldurularak sunulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Portekiz altın vize başvurusunda bulunmak için, geçerli bir pasaport ve seyahat belgelerinin fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Portekiz altın vize başvurusunda bulunmak için, Portekiz vize fotoğraf gereksinimlerine uygun iki tane biyometrik fotoğraf sunulması gerekmektedir.
 • Sağlık sigorta belgesi: Portekiz altın vize başvurusunda bulunmak için, Portekiz’de geçerli sağlık sigorta belgesi sunulması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı belgesi: Portekiz altın vize başvurusunda bulunmak için, adli sicil kaydı sertifikası sunulması gerekmektedir. Sertifika, ilgili makamlar tarafından son üç ay içinde düzenlenmeli ve Portekizceye çevrilmelidir.
 • Yeminli beyanname: Portekiz altın vize başvurusunda bulunmak için, yatırımının en az beş yıl sürdürülmesine dair Yeminli Beyanname sunulması gerekmektedir.
 • Ödeme makbuzu: Portekiz altın vize başvurusunda bulunmak için, ARI portalından vize başvuru ücretinin ödendiğine dair makbuzun sunulması gerekmektedir.
 • Yatırım belgeleri: Portekiz altın vize başvurusunda bulunmak için, yapılan yatırım, sermaye transferi gibi işlemler ile ilgili tüm belgelerin (tapu, sözleşme gibi) sunulması gerekmektedir.

Portekiz Golden Visa Başvurusu Nasıl Yapılır?

Portekiz Göçmenlik ve Sınırlar Dairesine (SEF) Portekiz Altın Vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

SEF’in Altın Vize Başvurusunu işlemek için çevrimiçi portalı olan ARI (Yatırım Faaliyetleri için Oturma İzni) portalına kaydolunması gerekmektedir. ARI portalına, gerekli belgelerin elektronik kopyaları PDF olarak ve 4MB’dan küçük dosyalar halinde yüklenmeli ve ilgili tüm ücretler ödenmelidir. Daha sonra SEF’ten onay beklemek gerekmektedir. SEF’ten onay alınması halinde, Altın Vize başvurusunu SEF’in yerel bir şubesine göndermek için bir randevu oluşturmak gerekmektedir.

Başvuru yapmadan önce yatırımın gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. Yatırımın kanıtını ve en az beş yıl boyunca sürdürüleceğine dair yeminli beyanname gerekmektedir.

Aile üyeleri için Portekiz altın vizesi başvurusu için de süreç aynı şekilde işlemektedir. Aynı portal ve yöntemle başvurabilmektedir. Aile üyeleri Portekiz altın vizesi için başvuran kişi ile aynı anda ya da daha sonra başvuru yapabilmektedirler.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Portekiz Golden Vize ile Portekiz Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

Portekiz golden vize bir yıl geçerlidir. Daha sonra yatırımı sürdürmek şartıyla iki yıllık süre ile yenilemeye devam edilebilmektedir. Beş yıl sonra daimi oturum izni ya da vatandaşlık almaya hak kazanılabilmektedir.

Portekiz altın vizesi yoluyla Portekiz vatandaşlığı almak için başvurulan dönemde Portekiz’de yaşanılması gerekmektedir. Portekiz Vatandaşlığı başvurusunda, ülkede son yılda 182 gün geçirildiğinin kanıtlanması gerekmektedir. Portekiz vatandaşlığı başvurusu yapılırken; Portekiz’de kalacak yer, sabit bir gelir ve en azından temel düzeyde Portekizce bilgisine sahip olunduğu kanıtlanılması gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: