Estonya Kihnu Adası

8 Soruda Estonya Kihnu Adası ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kihnu Adası, Estonya’ya bağlı Baltık Denizi’nde yer alan bir adadır. Kihnu adasında Lemsi, Linaküla, Rootsiküla ve Sääre adında 4 köy bulunmaktadır. Kihnu Adası, Unesco Somut Olmayan Kültürel Miras listesine alınmıştır. Kihnu Adasında yaklaşık 682 kişi yaşamaktadır.

Kihnu Adasında geçim balıkçılık yapılarak sağlanmaktadır. Kış ayları boyunca erkeklerin balık avlamak için denize açılması nedeniyle geleneklerin devam ettirilmesi, gündelik işlerin yapılması gibi işlerden kadınlar sorumludur.

Kihnu Adası Nerededir?

Kihnu Adası, Estonya’nın güneydoğusunda Baltık Denizi’nde yer almaktadır. Kihnu Adası’nın kuzeyinde Manija adası bulunmaktadır. Kihnu Adası ile ana kara arasındaki en yakın nokta 10,2 km uzaklığındadır. Kihnu adasında en yakın şehir ise Lao’dur. Lao ile Kihnu Adası arasında 21,4 km bulunmaktadır.

Kihnu Adası’nın haritadaki yeri aşağıda gösterilmiştir.

Kihnu Adasının Haritadaki Yeri
Kihnu Adasının Haritadaki Yeri

Kihnu Adası’nın Köyleri Nelerdir?

Kihnu Adası köyleri aşağıda listelenmiştir.

  • Lemsi: Ana kara ile Kihnu Adası arasında yolculuk ve taşımacılığın yapıldığı limana sahip olan şehirdir. Adanın doğusunda yer almaktadır. Kihnu St. Nicholas Kilisesi burada bulunmaktadır.
  • Linaküla: Adanın batı yakasında yer almaktadır. Linaküla köyünde bir hastane, yerel bir müze, bir kütüphane ve toplum merkezi bulunmaktadır.
  • Rootsiküla: Adanın güneyinde yer almaktadır. Rootsiküla köyünde denizci Kihnu Jõnn adına yapılmış bir anıt bulunmaktadır. Rootsiküla köyünde Kihnu Deniz Feneri de yer almaktadır.
  • Sääre: Adanın kuzeyinde yer almaktadır. Sääre köyünde, bir hava meydanı bulunmaktadır.

Kihnu Adası’na Nasıl Gidilir?

Kihnu Adası’na Kihnu Viver Feribotu ile yıl boyunca gitmek mümkündür. Kihnu Adası’na giden feribot her gün Munalaid Limanı’ndan 3-4 sefer yapmaktadır. Kihnu Adası’na gidiş bileti rezervasyonu https://veeteed.com/#/en/ web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Kihnu Adası feribotunun bilet ön satışının bitmesi durumunda, limandan sınırlı sayıda bilet satışı da yapılmaktadır ve limandan yapılan satışlarda önce gelen kişi bileti almaktadır.

Kihnu Adası Estonya’nın adaları içerisinde 7. büyük ada konumundadır. Kihnu Adası’na gidişlerde vapura araba, motorsiklet ve bisiklet ile binmek mümkündür. Ancak Kihnu Adası’na giden vapurun büyük olmaması sebebiyle çok sayıda ulaşım aracı feribota binememektedir.

Kihnu Adası’nda Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Kihnu Adası’nda gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

  • Kihnu Müzesi
  • Kihnu Deniz Feneri
  • Kihnu St. Nicholas Kilisesi
  • Denizci Kihnu Jõnn Anıtı
  • Kihnu Toplum Merkezi Sergi Galerisi

Kihnu Müzesi Nerededir?

Kihnu Müzesi, Linaküla köyünde bulunmaktadır. Eski bir okulun içerisine kurulan Kihnu Müzesi’nde Kihnu halkı geleneklerine ve kültürüne ait giysiler, mobilyalar, aletler bulunmaktadır. Kihnu Müzesi, ilk olarak 2009 yılında faaliyete geçmiştir.

Kihnu Müzesi’nden bir görsel aşağıda verilmiştir.

Kihnu Müzesi
Kihnu Müzesi

Kihnu Deniz Feneri Nerededir?

Kihnu Deniz Feneri, Rootsiküla köyünde bulunmaktadır. Kihnu Deniz Feneri 1864 yılında İngiltere’den taşınmış ve Kihnu Adası’nda yeniden monte edilmiştir. 2018 yılında restore edilen Kihnu Deniz Feneri’nin ışığının deniz seviyesinden yüksekliği 29 metredir.

Kihnu Deniz Feneri’ne ait bir görsel aşağıda verilmiştir.

Kihnu Deniz Feneri
Kihnu Deniz Feneri

Kihnu St. Nicholas Kilisesi Nerededir?

Kihnu St. Nicholas Kilisesi, Lemsi köyünde bulunmaktadır. 1784 yılında inşa edilen Kihnu St. Nicholas Kilisesi, ortodoks bir kilisedir. Kihnu St. Nicholas Kilisesi, kutsal bir Lutheran binasından dönüştürülmüştür.

Kihnu St. Nicholas Kilisesi’nin görseli aşağıdadır.

Kihnu St. Nicholas Kilisesi
Kihnu St. Nicholas Kilisesi

Estonya Kihnu Adası İklimi Nasıldır?

Estonya Kihnu Adası, ılıman bir iklime sahiptir. Kihnu adasında kış aylarında ortalama sıcaklık 7,33°C’dir. Kihnu adasında 1931 yılından bu yana ölçülen en yüksek sıcaklık 31,8°C iken, en düşük sıcaklık ise -32,4°C’dir.

Kihnu Adası iklimi Estonya iklimi ile kıyaslandığında daha sıcaktır. Kihnu Adası’nda Baltık Denizi’nden gelen rüzgarlar iklimin ılıman olmasına yol açmaktadır.

Estonya Kihnu Adası’nın Kültürü Nasıldır?

Estonya Kihnu Adası’nın kültürü, kendine has özelliklere sahiptir. Antik çağlardan beri denizcilik ile uğraşan Kihnu halkının kültürü, bu yaşam şeklinden etkilenmiştir. Yılın büyük çoğunluğunda Kihnu Adası’nın erkek nüfusunun balıkçılık nedeniyle denizde olması, ada yönetiminde kadınların söz sahibi olmasının önünü açmıştır. Kihnu Adası kadınları, adanın dansları, müzikleri, el sanatları ile diğer geleneklerini devam ettirmiş ve korumuştur.

Kihnu Adası kadınlarının yerel dilde “kört” adı verilen, evde yapılan geleneksel kıyafetleri, Estonya giyim kültürü içinde öne çıkmaktadır.

Yöresel kıyafetleri ile Kihnu kadınları aşağıdaki görseldedir.

Kihnu Kadınlarının Yöresel Kıyafetleri
Kihnu Kadınlarının Yöresel Kıyafetleri

Estonya Kihnu Adası’nda Ne Yenir?

Estonya Kihnu Adası’nda en çok balık tüketilmektedir. Kihnu Adası’nın kadınlarının yaptığı ekmekler de en çok tüketilen yiyecekler arasındadır. Haşlanmış ringa balığı, kızartılmış et ile fırınlanmış patates en sık tüketilen yemeklerdir. Soyulmamış patates ile kaynatılan fok eti de Kihnu adasında sıklıkla yenmektedir.

Kihnu Adası sakinleri Estonya’nın geleneksel yemekleri ile kendi kültürlerini birleştirmiştir. Kihnu Adası’nda geleneklere uygun olarak haftanın belirli günlerinde ve özel günlerde, belirli yiyecekler yemektedir. Kihnu Adası’nda cumartesi ve çarşamba geceleri patates püresi ve ekmek, pazar günleri çorba; birinin vefat ettiği günlerde ise yulaf lapası yenilmektedir.

Türkiye’den Kihnu Adası’na Gitmek için Ne Gerekir?

Türkiye’den Kihnu Adası’na gitmek için, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Estonya vizesi alması gerekmektedir. Estonya’ya yapılacak 3 aydan kısa süreli ziyaretler için Estonya ziyaretçi vizesi verilmektedir. Estonya vizesi başvuruları, Türkiye’de bulunan Estonya dış temsilcilikleri, aracı kurum ve akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir.

Vizem.net, Türkiye’den Estonya Schengen vize başvurusu yapmak isteyen kişilere danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Vizem.net, son dört yıl içerisinde yapılan Schengen vizesi başvurularında en yüksek onay oranına sahip olan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: