Avustralya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gitmeden Önce Avustralya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Okyanusya’nın neredeyse tamamını kaplayan federal yapıda devlet olan Avustralya hakkında gidilmeden önce bilinmesi gereken bilgilere aşağıda kısaca yer verilmiştir.

Avustralya Komşuları Kimlerdir?

Avustralya ada kıta olarak tanımlanabilecek nitelikte devasa bir ülkedir. Hint okyanusu ve büyük okyanus arasında yer alan ada ülkesidir. Hiçbir ülkeyle kara sınırı olmayan Avustralya’nın denizden komşuları ise Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda’dır.

Avustralya Nüfusu Kaçtır?

Avustralya nüfusu 2021 yılı itibariyle 25.624323 kişidir. Bu nüfusun %85.9’u şehirlerde yaşamaktadır. Nüfus artma seyrindedir. Bu artışın nedeni doğumların yanı sıra çeşitli ülkelerden gelen göçlerdir.

Ülke ilk kurulduğu zaman Avrupa’dan göç almış olsa da sonradan çok farklı ülkelerden göçler kabul edilmeye başlanmıştır. Bu sebepten bölgede etnik çeşitlilik çok fazladır.

İngiltere’den, Çin’den, Hindistan’dan, Yeni Zelanda’dan, Filipinler’den, Güney Afrika’dan, İtalya’dan ve daha birçok değişik ülkeden göçler almıştır.

Avustralya “ırk” temelli değil köken, ecdat temelli sayım yapmaktadır. Yıllar içinde nüfus değişimi seyri aşağıda görülebilir:

YılNüfus
202025.499.884
201824.898.152
201624.262.712
201523.932.502
201022.154.679

Avustralya’nın Yüz Ölçümü Ne Kadardır?

Avustralya 8.617.930 kilometrekare alanı kadar karada 80.920 kilometrekare alanı kadar kıta sahanlığı olmak üzere toplam 8.698.850 km2 alanda yer alır.

Okyanusya kıtasında en büyük, Dünya’nın en büyük altıncı yüz ölçümüne sahip kıtasına sahip ülkesidir. Bu sebepten nüfus yoğunluğu çok düşüktür. İç kesimlerdeki çöllerde insan yaşamazken, nüfusun çoğunluğu kıyılarda bir avuç şehirde toplanmıştır.

Avustralya Kaç Eyaletten Oluşur?

Avustralya’yı oluşturan eyaletler ve büyükleri aşağıdaki gibidir.

EyaletNüfusYüz ölçümü(kilometre kare)
New South Wales7.797.800800.642
Victoria6.244.200227.416
Queensland4.883.7001.730.648
Batı AUS.2.567.8002.239.170
Güney AUS.1.717.000983.482
Tazmanya519.10068.401
Başkent Bölgesi406.4002358
Kuzey Bölgesi245.0001.349.129

En kalabalık şehri sahil şeridinde bulunan Syney New South Wales’te, başkent Canberra ise Avustralya Başkent Bölgesi’ne dahildir.

Avustralya Başkenti Neresidir?

Avustralya’nın başkenti Canberra’dır. Ülkenin en içteki en büyük şehridir. Diğer Avustralya şehirlerine kıyasla çalışanlar daha yüksek maaşlar alır,işsizlik oranı daha düşüktür ve nüfus ortalaması daha gençtir.

Canberra’da çok sayıda müze, kütüphane bulunmaktadır.Canberra’da Hayvanat bahçesi ve devasa botanik bahçesi de bulunmaktadır.

Avustralya Şehirleri

Avustralya’nın şehirleri genelde doğu sahilinde yoğunlaşmıştır. Başkent Canberra ülkenin önceden hazırlanmış mimari tasarıma göre kurulmuş şehirlerinden biridir. Başkent olması nedeniyle çok düzenlidir. Yönetim binalarının yanı sıra müzelere ve bozulmamış doğal güzelliklere sahiptir.

Ülkenin doğu sahilinde yer alan Sydney en fazla nüfusa sahip olan Avustralya şehridir. Ülke nüfusunun yarısından fazlası burada yaşamaktadır.

Sydney Opera binası ve köprüsü ülkenin adeta sembolü haline gelmiştir. Dünya’daki en pahalı şehirlerinden bir olmasına rağmen çoğu zaman Melbourne ile beraber en yaşanılabilir şehirler listesinde ilk ona girmiştir. Sydney özellikle finans alanında çok gelişmiştir ve ülkenin finansal başkenti olarak görülmekte, Asya Pasifik bölgesinin lider finans merkezi olarak kabul edilmektedir. 2000 yılında Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır.

Melbourne Victoria eyaletinin başkentidir ve ülkedeki en yoğun nüfuslu ikinci şehridir. Sokak sanatı, canlı müzik ve tiyatronun merkezidir.

Grand Prix ve Açık Tenis turnuvasına her sene ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca 1956 Yaz Olimpiyatları’na ve 2006 İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları’na ev sahipliği yapmıştır.Melbourne 2010’lu yıllarda üst üste defalarca en yaşanılabilir şehir seçilmiştir.

Perth ve Adelaide de en yaşanılabilir şehirler arasında genelde ilk ona giren diğer Avustralya şehirleridir.

Avustralya’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Avustralya’da gezilecek yerler arasında en popüler olan destinasyonlara aşağıda yer verilmiştir.

 • Canberra’da şimdiye kadar hayatını kaybedenleri anmak için inşa edilmiş Savaş Anıtı turistlerin uğrak yeridir. Ulusal Galeri, Avustralya Hayvanat Bahçesi, Ulusal Kütüphane, bugün hala kullanılan Parlamento Binası ve çıkıldığında şehrin manzarasını sunan Telstra Kulesi Canberra’da ziyaret edilebilecek diğer yapılar arasındadır.
 • Sydney’de Sydney limanından feribota binmek, Sydney Opera Binası ve Harbour Köprüsü’nün manzarasını seyretmek yapılabilecek aktivitelerdendir. Ayrıca Bondi Plajı ziyaret edilerek sörf yapılabilir ve buradaki kafelerde vakit geçirilebilir.
 • Melbourne ülkenin kültür başkenti olmakla ünlüdür. Burada kaliteli restoranlarda yemek yenilenebilir, tiyatroya ve açık hava kafelerine gidilebilir. Sokak sanatları ve kendisine has futbolu ile de ünlüdür.
 • Kakadu Ulusal Parkı çok farklı çeşitli türden canlılara ev sahipliği yapar. Ayrıca bu ulusal park Aborjinlerin bölgeye olan bağı sayesinde Unesco Dünya Mirası listesine girmiştir. Bölgede 275 çeşit kuş, 68 çeşit memeli ve 10.000’den fazla böcek türü yaşamaktadır. Eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir.
 • Mercan Denizi’nde bulunan Queensland şeridi boyunca uzanan Büyük Set Resifi 1500 türden fazla balık ve 400 tür mercana ev sahipliği yapmaktadır.
 • Whitsunday adası Büyük Set Resifi’ne yakındır ve şnorkel, tüplü dalış gibi deniz sporları yaygın olarak yapılmaktadır. Adada bulunan Whiteheaven plajı dünyanın en güzel plajlarından biridir denilebilir
 • Kata Tjutu Ulusal Parkı’nda bulunan Uluru kaya oluşumu çölün ortasındaki manzarasıyla turistlerin uğrak yeridir.Ayrıca bu kaya Aborjin mirasının eşsiz örneklerinden biridir.
 • Tazmanya ülkenin genelinin aksine yazları kızgın olmayan ılıman iklimiyle turistleri kendisine çekmektedir. Göl,yağmur ormanı vadileri, beyaz kumlu sahiller gibi çok farklı oluşumlara ev sahipliği yapmaktadır.
 • Batı kıyısında bulunan Broome çöl ve denizi aynı anda bünyesinde barındırır. Bu bölgede Akdeniz iklimi daha az hissedilirdir. Çok farklı kültürlerden gelen insanlardan oluşan canlı bir kültür mozaiğine sahiptir. Bembeyaz kumlara sahip Cable Plajı da burada yer almaktadır.

Avustralya Bayrağı

Avustralya Bayrağı ve Anlamı Nedir?

Avustralya bayrağı İngiliz denizcilik bayraklarından yola çıkılarak oluşturulmuştur. Mavi zemin üzerine sol üst köşeye yerleştirilmiş İngiliz bayrağı ve gökyüzündeki burçlardan birini temsil eden beş tane beyaz yıldızdan oluşur.

Avustralya Resmi Dili Nedir?

İlan edilmiş Avustralya resmi dili bulunmamaktadır. Ancak Avustralya yerlilerinin ulusal dili İngilizce olarak sayılabilir.

Nüfusun %70’inden fazlasında İngilizce tek dil olarak konuşulmaktadır. Ancak Avustralya İngilizcesi genel İngilizceden aksan ve dilbilgisi olarak dikkat çekecek ölçüde farklılaşmıştır.

Ülkede konuşulan diğer diller Mandarin(Çince), Arapça, Kanton dili(Güney Çince), Vietnamca ve İtalyancadır. Göçmenler genelde çift dillilerdir. Yerli Avustralyalıların dilleri ise çok azı hariç kaybolmaya yüz tutmuştur.

Avustralya Dini Yapısı Nasıldır?

Avustralya’nın devlet dini yoktur ve Anayasa devletin herhangi bir dini dayatması veya herhangi bir dini uygulamayı engellemesi yasaklamaktadır.

Nüfusun %52.1’i Hristiyan’dır; bunu Katolik ve Anglikan mezheplerinden gelenler oluşturur, Hristiyanlardan sonra gelen çoğunluk %30 ile dini olmayanlardır, %8’i ise Hristiyan olmayan dinlerden gelir, bu dinler arasında başı İslamiyet çekmektedir(%2.6),onu Budizm(%2.4), Hinduizm(%1.9),Sih dini(%0.5) ve Yahudilik(%0.4) takip eder.

Devletin bir dini yokken sivil toplum olarak Katoliklik ve Anglikanlık aktif bir rol oynamaktadır.

Avustralya İklimi Nasıldır?

Avustralya, iklimi ülkenin büyük yüzölçümüne sahip olmasından dolayı, farklı iklim bölgelerini içerisinde barındırır. Ülkenin kuzey kesimi, yazın sıcak ve nemli, kışın ise oldukça ılık ve kuraktır. Güney kesimler ise ılıman iklim etkisi altındadır. Yazlar serin ve yağmurlu kışlar soğuk ve bol yağmurludur.

Mevsimler, Kuzey Yarımkürenin tam tersi olduğundan Aralık ve Ocak Avustralya’da en sıcak aylar, Temmuz ve Ağustos en soğuk aylardır.

Avustralya Bitki Örtüsü Nedir?

Avustralya bitki örtüsü çölden alpin fundalarına ve yağmur ormanlarına dek çok geniş çeşitlilik göstermektedir. Sadece bu bölgede yetişen çok sayıda bitki vardır. Yıl boyunca yağmur alan tropikal iklim etkisi ile canlı türleri çok geniştir.

Avustralya Yönetim Şekli Nasıldır?

Avustralya yönetim şekli federal yapıya sahip anayasal parlementer monarşidir. Dünyanın en eski liberal demokratik devletlerinden ve federasyonlarından biridir.

Politik sistem Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’tan alınan kurumlarla oluşturulmuştur. Ülkenin başında simgesel olarak bulunan kişi kraliçe unvanıyla 2.Elizabeth’tir.

Federal hükümet yasama, yürütme ve yargı olarak üçe ayrılmıştır. Yasama kuvveti iki meclisli Senato ve Temsilciler Meclisi ve ve genel vali ile temsil edilen kraliçeden oluşur.

Yürütme kuvveti ise başbakan ve parlamentonun önerisiyle genel vali tarafından atanan bakanlardan oluşur. Başbakan temsilciler meclisinin içinden çoğunluğu alan partinin lideri olarak seçilmektedir.

Avustralya Başbakanı Kimdir?

Avustralya başbakanı 2019 yılında Liberal Parti’den seçilen Scott John Morrison’dur.

Avustralya Ekonomisi Nasıldır?

Avustralya ekonomisiyle dünyanın en büyük ekonomilerinden biridir. Kişi başına milli gelir listesinde dünya onuncusudur. Ortalama refah seviyesinde 2018’de İsviçre’yi geçerek birinci sıraya yerleşmiştir.

Ekonomi sektörel olarak finans ağırlıklıdır. Onu maden sektörü ve tarım izler. İşlenmiş mallar yerine genelde hammadde ihraç edilir ve dış ticaret dengesi açık vermektedir.

Sürekli büyüyen bir ekonomiye sahiptir. Öyle ki 2008-2009 ekonomik krizinde bile büyümeye devam eden tek gelişmiş ekonomi olmuştur. Demir ve altın gibi doğal kaynaklar ve buğday gibi tarımsal ürünler açısından çok zengindir ve ihraç edilir. En çok ihracatı Japonya, Amerika, Güney Kore, Çin ve Yeni Zelanda ile yapmaktadır.

Avustralya Para Birimi Nedir?

Avustralya para birimi Avustralya Dolarıdır. Ayrıca Kiribati, Nauru ve Tuvalu ülkeleri de bu para birimini kullanmaktadır.

Avustralya İhracat Ürünleri Nelerdir?

Avustralya ihracat ürünleri arasında demir cevheri ve konsantresi, kömür, eğitim, doğal gaz, seyahat hizmetleri, altın, alüminyum cevheri ve konsantresi, sığır eti, petrol ve bakır cevheri ve konsantresi ilk onda yer alır.

Tarım ürünlerinin değeri GSMH’nin %3’ü kadar yer olmasına rağmen ihracatta büyük yer kaplamaktadır. Buğday ve yün bu tarımsal ürünlerin başındadır.

Avustralya İthalat Ürünleri

Avustralya İthalat Ürünleri Nelerdir?

Avustralya ithalat ürünleri başlıca makine ve ekipman, taşıt araçları, bilgisayar ve ofis ekipmanları, ham petrol ve hazır giyimdir. Kalemlerden anlaşılacağı üzere sanayileşmiş bir ülke olmasına rağmen ithalatının çoğunu sanayi malları oluşturmaktadır.

Avustralya'da Asgari Ücret Ne Kadardır?

Avustralya asgari ücret uygulamasının çalışma hayatına uygulanma şekli farklılıklar göstermektedir. Asgari ücret uygulamasının yanında çalışanın maaşına kıdemine ve tecrübesine göre eklemeler yapılabilmektedir.

Ayrıca ödenecek en az miktar da aşağıdaki tabloda görülebileceği üzere çalışma yılına göre değişmektedir.

 Saat başı(Avustralya Doları)Haftalık
Ulusal asgari ücret19.84753.80
Engelli asgari ücreti(üretkenliği değişmemiş)19.84753.80
16 yaşın altında yeni başlayan7.30Yok
16 yaşında yeni başlayan9.38Yok
17 yaşında yeni başlayan11.47Yok
18 yaşında yeni başlayan13.55Yok
19 yaşında yeni başlayan16.37Yok
20 yaşında yeni başlayan19.38Yok
1 yıllık çırak12.71Yok
2 yıllık çırak15.02Yok
3 yıllık çırak18.49Yok
4 yıllık çırak21.95Yok

50 Avustralya Doları Kaç TL

50 Avustralya Doları Kaç TL’dir?

2021 yılı itibariyle 1 Avustralya Doları 5.42 Türk Lirası etmektedir. 50 Avustralya Doları 271 TL eder.

Avustralya’da Yaşam Şartları Nasıldır?

Avustralya yaşam şartları bakımından birçok gelişmiş ülkenin üzerinde refah ve yaşam kolaylığı sunmaktadır. Asgari ücret yüksektir ve vasıflı vasıfsız ayrımı vardır. Daha uzun süre çalışma hayatında olanın maaşlarına ekleme yapılması ve ek olarak çalışılan zaman kadar ücret ödenmesi çalışma yaşamı ile ilgili artı özelliklerdir.

Avustralya’da Yaşam Şartları

Kültürel çeşitliliğe sahip olması, haftada 20 saat part time çalışabilme olanağının sağlanmasıyla üniversite öğrencileri için de cazip hale getirmektedir.

Avustralya’nın Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Avustralya’nın meşhur yemekleri başta somon olmak üzere balık, meyve eklenerek sunulan kurabiye türü olan pavlova, ülkenin kendine has fındığı olan kurabiye ile sunulan macademia popüler yiyecekleridir.

Ayrıca bir tür börek olan meat pie, balık yemeği olan fish and chips, burger, timsah eti, pancettalı barbekü karides, sos ve biberle sunulan balık “baramundi”, ekmeği “damper”, bal kabağı çorbası, rokalı ızgara bıldırcın göğsü,karides gibi deniz kabukluları ve kanguru eti bu bölgeye has lezzetlerdir.

Avustralya’nın Nesi Meşhur?

Avustralya doğal güzellikleriyle, tazmanya canavarı, kanguruları ve çok çeşitli hayvan türüyle, Büyük Set resifi ile Sydney opera evi ile, plajlarıyla,sörf ve kendine has kuralları olan futboluyla,çok kültürlülüğüyle, okaliptüs ağalarıyla, yılbaşı kutlamalarıyla meşhurdur.

Avustralya Posta Kodu Nedir?

Avustralya Posta kodları coğrafi olarak bölünmüştür Başkent Bölgesi 0200-0299 , 2600-2618 ve 2900-2920, Victoria 3000-3999 ve 8000-8999 olarak belirlenmektedir.

Avustralya Türkiye Saat Farkı Ne Kadardır?

Avustralya-Türkiye saat farkı Sydney ve Kanbera için Türkiye’den sekiz saat ileridir. Ancak diğer şehirler için ülkenin büyük yüzölçümüne sahip olmasından ötürü zaman farkı değişebilir.

Avustralya Uçakla Kaç Saat Sürer?

İstanbul’dan hareketle Sydney’e direk uçuş 18 saat 40 dakika sürer. İstanbul’dan hareketle Canberra’ya direk uçuş ise 18 saat 33 dakika sürer.

Avustralya Türkiye Arası Kaç Km’dir?

Avustralya ile Türkiye arası kuş uçuşu 12.434 kilometredir.

Avustralya Telefon Kodu Kaçtır?

Avustralya telefon kodu 61’dir.Alan kodu +61 çevrildikten sonra bu lokal alan kodu sonra numara çevrilerek arama yapılabilir.

Avustarlya Plaka Kodu Nedir?

Avustralya plaka kodu AUS’tur.

Avustralya Schengen Ülkesi Midir? Avrupa Birliğine Üye Midir?

Avustralya schengen ülkesi midir, Avustralya Avrupa Birliği ülkesi midir soruları sık sorulan sorulardandır.

Avustralya Avrupa kıtasında olmadığı için Avrupa Birliği ülkesi olması mümkün değildir, bu ve başka sebeplerden ötürü Schengen’e dahil değildir.

Avustralya Havaalanları Nelerdir?

Avustralya’da 148 tane havalimanı vardır ve en büyük beş aşağıda sıralanmıştır.

 1. Melbourne Havaalanı
 2. Brisbane Uluslararası Havalimanı
 3. Adelaide Havalimanı
 4. Pert Havalimanı
 5. Sydney Havalimanı

Avustralya’da Okuma Yazma Oranı Nedir?

Avustralya okuma yazma oranı %96’dır.

Avustralya’daki Türk Nüfusu Kaçtır?

Avustralya’da Türk nüfusu Sydney, Canberra, Melbourne ve Perth şehirlerine yayılmıştır ve toplam Türk nüfusu 60.000 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Sadece Türkiye’den değil Kıbrıs, Batı Trakya, Bulgaristan ve Suriye’de yaşayan Türkler de bölgeye genelde işçi statüsüyle çalışmaya gelmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: