Estonya Tartu Şehri Hakkında

Estonya Tartu Şehri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tartu, Estonya’nın başkent Tallinn’den sonra en büyük ikinci şehridir. Tartu şehri, Tallinn’in güneydoğusuna 186 km uzaklıkta yer almaktadır. Tartu şehrinden, Estonya’nın en büyük 2 gölü olan Võrtsjärv Gölü ve Peipus Gölü’nün bağlandığı Emajõgi nehri geçmektedir.

Tartu, Baltık devletlerindeki en eski şehirdir. Tartu çoğu kişi tarafından Estonya’nın entelektüel merkezi olarak düşünüldüğü için, Estonya’nın güneydoğusundaki başkent olarak düşünülmektedir. Tartu, ulusun en eski ve en ünlü üniversitesi Tartu Üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda şehirde, Estonya’nın en eski tiyatrosu Vanemuine, Estonya Ulusal Müzesi, Eğitim ve Araştırma Bakanlığı ve Estonya Yüksek Mahkemesi bulunmaktadır. Tartu 2024 yılı Avrupa kültür başkenti olarak seçilmiştir.

Tartu Nerededir?

Tartu şehri, Estonya’nın başkenti Tallinn’in 186 km güneydoğusunda ve Letonya’nın başkenti Riga’nın da 245 km kuzeydoğusunda yer almaktadır. Tartu Estonya’nın en büyük iki gölünü birbirini bağlayan Emajõgi nehrinin üzerinde konumlanmıştır.

Harita üzerinde Tartu aşağıdaki gibidir.

Harita Üzerinde Tartu Şehri - Estonya
Harita Üzerinde Tartu Şehri - Estonya

Tartu Tarihindeki Önemli Olaylar Nelerdir?

Tartu’nun ilk kalıcı yerleşimlerinin arkeolojik kanıtları, 5. yüzyıla kadar uzanmaktadır. 7. yüzyılda Toome Tepesine yerleşme başlamış; 9 ile 10. yüzyıllarda ise yerleşim büyüyerek Tartu bir ticaret merkezi haline gelmeye başlamıştır.

Tartu tarihine ilişkin ilk yazılı belge ise 11. yüzyılın başında Kiev Prensi 1. Yaroslav’ın Yuryev isimli kaleyi inşa etmesine dayanmaktadır. 12. yüzyılda Tartu da birçok farklı şehir gibi Alman Kılıç Kardeşlerinin himayesine girmiştir. 13. yüzyılın başlarında Dorpat adı ile bilinen Tartu, Orta Çağ’ın sonlarına doğru yarı bağımsız Dorpat Piskoposluğunun başkenti ve önemli bir ticari merkezi olmuştur.

1558 yılında Çar İvan, Tartu’ya saldırarak Livonya Savaşı’nın başlatmıştır; Tartu’nun ağır bir bombardımana tutulmasından dolayı şehir Çar İvan’a karşı teslim olmuş ve yerel piskoposun Moskova’da hapsedilmesi ile birlikte yerel özyönetim dönemi fiilen sona ermiştir.1582 yılında Jam Zapolski Mütarekesi ile Tartu şehri, Litvanya-Polonya Topluluğuna katılmıştır.

1600’lü yılların sonunda Tartu, İsveçliler tarafından kuşatılmış ve 1625 yılında Tartu şehri kesin olarak İsveçliler tarafından ele geçirilmiştir. Tartu İsveç egemenliğinde iken 1632 yılında İsveç kralı Gustavus Adolphus tarafından Tartu Üniversitesi kurulmuştur. 1704’te ise Tartu, Çar Büyük Petro önderliğinde Rus ordusu tarafından ele geçirilmiştir ve 1721’de imzalanan Nystad Antlaşması ile Rus İmparatorluğunun parçası olmuştur. 1775’te Büyük Tartu yangını çıkmış ve merkezde bulunan çoğu evi ve ortaçağ mimarisini yok etmiştir; bu yangının ardından 1782-1789 yılları arasında şehir tekrar inşa edilmiştir.

I. Dünya Savaşı sonrasındaki iç savaşta, Sovyet Rusya ile Estonya arasında Tartu’da yapılan antlaşma ile Estonya Sovyetler Birliği’ne katılmıştır. II. Dünya Savaşı döneminde, Sovyetler Birliği 1940 yılında Tartu’yu ve Estonya’yı işgal etmiştir. İşgalde şehrin büyük bir kısmı Ruslar tarafından yıkılmış, 1943 ve 1944 yılları arasında şehir çok kez Rus güçleri tarafından bombalanmıştır. 1988 yılında Estonya, Sovyetler Birliği’ne karşı bağımsızlığını ilan etmiştir. Bağımsızlığını ilan eden şehir için seçimler yapılmış ve Tartu’nun ilk başkanı 1989 ve 1993 yılları arasında Aino-Eevi Lukas olmuştur.

Estonya Tartu İklimi Nasıldır?

Tartu, ılıman karasal iklime sahiptir. Tartu’nun iklimi Baltık Denizi ve yüksek enlemlerinden dolayı ılımandır. Tartu’da nadiren sıcaklık -30 dereceye düşmektedir. Tartu’da yaz ayları sıcak ve kış ayları ise soğuk geçmektedir. Şehrin en soğuk ayları aralık ve ocak aylarıdır; bu aylarda ortalama sıcaklık -38.6 olmaktadır. En sıcak aylar ise temmuz ve ağustostur; bu aylarda ortalama sıcaklık 35 derecedir.

Tartu’nun Nüfusu Kaçtır?

Estonya İstatistik Ofisi’nin verilerine göre Tartu’nun 2021 yılındaki nüfusu 95.430’dur. Estonya’nın nüfus bakımından en büyük ikinci şehri Tartu’dur.

Tartu’da Hangi Diller Konuşulur?

Tartu’da en çok Estonya’nın resmi dili olan Estonca konuşulmaktadır. Estonca dışında Tartu’da Rusça, Almanca ve İsveççe dilleri de konuşulmaktadır. Tartu şehrindeki resmi kurumlarda ve iş yaşamında ağırlıklı dil ise yine Estonca’dır.

Estonya Tartu’da Yaşam Nasıldır?

Estonya Tartu ülkenin öğrenci şehri olarak anılmaktadır. Şehirde ülkenin en eski üniversitesi olan Tartu Üniversitesi yer almaktadır. Tartu entelektüel bir şehir olarak bilinmektedir ve şehrin refah seviyesi yüksektir. Şehrin büyük bir kısmını öğrenciler, akademisyenler ve eğitimli kişiler oluşturmaktadır.

Tartu’da konut kiraları ve yaşam giderleri diğer şehirler ile karşılaştırıldığında düşüktür. Şehir merkezinde ortalama bir dairenin aylık kirası 430 dolardır. Aylık toplu taşıma masrafı 17 dolar, bir öğün yemek 8 Dolar ve aylık internet üyeliği 21 dolardır.

Tartu’da genel suç oranı oldukça düşüktür. Tartu’da sağlık hizmetlerinin de kaliteli olduğu bilinmektedir. Sağlık sigortası, aile doktoru ve 18 yaşına kadar ücretsiz tedavi hakkı verilmektedir.

Estonya Tartu’da Eğitim İmkanları Nasıldır?

Estonya Tartu Üniversitesi

Estonya Tartu şehri, İsveç kralının kurduğu ülkenin en eski üniversitesi olan Tartu Üniversitesi ile tanınmaktadır. Şehirde 7 adet üniversite bulunmaktadır ve bunlardan öne çıkanlar Tartu Üniversitesi, Tartu Sanat Koleji, Tartu İlahiyat Akademisi, Tartu Sağlık Bakım Koleji, Estonya Ulusal Savunma Koleji ve Estonya Yaşam Bilimleri Üniversitesi’dir.

Estonya Tartu Üniversitesi dünya sıralamasında 521. sıradadır. Diğer Tartu yüksek öğretim kurumları dünya sıralamasında alt sıralardadır.

Tartu üniversitelerine birçok ülkeden yabancı öğrenciler gelmektedir.

Öğrenciler okumak için Tartu’yu ekonomik olması, üniversitenin köklü ve kaliteli olması, öğrencilere birçok fırsat verilmesi, uluslararası çevreye sahip olunması, bilim ve araştırmalara önem verilmesinden dolayı tercih etmektedirler. Estonya eğitim sistemi içerisinde bulunan yüksek öğretim kurumlarında, dil eğitimine de önem verilmektedir.

Dil kursları ve üniversitelerdeki dil dersleri öğrencilere verilen dil öğrenme imkanları arasında yer almaktadır. Özellikle Tartu Üniversitesi’nde Dil Merkezi bulunmaktadır ve bu merkezde öğrenciler İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerini öğrenebilmektedir.

Tartu’da Çalışma Hayatı Nasıldır?

Tartu’da çalışma hayatı içerisinde genel olarak verilen maaşlar diğer avrupa ülkelerine oranla düşüktür. Tartu’da doktorluk yapan bir kişi yılda ortalama olarak 22.000 Dolar maaş almaktadır; doktorların sadece yüzde 10’unun maaşı 40.000 dolara yaklaşmaktadır. Tartu’da günlük 8 saat, haftalık 40 saat çalışılmaktadır. Tartu’da asgari ücret 618,3 dolardır. Tartu şehrinde çalışma koşulları her ne kadar iyi olsa da verilen maaşlar düşüktür. Tartu’da iş bulmak için en çok iş arama web siteleri kullanılmaktadır.

Tartu’da Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Tartu’da toplu ulaşım olarak en çok otobüs kullanılmaktadır. Şehirde 15 otobüs güzergahı bulunmaktadır. Ulaşım olarak otobüs dışında taksiler de kullanılmaktadır.

Tartu çok büyük bir şehir olmadığı için trafik yoğun olmamaktadır. Halk genel olarak ulaşımını otobüs, taksi, bisiklet ya da özel araçları ile sağlamaktadır.

Tartu’dan şehir dışına gitmek için en çok şehirlerarası otobüsler kullanılmaktadır. Tartu’dan Tallinn’e ulaşım için genel olarak otobüs tercih edilir ve iki şehir arası yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir.

Tartu’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Tartu’da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

  • Tartu Belediye Binası Meydanı
  • KGB Hücreleri Müzesi
  • Gözlemevi
  • Toom Katedrali
  • Tartu Şehir Müzesi
  • AHHAA Bilim Merkezi
  • Tartu Oyuncak Müzesi
  • Tartu Üniversitesi Müzesi
  • Estonya Ulusal Müzesi
  • St. John’s Kilisesi

St. John’s Kilisesi Nerededir?

Estonya Tartu St. Johns Kilisesi
Estonya Tartu St. Johns Kilisesi

St. John’s kilisesi Tartu şehrinin bir simgesidir. St. John’s Kilisesi ilk başta bir katolik kilisesi olarak inşa edilmiştir ve kilisenin en eski bölümleri 14. yüzyıldan kalmıştır. Kilise binası, geçirilen savaşlar sonrasında büyük ölçüde yeniden inşa edilmiştir. 19. yüzyılın sonunda Kilise ilköğretime başlamış ve ünlü oyuncu Amalie Konsa’da bu kilisede eğitim görmüştür. Kilisenin en dikkat çekici özelliği, dış cephesindeki kızıl renkler ve figürlerdir; ilk zamanlarda kilisenin dış cephesinde birbirinden farklı 1000’den fazla figür bulunsa da, günümüzde geriye sadece 200’e yakın figür kalmıştır.

Tartu Meydanı Nerededir?

Estonya Tartu Meydanı
Estonya Tartu Meydanı

Tartu Meydanı, Tartu şehir merkezinde bulunmaktadır. Tartu meydanı, 1798’den kalan pembemsi renkte neoklasik bir Belediye Binası tarafından çevrilmiştir ve bina çatısının ortasında bir saat yükselmektedir. Saat 19. yüzyılda öğrencilerin zamanında derslerde olmasına yardımcı olmak için yapılmıştır. Meydanın önünde bir şemsiyenin altında öpüşen çift heykeli bulunmaktadır. Tartu Meydanı’nın kuzeybatı tarafında ise şehrin simgelerinden biri olan Eğik Ev bulunmaktadır. Meydanın dibinde ise 18. yüzyılda yıkılan taş köprünün yerine yapılan kemerli köprü bulunmaktadır.

Tartu Gözlemevi Nerededir?

Estonya Tartu Gözlemevi
Estonya Tartu Gözlemevi

Tartu Gözlemevi, ülkenin en büyük astronomik gözlemevidir. 2018 yılında Tartu Gözlemevi, Tartu Üniversitesine katılarak üniversitenin bir enstitüsü olmuştur. Tartu Gözlemevi Toraware Tepesi’nde bulunmaktadır. Gözlemevi 1810 yılında kurulmuştur.

Tartu’da Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Tartu’da Leaning House ziyaret edilerek fotoğraf çekilebilmekte, Tartu Üniversitesinde yer alan botanik bahçelerinde çeşitli bitkiler görülebilmekte, Tartu Katedrali ziyaret edilerek romantik ve tarihi gezi yapılabilmektedir.

Tartu daha çok tarihi yapılar, heykeller, müzeler ve kiliseler bulunduğu için, bu mekanların gezilmesine yönelik turistik aktiviteler yapılmaktadır.

Türkiye’den Tartu’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Tartu’ya gitmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. 3 aydan kısa bir süreli bir seyahat gerçekleştirilecek ise gerekli şartlar sağlanarak Estonya turist vizesi alınması mümkündür. Estonya vize başvuruları, dış temsilcilik, aracı kurumlar ve akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir.

Vizem.net Estonya vize işlemleri için danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: