Avustralya Tıbbi Tedavi Vizesi

Avustralya Tıbbi Tedavi Vizesi: 2023 Başvuru Şartları ve İşlemleri

Avustralya tıbbi tedavi vizesi, hastaların tıbbi tedavi alması ya da tıbbi konsültasyon amacı ile yapılacak Avustralya seyahatlerinde verilen, Subclass 602 kodu ile bilinen bir vize türüdür. Avustralya tıbbi tedavi vizesi hamiline, tedavi süreçleri ya da konsültasyonlar bitene kadar Avustralya’da kalma hakkı tanır. Kişinin durumuna göre tek veya çok girişli olarak verilebilir ve hamiline 3 aya kadar eğitim görme hakkı sağlar. Geçiçi bir vize türü olan Avustralya tıbbi tedavi vizesi, tedavi için Avustralya’ya seyahat etmesi gereken, tedavi süreci nedeniyle Avustralya’da bir süre yaşaması gereken ya da tedavi ihtiyacı olan kişileri desteklemeyi amaçlar iken aynı zamanda organ bağışında bulunan kişileri de kapsamaktadır.

Vizem.net tıbbi tedavi amacıyla Avustralya'ya seyahat edecek kişiler için gerekli vize evraklarının kontrolünden online belge yükleme ve vize takibine dek tüm başvuru sürecinde danışmanlık hizmeti sağlayan akredite acentedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Kimler Avustralya Tedavi Vizesi Alabilir?

Avustralya’da, taşıyıcı annelik haricinde tıbbi bir tanı veya tedavi planlayan kişiler ve Avustralya’ya bir organ bağışında bulunmak üzere seyahat eden kişiler ile bu kişilere refakat edenler Avustralya tedavi vizesi alabilir.

Avustralya Medikal Vize Şartları Nelerdir?

Avustralya medikal vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Kişinin temel seyahat amacının Avustralya’da tıbbi tedavi görmesi olması gerekmektedir.
 • Kişinin seyahat öncesinde Avustralya’da bulunan bir hastanede tedavi görmek ya da konsültasyon hizmeti almak için ayarlamaları yapması gerekmektedir.
 • Kişinin söz konusu tedavi ya da konsültasyon için ödeme yapması gerekmektedir.
 • Kişinin sağlık sorunlarının, Avustralya kamu sağlığını tehdit edecek bir niteliğe sahip olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin seyahati ve tedavisi için hem kendisine hem de refakatçisine yeterli düzeyde ekonomik kaynağa sahip olması gerekmektedir.
 • Kişinin alacağı tedavinin herhangi bir Avustralya vatandaşını ya da Avustralya’da daimi ikamet eden kişiyi dezavantajlı bir duruma düşürmemesi gerekmektedir.
 • Kişinin karakter gereksinimlerini sağlaması, yani temiz bir adli sicil kaydına sahip olması gerekmektedir.

Tedavi Amaçlı Avustralya Vizesi için Sağlık Kontrolü Şartı Var Mıdır?

Tedavi amaçlı Avustralya vizesi için sağlık kontrolü şartı vize başvurusundan önce istenmemektedir. Başvurunun yapılmasından sonra Avustralya İçişleri Ofisi tarafından gerekli görüldüğü durumlarda Avustralya vizesi sağlık kontrolü talebinde bulunabilmektedir.

Avustralya Tedavi Vizesi için Yaş Sınırı Var Mıdır?

Avustralya tedavi vizesi için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

Avustralya Tıbbi Tedavi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avustralya tıbbi vize başvurusu 2 Mart 2019 tarihinden itibaren sadece ImmiAccount aracılığı ile online bir şekilde yapılır; Avustralya vize başvuru merkezinde form ile yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

Avustralya tıbbi tedavi vizesi başvurusu için kişinin ilk olarak ImmiAccount başvuru portalı üzerinden hesap oluşturması gerekmektedir. Hesabın oluşturulmasının ardından yeni başvuru yapılması için sisteme giriş yapılır. Vize türü olarak Subclass 602 Avustralya tıbbi tedavi vizesi seçilerek ilerlenir. Kişinin başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurmasının ardından vize için destekleyici nitelikteki belgeleri online sisteme yüklemesi gerekmektedir. Belgelerin yüklenmesinin ardından vize ücretinin ödenmesi ile başvuru süreci tamamlanmaktadır. Kişiye Avustralya Ankara Büyükelçiliği İçişleri Ofisi tarafından başvurunun alındığı ve biyometri işlemlerinin tamamlanması gerektiğini belirten mailin ulaşmasının ardından, Ankara, İstanbul ya da Gaziantep’te bulunan aracı kurum VFS Global vize başvuru merkezinden randevu alınması gerekir. Belirlenen randevu tarihinde kişinin başvuru merkezine giderek biyometri işlemlerini şahsen tamamlaması gerekmektedir.

Avustralya Tedavi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avustralya sağlık vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Avustralya vizesinin bitiminden sonra 6 ay daha geçerliliğe sahip olan pasaportun, başvuru sahibinin fotoğrafı, kişisel bilgileri, pasaportun veriliş tarihi ile son kullanma tarihini gösteren sayfalarının ve varsa geçmiş tarihli pasaportların kopyasının online sisteme yüklenmesi gerekmektedir.
 • Avustralya tedavi vizesi başvuru formu: Başvuru formu online olarak İngilizce dilinde doldurulmlıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, 35 mm ile 40 mm arasında ene ve 45 ile 50 mm aralığında yüksekliğe sahip olan 1 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Avustralya tıbbi uzman mektubu: Kişinin tedavi süreci ile ilgilenecek olan Avustralya'da bulunan doktor tarafından, verilecek tedavi türünün açıklandığı, ödeme yapıldığının belirtildiği ve kişinin tedaviye kabul edildiğini ifade eden, kişinin hastaneye giriş yapacağı tarihi, tedavi için Avustralya’da ikamet edilmesi gereken süreyi açıklayan tıbbi uzman mektubu gereklidir. Mektubun, başvuru sahibine sağlanacak tedavinin Avustralya vatandaşlarının ya da Avustralya’da ikametgah eden kişileri olumsuz etkilemeyeceğini belirtmesi ve özel hastanede tedavi görülecek ise hastanın hastane tarafından kabul edildiğinin ifade edilmesi gereklidir.
 • Finansal yeterlilik belgeleri: Kişinin seyahat ve tedavi masraflarını karşılayabileceğini kanıtlar nitelikte son 3 ayı kapsayan banka hesap dökümü, maaş bordrosu ya da tapu belgeleri gibi evraklar veyamasrafların bir sponsor tarafından karşılanması durumunda vize sponsor mektubu talep edilmektedir.
 • Konaklama belgeleri: Başvuru sahibinin Avustralya seyahati boyunca nerede ikamet edeceğini gösteren kira kontratı ya da otel rezervasyon bilgilerinin yer aldığı belgeler talep edilmektedir.
 • Kimlik kartı: Kişinin T.C. vatandaşı olması durumunda T.C kimlik kartı fotokopisi talep edilirken, yabancı vatandaşların oturma iznine sahip olduğunu gösteren belgeler talep edilmektedir.
 • Nüfus kaydı örneği: Kişinin e-devlet üzerinden alabileceği bütün aile bilgilerinin yer aldığı tam vukuatlı nüfus kaydı örneği talep edilmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Kişinin Avustralya kamu güvenliği için bir sorun oluşturmadığını kanıtlar nitelikte olan adli sicil kaydı talep edilmektedir.

Avustralya Sağlık Vizesi için Tıbbi Uzman Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Avustralya sağlık vizesi için tıbbi uzman mektubu, Avustralya'da bulunan ve kişinin tedavi sürecini yürüten doktor tarafından yazılmalıdır. Başvuru sahibinin sağlık durumuna dair bilgileri, gerekli olan tıbbi tedavi bilgilerini, ortalama tedavi süresini ve tedavinin ortalama ücretini içermelidir.

Avustralya Tedavi Vizesi Seyahat Sağlık Sigortası Gerekir Mi?

Avustralya tedavi vizesi için seyahat sağlık sigortası gerekli değildir. Tedavi vizesinde sağlık sigortası zorunlu olmamakla birlikte, kişinin ihtiyaç duyabileceği veya öngörülmeyen tıbbi tedavilerin gerekebileceği sebepleriyle sağlık sigortasının yaptırılması önerilmektedir. Kişi Avustralya’da bulunduğu süre içerisinde kişisel bütün harcamalarından sorumlu tutulmaktadır ve sigorta yaptırmak, kişinin mali sorumluluğunu desteklemeye yardımcı olabilmektedir.

Avustralya seyahat sigortası, Türkiye’de bulunan sigorta acenteleri aracılığı ile yapılabileceği gibi Avustralya’da bulunan sigorta şirketleri tarafından da yapılabilmektedir. 2022 yılında Vizem.net sigorta departmanı, Avustralya sağlık sigortası için en uygun fiyatları sunmaktadır.

Güncel fiyatlar için: 0850 241 1868

Avustralya Tıbbi Tedavi Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Avustralya tıbbi tedavi vizesi için herhangi bir başvuru ücreti alınmamaktadır. Aracı kurum başvuru merkezinde biyometri işlemlerini gerçekleştirmek için 36 TL tutarında bir hizmet bedeli ödenmektedir.

Avustralya Tedavi Vizesi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Avustralya tedavi vizesi, Avustralya Göç ve Vatandaşlık Dairesi tarafından açıklanan 2022 yılı Ağustos ayı verilerine göre, başvuruların %25’i 1 gün içinde, %50’si için 13 gün içinde, %75’i için 34 gün içinde ve %90’ı için 69 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Başvuruların sonuçlanması, kişinin yanlış bilgi vermesi, talep edilen belgeleri eksik yüklemesi, kişilerden ek belge talep edilmesi ve bilgilerin doğrulanma sürecine göre uzayabilmektedir.

Avustralya Tıbbi Tedavi Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Avustralya tıbbi tedavi vizesi kısa süreli bir vize türü olarak kişinin tedavi süreci ya da konsültasyonu tamamlanıncaya kadar verilmektedir; süresi kişinin sağlık durumu ve tedavi süreci göz önüne alınarak her duruma göre belirlenmektedir.

Avustralya Medikal Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

Avustralya medikal vize süresinin uzatılması mümkün değildir; tedavi için ek süreye ihtiyaç duyulması halinde yeniden vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Tedavi için ek süreye ihtiyaç duyulması durumunda kişinin, mevcut vizesinin bitmesine en az 2 hafta kala, yeni Avustralya vizesi için başvuru yapması gerekmektedir. Yeniden sağlık vizesi başvurusu için kişinin 330 Avustralya doları ödemesi istenir.

Avustralya Tıbbi Tedavi Vizesi Sahibine Tanınan Haklar Nelerdir?

Avustralya tıbbi tedavi vizesi sahibine, ihtiyaç duyulan süre boyunca Avustralya’da kalma ve en fazla 3 aya kadar eğitim alma imkanı sağlamaktadır. Avustralya tıbbi tedavi vizesi, başvuru sahiplerine çalışma izni vermemektedir.

Avustralya Tedavi Vizesi Başvurusuna Aile Üyeleri Dahil Edilebilir Mi?

Avustralya tedavi vizesi başvurusuna aile üyeleri dahil edilebilir.

Aile üyelerinin dahil edildiği vize başvurularında talep edilen belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kişinin birlikte seyahat edeceği aile üyesinin pasaportunun fotoğraflı sayfasının ve kimlik kartının kopyası
 • Kişinin Avustralya'da konaklayacak bir yere sahip olduğunu gösteren rezervasyon belgeleri
 • Kişinin seyahat süresince masraflarını karşılamaya yetecek ekonomik yeterliliğe sahip olduğunu gösteren belgeler

Avustralya Medikal Vize İle Ulusal Sağlık Sistemi Kapsamına Girilir Mi?

Avustralya medikal vize ile ulusal sağlık sistemi kapsamına dahil olmak mümkün değildir.

Tıbbi tedavi vizesi hamilleri, Avustralya’da özel sağlık hizmeti alabilmektedir ancak ulusal Avustralya sağlık sistemi kapsamında bulunmamaktadır. Kişinin Avustralya’da kaldığı sürenin uzunluğuna bakılmaksızın, ulusal sağlık hizmetlerinden yararlanmasına olanak tanınmaz.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: