Estonya E-Vize

Estonya E-Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Estonya e-vize, Estonya’ya seyahat etmeyi sağlayan dijital bir seyahat onay belgesidir. ETIAS sistemi ile uygulanan Estonya e-vizesi, hamiline Estonya’ya ve 26 başka Schengen ülkesine kısa süreli seyahat gerçekleştirebilme hakkı sağlar. Estonya e-vizesinin geçerlilik süresi 3 yıldır ve bu vizenin sahibi kişiler Schengen bölgesine her girişleri için 180 günlük bir süre içerisinde 90 gün kalma hakkına sahip olurlar.

Estonya e-vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler, gerekli belgeleri hazırlayarak online sistem üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. Estonya e-vize başvuru işlemlerinin tamamlanabilmesi için 7 Euro olarak belirlenen başvuru ücretinin online sistem üzerinden kredi kartı ya da banka kartı ile ödenmesi gerekmektedir.

E-vize uygulmasına tabi olan ülkelerin Türkiye’de oturumu olan vatandaşları için vizem.net üzerinden Estonya e-vize danışmanlığı alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

ETIAS Vize Sistemi Nedir?

ETIAS vize sistemi, Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki ülke vatandaşlarının Schengen bölgesi ülkelerine yapacakları kısa süreli seyahatler için geliştirilmiş olan bir güvenlik sistemidir. ETIAS vize sistemi için başvurular online olarak yapılmaktadır ve başvuru sahipleri güvenlik kontrolünden geçmektedir.

Güvenlik kontrolünü sorunsuz bir şekilde geçen ve gerekli koşulları sağlayan kişilere, Schengen bölgesinde 180 günlük bir süre içerisinde 90 gün süreliğine kısa süreli seyahat yapabilme hakkı tanınmaktadır. ETIAS sistemi 2022 yılının sonunda faaliyete geçecektir.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Estonya E-Vize Alabilir Mi?

Hayır, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Estonya e-vize alma hakkına sahip değildir.

Estonya e-vize başvuruları; Schengen bölgesi ülkeleri vatandaşları ile Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Meksika, Kolombiya, Guatemala, Moldova Cumhuriyeti, Bosna-Hersek, Trinidad ve Tobago, Honduras, Kiribati, Makao, Hong Kong, Doğu Timor, Singapur, Solomon Adaları, Seyşeller, Yeni Zelanda, Saint Vincent ve Grenadinler, Tonga, Tayvan, Grenada, Mikronezya, Kosta Rika, Panama, Nikaragua, Venezuela, Brezilya, Peru, Şili, Arjantin, Bahamalar, Marshall Adaları, Uruguay, Avustralya, İsrail, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Brunei, Arnavutluk, Antigua ve Barbuda, Japonya, Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri, Barbados, Kuzey Makedonya, Malezya, Mauritius, Karadağ, Palau, Paraguay, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Samoa, Sırbistan, Güney Kore, Tuvalu, Ukrayna, Vanuatu, Andorra ve Gürcistan ülkeleri vatandaşları için kabul edilmektedir.

Estonya E Vizesi Nasıl Alınır?

Estonya e-vizesi online ortam üzerinden alınabilmektedir. Estonya e-vizesi başvuruları için ilk önce online sistem üzerinden başvuru için gerekli bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Gerekli bilgileri sisteme giren başvuru sahipleri, ödeme işlemlerini yaparak Estonya e-vizesi başvurularını tamamlayabilmektedir. E-vize başvurularının değerlendirme süreci biten ve başvuruları onaylanan başvuru sahiplerinin başvuru işlemleri sırasında verdikleri e-posta adresine e-vize belgesinin bir kopyası gönderilmektedir.

Estonya E-Vize için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Estonya e-vize için gerekli belgeler aşağıda listelenmektedir.

  • Pasaport: Estonya e-vize başvurusunda bulunan kişiye ait olan ve planlanan Estonya seyahatinin başlangıç tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan bir pasaport başvuruda sunulmalıdır.
  • Güncel e-posta adresi: Başvuru sahibinin güncel olarak kullandığı bir e-posta adresi başvuru sırasında ibraz edilmelidir. Estonya e-vize başvuruları onaylanan başvuru sahiplerinin e-posta adresine e-vize belgesinin bir kopyası gönderilmektedir.
  • Seyahat bilgileri: Estonya e-vize başvurusunda bulunan kişinin gerçekleştirmeyi planladığı Estonya seyahatine ait; seyahat planı, ulaşım rezervasyonları ve konaklama rezervasyonları gibi belgeler başvuruya eklenmelidir.
  • Kredi kartı bilgileri: Estonya e-vize başvurusunda bulunan kişiye ait geçerli bir kredi kartı ya da banka kartı bilgileri, Estonya e-vize ücretinin ödeme işlemleri için başvuruda sunulması gereken belgeler arasındadır.

Estonya E Residence Vize Türü Müdür?

Hayır, Estonya e residency bir vize türü değildir. Estonya e-residency (e-oturum) programı, 2014 yılında yürürlüğe giren bir programdır ve Estonya dışı ülke vatandaşlarının Estonya ekonomisi içerisinde faaliyet gösterebilmelerini sağlamak amacı ile oluşturulmuştur.

Estonya e-residence kartı, hamiline dijital ortam üzerinden Estonya’da şirket faaliyetleri yürütebilme hakkı tanır, ancak bu kart ile Estonya’ya seyahat etmek mümkün değildir. Estonya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin, Estonya vize türleri içerisinden seyahat amaçlarına uygun olan vize türüne başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Yeşil Pasaport Sahipleri Estonya E Vizesi Alabilir Mi?

Yeşil pasaport sahiplerinin Estonya e-vizesi işlemleri için 2022 yılından itibaren ETIAS bilgilendirme sistemine giriş yapması gerektiği açıklanmıştır, ancak sistem henüz yasalaşmamıştır.

Güncel bilgi için: 0850 241 1868

Estonya için Hızlı Vize Nasıl Alınır?

Estonya için hızlı vize, akredite kuruluş Vizem.net danışmanlığı ile yapılabilmektedir. Estonya için hızlı vize işlemleri e-vize için yapılamamaktadır. Vize başvuru sahibinin son 59 ay içerisinde VIS kaydı bulunuyorsa, sadece gerekli evrakların gönderilmesi ile vize alınabilmektedir. Gerekli koşulları sağlayan kişilerin Estonya için hızlı vize başvurularında randevu süresi kısalmaktadır ve biyometri işlemlerinin tamamlanmasının ardından 8 ila 10 gün içerisinde Estonya vizesi alma işlemleri tamamlanmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: