Avustralya Vizesi için Pasaport Özellikleri

Avustralya Vizesi için Pasaport Geçerlilik Süresi ve Özellikleri

Pasaport,i Avustralya vize başvurularında da sunulması zorunlu olan evraklar arasında bulunmaktadır. Süresi dolmuş pasaportlar vize başvurusu için kabul edilmemektedir.

Pasaport Avustralya vizesi için gerekli belerler online vize başvuru sistemine yüklendikten sonra sunulmalıdır.

Avustralya Vize Başvurusu için: 0850 241 1868

Avustralya Vize Başvurusu için Pasaport Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Avustralya vize başvurusu için pasaport, planlanan Avustralya seyahat tarihinin tamamı boyunca geçerli olmalıdır.

Avustralya vizesi başvurusunda ibraz edilecek olan pasaportta, giriş damgasının uygulanabilmesi için en az 1 adet boş sayfa bulunmalıdır.

Hangi Pasaport Türleri İle Avustralya Vize Başvurusu Yapılabilir?

Avustralya hiçbir pasaport türü için vize muafiyeti tanımamaktadır. Tüm diplomatik pasaport, hizmet pasaportu, hususi pasaport ve umuma mahsus pasaport hamillerinin Avustralya seyahatleri için vize almaları gerekmektedir; bu nedenle tüm pasaport tipleriyle Avustralya vizesine başvuru yapılabilmektedir.

Avustralya Vizesine Farklı Bir Ülkenin Pasaportu İle Başvurulabilir Mi?

Türkiye'de yasal olarak ikamet etmekte olan kişiler, kendi ülkelerinden ya da dış temsilciliklerinden aldıkları geçerli pasaportları ve Türkiye'de yasal olarak ikamet ettiklerini gösteren oturum izinleri ile Türkiye'den vize başvurusu yapabilmektedir.

Avustralya vizesine başvurmak isteyen çifte vatandaşlık sahibi kişiler, vatandaşlıklarından birisinin Türk vatandaşlığı olması durumunda Avustralya vizesine farklı bir ülkenin pasaportu ile başvuramaz.

Avustralya Vize Başvurusu için Pasaportun Teslim Edilmesi Gerekir Mi?

Hayır, Avustralya vize başvurusu için pasaportun fiziken teslim edilmesi gerekmemektedir. Vize başvuru sahibine ait pasaportun biyografi ve işlenmiş tüm sayfalarının taranmış halleri online Avustralya vizesi başvurusu sırasında sisteme yüklenmelidir.

Avustralya, 2015 senesinden itibaren pasaporta vize etiketi uygulaması yapmamakta ve vize etiketi uygulaması yerine VEVO (Visa Entitlement Verification Online) servisi uygulanmaktadır.

Avustralya vize başvurularının onaylanmasının ardından pasaporta vize etiketi basılmamaktadır. Vize onayının ardından vize hamili ve vize şartları ile ilgili tüm bilgiler online olarak VEVO veritabanında saklanır. Avustralya’ya giriş ve çıkışlarda tüm gerekli kontrol işlemleri VEVO veritabanı üzerinden yapılır.

Pasaport Bilgilerinde Değişiklik Olması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Vize başvuru sahibinin pasaportundaki bilgilerde değişiklik olması durumunda, vize verilmeden önce veya verildikten sonra mutlaka İçişleri Bakanlığı’na bilgi verilmelidir. Yeni pasaport alındıktan sonra Bakanlık tarafından kimlik teyidinin yapılabilmesi için, yeni pasaportun biyografi sayfasının bir form ile sunulması gereklidir.

1 Mart 2018 tarihinden itibaren İçişleri Bakanlığı, adreslerini ya da pasaport bilgilerini güncellemek isteyen kişiler için 929@homeaffairs.gov.au e-posta adresini kullanmaktadır.

Bilgilerinde değişiklik yapmak isteyen kişiler, Form 929'u ve bilgileri destekleyici belgeleri 929@homeaffairs.gov.au adresine e-posta ile göndermelidir. Form 929’u ibraz eden kişiler, ayrıntılarının güncellendiğine dair 2 ile 5 gün içerisinde onay maili almaktadır. Form 929, online olarak ImmıAccount üzerinden edinilebilir; halihazırda işlem gören fiziken yapılmış bir başvurusu bulunan kişiler fiziki formu AVAC’a teslim etmelidir.

Pasaport bilgi değişiklikleri için gerekli olan Form 929 aşağıda verilmiştir.

Pasaport Bilgilerinde Değişiklik Olması Durumunda Ne Yapılmalıdır?
Pasaport Bilgilerinde Değişiklik Olması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Eski Pasaportların Avustralya Vize Başvurusunda Sunulması Gerekir Mi?

Evet, eski pasaportların Avustralya vize başvurusunda sunulması gerekmektedir. Vize başvuru sahibinin daha önce başka ülkelere seyahat etmiş olması durumunda Avustralya vize başvurusu sırasında, önceki vize etiketlerinin ve giriş-çıkış damgalarının bulunduğu pasaport sayfalarının fotokopileri de ibraz edilmelidir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: