Bosna Hersek Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası

Bosna Hersek Seyahat Sağlık Sigortası Kapsamı ve 2023 Fiyatları

Hem uzun süreli hem kısa süreli Bosna Hersek vize başvurularında sağlık sigortası sunulması zorunludur.

Seyahat sağlık sigortası, hamilini seyahat sırasında yaşayabileceği ani rahatsızlık ya da hastalıklar karşısında koruma altına alır. Seyahat sağlık sigortası, seyahat sırasında yaşanma ihtimali olan birçok acil tıbbi tedavinin maliyetini karşılamakta olup beklenmedik bir hastalık, tıbbi durum veya yaralanma durumunda plan sınırları dahilinde geri ödeme sağlar. Çoğu yerel sağlık sigortası poliçesi yurt dışında geçerli olmadığından seyahat öncesinde seyahat sağlık sigortası yaptırmak fayda sağlamaktadır.

Bosna Hersek’e seyahat etmek için vizeye tabi olan ülke vatandaşları sağlık sigortası yaptırmalıdır. Hem 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatler için alınan kısa süreli Bosna Hersek vizesi için hem 90 günden uzun süre Bosna Hersek’te bulunacak olan kişilerin alması gereken uzun süreli Bosna Hersek vizesi için gerekli evraklar arasında sağlık sigortası yer almaktadır.

Vizem.net danışmanlığında 2022 yılında yapılan Bosna Hersek vizesi başvuruları için tam kapsamlı seyahat sağlık sigortaları en iyi fiyat garantisi ile yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Bosna Hersek Sağlık Sigortası Ücreti Ne Kadardır?

Vizem.net danışmanlığı altında yapılan Bosna Hersek seyahat sigortası için ortalama ücretler aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Sigorta SüresiÜcretler
1 hafta9-18 euro
1 ay13,4-25 euro
3 ay30-45 euro
1 yıl45-80 euro

Bosna Hersek seyahat sağlık sigortası 2022 ücretleri sigorta süresi, yaş, Covid-19 geçmişi ve aşı geçmişine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

TC Vatandaşlarının Bosna Hersek Vizesi için Sağlık Sigortası Yaptırması Gerekir Mi?

Bosna Hersek, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatler için Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Bosna Hersek’in Türk vatandaşlarına sunduğu vize imtiyazından dolayı vize başvurusu yapılmayacağından seyahat sağlık sigortası sunulması zorunlu olan bir evrak değildir. Bosna Hersek’e girerken Türk vatandaşlarından herhangi bir sağlık sigortası gösterilmesi istenmemektedir.

Seyahat sağlık sigortası yaptırılması Bosna Hersek kısa süreli vizeleri için zorunlu olmasa da seyahat sağlık sigortasının ani bir rahatsızlanma, yaralanma ve hastalanma gibi beklenmedik durumlar sebebiyle meydana gelebilecek mağduriyetlere karşı yaptırılması tavsiye edilmektedir. Uzun süreli Bosna Hersek vize başvurularında seyahat sağlık sigortasının yaptırılması Türk vatandaşları da dahil olmak üzere herkes için zorunludur.

Bosna Hersek Vizesi için Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Bosna Hersek sağlık sigortası ile başvuru sahibinin sağlık hizmetleri için yeterli maddi duruma sahip olduğu ispatlanabilmektedir; sigorta yerine davet mektubu da bu amaçta kullanılabilir. Vize başvuru sahibi, ikamet ülkesindeki bir sigorta şirketi üzerinden ya da şartlar uygun değilse başka bir ülkeden ücretini ödeyerek sağlık sigortası yaptırmakla sorumludur; başvuru sahibi adına onu davet eden kişi de sigorta işlemini Bosna Hersek’te tamamlayabilir.

Bosna Hersek vize başvurusu için yaptırılan seyahat sağlık sigortasının aracısı olan sigorta şirketi, sigorta kapsamındaki olası tedavinin masraflarını Bosna Hersek’te temin edebiliyor olmalıdır. Bosna Hersek vize başvurularında zorunlu olan teminatlı seyahat sağlık sigortası minimum 30.000 euro değerinde olmalıdır.

Bosna Hersek Vizesi için Sağlık Sigortası Kim Tarafından Yaptırılmalıdır?

Bosna Hersek için sağlık sigortası başvuru sahibi tarafından yaptırılabileceği gibi başvuru sahibini Bosna Hersek’e davet eden kişi tarafından da başvuru sahibi adına ülkede faaliyet gösteren bir sigorta şirketine yaptırılabilir.

Sağlık sigortası başvuru sahibi tarafından yaptırıldıysa poliçe, Bosna Hersek vize başvurusunda sunulmalıdır. Sağlık sigortası başvuru sahibini Bosna Hersek’e davet eden kişi tarafından yapıldıysa durumu belirten bir davet mektubu başvuru ile beyan edilmelidir.

Bosna Hersek Seyahat Sigortası Nereden Yaptırılmalıdır?

Bosna Hersek seyahat sağlık sigortası, başvuru sahibinin ikamet ettiği ülkede ya da başvuru sahibini ülkeye davet eden kişi tarafından Bosna Hersek’te yaptırılmalıdır. Türkiye’den yapılan uzun süreli Bosna Hersek vize başvurularında Türkiye’de faaliyet göstermekte olan sigorta acenteleri aracılığıyla seyahat sağlık sigortası yaptırılabilir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Bosna Hersek vize başvurularında seyahat sağlık sigortası, başvuru sahibi adına Vizem.net sigorta birimi tarafından en uygun fiyatlarla yaptırılmaktadır. Vizem.net isteğe bağlı olarak sadece seyahat sağlık sigortası hizmeti de sunmaktadır. Seyahat sağlık sigortasıyla ilgili detaylı bilgi için 0850 241 1868 numaralı çağrı merkeziyle iletişime geçilebilir.

Bosna Hersek Vizesi için Sağlık Sigortası Bosna Hersek'te Yaptırılabilir Mi?

Uzun süreli Bosna Hersek vizesi için başvuru sahibi tarafından yaptırılan seyahat sağlık sigortası poliçesinin vize başvurusunda sunulması gerekliliğinden dolayı, sigorta Bosna Hersek’te yaptırılamamaktadır. Uzun süreli Bosna Hersek vize başvurularında seyahat sağlık sigortası vize başvurusundan önce Türkiye’de yaptırılmalıdır.

Seyahat sağlık sigortası başvuru sahibini Bosna Hersek’e davet eden kişi tarafından başvuru sahibi adına yaptırılıyorsa, yine vize başvurusundan önce olmak kaydıyla Bosna Hersek’te yapılabilmektedir. Bosna Hersek vize başvurusunda seyahat sağlık sigortasının yaptırılmış olması her koşulda gereklidir.

Bosna Hersek'te Sağlık Sistemi Nasıldır?

Bosna Hersek'te Sağlık Sistemi Nasıldır?
Bosna Hersek'te Sağlık Sistemi Nasıldır?

Bosna Hersek sağlık sistemi devlet tarafından finanse edilmektedir. Bosna Hersek’in vatandaşlarına uyguladığı sağlık sigortası evrenseldir. Bosna Hersek’te devlet tarafından finanse edilen devlet hastanelerinin yanı sıra özel hastaneler de faaliyet göstermektedir.

Bosna Hersek’in ikili yapısından dolayı sağlık sistemi bölgeden bölgeye değişim gösterebilmektedir. Devlet tarafından desteklenen Bosna Hersek sağlık sistemi Bosna halkı tarafından yetersiz bulunmakta olup ülkede özel hastanelere yönelim vardır. Başkent Saraybosna dışında sağlık sistemi çok gelişmiş değildir.

Bosna Hersek’te sağlık hizmetleri, devlet hastaneleri, özel klinik ve hastaneler, aile planlama merkezleri, fizik tedavi ve ruh sağlığı merkezleri tarafından sunulmaktadır. Ülkede yaşanan siyasi yapılanma sorunu, sağlık turizmininin gelişmesine engel olmuştur. İkili yapıda yönetilen Bosna Hersek son yıllarda fazlaca doktor göçü yaşadığından ülkede doktor ihtiyacı bulunmaktadır.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: