Portekiz Ev Fiyatları

Portekiz'de Ev Fiyatları: Yatırım ve Vatandaşlık Fırsatları

Portekiz emlak konut fiyat endeksi, Eylül 2020 verilerine göre 129.330 2010=100 olarak raporlanmıştır. Portekiz emlak konut fiyat endeksi verileri eylül 2020’de 129.330 2010=100 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ve haziran 2013’te 80.037 2010=100 ile en düşük seviyeye ulaşmıştır.

Portekiz’deki en ucuz ev fiyatlarının olduğu şehirler Castelo, Branco ve Brejo iken Portekiz’deki en pahalı ev fiyatlarının olduğu şehirler Lizbon, Porto, Cascais, Coimbra ve Braga’dır.

Portekiz’deki ev fiyatları, metrekare başına belirlenen fiyatlar ile satışa sunulmaktadır.

Portekiz’deki evlerin metrekare başına ortalama fiyatları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

BölgeMetrekare başına ortalama fiyat
Algarve Bölgesi1.668 EUR
Lizbon Merkezi Bölgesi1.515 EUR
Madeira Özerk Bölgesi1.250 EUR
Porto Merkezi Bölgesi1.136 EUR

Ortalama fiyatların dışında, Lizbon merkezinde metrekare başına 3.350 EUR’a kadar ulaşan fiyatlandırma tablosu aşağıda verilmiştir.

Fiyatlandırmadaki ÖzellikOrtalama fiyat
Şehir Merkezindeki Dairelerin Metrekare Başına Fiyatları2.681 €
Şehir Merkezi Dışındaki Dairelerin Metrekare Başına Fiyatları1.681 €

Portekiz’de Kira Fiyaltları Ne Kadardır?

Portekiz’deki kiralık ev fiyatlarının en ucuz olduğu şehirler Satao, Macedo de Cavaleiros, Valpaços ve Calheta iken Portekiz’deki kiralık ev fiyatlarının en pahalı olduğu şehirler Lizbon, Cascais, Porto’dur.

Portekiz’deki kiralık konut fiyatlarını belirlemedeki etkenler; şehir merkezi içinde olup olmaması ve yatak odası sayısı ile belirlenmektedir. Portekiz’deki kiralık ev fiyatlarındaki ortalama fiyatları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Ev ÖzelliğiOrtalama Fiyat
Şehir merkezinde 1 odalı ev587 EUR
Şehir merkezinde olmayan 1 odalı ev448 EUR
Şehir merkezinde 3 odalı ev1000 EUR
Şehir merkezinde olmayan 3 odalı ev735 EUR

Lizbon’da Ev Fiyatları Nasıldır?

Lizbon’daki ev fiyatları diğer Avrupa Birliği ülkeleri olan Fransa, Belçika, Bulgaristan, Yunanistan, Letonya, Litvanya, Macaristan gibi ülkelere kıyasla daha ucuz ev fiyatlarına sahip iken; Almanya, İrlanda, Avusturya, Danimarka, Finlandiya, İtalya, Hollanda, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelere kıyasla daha pahalı ev fiyatlarına sahiptir.

Portekiz’in başkenti Lizbon’daki konut fiyat endeksinin son 8 yıllık değişimi aşağıda verilmiştir.

Algarve’de Ev Fiyatları Nasıldır?

Algarve bölgesi, Portekiz’in Avrupa kıtasında bulunan, plajları, doğal güzellikleri ile turistik açıdan Portekiz’e ekonomik açıdan büyük fayda sağlayan bölgelerindendir. Algarve’de oturulacak evin şehir merkezine uzaklığı ev fiyatlarını ciddi ölçüde etkilemektedir.Şehir merkezinde bulunan konutların metrekare başına düşen ortalama fiyatı 2,400 € iken, şehir merkezinde olmayan konutların metrekare başına düşen ortalama fiyatı 990 € olarak hesaplanmıştır.

Algarve’deki ev fiyatları diğer Avrupa Birliği ülkeleri olan Fransa, Belçika, Bulgaristan, Yunanistan, Letonya, Litvanya, Macaristan gibi ülkelere kıyasla daha ucuz iken; Almanya, İrlanda, Avusturya, Danimarka, Finlandiya, İtalya, Hollanda, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelere kıyasla daha pahalıdır.

Portekiz’de Ev Alana Vatandaşlık Veriliyor Mu?

Portekiz altın vize programı kapsamında gayrimenkul alanında yapılan 280 bin EUR yatırım ya da sermaye yatırımı adı altında yapılan en az 200 bin EUR yatırım ile Schengen bölgelerinde vizesiz dolaşım hakkı ve 5 yılın sonunda Portekiz’de kalıcı oturum izni ile Portekiz vatandaşlığına başvuru hakkını kazanılmaktadır.

Portekiz’de vatandaşlık hakkı elde edebilmek için başvurulabilecek birden fazla yol bulunmaktadır. Portekiz vatandaşlığına başvurabilmek için seçilecek yollardan biri olan Portekiz golden visa programı; yabancı yatırımcıları ülke içinde gayrimenkul almaya yönelik teşvik etmek amacıyla ve belirli bir süre sonunda kalıcı oturum şansı veren, Portekiz Parlamentosu’nda yasalaşmış ve AB Komisyonu denetiminde olan bir göçmenlik programıdır.

Portekiz’de Ev Alarak Vatandaşlık Alma Şartları Nelerdir?

Portekiz’de altın vize kapsamında ev alarak vatandaşlık alma şartları aşağıda verilmiştir.

 • Portekiz vatandaşlığına geçmek isteyen kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • Portekiz vatandaşlığına geçmek isteyen kişinin Portekiz ekonomisine kayda değer bir yatırım yapması gerekmektedir.
 • Portekiz vatandaşlığına geçmek isteyen kişinin adli sicil kaydının bulunmaması gerekmektedir.
 • Portekiz vatandaşlığına geçmek isteyen kişinin Portekiz’de yatırım yapabilecek kadar maddi yeterliliğe sahip olması gerekmektedir.
 • Portekiz vatandaşlığına geçmek isteyen kişinin Portekiz’de yapacağı yatırımın en az 5 yıl daha sürdürülebileceğine dair taahhüt vermesi gerekmektedir.

Portekiz’de Kimler Gayrimenkul Yatırımı Yapabilir?

AB vatandaşı olmayan kişiler için Portekiz’de gayrimenkul yatırımı, altın vize dahilinde yapılabilmektedir. Bu kapsamda yatırım yapacak kişilerin Avrupa Birliği vatandaşı, Avrupa Ekonomik Alanı vatandaşı veya İsviçre vatandaşı olmaması gerekmektedir.

Portekiz’de yapılacak gayrimenkul yatırımları şahsen ya da şahsın kendi şirketi aracılığıyla yapılabilmektedir. Portekiz altın vizesi programı kapsamında Portekiz’de gayrimenkul yatırımı yapacak olan kişilerin hem Portekiz’de yaşadığı yerde hem de ikamet ettiği yerde temiz sabıka kaydının bulunması gerekmektedir.

Portekiz’de Satılık Emlak İlanları Nerede Yayınlanır?

Portekiz’de satılık emlak ilanlarının yayınlandıkları web siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Idealista.pt
 • OLX.pt
 • Imovirtual.com
 • Kyero.com
 • Casa.sapo.pt
 • Properstar.com
 • Green-acres.pt
 • Bpiexpressoimobiliario.pt

Portekiz’de Türkler Nerede Yaşar?

Portekiz’de Türk kökenli golden visa ile vatandaşlık hakkı kazanmış göçmen sayısı resmi rakamlara göre 2021 yılı itibariyle 308’dir. Portekiz’deki Türkler, Portekiz’in yaşam kalitesi yüksek olan başlıca kentleri olan Porto, Lizbon ve Faro gibi şehirlerde yaşamaktadır.

Portekiz’den Ev Alana Ne Kadar Süreyle Oturum İzni Verilir?

Portekiz’de satın alınan mülk karşılığında kişinin kendisine ve ailesine Portekiz’de öncelikle 1 yıl devamında ise 2 yılda bir yenilenebilen oturma ve yaşam izni verilmektedir. Portekiz’de alınacak olan bu oturum ve yaşam izniyle beraber kişi ve ailesi Portekiz’de iş kurabilme, işyerlerinde çalışabilme, eğitim ve sağlık sektörlerinden yararlanma hakkı elde edebilmektedir.

Portekiz vatandaşlığına başvurmak isteyen kişinin Portekiz’deki oturma izni boyunca ilk yıl için 7 gün ve devamında her iki yıl için 14 gün Portekiz sınırları içerisinde süre geçirmeleri gerekmektedir. Portekiz vatandaşlığı almak isteyen kişi belirtilen sürelerin üzerinde veya devamlı olarak Portekiz’de yaşamaya devam edebilmektedir.

Portekiz’de Ev Almak için Alınması Gereken Vize Türü Nedir?

Portekiz’de ev almak için alınması gereken vize türü Portekiz altın vizesidir.

Portekiz altın vizesi aynı zamanda Portekiz Yatırım Vizesi olarak da bilinmektedir. Portekiz altın vizesi sayesindei Portekiz’de 5 yıllık yaşamanın ardından Portekiz vatandaşlığına başvuru yapılabilmektedir. Portekiz altın vizesi ile kişi Schengen ülkelerinin de barındırdığı 180’den fazla ülkeye giriş hakkına sahip olmaktadır.

Paylaş: