VFS Global Avustralya

VFS Avustralya Vize Başvuru ve Takip İşlemleri 2022

Avusturalya Büyükelçiliği doğrudan vize başvurusu kabul etmemektedir. Türkiye’de Avustralya vize işlemleri VFS Global veya akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir. VFS, Avustralya Büyükelçiliği adına evrak tedariği, ve biyometri işlemlerinin güvenli ve doğru şekilde yürütülmesini sağlar.

Bu işlemler sonunda başvuru evrakları ilgili Avustralya Konsolosluğuna iletilmekte ve vize onayı için nihai karar Avusturalya Konsolosluğu vize departmanı tarafından verilmektedir.

VFS Global Avustralya Vize Başvuru Süreci 2022

Avustralya’ya vize veya oturum başvurusu yapan kişilerin Avustralya İç İşleri Bakanlığı Göç ve Çalışma departmanı internet sayfasından IMMi Account hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Başvuru yapmaya ilk önce vize türüne uygun çevrimiçi başvuru formu doldurarak başlanır. Sonraki aşama VFS Global Avustralya Vize Merkezi’nde gerekli evraklar IMMi Account hesabından çevrimiçi olarak sisteme yüklenir. İlk defa başvuru yapan ve İngilizce bilmeyen kişiler için bu süreç karışık gelebilmekte ve sonunda sürecin uzamasına veya vize reddi ile karşılaşılmasına sebep olabilmektedir.

Bu tür mağduriyetlerin önüne geçebilmek için Vizem.net üzerinden uygun vize türü için sadece form doldurma ve randevu alma hizmeti alınabilir.

Başvuru formu (sadece bazı vize türleri için uygundur) buradan indirilip çıktı alınarak elden de teslim edilebilir. Vize Başvuru Formu mavi kalemle okunaklı bir yazıyla karalamadan doldurulmalıdır. VFS Avustralya vize başvuru formu üzerindeki kişisel bilgiler kimlikte olduğu gibi Türkçe harfler ile doldurulmalıdır.

Üzerinde karalama olan hasar görmüş formlar kabul edilmemektedir. Aşağıda listelenen (Vize türüne göre detaylı belge listesi kontrol edilmelidir.) gerekli belgelerin onaylı İngilizce suretleri hazırlanarak form ekinde sunulmalıdır. Belgeler başvuru formu ile birlikte VFS Global’e randevu tarihinde elden teslim edilir.

VFS Global Avustralya Vize işlemleri için gerekli belgeler nelerdir?

Avustralya vizesi için gerekli bütün evrakların İngilizce ve noter onaylı olması gereklidir. İstenilen belgeler vize türüne uygun şekilde eksiksiz olarak teslim edilmelidir. Aşağıda Avustralya Turistik Vize başvurusu için gerekli belgeler listelenmiştir.

 1. İngilizce başvuru formu
 2. Pasaport/lar, eski vizeler
 3. Davet mektubu
 4. Dilekçe
 5. Biyometrik fotoğraf
 6. Kimlik-nüfüs cüzdanı
 7. Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 8. Arşivli adli sicil kaydı
 9. Askerlik durum belgesi
 10. Sağlık sigorta poliçesi
 11. Banka hesap dökümleri
 12. Otel rezervasyon bilgileri
 13. Mali durumu gösterir belgeler
 14. Diğer Belgeler mesleki konuma-vize türüne uygun olarak değişmektedir. Ayrıca konsolosluk ek evrak talebinde bulunabileceği unutulmamalıdır.

VFS Global Avustralya Randevu

VFS Global Avustralya Randevu İşlemleri

VFS Global internet sayfası üzerinden e-posta ve parola belirlenerek online olarak bir hesap oluşturulur. Giriş e-posta adresi ve şifrenizi içeren bir onay e-postası gönderilecektir. Giriş bilgileriniz ile hesabınızı açtığınızda ekrandaki adımlar takip edilerek ve istenilen bilgiler doğru şekilde doldurularak başvuran kişi ya da kişilerin randevu almaları sağlanabilir.

Birlikte seyahat edilecek kişiler bulunuyorsa randevu alma işlemi sırasında bu kişiler de eklenmelidir.

Randevu alma işlemi tamamlandığında barkodlu dosya ekli mail kayıtlı e-posta adresine gönderilir. Bu barkod numarası ile randevu bilgileri online olarak kontrol edilebilir.

VFS Global Avustralya Vize Başvurusu İstanbul Dışında Bir Şehirde Yapılabilir Mi?

VFS Global Türkiye’de Avustralya vize başvuru işlemlerini İstanbul’da Ankara’da ve Gaziantep’te olmak üzere 3 ilde bulunan vize merkezinde kabul etmektedir. En yakın merkezden randevu alarak başvuru yapılır. Her üç VFS Global vize başvuru merkezi için de aynı internet sitesinden oluşturulan hesap ile randevu alınmaktadır. VFS Global Türkiye’deki Avustralya vize başvuru merkezleri adresleri aşağıda sıralanmıştır.

 1. İstanbul (Beyoğlu)
  Avustralya Vize Başvuru Merkezi, Istanbul – Beyoğlu
  Ofis Adresi: Hacıahmet Mahallesi, Kurtuluş Deresi Caddesi No29 Beyoğlu Istanbul
 2. Ankara
  Avustralya Vize Başvuru Merkezi, Ankara
  Ofis Adresi: İşçi Blokları Mh. Muhsin Yazıcıoğlu Cd. No:57/A Çankaya/Ankara 06530 – Regnum Sky Tower
 3. Gaziantep
  Avustralya Vize Başvuru Merkezi, Gaziantep
  Ofis Adresi: İncili Pınar mah. 7 Nolu Sok. Kaplama İş merkezi Altı Şehitkamil – Gaziantep Avustralya vizesine yukarıdaki vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak başvuru şahsen gerçekleştirilebilir.

VFS Global Avustralya Biyometri İşlemleri Nasıl Yapılır?

Başvuru formu ve evraklar elden teslim edilecek ise başvuru formu VFS Global internet sayfasından indirilerek doldurulur. Randevu alımı esnasında vize başvuru formu doldurma yardımı seçilmediği takdirde VFS Global evrak kabulü yapmayacaktır.

Çünkü evrakların başvuru sahibi tarafından önceden çevrimiçi olarak Immi Account hesabından yüklenmiş olduğu varsayılır ve elden evrak kabulü yapılmaz. Randevu alınmadan VFS Global başvuru merkezine gidilmesi halinde işlem yapılmaz, randevu alınarak randevu tarihinde işlem yapılacağı uyarısı yapılır.

VFS Global Avustralya vize başvuru merkezlerinde bir mülakat yapılmamaktadır. Ancak Avustralya vize başvurusu yapan herkesin biyometri ve parmak izi taramalarının yapılması zorunludur.

VFS Global Avustralya

VFS Global Avustralya Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Biyometri işlemleri tamamlandığında VFS Global beyan edilen telefon ve e-posta adresi aracılığıyla vize takip işlemleri ve vizenizin durumu hakkında bilgilendirme yapmaktadır. Vize başvurusu ile alakalı herhangi bir konudaki soru veya değişen durum varsa VFS Global iletişim kanallarından iletişime geçilmesi gerekir.

VFS Global internet sayfasında bulunan başvuru takip ekranından daha önce alınan barkod numarası yardımıyla vize başvurusuna ait bilgilere ulaşmak mümkündür. Buradaki bilgiler güncellenerek vizenin hangi aşamada olduğu görülebilir.

Eğer başvuru hakkında bir sorun olduğunu düşünüyorsanız gecikmeden iletişime geçilmelidir. Çünkü eksik veya yanlış evraklar başvurunun reddedilmesiyle sonuçlanmaktadır. Avustralya Büyükelçiliği ile doğrudan iletişime geçmeden önce VFS Global çağrı merkezi veya e-posta aracılığıyla sorunu en kısa zamanda bildirmeniz önemlidir.

Başvuru formunuzu internet üzerinden Immi Account hesabına giriş yaparak doldurmanız durumunda vize durum takip işlemleri bu hesap üzerinden yapılmaktadır.

VFS Global Avustralya Vize Başvuru Randevu Tarihi Geçerse Ne Yapmalıyım?

Randevu tarihi kaçırıldığında randevu düzeltmesi yapılamamaktadır. 24 saat geçtikten sonra tekrar yeni bir randevu oluşturulması gereklidir.

VFS Global Avustralya Vize Başvuru Merkezinde Parmak İzi Vermek Zorunda Mıyım?

Parmak izi veremeyecek durumda iseniz veya muaf olma durumu söz konusu ise bunu VFS Global iletişim hattı aracılığıyla bildirmeniz gerekmektedir.

VFS Global Avustralya Vize Başvuru Merkezleri Çalışma Saatleri Nedir?

VFS Global Hafta içinde hizmet vermektedir. Resmi tatiller dışında Çarşamba günleri telefon ile bilgi verme hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca internet sayfasında bulunan e-posta hesabı aracılığıyla da iletişim kurulabilir.

Covid-19 salgın önlemleri ve güncel çalışma saatleri için ilgili kuruluşun internet sayfası kontrol edilmelidir.

VFS Global Biyometri İşlemleri için Önemli hususlar

16 yaşından küçük bireylerin vize başvurularında randevu esnasında yanında aile bireyi bulunması zorunludur.

Biyometri verme işlemlerinin reddedilmesi vizenin onaylanmasını engellemektedir.

Biyometri işlemleri için VFS Global tarafından belirlenen ücret ödenmelidir. Güncel ücret (74 TL) miktarlarına internet sayfasından erişim mümkündür.

Avustralya vize başvurusu sürecinin doğru ve hızlı yapılması için vizemnet danışmanlarından uzman desteği alınabilir.
Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: