Birleşik Arap Emirlikleri İltica İstatistikleri

2022 Dubai İltica Şartları ve İstatistikleri

Mülteciler, kendi ülkelerinde eziyet, savaş, soykırım gibi sebeplerle can güvenliği tehlikede olup başka bir ülkeden o ülkede barınma talebiyle iltica hakkını kullanan kişilerdir. Uluslararası alanda mülteci hakları, 1950 yılında II. Dünya Savaşı’ndan sonra ülkelerinden kaçan veya evlerini kaybetmiş insanlara yardım etme amacıyla kurulmuş Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından güvence altına alınmıştır.

BAE, Birleşmiş Milletler 1951 Mülteci Sözleşmesi ve 1967 Protokolüne taraf olmamakla birlikte Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı kapsamında mülteci koruma standartlarına uymaya devam etmektedir.

Dubai İltica Başvurusu Kabul Ediyor Mu?

Dubai iltica başvurusu kabul etmektedir.

Dubai İltica İstatistikleri Nasıldır?

Dubai iltica istatistikleri 2020 yılı için Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliğine göre aşağıda tablo olarak verilmiştir.

ÜlkelerBaşvuruKabul edilenReddedilenKabul oranı
Suriye74860%100
Irak24250%100
İran050%100
Lübnan050%100
Toplam981210%100

Dubai İltica Kabul Oranı Nasıldır?

Dubai iltica kabul oranı Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği 2020 verilerine göre %100’dür.

Kimler Dubai'ye Sığınma Başvurusunda Bulunabilir?

Herkes Dubai’ye sığınma başvurusunda bulunabilir; ancak normal şartlarda kendi ülkesinde can güvenliği tehlikede olan kişiler ve ülkesini terk etmeye zorlanmış kişilerin sığınma başvurusunda bulunması beklenmektedir.

Dubai'ye Mülteci Olarak Gitmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Dubai’ye mülteci olarak gitmek için gereken şartlar listelenmiştir.

  • BAE sınırlarında veya sınırları içinde bulunulmalıdır.
  • Sığınma başvurusunda bulunan kişiler, vatandaşı oldukları ülkede ciddi zarar görme riski altında veya güvenlik arayışı içinde kendi ülkelerini terk etmeye mecbur kalmış olmalıdır.
  • Sığınma talebinde bulunanların toplum için tehlike oluşturabilecek bir sabıka kaydı bulunmamalıdır.

Dubai İltica Başvurusu Nereye Yapılır?

Dubai iltica başvurusu Ulusal Polis Göçmenlik Ofisi’ne yapılmaktadır.

Dubai Havaalanında Sığınma Başvurusu Yapılabilir Mi?

Dubai havalimanında sığınma başvurusu yapılabilmektedir. Havaalanında polislere iltica başvurusu yapmak istendiğinin belirtilmesi gerekmektedir.

Dubai İltica Prosedürü Nasıldır?

Dubai iltica prosedürü içinde öncelikle Dubai’de ikamet edilmesi gerekmektedir. İltica talebinde bulunmak isteyen kişi öncelikle Ulusal Polis Göçmenlik ofisine giderek süreci başlatır. Parmak izinin alınması, isim soyisim soruşturması ve doğrulama adımları ile polis iltica talebinde bulunan kişi ile bir mülakat gerçekleştirir ve bu süreç içinde tercüman bulundurma hakkı saklı tutulur.

Polisin yapmış olduğu detaylı soruşturmanın ardından kişinin mülteci statüsüne sahip olup olmayacağı belli olur. İltica talep sahibinin BAE sınırlarında yaşayan bir çocuğu var ise çocuk için ev izni başvurusunda bulunabilir.

Dubai Mülteci Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Dubai mülteci başvurusunun sonuçlanması için net bir süre verilmemektedir ancak başvurular aylarca veya bazı durumlarda 1 yıldan uzun sürebilmektedir.

Dubai Sığınma Başvurusu Neden Reddedilir?

Dubai sığınma başvurusunun reddedilmesinin nedeni, yabancı ülkelerden Birleşik Arap Emirlikleri’ne ve özellikle Dubai’ye göçmen olarak gelen yabancı nüfusun Birleşik Arap Emirlikleri nüfusunu geçmesi sebebiyle hükümetin uyguladığı dengeleme politikası olabilmektedir; bu yüzden sığınma talebi reddedilebilmekte ve çok az sayıda mülteci kabul edilebilmektedir.

Sığınmacı Olarak Dubai'ye Gidenlere Oturma İzni Verilir Mi?

Sığınmacı olarak Dubai’ye gidenlere oturma izni verilmektedir.

Mülteci başvurusu, kişinin Dubai sınırları içinde bulunması ile yapılmaktadır. Sığınmacı statüsüne sahip olan kişilerin Dubai oturma izni başvurusu ancak Dubai sınırları içinde gerçekleşmektedir.

Dubai'ye İltica Edenler Vatandaşlık Alabilir Mi?

Dubai’ye iltica edenler vatandaşlık alamamaktadır.

BAE vatandaşlık politikalarına göre, sadece soybağı, evlilik, liyakat veya yatırım gibi yollarla Dubai vatandaşlığı alınabilmektedir.

Paylaş: