Portekiz Ev Fiyatları

Portekiz Evleri: 2023'te Kiralar ve Satılık Ev Fiyatları

Portekiz'de emlak piyasası Avrupa'daki en iyi fiyatları sunan piyasalar arasındadır. Portekiz Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün bildirdiği son rakamlara göre, Portekiz'deki ortalama satılık ev fiyatı metrekare başına 1.187 eurodur. Portekiz emlak fiyatları diğer Avrupa ülkeleri ve Türkiye ile karşılaştırıldığında Avrupa ülkeleri ve Türkiye’ye nispeten Portekiz’de ev fiyatları daha uygun görünmektedir. Ortalama metrekare başına ev fiyatları İngiltere'de 2.649 euro, Fransa'da 2.300 euro, Türkiye’de 2.581 eurodur.

Portekiz’de emlak fiyatları bölgeler arasında farklılıklar göstermektedir. Centro ve Alentejo, Portekiz’de ev fiyatları en uygun olan bölgeler arasındadır. Portekiz’de ev kiralarının en pahalı olduğu bölgeler Algarve ve Lizbon’dur. Algarve ve Lizbon’daki güçlü yabancı ilgisi ve turizmin yaratmış olduğu yoğunluk nedeniyle ev fiyatları satılık ve kiralık seçeneklerinde oldukça pahalıdır.

Lizbon ve Algarve bölgeleri, gayrimenkule 500.000 euronun üzerinde yatırım yapan kişilerin tercih ettiği bölgelerdir. Lizbon’da üç yatak odalı daireler için ortalama metrekaresi 1.430 eurodan başlayan fiyatlarla evler bulunmaktadır. Lizbon'un başkent olma özelliği ve finans merkezi olması nedeniyle büyük daireler için metrekare başına 2.500 euro ve üzeri ödemeler talep edilebilmektedir. Portekiz’de kıyı kenarında yer alan evlerin fiyatları daha yüksek olmaktadır.

Portekiz Ev Kiraları Nasıldır?

Portekiz ev kiraları şehir ve konumlarına göre aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonumOrtalama Kira Fiyatları
Lizbon (şehir merkezi, 1 odalı)843 euro
Lizbon (şehir dışı, 1 odalı)657 euro
Lizbon (şehir merkezi, 3 odalı)1,712 euro
Lizbon (şehir dışı, 3 odalı)1,131 euro
Porto (şehir merkezi, 1 odalı)677 euro
Porto (şehir dışı, 1 odalı)512 euro
Porto (şehir merkezi, 3 odalı)1,253 euro
Porto (şehir dışı, 3 odalı)902 euro
Portalegre (şehir merkezi, 1 odalı)300 euro
Portalegre (şehir dışı, 1 odalı)545 euro
Portalegre (şehir merkezi, 3 odalı)1,374 euro
Portalegre (şehir dışı, 3 odalı)550 euro

Portekiz’de kira fiyatları, yaşamak istenen şehre ve tercih edilen konut türüne bağlı olarak büyük ölçüde değişmektedir. Sahile yakın şehirler, Portekiz’in iç kesimlerinden daha pahalı fiyatlarda kiralanmaktadır. Lizbon ve Porto, Portekiz’deki en pahalı şehirler listesinin başında gelmektedir.

Portekiz'de en düşük ev kiraları Guarda Bölgesi’ndedir. Guarda’da ortalama kira bedeli 350 euro civarındadır. Portalegre, Castelo Branco, Vila Real, Santarem Portekiz’de ev kiralarının düşük olduğu bölgelerdir.

Lizbon'da Ev Kiraları Nasıldır?

Lizbon'da Ev Kiraları Nasıldır?
Lizbon'da Ev Kiraları Nasıldır?

Lizbon’da ev kiraları şehir merkezinde 1 yatak odalı daireler için ortalama 843 euro, şehir merkezi dışındaki daireler için 657 eurodur. Lizbon şehir merkezinde 3 yatak odalı dairelerin ortalama fiyatı 1,712 euro, şehir merkezi dışında 1,131 eurodur. Lizbon’da Santa Clara, Marvila, Lumiar, Alcantara, Alvalade ve Belem mahallelerinde kira değerleri, Lizbon merkezdeki mahallelere göre daha düşük fiyatlarda seyretmektedir.

Lizbon'daki kiralar diğer Avrupa şehirleri ile karşılaştırıldığında genellikle ucuz sayılmaktadır. Turizmdeki büyük artış ve Portekiz'in ticaret merkezi olması, konut talebininin arzından fazla olması durumuna yol açarak emlak piyasasında dalgalanmalara neden olmaktadır.

Braga'da Ev Kiraları Nasıldır?

Braga'da Ev Kiraları Nasıldır?
Braga'da Ev Kiraları Nasıldır?

Braga’da ev kiraları şehir merkezinde 1 yatak odalı daireler için ortalama 533 euro, şehir merkezi dışındaki daireler için 375 eurodur. Braga şehir merkezinde 3 yatak odalı kiralık dairelerin ortalama fiyatı 916 euro, şehir merkezi dışında 650 eurodur.

Braga bir üniversite şehri olduğu için talep ve fiyatlar eylül ayında, eğitim yılının başında artmaktadır. Braga'da kiralama fiyatları Avrupa ve Portekiz’deki birçok şehre kıyasla nispeten düşük olduğundan şehirde ev satın almadan düşük maliyetli kiralarla yaşamak mümkündür.

Portekiz Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Portekiz satılık ev fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonumOrtalama fiyat (metrekare başına)
Lizbon (şehir merkezi, 3 odalı)4.972 euro
Lizbon (şehir dışı, 3 odalı)2.882 euro
Porto (şehir merkezi, 3 odalı)3.582 euro
Porto (şehir dışı, 3 odalı)1.935 euro
Faro (şehir merkezi, 3 odalı)2.425 euro
Faro (şehir dışı, 3 odalı)1.733 euro
Setubal (şehir merkezi,3 odalı)1.400 euro
Castelo Branco (şehir merkezi, 3 odalı)1.200 euro

Portekiz'de evler ortalama 250.000 euroya mal olmaktadır. Başkent Lizbon, ülkedeki satılık evler içinde en pahalı şehirler listesinin başında yer almaktadır. Lizbon'daki evlerin maliyeti yaklaşık 330.000 eurodur. Lizbon’dan sonra Faro, Porto, Leiria, Setubal satılık ev fiyatlarının yüksek olduğu Portekiz şehirleridir ve en ucuz şehirlerin başında 125.000 euro ile Castelo Branco gelmektedir. Portalegre, Guarda, Beja ve Santarem Portekiz ev fiyatları açısından en ucuz diğer ilçelerdir.

Lizbon'da Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Lizbon’da satılık ev fiyatları şehir merkezinde son iki yılda %25 oranında artış göstermiştir. Lizbon’daki dairelerin ortalama metrekare fiyatı 4,972.19 euro, şehir dışındaki evlerin metrekare fiyatı 2,882.36 eurodur.

Lizbon’da Chiado, Príncipe Real, Avenida da Liberdade ve Lapa bölgeleri Portekiz’de daire satın almak için en seçkin ve pahalı yerler arasındadır. Intendente, Santos ve Mouraria bölgesi yatırımcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Lizbon şehir merkezi dışında ev satın almak için alternatif bölgeler arasında Cascais, Estoril, Ameixoeira, Marvila, Amadora ve Almada yer almaktadır.

Lizbon'da emlak fiyatlarının yüksek olmasında en önemli faktör yurt dışından gelen yatırımcı taleplerinin fazla olmasıdır. Son beş yıldaki verilere göre Portekiz başkenti Lizbon’da gayrimenkul yatırımlarının çoğu yerel halk yerine yabancılar tarafından yapılmıştır.

Braga'da Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Braga'da Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?
Braga'da Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Braga’da satılık ev fiyatları şehir merkezinde metrekare başına ortalama 1,425.00 euro, şehir merkezi dışında metrekare fiyatı ortalama 950.00 eurodur.

Braga’da şehir dışında yaşamak isteyenler ve köy yaşamını tercih edenler için Briteiros, Vila Verde veya Espinho'ya doğru olan yerleşim yerlerinde satılık ev fiyatları merkeze göre daha düşük düzeydedir. Braga’da şehir merkezinin dışında, üç yatak odalı bir ev için 70.000 euro ile büyük bir villa için 2.5 milyon euronun üzerinde değişen fiyatlar ile geniş bir konaklama yelpazesi bulunmaktadır. Portekiz’in diğer tüm şehirlerinde olduğu gibi, Portekiz Braga şehir merkezinden ne kadar uzaklaşılırsa ev fiyatları o kadar ucuzlamaktadır. Portekiz'in başkenti Lizbon'a kıyasla Braga'da yaşamanın maliyeti %52 oranında daha düşük fiyatlar sunmaktadır.

Yabancılar Portekiz'de Ev Satın Alabilir Mi?

Yabancılar Portekiz’de ev satın alabilmektedir.

Portekiz'de Ev Satın Alarak Oturum İzni Alınabilir Mi?

Portekiz’de ev satın alarak oturum izni alınabilmektedir. Portekiz’e bir tür ulusal vize olan Portekiz altın vizesi ile giriş yapılmaktadır ve Portekiz’e girişten sonraki 4 ay içerisinde Portekiz Göç ve Hudut İşleri Müdürlüğüne oturum izni başvurusu yapılabilmektedir.

Portekiz hükümeti yaşamaya, çalışmaya, eğitim görmeye ve Schengen Bölgesi’nde özgürce seyahat etmeye olanak tanımakla kalmayıp Portekiz’den ev almak isteyen yatırımcıları teşvik etmektedir. Altın vize programı aracılığıyla Portekiz ev alana oturma izni vermektedir.

Portekiz’den Ev Alana Ne Kadar Süreyle Oturum İzni Verilir?

Portekiz’de satın alınan mülk karşılığında kişinin kendisine ve ailesine Portekiz’de öncelikle 1 yıl devamında ise 2 yılda bir yenilenebilen oturma ve yaşam izni verilmektedir. Portekiz’de alınacak olan bu oturum ve yaşam izniyle beraber kişi ve ailesi Portekiz’de iş kurabilme, işyerlerinde çalışabilme, eğitim ve sağlık sektörlerinden yararlanma hakkı elde edebilmektedir.

Portekiz vatandaşlığına başvurmak isteyen kişinin Portekiz’deki oturma izni boyunca ilk yıl için 7 gün ve devamında her iki yıl için 14 gün Portekiz sınırları içerisinde süre geçirmeleri gerekmektedir. Portekiz vatandaşlığı almak isteyen kişi belirtilen sürelerin üzerinde veya devamlı olarak Portekiz’de yaşamaya devam edebilmektedir.

Portekiz’de Ev Alana Vatandaşlık Veriliyor Mu?

Portekiz altın vize programı kapsamında gayrimenkul alanında yapılan 280 bin EUR yatırım ya da sermaye yatırımı adı altında yapılan en az 200 bin EUR yatırım ile Schengen bölgelerinde vizesiz dolaşım hakkı ve 5 yılın sonunda Portekiz’de kalıcı oturum izni ile Portekiz vatandaşlığına başvuru hakkını kazanılmaktadır.

Portekiz’de vatandaşlık hakkı elde edebilmek için başvurulabilecek birden fazla yol bulunmaktadır. Portekiz vatandaşlığına başvurabilmek için seçilecek yollardan biri olan Portekiz golden visa programı; yabancı yatırımcıları ülke içinde gayrimenkul almaya yönelik teşvik etmek amacıyla ve belirli bir süre sonunda kalıcı oturum şansı veren, Portekiz Parlamentosu’nda yasalaşmış ve AB Komisyonu denetiminde olan bir göçmenlik programıdır.

Portekiz’de Ev Alarak Vatandaşlık Alma Şartları Nelerdir?

Portekiz’de altın vize kapsamında ev alarak vatandaşlık alma şartları aşağıda verilmiştir.

 • Portekiz vatandaşlığına geçmek isteyen kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • Portekiz vatandaşlığına geçmek isteyen kişinin Portekiz ekonomisine kayda değer bir yatırım yapması gerekmektedir.
 • Portekiz vatandaşlığına geçmek isteyen kişinin adli sicil kaydının bulunmaması gerekmektedir.
 • Portekiz vatandaşlığına geçmek isteyen kişinin Portekiz’de yatırım yapabilecek kadar maddi yeterliliğe sahip olması gerekmektedir.
 • Portekiz vatandaşlığına geçmek isteyen kişinin Portekiz’de yapacağı yatırımın en az 5 yıl daha sürdürülebileceğine dair taahhüt vermesi gerekmektedir.

Portekiz’de Kimler Gayrimenkul Yatırımı Yapabilir?

AB vatandaşı olmayan kişiler için Portekiz’de gayrimenkul yatırımı, altın vize dahilinde yapılabilmektedir. Bu kapsamda yatırım yapacak kişilerin Avrupa Birliği vatandaşı, Avrupa Ekonomik Alanı vatandaşı veya İsviçre vatandaşı olmaması gerekmektedir.

Portekiz’de yapılacak gayrimenkul yatırımları şahsen ya da şahsın kendi şirketi aracılığıyla yapılabilmektedir. Portekiz altın vizesi programı kapsamında Portekiz’de gayrimenkul yatırımı yapacak olan kişilerin hem Portekiz’de yaşadığı yerde hem de ikamet ettiği yerde temiz sabıka kaydının bulunması gerekmektedir.

Portekiz’de Satılık Emlak İlanları Nerede Yayınlanır?

Portekiz’de satılık emlak ilanlarının yayınlandıkları web siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Idealista.pt
 • OLX.pt
 • Imovirtual.com
 • Kyero.com
 • Casa.sapo.pt
 • Properstar.com
 • Green-acres.pt
 • Bpiexpressoimobiliario.pt

Portekiz’de Türkler Nerede Yaşar?

Portekiz’de Türk kökenli golden visa ile vatandaşlık hakkı kazanmış göçmen sayısı resmi rakamlara göre 2021 yılı itibariyle 308’dir. Portekiz’deki Türkler, Portekiz’in yaşam kalitesi yüksek olan başlıca kentleri olan Porto, Lizbon ve Faro gibi şehirlerde yaşamaktadır.

Portekiz’de Ev Almak için Alınması Gereken Vize Türü Nedir?

Portekiz’de ev almak için alınması gereken vize türü Portekiz altın vizesidir.

Portekiz altın vizesi aynı zamanda Portekiz Yatırım Vizesi olarak da bilinmektedir. Portekiz altın vizesi sayesindei Portekiz’de 5 yıllık yaşamanın ardından Portekiz vatandaşlığına başvuru yapılabilmektedir. Portekiz altın vizesi ile kişi Schengen ülkelerinin de barındırdığı 180’den fazla ülkeye giriş hakkına sahip olmaktadır.

Portekiz'de Ev Satın Alma Prosedürü Nasıldır?

Portekiz’de ev satın alma prosedürü ile ilgili birkaç adım vardır. Ev satın alma işlemi tamamlanmadan önce bir Portekiz vergi numarası alınması gerekmektedir. Portekiz vergi numarası için yerel vergi dairesine veya finans departmanına başvurulmalıdır. AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarına, Portekiz’de vergi temsilcisi ataması yapılmalıdır.

Bir yabancı olarak Portekiz bankalarından kredi alma konusunda zorluk yaşanmamaktadır. Portekiz bankaları Portekiz’de ev almak isteyen yerleşik olmayan uygun kişilere mülk değerinin %20'sini kredi olarak vermektedir ve Portekiz'de ikamet edilme şartının kabul edilmesi durumunda bu oran %60'a kadar çıkarılmaktadır.

Bir yabancı olarak Portekiz’de ev satın almak konusunda karşılaşılabilecek en büyük zorluk, Portekizce bilmemektir. Portekiz’deki yatırımlar konusunda destek olabilecek iki dil bilen bir danışmanlık bulmak alternatif seçenekler arasında bulunmaktadır.

Portekiz'de Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Portekiz’de ev satın alırken öncelikle ikamet edilecek semtte aranan özellikler, sahil veya iç kesimler ve güney-kuzey arasındaki tercihler belirlenmelidir. Portekiz’de tercih edilen yaşam tarzı seçilecek olan şehrin belirlenmesinde büyük etkendir. Portekiz şehirleri arasındaki ulaşım bağlantıları ev satın alırken değerlendirilmesi gereken kriterler arasındadır. Lizbon'un kuzeyindeki Silver Coast'ta yavaş, Algarve'de çok daha hızlı bir ulaşım ağı mevcuttur. Tatil evi tercihi yapacak kişiler için Lizbon ve Porto havaalanına yakın başlıca merkezlerdir, ayrıca Faro uluslararası bir havaalanına sahiptir.

Ev satın almayı planlayan kişiler kriterlerine uygun evi bulduktan sonra iletişim acenteleriyle irtibata geçebilmektedir. Acentenin Portekiz Emlakçılar Derneğine kayıtlı olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir.

Portekiz’de emlakçı veya acente olmadan ev satın almak mümkündür. Ev sahipleri satılığa çıkardıkları evlere Portekizce 'Vende-se' ('satılık') yazan bir tabela asmaktadır. Portekiz’de ev alırken evleri görmek ve gezmek için yeterince zaman ayrılması gerekmektedir.

Portekiz Emlak Siteleri Nelerdir?

Portekiz emlak siteleri aşağıda verilmiştir.

 • İdealista.pt
 • OLX.pt
 • Imovirtual.com
 • Kyero.com
 • Casa.Sapo.pt
 • Properstar.com
 • Green Acres
 • BPI Expresso

Portekiz Evlerinin Mimarisi Nasıldır?

Portekiz Evlerinin Mimarisi Nasıldır?
Portekiz Evlerinin Mimarisi Nasıldır?

Portekiz evlerinin mimarisi, tarih boyunca Portekiz'de yaşayan veya halkıyla temasa geçen çeşitli kültürlerin etkilerini yansıtmaktadır. Dünyanın en iyi mimarlık okullarından Porto Okulu olarak bilinen Escola do Porto Portekiz'de bulunmaktadır.

Portekiz mimarisinin ayırt edici özelliği Azulejos adı verilen sırlı seramik karolardır. Portekiz’de kiliselerin, hükümet binalarının, evlerin cephelerine ve iç mekanlarına işlenen Portekiz mimarisi özelinde önemli bir yer kaplayan karolar, genellikle tarihi olayları veya dini sahneleri tasvir eden süslemelerdir. Lizbon’daki binaların büyük çoğunluğunun dış malzemesi fayanstır. Fayanslar, Portekiz mimarisinde ısı düzenleyici işlevinde ve üzerlerine işlenen çinilerle süsleme amacıyla kullanılmaktadır.

Portekiz’in kırsal alanlarında özellikle kuzey bölgesindeki evler genellikle iki katlıdır ve çatılar kırmızı kil kiremitle kaplanmış ve duvarlar kalın granitlerle inşa edilmiştir. Portekiz’in güneyinde daha çok tek katlı, duvarları beyaz badanalı, çatısı düz yapılı, pencere ve kapı kenarları mavi süslemeli evler yaygın olarak bulunmaktadır. 1970’lerden itibaren Portekiz’de artan köyden kente göç ile kent nüfusunun barınması için apartmanlar ve büyük siteler yapılmıştır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: