Portekiz Vizesi için Pasaport Özellikleri

Portekiz Vizesi Almak için Pasaport Süresi ve Gereklilikleri

Pasaport, Portekiz vize başvuruları için sunulması gereken zorunlu bir evraktır. Portekiz vize başvurusu için sunulan pasaportun asgari geçerlilik süresini ve diğer şartları sağlaması gerekmektedir; aksi takdirde şartları sağlamayan pasaportlarla sürdürülen başvurularda pasaport geçersiz kabul edilip, başvuru iade edilir.

Geçerli pasaporta sahip olan kişiler Portekiz vize başvurusu için gerekli evraklar dosyasına pasaportunu ekleyerek vize işlemlerini başlatabilmektedir.

Portekiz Vize Başvurusu için Pasaport Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Portekiz vizesi için geçerli pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması, planlanan seyahat bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olması ve en az iki adet karşılıklı boş sayfası bulunması gerekmektedir.

Portekiz vize başvurusu için sunulan pasaportun hasar görmemiş olması ve içerisinde bulunan bilgilerin güncel olması gerekmektedir; evlilik ya da boşanma gibi durumlarda gerçekleşen soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportlar kabul edilmemektedir.

Reşit olan kişilerin vize başvurusu için sunduğu pasaportlarda imza olması şarttır.

Türkiye'den Portekiz Vizesine Farklı Ülke Pasaportu İle Başvurulabilir Mi?

Türkiye’den Portekiz vizesine farklı ülke pasaportu ile başvuruda bulunabilmek için pasaport hamilinin Türkiye’de yasal ikameti olması gerekmektedir. Türkiye'de yasal ikameti olan kişilerin vize başvurusu için kendi ülkelerinden aldığı geçerli pasaport ile TC oturum izinlerini sunması gerekmektedir.

Çifte vatandaşlığı olan kişilerin vatandaşlıklarından birinin Türk vatandaşlığı olması durumunda Türkiye’den Portekiz vize başvuruları yalnızca Türk pasaportu ile gerçekleşmektedir.

Portekiz Vizesi için Pasaport Nasıl Sunulmalıdır?

Portekiz vizesi için başvuru sahibinin pasaportu ve pasaportun işlenmiş sayfalarının fotokopileri, Portekiz vize başvuru formu ve gerekli evraklar ile birlikte ilgili dış temsilciliğe ya da yetkili vize başvuru merkezine teslim edilmelidir.

Portekiz Vize Başvurusu için Eski Pasaportun Sunulması Gerekir Mi?

Evet, Portekiz vize başvurusu için varsa eski pasaportun sunulması gerekmektedir. Portekiz vizesi için varsa eski pasaport ile birlikte 2010 yılı itibariyle alınmış tüm Schengen vizelerinin fotokopileri de başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

Portekiz Vizesi için Pasaport Nereye Teslim Edilmelidir?

Kısa süreli Portekiz vize başvuruları için pasaportun, İstanbul ve yakın çevresinde ikamet eden kişiler için As Visa başvuru merkezine; diğer illerde ikamet eden kişiler için Portekiz Ankara Büyükelçiliği’ne teslim edilmesi gerekmektedir.

Uzun süreli Portekiz vize başvurularında başvuru sahibinin ikamet adresi fark etmeksizin tüm başvurular Portekiz Ankara Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır ve pasaport dahil tüm gerekli evraklar ilgili dış temsilciliğe ibraz edilmektedir.

Portekiz Vizesi için Pasaport Hangi Aşamada Teslim Edilir?

Portekiz vizesi için pasaportun, vize başvuru formu ve gerekli evraklar ile birlikte Portekiz vize randevu günü başvuru dosyasında vize yetkilisine teslim edilmesi gerekmektedir.

Portekiz Vize Başvurusu Pasaport Teslim Edilmeden Yapılabilir Mi?

Portekiz vize başvurusunun değerlendirilmesi sürecinde, satın alınmış uçak bileti ibraz edilerek pasaport geri alınabilmektedir. Pasaportunu teslim etmeyecek olan başvuru sahibinin vize başvurusu esnasında bu durumu ilgili vize memuruna bildirmesi gerekmektedir.

Portekiz Vize İşlemleri için Verilen Pasaport Nasıl Geri Alınır?

Portekiz vize işlemleri için verilen pasaport, vize başvurusu değerlendirildikten sonra teslim alınabilmektedir.

Portekiz vize başvurusu değerlendirildikten sonra pasaport başvuru sahibi tarafından şahsen, bir temsilci aracılığıyla ya da kargo yoluyla teslim alınabilmektedir.

Pasaport teslimi için As Visa’nın ve Portekiz Ankara Büyükelçiliği’nin kargo hizmeti bulunmaktadır. Kargo hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin başvuru esnasında yetkililere hizmetten yararlanmak istediğini belirtmesi gerekmektedir. As Visa başvuru merkezinin pasaport teslimi için kargo hizmet bedeli 10 euro tutmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında tamamlanan Portekiz vize başvurularında başvuru sahibinin pasaport teslimi için tekrar vize merkezine gitmesine gerek kalmamaktadır; Portekiz vize başvurusu sonuçlandıktan sonra pasaport başvuru sahibinin adresine gönderilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: