Avustralya Vize Politikası

Avusturalya Vize Politikası ve Diğer Ülkelere Giriş Şartları

Avusturya katı vize politikası olan ülkeler arasında yer almaktadır. Avusturalya pasaportu ile 111 ülkeye vizesiz giriş yapılabilirken Avusturalya’ya giriş yapmak için hemen her ülke vizeye tabi tutulmuştur.

Avusturalya vize başvuru işlemlerinin kendine has başvuru şekli olduğu için başvurular standart vize başvurularına göre daha karışıktır.

Avustralya vize başvurusu için: 0850 241 1868

Kimlerin Avustralya Vizesi Alması Gerekmez?

Avustralya’ya kısa süreli olarak seyahat etmek isteyen kişilerin, sahip oldukları ülke vatandaşlığına bağlı olarak e-ziyaretçi, elektronik seyahat izni ya da Avustralya vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir.

Avustralya’ya uzun süreli olarak seyahat etmek isteyen Yeni Zelanda vatandaşları haricindeki kişilerin, seyahat amaçlarına uygun olan Australia vizesi türüne başvuruda bulunmaları gerekir.

Avustralya’ya seyahat etmek isteyen farklı ülke vatandaşlarının almaları gereken giriş izni türleri aşağıda yer alan tabloda verilmiştir.

E-ZiyaretçiElektronik Seyahat İzniAvustralya Vizesi
Avrupa Birliği’ne üye ülkelerBrunei SultanlığıDiğer tüm ülkeler
AndorraKanada
İzlandaHong Kong
LihtenştaynJaponya
MonakoMalezya
NorveçSingapur
San MarinoGüney Kore
İsviçreAmerika Birleşik Devletleri
Birleşik Krallık
Vatikan

Avustralya 2022'de Vize Veriyor Mu?

Evet, Avustralya 2022'de vize vermektedir. 6 Temmuz 2022 tarihi itibariyle Avustralya'ya girişlerde aşı ve karantina zorunluluğu uygulaması kaldırılmıştır. Covid-19 pandemi döneminin etkilerine bağlı olarak; imtiyaz süresi uygulamasının getirilmesi, ücret muafiyetleri ve vize iadeleri gibi işlemler için bazı Avustralya vize kategorilerinde değişiklikler yapılmıştır. Covid-19 pandemisinden bazı Avustralya vizelerinin işlem süreleri etkilenmiştir ve buna bağlı olarak vize başvurularının sonuçlandırılması ortalama süreden daha uzun sürebilmektedir.

Avustralya Büyükelçilikleri Vize Başvurusu Alır Mı?

Avustralya Büyükelçilikleri doğrudan olarak vize başvurusu almamaktadır.

Avustralya vize başvurularının tamamı aracı ü başvuru merkezleri veya online olarak web üzerinden yapılmaktadır. Ülkelerde bulunan Avustralya Konsolosluğu ve diğer dış temsilciliklerde; ticaret, diplomatik ilişkiler, yatırım, eğitim, savunma ve güvenlik konuları dahil olmak üzere birçok konuda hizmet vermektedir.

Avustralya'nın Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Avustralya’nın vize istemediği bir ülke bulunmamaktadır. Avustralya Yeni Zelanda dışında ülke vatandaşına vizesiz giriş izni sağlamasa da, bazı ülke vatandaşları için standart vize prosedürleri uygulanmamaktadır ve bu kişilere elektronik vize kolaylığı sağlanmaktadır.

1994 yılında düzenlenen Göç Yönetmeliğine göre; e-vize uygulamasından faydalanabilecek olan 36 ülkenin vatandaşları ile ETA uygulamasından faydalanabilecek olan 34 ülkenin vatandaşları, Yeni Zelanda vatandaşları ve özel amaçlı vize kapsamında Avustralya’ya giriş yapmak için uygun olan, çoğunlukla yabancı askerler ve hükümetlerle bağlantılı belirli ziyaretçiler standart Avustralya ziyaretçi vizesinden muaf tutulabilmektedir.

Avustralya Kapıda Vize Uygulaması Var Mıdır?

Avustralya kapıda vize uygulaması yalnızca Yeni Zelanda vatandaşları için vardır.

Avustralya Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Hayır, Avustralya vizesi Schengen vizesi özelliği taşımaz. Avustralya Schengen vizesi kapsamında olmadığından, vize almak isteyen kişilerin, Avustralya vizesi veya Schengen vizesine ayrı olarak başvuruda bulunmaları gerekir.

Avustralya Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilir?

Avustralya vizesi hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vizeleri ile yalnızca Avustralya’ya gidebilir.

Avustralya Vizesi İle Yeni Zelanda'ya Gidilir Mi?

Hayır, Avustralya vizesi ile Yeni Zelanda’ya gidilemez. Yalnızca Avustralya vatandaşı olan veya oturum izni sahibi olan kişilerin Avustralya'dan Yeni Zelanda'ya vizesiz gidebilme hakları bulunmaktadır.

Pasaportlarında Avustralya vizesi bulunan T.C vatandaşları Yeni Zelanda üzerinden yapacakları aktarmalı uçuşlarda iki uçuş arasındaki fark 24 saatten az olmak kaydı ile Yeni Zelanda transit vize uygulamasından muaftır.

Avustralya Vizesi İle Avrupa'ya Gidilir Mi?

Hayır, Avustralya vizesi ile Avrupa’ya gidilemez. Avrupa ülkelerine seyahat edebilmek için geçerli bir Schengen vizesi almak gereklidir.

Avustralya Vatandaşları İçin Türkiye Vizesi Gerekli Midir?

Resmi pasaport ve umuma mahsus pasaport hamili Avustralya vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti’ne seyahat edebilmek için vize başvurusunda bulunmaları gerekir.

Umuma mahsus pasaport sahibi Avustralya vatandaşları, hamiline Türkiye Cumhuriyeti’nde 90 gün süreyle bulunma imkan veren giriş vizesin www.evisa.gov.tr üzerinden e-vize olarak ya da dış temsilciliklere şahsen müracaat ederek alabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: