Belçika C Tipi Vize

Belçika C Tipi Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Belçika C tipi vize, Belçika’yı sınırlı bir süre ziyaret edecek olan kişilerin alması gereken kısa süreli vize türüdür.

Belçika C tipi vize, hamiline Belçika ve Schengen sınırları içerisinde kısa süreli olarak serbestçe seyahat edebilme (herhangi bir 180 günlük süre içerisinde maksimum 90 gün) hakkı tanımaktadır.

Belçika C Tipi Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Belçika C tipi vize başvuru evrakları aşağıda verilmiştir.

 • Belçika C tipi vize başvurusu formu: Belçika C tipi vize başvurusunda bulunacak olan kişinin, Belçika C tipi vize başvuru formunu eksiksiz ve ıslak imzalı bir şekilde Belçika C tipi vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Belçika C tipi vize başvurusunda bulunacak olan kişinin yüz ifadesi net, 35 mm genişlik 45 mm yükseklikte, arka fonu beyaz, biyometrik ölçülere uygun çekilmiş ve güncel halini yansıtan 2 adet fotoğrafını Belçika C tipi vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
 • Pasaport: Belçika C tipi vize başvurusunda bulunacak olan kişinin sahip olduğu pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması, en 2 sayfasının boş olması (son sayfa dâhil değil) talep edilen vize süresinden sonra en az 6 ay daha geçerliliğinin devam etmesi gerekmektedir.
 • Belçika seyahat sağlık sigortası: Belçika C tipi vize başvurusunda bulunacak olan kişinin; tüm Schengen Bölgesi kapsamında, tıbbi acil durumlar veya ölüm durumunda en az 30.000 Euro tutarında geri dönüş için kapsandığını gösteren seyahat sigortası poliçesini Belçika C tipi vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
 • Geçmiş vize fotokopileri: Belçika C tipi vize başvurusunda bulunacak olan kişinin varsa önceki vizelerinin birer kopyalarını Belçika C tipi vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
 • Seyahat planı: Belçika C tipi vize başvurusunda bulunacak olan kişinin gidiş-dönüş uçak bileti bilgilerini (Belçika’dan (Schengen bölgesi) giriş ve çıkışı belirten tarihleri ve uçuş numaralarını içeren bilgileri) ve konaklama belgelerini (Belçika c tipi vize başvurusu sahibi adına yapılmış otel rezervasyonu vs.) Belçika C tipi vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
  • Belçika C tipi vize başvurusunda bulunacak olan kişinin Belçika’yı ziyaret etme amacını belirten bir ön yazıyı Belçika C tipi vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
 • Konaklama rezervasyonları: Belçika C tipi vize başvurusunda bulunacak olan kişi adına alınmış, konaklama yapılacak yere ait ön rezervasyon bilgilerinin Belçika C tipi vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurulması gerekmektedir. Ailecek yapılan başvurularda, başvuru yapan her aile bireyinin adına rezervasyon yapılması gerekmektedir.
 • Medeni durum belgesi: Belçika C tipi vize başvurusunda bulunacak olan kişinin medeni durumunun kanıtı ile ilgili belgelerin (Bu bir evlilik cüzdanı, çocukların doğum belgesi, eşin ölüm belgesi vb. olabilir.) Belçika C tipi vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
 • Finansal kaynaklar: Belçika C tipi vize başvurusunda bulunacak olan kişinin, Belçika seyahati boyunca kendi giderlerini ve varsa çocuklarının giderlerini karşılayacağına dair gelir belgesini Belçika C tipi vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
 • Sponsor belgesi: Belçika C tipi vize başvurusunda bulunacak olan kişi bir sponsor ile Belçika ziyaretinde bulunacak ise sponsor olan kişinin destekleyici vize sponsorluk belgelerinin Belçika C tipi vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurulması gerekmektedir.
 • Nüfus Kayıt Örneği: Belçika c tipi vize başvurusunda bulunacak olan kişinin Nüfus Müdürlüğünden aldığı tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğinde anne, baba ve kardeşlere ait tüm kimlik ve adres bilgileri ayrıntılı olarak yer almalıdır ve bu belgenin Belçika C tipi vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurulması gerekmektedir.( Alınan bu belge mutlaka ıslak imzalı ve mühürlü olmalıdır.) Belçika C tipi vize başvurusunda bulunacak olan kişi bir çocuk (reşit değil) ise yukarıda belirtilen evraklara ek olarak bulundurması gereken evraklar aşağıda verilmiştir.
  • Belçika C tipi vize başvurusunda bulunacak olan çocuğun doğum belgesi örneğinin Belçika C tipi vize başvuru dosyasının içerisinde bulundurulması gerekmektedir.
  • Belçika C tipi vize başvurusunda bulunacak olan çocuğun varsa her iki ebeveyni tarafından imzalanmış Belçika başvuru formunun Belçika C tipi vize başvuru dosyasının içerisinde bulundurulması gerekmektedir.
  • Belçika C tipi vize başvurusunda bulunacak olan çocuğun tam velayetinin yalnızca bir ebeveyne ait olduğu durumlarda aile mahkemesi kararının bir örneğinin Belçika C tipi vize başvuru dosyasının içerisinde bulundurulması gerekmektedir.
  • Belçika C tipi vize başvurusunda bulunacak olan çocuğun varsa her iki ebeveynine ait onaylı kimlik ve pasaport kopyalarının Belçika C tipi vize başvuru dosyasının içerisinde bulundurulması gerekmektedir.
  • Belçika C tipi vize başvurusunda bulunacak olan çocuk, yalnız bir şekilde Belçika’ya seyahat edecek ise varsa her iki ebeveyni tarafından imzalanmış noter tasdikli ebeveyn izninin Belçika C tipi vize başvuru dosyasının içerisinde bulundurulması gerekmektedir.

Belçika C Tipi Vize Türleri Nelerdir?

Belçika C tipi vize türleri aşağıda verilmiştir.

 • Belçika ticari vizesi: Belçika ticari vizesi, üçüncü ülke (Avrupa Ekonomik Alanı ülkeleri vatandaşları ve İsviçre vatandaşları hariç) vatandaşları için belirlenmiş toplantıları, ücretsiz eğitimleri veya iş veya kazanç getirici bir istihdamı olmayan işle ilgili etkinlikleri olan bireyler veya gruplar için gerekli olan kısa süreli bir Belçika C tipi vize türüdür.
 • Belçika turist vizesi: Belçika’yı gezi amaçlı ziyaret etmeyi planlayan uluslararası turistlerin alması gereken vize türü Belçika c tipi turist vizesidir.
 • Belçika ziyaretçi vizesi: Belçika’da ikamet eden bir aile üyesini veya bir arkadaşı ziyaret etmek için Belçika’yı ziyaret etmek planlanıyor ise alınması gereken vize türü Belçika ziyaretçi vizesidir.
 • Belçika eğitim vizesi: Belçika’daki bir eğitim kurumunda (dil okulu, üniversite vs.) üç aya kadar eğitim almak isteyen kişilerin almaları gereken vize türü Belçika c tipi eğitim vizesidir.
 • Belçika kültürel, etkinlik, sportif vizesi: Belçika’da gerçekleştirilen kültürel veya spor alanındaki bir etkinliğe katılmak isteyen kişilerin almaları gereken vize türü Belçika c tipi kültür vizesidir.
 • Belçika tır şoförü vizesi: Belçika tır şoförü vizesi, yabancı ülke vatandaşlarının sınırlı bir süre Belçika’yı ziyaret etmesine izin vermek amacını taşımaktadır. Tır şoförü vizesi, Türkiye’de kayıtlı araçlar ile Belçika’ya uluslararası kargo ve yolcu taşımacılığı hizmetleri veren sürücülere verilen bir vize türüdür. Tır şoförü vizesi başvuru sahibinin, aile geçmişini, mesleki ve sosyoekonomik durumunu, arazi veya gayrimenkul sahipliğini belgelendirmek için mümkün olduğunca çok bilgi sunması istenir. (Türkiye’ye geri dönme garantisinin verilmesi amacıyla)
 • Belçika evlilik vizesi: Belçika evlilik vizesi, Belçika’da evlenmek isteyen kişilerin alması gereken bir vize türüdür. Belçika evlenme vizesi hamiline kısa süreli yerleşim hakkı (90 gün) tanıyan Belçika c tipi vize türüdür.
 • Belçika birlikte yaşama vizesi: Belçika birlikte yaşama vizesi, yasal olarak birlikte yaşam hakkına sahip olmak isteyen kişilere verilen kısa süreli (c tipi) vize türüdür. Belçika birlikte yaşama vizesi başvuru sahibinin, başvuru esnasında yolculuğun amacını belirten belgeleri (ilişkinin tarihçesini ve ilişkinin kalıcı ve istikrarlı olduğunun (kanuna göre tescil edilmiş ortaklık) ispatını) sunması gerekmektedir.

Belçika Turist Vizesi

Belçika turist vizesi Belçika C tipi (kısa süreli) vize türüdür. Belçika’yı gezi amaçlı ziyaret etmeyi planlayan uluslararası turistlerin alması gereken vize türü Belçika c tipi turist vizesidir. Belçika C tipi turist vizesine sahip kişi bu vize ile tüm Schengen Bölgesi ülkelerine giriş yapabilme, vize süresi boyunca bu ülkelerde ikamet edebilme hakkına sahip olmaktadır.

Belçika Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika turist vizesi almak için gerekli adımlar aşağıda verilmiştir.

 1. Belçika turist vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin Belçika turist vizesi için gerekli evraklarını çalışma durumuna (sigortalı çalışan, doktor, avukat, devlet memuru vb.) veya sosyal konumuna (emekli, ev hanımı, öğrenci, işsiz, serbest çalışan vb.) ve seyahatin amacına uygun olarak hazırlaması gerekmektedir.
 2. Belçika turist vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin; Belçika seyahatinin gidiş-dönüş tarihlerini içeren uçak rezervasyonları, diğer Schengen ülkelerine geçiş planı var ise tren veya otobüs bileti biletlerini veya rezervasyonlarını, konaklama adresini, seyahat tarihlerini kapsayan ve Schengen yönetmeliği gereği belirlenen şartları içeren seyahat sağlık sigortasının belgesini derleyip Belçika turist vizesi başvuru dosyasında bulundurması gerekmektedir.
 3. Belçika turist vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin VisaonWeb sitesine girip çevrimiçi başvuru formunu doldurması ve e-posta adresini kaydetmesi gerekmektedir.
 4. Belçika turist vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin; Belçika turist vizesi başvuru formunu Belçika Konsolosluğu’nun istediği Fransızca, Felemenkçe, Almanca veya İngilizce olarak bilgisayar ortamında veya el yazısı ile doldurması gerekmektedir. Belçika turist vizesi başvuru formunda elektronik imza kabul edilmemekte olup Belçika turist vizesi başvuru formunun ıslak imzalı şekilde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 5. Belçika turist vizesi başvurusunda bulunmak için aracı kurum olan VFS Global`den çağrı merkezleri ya da websitesi üzerinden randevu alınıp randevu gününde gerekli evrakların teslim edilmesi gerekmektedir.

Belçika,turist olarak seyahat eden kişilerin tercih ettiği ülkelerden birisidir. Belçika’yı turist olarak ziyaret edecek kişinin Belçika turist vizesi sahibi olmaları gerekmektedir.

Belçika Evlilik Vizesi

Belçika evlilik vizesi, Belçika’da evlenmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Belçika evlenme vizesi hamiline kısa süreli yerleşim hakkı (90 gün) tanıyan Belçika C tipi vize türüdür. Belçika, yurtdışında evlenmek isteyen kişilerin tercih ettiği ülkelerden biridir. Belçika’da evlenecek olan kişilerin Belçika evlilik vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Belçika Evlilik Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika evlilik vizesi almak için aşağıdaki süreç takip edilmelidir.

 1. Belçika evlilik vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin VisaonWeb sitesine girip çevrimiçi başvuru formunu doldurması ve e-posta adresini kaydetmesi gerekmektedir.
 2. Belçika evlilik vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin online başvuru formunu doldurduktan sonra vize başvuru merkezinden randevu alması gerekmektedir.
 3. Belçika evlilik vizesi başvurusu için gerekli evrakların hazırlanması gerekmektedir.
 4. Belçika evlilik vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin Belçika evlilik vizesi başvurusunu hazırlayıp VFS Global Belçika vize başvuru merkezine şahsen teslim etmesi gerekmektedir.

Belçika Dil Okulu Vizesi

Belçika dil okulu vizesi, Belçika C tipi (kısa süreli seyahat) vizesi türüdür. Belçika’da 3 aydan kısa süreli dil okulu programına katılım sağlayacak kişilerin alması gereken vize türü Belçika dil okulu vizesidir.

Belçika Dil Okulu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika dil okulu vize başvurusu için gerekli adımlar aşağıda verilmiştir.

 1. Belçika dil okulu vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin VisaonWeb sitesine girip çevrimiçi başvuru formunu doldurması ve e-posta adresini kaydetmesi gerekmektedir.
 2. Belçika dil okulu vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin online başvuru formunu doldurduktan sonra vize başvuru merkezinden randevu alması gerekmektedir.
 3. Belçika dil okulu vizesi başvurusu için gerekli evrakların hazırlanması gerekmektedir.
 4. Belçika dil okulu vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin Belçika dil okulu vizesi başvurusunu hazırlayıp VFS Global Belçika vize başvuru merkezine şahsen teslim etmesi gerekmektedir. Belçika, kısa süreli alınacak eğitimler için öğrencilerin tercih ettiği ülkelerden biridir. Kısa süreli eğitim kapsamında kişi Belçika dil okulu vizesi başvurusu yapabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Belçika Aile Ziyareti Vizesi

Belçika aile ziyareti vizesi, Belçika’ya 90 gün süre boyunca ziyaret düzenleyip aile üyelerini veya arkadaşlarını ziyaret edecek olan yabancı uyruklu kişilerin alması gereken kısa süreli Belçika c tipi vize türüdür.

Belçika Aile Ziyareti Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika aile ziyareti vize başvuru adımları aşağıda verilmiştir.

 1. Belçika aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin VisaonWeb sitesine girip çevrimiçi başvuru formunu doldurması ve e-posta adresini kaydetmesi gerekmektedir.
 2. Belçika aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin online başvuru formunu doldurduktan sonra vize başvuru merkezinden randevu alması gerekmektedir.
 3. Belçika aile ziyareti vizesi başvurusu için gerekli evrakların hazırlanması gerekmektedir.
 4. Belçika aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin Belçika aile ziyareti vizesi başvurusunu hazırlayıp VFS Global Belçika vize başvuru merkezine şahsen teslim etmesi gerekmektedir. Belçika aile ziyareti vizesine sahip olan kişi Belçika içerisinde her şehre seyahat edebilme hakkına sahip olmaktadır. Belçika aile ziyareti vizesi hamilinin Belçika’da çalışma hakkı bulunmamaktadır.

Belçika C Tipi Vize Ücreti Nedir?

Belçika C tipi vize başvuru ücretleri 2021 yılı için aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Belçika C tipi vize ücretleriEUR Vize Ücreti
Belçika Konsolosluğu Vize Harcı80 €
Başvuru Formu Dilekçe25 €
Randevu10 €
Biyometri İşlemleri25 €
Kargolama İşlemiÜcretsiz
Biyometri İşlemleri30 €
Aracı Kurum Hizmeti30 €
Toplam200 €

2021 yılı itibariyle Belçika vize başvuru ücreti toplamda tüm hizmetler dâhil ortalama olarak 200 Euro tutmaktadır. Belçika vize başvuru ücreti başvuru sırasında ödenebilmektedir.

Belçika C Tipi Vize Reddi Nedir?

Belçika C tipi vize başvuruları için Belçika Konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların yerine getirilmediği durumlarda ret ile sonuçlandırılabilmektedir. Belçika C tipi vize başvurularının olası vize reddi sebepleri aşağıda verilmiştir.

 • Belçika C tipi vize başvurusunda sunulan evrakların güncel olmaması, sahte olması ya da eksik olması gibi durumlarda başvuru sahibinin Belçika C tipi vize başvurusu Belçika Konsolosluğunun verdiği karar neticesinde ret ile sonuçlanabilmektedir.
 • Belçika C tipi vize başvurusunda bulunan kişilerin Schengen yasaları çerçevesinde, Schengen bölgesine üye ülkelerden biri ya da birkaçı için kamu düzeni ve kamu güvenliği konularında tehlike oluşturacak durumda olması sonucunda, yapılan Belçika c tipi vize başvurusu Belçika Konsolosluğunun verdiği karar neticesinde ret ile sonuçlanabilmektedir.
 • Belçika C tipi vize başvurusunda bulunan kişilerin, Belçika’ya yapacakları seyahat sona erdiğinde ülkelerine döneceklerine dair belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir. Belçika Konsolosluğuna seyahatleri bittiğinde ülkelerine geri döneceklerini gösterir belgeler sunamayan kişilerin Belçika C tipi vize başvuruları Belçika Konsolosluğu tarafından reddedilmektedir.
 • Belçika C tipi vize başvurusunda, Belçika Konsolosluğunun talep ettiği standartlarda seyahat sağlık sigortası poliçesi ibraz etmeyen kişilerin başvuruları Belçika vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.
 • Belçika C tipi vize başvurusunda bulunan kişiler seyahat için yeterli ekonomik imkâna sahip değil ise ya da sahip olduğu maddi olanaklara yasal yollarla kavuşmaları mümkün değil ise bu kişilerin Belçika C tipi vize başvuruları reddedilmektedir.

Belçika C Tipi Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Belçika C tipi vize başvurusu reddedilen kişilerin ret kararına itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Belçika vize başvurusuna ret cevabı alan kişiler eksik ya da yanlış beyan edilmiş evraklarını tamamlayarak Belçika Büyükelçiliğine reddedilen vize başvurularının yeniden değerlendirilmesi talebi ile başvuru yapabilmektedirler. Belçika C tipi vize başvurusunda Belçika Konsolosluğu tarafından ret sonucu alındığında herhangi bir para iadesi yapılmamaktadır.

Belçika C Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Belçika C vizesi genellikle 15 gün içerisinde çıkmaktadır.

Bazı özel durumlarda daha ayrıntılı bir inceleme gerekirse veya Belçika Konsolosluğu başvuru sahibinden ek belge talebinde bulunduysa işlem süresi 45 güne kadar uzayabilir.

Belçika C tipi vizesinin tam olarak kaç günde verileceği, vize süresinin ne kadar olacağı ve vizenin sonucu hakkındaki tek karar merci Belçika Büyükelçiliği ve Belçika Başkonsolosluğudur. Dünyada görülmekte olan Covid-19 salgını sebebi ile Belçika c vizesi başvurusunun sonuçlanması sürecinde uzama yaşanabilmektedir.

Belçika C Tipi Vizesine Benzer Diğer Vize Türleri Nelerdir?

Belçika C tipi vizesine benzer diğer vize türleri aşağıda verilmiştir.

 • Belçika öğrenci vizesi: Belçika’da bir yükseköğretim kurumunda üç aydan fazla eğitim almayı planlayan öğrencilerin başvurması gereken vize türü Belçika öğrenci vizesidir. (Belçika’da D kategorisi öğrenci vizesine başvururken kayıt belgesi, kursların verileceği dil hakkında yeterli bilgiye sahip olunduğuna dair kanıt ek gerekli belgelerden bazılarıdır.)
 • Belçika çalışma vizesi: Belçika’da 90 günden fazla kalmak ve çalışmak isteyen bir üçüncü ülke vatandaşının (Avrupa Ekonomi Alanı ülkeleri vatandaşları ve İsviçre vatandaşları hariç), yeterli geçim kaynağı, çalışma süresi ve sağlık sigortası dâhil olmak üzere gerekli ek belgelerle birlikte işvereni aracılığıyla bir Belçika çalışma vizesi talebinde bulunması gerekmektedir.
 • Belçika aile birleşimi vizesi: Belçika aile birleşimi vizesi; Belçika’da eşi, reşit olmayan veya bakmakla yükümlü olunan bir çocuğu veya kayıtlı ebeveynleri olan ve Belçika’da daimi oturma izni bulunan ve Belçika’da üç aydan fazla kalacak olan üçüncü ülke vatandaşlarına verilen uzun süreli Belçika ulusal (d tipi) vize türüdür. (Aile ilişkisinin kanıtı, yeterli geçim kanıtı ve konaklama kanıtı, vize başvurusunda bulunurken ek olarak gerekli belgelerden bazılarıdır.)
 • Belçika öğrenci staj vizesi: Belçika’da ücretsiz olarak staj yapacak olan üçüncü ülke vatandaşlarının başvurması gereken vize türü Belçika öğrenci staj vizesidir. (Başvuru sırasında yeterli geçim kaynağı, barınma ve kalış amacı ile ilgili destekleyici belgelerin eklenmesi başvurunun kabulü açısından önem taşımaktadır.)
 • Belçika Au Pair:Yabancı uyruklu olan kişilerin Belçika Krallığı’nda 90 günden fazla kalabilmelerini sağlayan uzun süreli ulusal (D tipi) vize türüdür. Au pair vize türü genç kişilerin geçici süreli olarak Belçika’daki bir ailenin yanına taşınmaları, bu aile ile anlaşmalı olarak ailenin işlerine yardım etmeleri ve aynı zamanda dil bilgilerini geliştirmeleri, Belçika’nın kültürel yaşamını benimsemeleri ve ailenin bir parçası olarak ülkedeki yaşam tarzını benimsemeleri amacı ile giden kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Kişinin ve yanında kalacağı ailenin; iş sözleşmesi ile çalışma izni ve diğer gerekli evrakları, bulundukları bölgenin kurallarına göre eksiksiz olarak düzenlemeleri ve gerekli yerlere ibraz etmeleri gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: