Dubai'de Asgari Ücret ve Maaşlar

2023 Yılında Dubai Asgari Ücret ve Meslek Maaşları

Birleşik Arap Emirlikleri’nde asgari ücret uygulaması bulunmadığı için, ülkenin en büyük emirliği olan Dubai’de de belirlenmiş bir asgari ücret miktarı bulunmamaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri’nde maaşlar; milliyet, nitelik, deneyim, çalışılan emirlik, çalışan geçmişi, beceri ve diğer faktörlere bağlı olarak büyük ölçüde değişiklik göstermektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde çalışanlara ödenen minimum ücretlerin genellikle batı ülkeleri ile benzer veya daha fazla olduğu görülmektedir. Dubai’de çalışanların ücretleri işveren tarafından ve aylık yaşam masrafları göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

BAE İnsan Kaynakları ve Emirlik Bakanlığı tarafından belirlenen şartları karşılayan ve Dubai’deki bir işverenden teklifi almış kişiler, Dubai çalışma vizesi işlemlerine Vizem.net’ten danışmanlık hizmeti alabilmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde Asgari Ücret Ne Kadardır?

Birleşik Arap Emirlikleri’nde asgari ücret uygulaması bulunmamaktadır ancak Birleşik Arap Emirlikleri İş Kanunu’nda çalışanların maaşlarının en az temel ihtiyaçları karşılayabilecek kadar olması gerektiği yazmaktadır.

Dubai'de Ortalama Maaş Miktarı Ne Kadardır?

Dubai’de ortalama maaşlar 2022 yılı itibariyle aylık 21.500 AED’dir ve Dubai’de en düşük ortalama maaş aylık 4.810 AED, en yüksek ortalama maaş aylık 99.000 AED civarındadır.

Dubai Saatlik Çalışma Ücreti Ne Kadardır?

Dubai’de saatlik ücret ortalama 120 AED’dir ve günde sekiz saat çalışan bir kişi genel olarak günde 960 AED kazanmaktadır.

Dubai Meslek Maaşları 2022 Yılında Ne Kadardır?

Dubai meslek maaşları içinde 2022 yılı itibariyle en az kazanan meslekler garsonlar, kasiyerler, sekreterler, tamirciler, veznedarlar, kreş öğretmenleri, dadılar, güvenlik görevlileri ve müşteri temsilcileridir ve en fazla kazanan meslekler ise doktorlar, avukatlar, müdürler, mimarlar ve yöneticilerdir.

Dubai çalışan maaşları arasında ortalama kazanan meslekler 27.200 AED kazanan eczacılar, 25.300 AED kazanan gazeteciler, 17.000 AED kazanan öğretmenler, 13.000 AED kazanan polisler, 21.200 AED kazanan mühendisler ve 20.600 kazanan tasarımcılardır.

Dubai’de 21.500 AED olan ortalama maaş 5.853 dolara denk gelirken Türkiye’de 7.830 TL olan ortalama maaş 474 dolara denk gelmektedir.

Dubai'de Garson Maaşları Ne Kadardır?

Dubai'de Garson Maaşları Ne Kadardır?
Dubai'de Garson Maaşları Ne Kadardır?

Dubai’de garson maaşları ortalama 6.240 AED’dir ve Dubai garson maaşları eğitim seviyesi, cinsiyet, deneyim ve tecrübeye göre 3.060 AED ile 9.730 AED arasında değişiklik göstermektedir.

Dubai’de çoğu restoranda garsonlara bahşiş verilmektedir ve hizmet kalitesine bağlı olarak genellikle garsonlara, ödenen miktarın %10’u ile %15’i arasında bahşiş bırakılmaktadır.

Dubai'de Mühendis Maaşları Ne Kadardır?

Dubai'de Mühendis Maaşları Ne Kadardır?
Dubai'de Mühendis Maaşları Ne Kadardır?

Dubai mühendis maaşları ortalama aylık 18.000 AED’dir ve Dubai’de mühendis maaşları eğitim durumuna, deneyim seviyesine, mühendislik alanına ve cinsiyete göre aylık 5.140 AED ile 30.100 AED arasında değişiklik göstermektedir.

Dubai inşaat mühendisi maaşları ortalama aylık 20.100 AED, biyomedikal mühendisi maaşları 18.100 AED, bilgisayar mühendisi maaşları 19.100 AED, elektrik mühendisi maaşları 21.000 AED ve makine mühendisi maaşları 21.200 AED’dir.

Dubai'de Mimar Maaşları Ne Kadardır?

Dubai'de Mimar Maaşları Ne Kadardır?
Dubai'de Mimar Maaşları Ne Kadardır?

Dubai mimar maaşları 2022 yılı itibariyle aylık ortalama 26.000 AED’dir ve mimarlar deneyim seviyesine, eğitim durumuna, cinsiyete ve çalışılan mimarlık alanına göre 9.140 AED ile 39.100 AED arasında kazanmaktadır.

Dubai iç mimar maaşları aylık ortalama 20.700 AED, peyzaj mimari maaşları ise aylık ortalama 14.600 AED’dir.

Dubai'de Doktor Maaşları Ne Kadardır?

Dubai'de Doktor Maaşları Ne Kadardır?
Dubai'de Doktor Maaşları Ne Kadardır?

Dubai’de doktorlar aylık ortalama 51.700 AED, yıllık ortalama 620.400 AED kazanmaktadır ancak maaşlar doktorun uzmanlık alanına, deneyim seviyesine, kıdemine ve cinsiyetine göre aylık 18.500 AED ile 87.900 AED arasında değişiklik göstermektedir.

Dubai Diş Hekimi Maaşları Ne Kadardır?

Dubai Diş Hekimi Maaşları Ne Kadardır?
Dubai Diş Hekimi Maaşları Ne Kadardır?

Dubai’de diş hekimleri genellikle aylık ortalama 51.800 AED, yıllık 621.600 AED kazanmaktadır ancak maaşlar tecrübe, unvan, cinsiyet ve diş hekimliği kariyerine gör 10.800 AED ile 64.400 AED arasında değişiklik göstermektedir.

Dubai Fizyoterapist Maaşları Ne Kadardır?

Dubai Fizyoterapist Maaşları Ne Kadardır?
Dubai Fizyoterapist Maaşları Ne Kadardır?

Dubai’de fizyoterapist olarak çalışan biri genellikle ayda yaklaşık 36.000 AED kazanmaktadır ancak fizyoterapist maaşları deneyime, becerilere, cinsiyete ve çalışılan konuma göre 18.000 AED ile 55.800 AED arasında değişiklik göstermektedir.

Dubai'de Ortalama İşçi Maaşları Ne Kadardır?

Dubai'de Ortalama İşçi Maaşları Ne Kadardır?
Dubai'de Ortalama İşçi Maaşları Ne Kadardır?

Dubai’de ortalama işçi maaşları 12.300 AED’dir ancak Dubai inşaat işçisi maaşları tecrübeye, eğitim düzeyine, cinsiyete ve yapılan projeden projeye göre 4.810 AED ile 37.400 AED arasında değişiklik göstermektedir.

Dubai’de en çok işçi alımı yapılan sektörler gayrimenkul, inşaat ve imalattır.

Dubai'de Aşçı Maaşları Ne Kadardır?

Dubai'de Aşçı Maaşları Ne Kadardır?
Dubai'de Aşçı Maaşları Ne Kadardır?

Dubai aşçı maaşları aylık ortalama 10.500 AED’dir ancak maaşlar deneyime, becerilere, cinsiyete veya eğitim seviyesine göre 5.050 AED ile 16.500 AED arasında değişiklik göstermektedir.

Dubai'de Polis Maaşı Ne Kadardır?

Dubai'de Polis Maaşı Ne Kadardır?
Dubai'de Polis Maaşı Ne Kadardır?

Dubai polis maaşları deneyim, cinsiyet ve eğitim seviyesine göre 5.120 AED ile 17.700 AED arasında değişiklik göstermektedir ancak Dubai’de genel olarak polisler aylık ortalama 11.100 AED kazanmaktadır.

Dubai'de Öğretmen Maaşları Ne Kadardır?

Dubai'de Öğretmen Maaşları Ne Kadardır?
Dubai'de Öğretmen Maaşları Ne Kadardır?

Dubai’de öğretmenler aylık ortalama 22.900 AED kazanmaktadır ancak Dubai öğretmen maaşları kişinin eğitim seviyesine, cinsiyetine, tecrübesine ve branşına göre 10.500 AED ile 42.400 AED arasında değişiklik göstermektedir.

Dubai’de ilkokul, anaokulu, ortaokul, fizik, beden eğitimi, müzik, resim, tarih, coğrafya ve Arapça öğretmeni gibi branş eğitmenleri 22.900 AED’den az kazanmaktadır ancak matematik, lise, üniversite öğretmenleri ve profesörler 22.900 AED’den fazla kazanmaktadır.

Dubai'de En Çok Kazanan Meslekler Hangileridir?

Dubai’de en çok kazanan meslekler aşağıda listelenmiştir.

  • Cerrah
  • Yargıç
  • Avukat
  • Banka müdürü
  • İcra kurulu başkanı
  • Finans direktörü
  • Ortodontist
  • Kolej profesörü
  • Pilot
  • Pazarlama müdürü

Dubai'de Ortalama Maaş Yaşam Masrafları için Yeterli Midir?

Dubai’de ortalama maaş, yaşam masrafları için yeterlidir.

Dubai’de bir kişinin konaklama, ulaşım ve market gibi Dubai yaşam masrafları aylık ortalama 4.611 AED tutmaktadır ve Dubai aylık maaş, emirlik genelinde ortalama 21.500 AED’dir ancak Dubai maaş miktarı 4.810 AED olan en düşük ücrete sahip meslek grupları bile yaşam masraflarını karşılayabilecek maddi yeterliliğe sahiptir.

Dubai'de İş Olanakları Nasıldır?

Dubai’de iş olanaklarının en fazla olduğu gelişmiş sektörler; emlak, ticaret, sağlık, hizmet, turizm ve seyahat sektörüdür.

İnşaat, hizmet sektörü, gayrimenkul danışmanlığı ve turizm sektörü yabancı uyruklu kişiler için Dubai’de iş fırsatları ve olanaklarının en fazla olduğu meslek gruplarını içermektedir.

2022'de Dubai'de İşçi Alımı Yapılıyor Mu?

2022’de Dubai’de işçi alımı yapılmaktadır ve yeni işe alımda kilit sektörler arasında insan kaynakları, otelcilik, bankacılık ve finans bölümleri bulunmaktadır.

2022 yılında Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubai işçi alımı hakkında BAE’deki işverenlerin yaklaşık %76’si olumlu yanıt vermiştir.

Türkiye'den Dubai'ye Çalışmak için Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Dubai’ye çalışmak için gitmek isteyen kişilerin Dubai’den iş teklifi almış olması, Dubai’deki şirketle iş sözleşmesi yapması ve çalışma izni için işverenin sponsor olması gerekmektedir.

Türkiye’den Dubai’ye çalışmak için gitmek isteyen kişilerin Dubai’de çalışma izni başvurusu, işverene gerekli evrakların gönderilmesi ve işverenin başvuru sahibi adına Dubai’de yetkili makamlara çalışma izni başvurusunda bulunması ile gerçekleşmektedir. Dubai çalışma izni başvuru ücreti genellikle işveren tarafından ödenmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: