Kiev Havaalanından Şehre Ulaşım

Kiev Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Ulaşılır?

Ukrayna’da Kiev Borispol Havalimanı’na indikten sonra şehir merkezine ulaşmak için birkaç farklı yol bulunmaktadır. Kiev Borispol Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın yolları aşağıda sıralanmıştır.

  • Sky Bus: Borispol Havalimanı’ndan Kiev şehir merkezine ulaşmanın en ucuz yollarından biridir.
  • Taksi: Borispol Havalimanı’ndan Kiev şehir merkezine ve istenilen konuma ulaşmanın en kolay yollarından biridir.
  • UBER: Borispol Havalimanı’ndan Kiev şehir merkezine ve istenilen konuma ulaşmanın en kolay yollarından biridir.
  • Troleybüs: Borispol Havalimanı’ndan Kiev şehir merkezine ulaşmanın hem ucuz hem kısa yoludur.

Ukrayna Zhuliany Havalimanı’na indikten sonra şehir merkezine ulaşmak için birkaç farklı yol bulunmaktadır. Zhuliany Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın yolları aşağıda sıralanmıştır.

  • Troleybüs: Zhuliany Havalimanı’ndan Kiev şehir merkezine ulaşmanın hem ucuz hem kısa yoludur.
  • Taksi: Zhuliany Havalimanı’ndan Kiev şehir merkezine ulaşmanın kolay yoludur.

Kiev’de Kaç Adet Havalimanı Vardır?

Kiev’de üç adet havalimanı vardır.

Borispol Uluslararası Havalimanı: Kiev’in merkezinden 29 km uzaklıkta bulunan Borispol kentinde bulunmaktadır. Ukrayna’nın en büyük havalimanıdır ve kıtalararası ve uluslararası uçuşlar da dahil olmak üzere tüm uçuşların yüzde %65’ine hizmet vermektedir. 1959 yılında açılan Borispol Havalimanı 2019 yılında toplam 110.000 uçak seferiyle 15.260.300 yolcuya hizmet vermiştir.

Kiev Uluslararası Havalimanı (Zhuliany): Kiev’in merkezine 7 km uzaklıkta bulunan Zhuliany kentinde bulunmaktadır. Çevresinde büyük demiryolları, otoyollar ve yerleşim bölgeleri olan Zhuliany Havalimanı, geniş bir piste sahip değildir. Bu nedende havalimanında uçmasına izin verilen uçakların ağırlıkları sınırlıdır. 1924 yılında açılan Kiev Uluslararası Havalimanı 2019 yılında 2.617.900 yolcuya hizmet vermiştir.

Antonov Havalimanı (Hostomel Havalimanı): Kiev’e 32 km uzaklıkta bulunan Hostomel kentinde bulunmaktadır. Antanov Havalimanı Antanov Havayolları isimli şirkete aittir ve bu şirket ile diğer kargo taşıyıcıları tarafından kullanılmaktadır.

Kiev Havaalanı Şehir Merkezine Ne Kadar Uzaklıktadır?

Kiev Havalimanı şehir merkezine 7 km uzaklıktadır.

Kiev Borispol Havaalanından Sky Bus ile Şehre Nasıl Ulaşılır?

Borispol Havalimanı’ndan Kiev şehir merkezine gitmenin en ucuz yolu otobüsle ulaşımdır. Borispol Havalimanı ile şehir merkezi arasında çift yönlü ve 24 saat hizmet veren Sky Bus denilen özel toplu taşıma servisleri bulunmaktadır.

Sky Bus’ın ilk durağı havalimanının gelen yolcu katının çıkışında bulunmaktadır. Sky Bus için otobüs bileti internet üzerinden, havalimanının D terminalindeki bilet satış noktalarından veya şoförlerden satın alınmaktadır. Sky Bus bilet ücreti 60 UAH’dır (yaklaşık 1,8 euro). Sky Bus ile şehir merkezine ulaşım ortalama 1 saat sürmektedir. Sky Bus servisleri gündüz 15-20 dakikada bir ve gece 30-45 dakikada bir olacak şekilde B ve D terminallerinden hareket etmektedir.

Havalimanına en yakın metro istasyonu Kharkivskaya Metro İstasyonu’dur. Sky Bus ile bu metro durağına gelinip aktarma yapılarak Vokzalnaya durağına geçilebilmektedir. Bu durak Khreshcatik Caddesi’ne çıkmaktadır ve şehir merkezine kısa bir yürüme mesafesindedir. Şehrin bu noktasında çok sayıda otel ve konaklama imkanı bulunmaktadır.

Ayrıca Sky Bus servisleri şehrin ana tren istasyonu olan Pivdenny Tren İstasyonu’na kadar da gitmektedir. Pivdenny Tren İstasyonu Kiev’in merkezinde olsa da burada konaklanacak yerler azdır. Sky Bus ile Pivdenny Tren İstasyonu’na gitmek isteyenlerin ödeyeceği ücret 100 UAH’dır (yaklaşık 3 euro).

Kiev Borispol Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ile Nasıl Ulaşılır?

Borispol Havalimanı’ndan Kiev’in merkezine gitmenin en kolay yolu taksi kullanmaktır. D terminali gelen yolcu katının çıkışında 7 gün 24 saat boyunca hizmet veren taksiler bulunmaktadır. Kiev’de kilometre başı ortalama ücret 7-10 UAH’tır (yaklaşık 0,2-0,3 euro). En sık kullanılan yol Kiev’in ana caddesi olan Khreschatik’e ulaşma ücreti ortalama 10 eurodur. Yolculuk ortalama 35 dakika sürmektedir. Havalimanındaki taksicilerin çoğu İngilizce’yi iyi konuşamamaktadır. İletişim kurmak için bir çeviri uygulaması kullanmak tavsiye edilmektedir. Ayrıca taksicilerle pazarlık edilmesi de önerilmektedir.

Ayrıca Kiev’de Lingo Taxi, Happy Go Taxi ve Welcome Taxi gibi ulaşım hizmeti veren ayrı taksi firmaları da vardır. Bu tür firmalardaki taksi şoförleri iyi İngilizce konuşabilmektedir ancak şehir merkezine ulaşım ücretleri araç türlerine bağlı olarak 22 eurodan başlayan fiyatlara sahiptir. Bu taksi firmalarının web siteleri üzerinden bilgi alınıp rezervasyon yapılmaktadır.

Kiev Borispol Havaalanından Şehir Merkezine UBER ile Nasıl Ulaşılır?

UBER uygulaması Kiev’de yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır. UBER uygulamasından yerel taksi hizmeti veren bir araç çağrılıp ve istenilen yere gidilebilmektedir. Borispol Havalimanı’nda ücretsiz Wi-Fi hizmeti verilmektedir. Bu hizmetten faydalanarak uygulama üzerinden araç istenebilir.

UBER kullanarak gidilmek istenilen yere göre değişse de Kiev şehir merkezine gitmek yaklaşık olarak 35 dakika sürmektedir ve 300 UAH’tır (yaklaşık 9 euro).

Kiev Borispol Havaalanından Şehir Merkezine Ekspres Tren ile Nasıl Ulaşılır?

Borispol Havalimanı’ndan merkez tren istasyonuna ulaşımı sağlayan ekspres tren hattı bulunmaktadır. Ekspres tren ile Kiev’in merkezine ulaşım ortalama 35 dakika sürmektedir. Havalimanındaki yoğunluğa bağlı olarak gündüzleri 30-60 dakikada bir, geceleri ise 2 saatte bir hareket etmektedir. Yetişkinler için bilet ücreti 80 UAH (yaklaşık 2,5 euro), 6-14 yaş arası çocuklar için 60 UAH (yaklaşık 1,8 euro), 6 yaşından küçük çocuklar için ücretsizdir.

Havalimanının gelen yolcu katının çıkışından sonra yön tabelalarıyla ekspres trene nasıl gidileceği gösterilmektedir. D terminalinde bulunan gişelerden tren bileti alınabileceği gibi tren istasyonundaki bankolardan da alınabilmektedir. Bilet satışı yalnızca kart ile yapılmakta, nakit kabul edilmemektedir.

Kiev Zhuliany Havaalanından Şehir Merkezine Troleybüs ile Nasıl Ulaşılır?

Zhuliany Havalimanı’nın A ve D terminallerine 200 metre mesafede bulunan otobüs durağından 9 numaralı troleybüse binilerek Lva Tolstoho Square Metro İstasyonu’na ve 22 numaralı troleybüse binilerek Shuliavska, Dorohozhychi ve Syrets Metro İstasyonları’na ulaşım sağlanılmaktadır. Troleybüsler 06:30-22:30 saatleri arasında 15-20 dakika aralıklarla hizmet vermektedir. Troleybüs biletleri A ve D terminallerindeki kiosklardan ve araç içlerinde şoförlerden temin edilmektedir. Troleybüs ücreti 8 UAH’tır (yaklaşık 0,25 euro). Aktarma için kullanılan metro biletleri de 8 UAH’tır.

Troleybüs kullanarak şehir merkezine ulaşımın en kolay yolu 22 numaralı troleybüs kullanılarak Shuliavska Metro İstasyonu’nda inip M1 numaralı metroya aktarma yapmaktır. Bu yolculuk yaklaşık 30-35 dakika sürmektedir. Ayrıca bu yol Kiev şehir merkezine ulaşımın en ucuz yoludur.

Kiev Zhuliany Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ile Nasıl Ulaşılır?

Kiev’de taksi şoförleri genellikle taksimetre kullanmamaktadır ve olabildiğince fazla ücret talep etmektedirler. Bu sebeple taksi tercih edilecekse dikkatli olmak ve en başından pazarlık yapmak önerilmektedir. Zhuliany Havalimanı’nın geliş katının çıkışında taksi durakları bulunmaktadır. Zhuliany Havaalanından şehir merkezine ulaşımın en hızlı yolu olan taksi ile şehir merkezine ulaşım gidilen yere göre değişse de ortalama 150 UAH (yaklaşık 4,6 euro) tutmaktadır.

Kiev’e Giderek Dil Eğitimi Alınabilir Mi?

Kiev’e gidilerek dil eğitimi alınabilmektedir.

Dil eğitimi alınabilecek bazı okullar aşağıda listelenmiştir.

  • Amigos Language School
  • ECHO Eastern Europe Russian & Ukrainian Language School
  • Lev Tolstoj Language School
  • NovaMova International Language School

Başkent olan Kiev’de Ukraynaca, Rusça ve İngilizce eğitim veren birçok Ukrayna dil okulları da bulunmaktadır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: