Avustralya Online Vize Başvurusu

Avustralya Online Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

2015 yılında yapılan düzenlemeler ile birlikte Avustralya vize başvuruları ImmiAccount başvuru sistemi üzerinden online olarak yapılmaya başlanmıştır. Avustralya Göç ve Vatandaşlık İdaresi ve Avustralya Büyükelçiliği vize başvurularının online olarak yapılmasını önermektedir ve online yapılan Avustralya vize başvurularına değerlendirmede öncelik verilmektedir.

Çoğu Avustralya vize türüne online olarak başvuru yapılabilmektedir. Başvuru sahiplerinin online bir şekilde bilgilerini yükleyerek vize başvurularını yapması önerilmektedir. Çevrimiçi başvuru yapıldığında, başvurunun durumu incelenebilir, başvuruda verilen bilgiler görüntülenebilir, verilen bilgiler gelecekteki vize başvuruları için kullanılabilir, başvuru bilgileri güncellenebilir ve başvuruya daha fazla bilgi eklenebilmektedir.

2022 yılı itibariyle Türkiye'den yapılacak Avustralya vize başvuruları için aracı kurum başvuru merkezlerinden sadece online başvuru yapanlar için biyometri randevusu verilmeye devam edilmektedir.

Vizem.net Avustralya online vize başvuruları için başvuru formu doldurma, ücret ödemeleri, evrak yükleme ve başvuru takip işlemlerini uzman danışmanlar ile yürüten akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Online Başvuru Yapılabilen Avustralya Vize Türleri Nelerdir?

Kısa ve uzun süreli tüm Avustralya vize türleri için Türkiye’den online başvuru yapılabilmektedir.

Avustralya Online Vize Başvuru Adımları Nelerdir?

Avustralya online vize başvuru adımları aşağıda listelenmiştir.

 • Online hesap oluşturmak
 • Avustralya vize başvuru formunu doldurmak
 • Vize için gerekli evrakların tümünü başvuruya eklemek
 • Vize harcını ödemek
 • Başvuruyu göndermek

Avustralya ImmiAccount Hesabı Nasıl Oluşturulur?

ImmiAccount Avustralya İçişleri Bakanlığı’na bağşı Göç ve Vatandaşlık Dairesi’nin resmi başvuru portalıdır. Avustralya vize başvurusunu online olarak yapmak için ilk olarak ImmiAccount websitesinden bir hesap açmak gerekmektedir. Hesabı oluşturmak için başvurunun türü, başvuru sahibinin adı, soyadı, telefon numarası ve e-posta adresi bilgileri girilerek şifre belirlenmeli ve hesap oluşturulmalıdır. ImmiAccount hesabı üzerinden çoğu Avustralya vize türü ve vatandaşlık işlemleri için online başvuru yapılabilmektedir.

ImmiAccount hesap oluşturma sayfası aşağıdaki görselde verilmiştir.

Avustralya ImmiAccount Hesabı Nasıl Oluşturulur?
Avustralya ImmiAccount Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Avustralya Online Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Avustralya online vize formu doldurmak için ImmiAccount hesabının oluşturulması ve daha sonra vize başvurusu yapmak için “Create new application” butonuna basılması ve daha sonra vize türünün seçilmesi gerekmektedir. Vize türü seçildikten sonra kişiye özel başvuru rehberi görüntülenmektedir ve bu başvuru rehberi vize başvuru formu doldurulmadan önce dikkatli bir şekilde incelenmelidir.

Her Avustralya vize türü için farklı vize başvuru formları bulunmaktadır. ImmiAccount hesabında vize türü seçildikleri sonra vize başvuru formu doldurulabilmektedir. Vize başvuru formunda başvuru sahibinin adı, soyadı, doğum yeri ve tarihi, cinsiyeti, milliyeti ve medeni hali gibi kişisel bilgiler, Avustralya seyahatinin neden yapılmak istendiği ve Avustralya’da ne kadar kalınacağı gibi bilgiler bulunmaktadır.

Vize başvurusu aile bireyleri ya da arkadaşlar ile birlikte yapılıyor ise her başvuru sahibi kendi vize başvuru formunu ayrı bir şekilde doldurmalıdır.

Avustralya vize başvuru formunun görseli aşağıda verilmiştir.

Avustralya Online Vize Formu Nasıl Doldurulur?
Avustralya Online Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Avustralya Vizesi için Evrak Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Avustralya vize başvuru formu sistemde doldurulduktan sonra hangi belgelerin yüklenmesi gerektiği sistem tarafından kişiye özel olarak listelenmektedir. Sisteme yüklenecek evraklar Avustralya online başvuru portalının belirttiği formatta, okunaklı, net ve dökümanın tamamının görüneceği şekilde taranmış olarak kabul edilmektedir.

Başvuru sahibine özel olarak listelenen evrak listesi örneği aşağıda verilmiştir.

Avustralya Vizesi için Evrak Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?
Avustralya Vizesi için Evrak Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Başvuru portalına evrak yükleyebilmek için portaldan bir hesap açmak gerekmektedir. Hesap oluşturulduktan sonra vize başvuru formu doldurulmalı ve daha sonra evrak yükleme işlemleri yapılmalıdır. Evrak yüklerken kim için belge yükleneceği ve belgenin neden ekleneceği seçilmelidir. Açılır listeden belge türü seçilmeli, listede yer almayan belgeler için ise diğer belgeler seçeneği işaretlenmelidir. Belgeyi yüklemek için ekle seçeneği seçilmeli ve belge yükleme tamamlanmalıdır.

Belgeler başvuru portalına yüklendikten sonra pasaport fotoğrafı doğru formatta sisteme yüklenmelidir. Tüm evraklar ve fotoğraf yükleme işlemleri tamamlandıktan sonra vize başvurusu yapılabilmektedir.

Başvuru portalının evrak yükleme adımının görseli aşağıda verilmiştir.

Avustralya Vizesi için Evrak Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır? 2
Avustralya Vizesi için Evrak Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır? 2

Avustralya Online Vize Başvurusunda Evrak Yükleme Limiti Nedir?

Avustralya online vize başvurusunda evrak yükleme sınırı ImmiAccount için çoğu uyruk ve vize türü için 60 belgedir. Partner vizesi başvurularında, başvurudaki her kişi için 100 adede kadar evrak yüklenebilmektedir.

Avustralya vizesi için gerekli belgeler vize tipine göre farklılık göstermektedir, ancak genel olarak istenilen belgeler pasaport, kimlik fotoğrafı, seyahat sağlık sigortası ve finansal belgelerdir.

Online Avustralya Vize Başvurusu için Döküman Formatı Nasıl Olmalıdır?

Online Avustralya vize başvurusu için döküman formatı olarak jpeg, pdf, png, doc ve bmp gibi birçok format kabul edilmektedir.

Kimlik ile ilgili belgelerde belgelerin her birinin boyutu en fazla 500 KB olmalıdır, diğer dökümanların ise her birinin boyutu en fazla 5 MB olabilmektedir. Dökümanın tamamının görünmesi ve üzerindeki tüm bilgilerin net bir şekilde okunabilir olması tüm formatlar için ortak koşuldur.

Avustralya Online Vize için Biyometrik Fotoğraf Nasıl Yüklenir?

Avustralya online vize için biyometrik fotoğraf yüklenirken ilk olarak kimin için fotoğrafın yükleneceği ve fotoğrafın neden yükleneceği seçilmelidir; daha sonra fotoğrafı eklemek için ekle seçeneğine tıklanmalıdır. Açılan sayfaya kişiye ait biyometrik fotoğraf jpeg formatında yüklenmelidir.

Avustralya vizesi için fotoğraf biyometri kurallarına uygun olmalıdır. Avustralya vize fotoğrafı 35 mm x 45 mm ölçülerinde, güncel çekilmiş ve beyaz arka planlı olmalıdır.

Avustralya Online Vize Başvurusunda Belge Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Avustralya online vize başvurusunda belge kaldırma işlemi ancak başvuruyu göndermeden önce yapılabilmektedir, başvuru gönderildikten sonra belge kaldırma işlemi yapılamamaktadır.

Başvuruyu göndermeden önce bir belgeyi kaldırmak için belgenin yanındaki sil seçeneğine girilerek belge silinmelidir. Silinen belgenin yerine yeni belge doğru bir şekilde eklenmelidir. ImmiAccount’a yüklenen belgeler 30 gün içerisinde başvurunun gönderilmemesi halinde sistemden silinmektedir.

Online Başvuruda Avustralya Vize Ücreti Nasıl Ödenir?

Online Avustralya vize başvurularında, başvuruyu göndermeden önce vize ücretini ödemek zorunludur; aksi takdirde başvuru işleme alınmamaktadır. Bütün online ödemeler Avustralya doları cinsinden yapılmaktadır. Online başvuru çeşitli ödeme yöntemleri ile ödeme yapılmasına izin vermektedir. Vize ücreti PayPal, banka kartı ya da kredi kartı ile ödenebilmektedir.

Ücret ödeme adımının görseli aşağıda verilmiştir.

Online Başvuruda Avustralya Vize Ücreti Nasıl Ödenir?
Online Başvuruda Avustralya Vize Ücreti Nasıl Ödenir?

Avustralya Online Vize Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Avustralya online vize başvuru takibi ancak online olarak başvuru yapıldığında yapılabilmektedir. ImmiAccount üzerinden başvurunun hangi süreçte olduğu görülebilmektedir. Durum, “Başvuru özetim” kısmının yanındaki “Başvurularım” kısmında gözükmektedir.

Avustralya ImmiAccount takip sisteminde, vize başvurusunun hangi aşamada olduğu aşağıda verilen durumlarla ifade edilmektedir.

 • Tamamlanmamış ifadesi, başvuruya başlanmış ancak tamamlanmamış olduğu anlamına gelmektedir.
 • Başvurmak için hazır ifadesi, başvurunun tamamlanmış ve gönderilmeye hazır olduğu anlamına gelmektedir.
 • Kabul edildi ifadesi, başvurunun başarılı şekilde gönderildiği yani kabul edildiği anlamına gelmektedir.
 • Teslim edildi ifadesi, başvurunun teslim edildiğine ve ilerleyen süreçteAvustralya vize takibinin yapılabileceğianlamına gelmektedir.
 • İlk değerlendirme ifadesi, başvurunun değerlendirildiği anlamına gelmektedir.
 • İleri değerlendirme ifadesi, başvuru sahibinden istenilen bilgilerin değerlendirildiği anlamına gelmektedir.
 • Sonuçlanmış ifadesi, başvuru hakkında bir karara varıldığı anlamına gelir ve başvuru sahibi e-posta ya da posta yolu ile bilgilendirilecektir.

Aşağıda, Avustralya vize takip ekranının görseli verilmiştir.

Avustralya Online Vize Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?
Avustralya Online Vize Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Avustralya Online Vize Sisteminin Hata Vermesi Durumunda Ne Yapılır?

Avustralya online vize sistemi teknik sorunlar, ödeme problemi, evrakların eklenmesi ya da online yükleme hatası gibi hatalar verebilmektedir.

Online vize sistemi teknik problemler ile karşılaştığında, sistem donar ya da ilgili alanların doldurulmasına izin vermez; bu gibi durumlarda e-service.support@homeaffairs.gov.au adresine mail gönderilmelidir.

Online Avustralya Vize Başvurusundan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Online Avustalya vize başvurusundan sonra, İçişleri Bakanlığı departmanından biyometrik bilgilerin verilmesi gerektiğine dair bildirimi alan kişilerin, aracı kurumdan biyometri işlemleri için bir randevu almaları gerekmektedir.

Avustralya dış temsilciliğinin yetkilendirdiği aracı kurum vize başvuru merkezinden randevu alınarak biyometri işlemleri tamamlanmalıdır. Türkiye’de Avustralya vizesi biyometri işlemleri için yetkilendirilen aracı kurum VFS Global’dir. Avustralya vizesi parmak izi işlemleri için randevu alınabilecek VFS Global vize merkezleri Ankara, İstanbul ve Gaziantep illerinde bulunmaktadır. Avustralya vize aracı kurumunun biyometri işlemleri için hizmet bedeli 63 TL’dir.

Avustralya Online Vize Başvurusu için Parmak İzi Randevusu Nasıl Alınır?

Avustralya online vize başvurusu için parmak izi randevusu, aracı kurum vize başvuru merkezi olan VFS Global’den alınmaktadır. Randevu almak için VFS Global’in websitesine girilir ve yalnızca biyometrik başvuru kısmı seçilir.

Bir aile ya da grup olarak vize başvurusu yapıldığında, her aile bireyi ya da grup üyesi bireysel olarak randevu almalıdır. Örneğin; 2 yetişkin ve 2 çocuk olarak 4 kişilik bir ailenin başvuru yapması halinde, 4 adet farklı bireysel Avustralya vize randevu almak gerekmektedir.

Avustralya Vizesi için VFS Global Online Başvuru Desteği Nasıl Alınır?

Avustralya vizesi için VFS Global online başvuru desteği, başvurunun online ya da aracı kurum vize merkezinde yapılması bakılmaksızın, evrak işlerini başarılı bir şekilde tamamlamak için verilmektedir.

VFS Global kadrosu sorulan soruları açıklayarak ve cevapları kaydederek başlangıçtan bitişe kadar tüm süreç için başvuru sahibine rehberlik edebilmektedir. VFS Avustralya kadrosu başvuru formundaki soruları başvuru sahibi adına cevaplamaz ve varsayımlar üzerine ilgili alanları doldurmaz.

Avustralya vize başvurularında, 68 TL ek ücretin ödenmesi ile online başvuru desteği alınabilir ve dosya yüklemesi konusunda da yardım alınabilir. Servis ücretine yalnızca Avustralya dış temsilciliğinin isteği üzerine yüklenen belgeler dahildir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: