Estonya Schengen Vizesi

2023'te Estonya Schengen Vizesi Başvuru Süreci 2023

Estonya Schengen vizesi, Estonya’ya seyahat edecek kişilerin alması gereken, Schengen özellikli bir vize türüdür. Estonya’nın Schengen bölgesinde yer alması nedeniyle, Estonya’ya giriş yapabilmek için Schengen vizesi gerekmektedir. Estonya Schengen vizesi ile Schengen bölgesinde yer alan diğer ülkelere, başka herhangi bir vize almadan giriş çıkış yapabilmek mümkündür.

Vizem.net üzerinden yapılan Estonya vizesi başvurularında, başvuru yapan kişinin pasaportunda daha önceden alınmış bir Schengen vizesi bulunuyorsa gerekli evrakların merkez ofislere göndermesi yeterli olmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Estonya Schengen Ülkesi Midir?

Evet, Estonya Schengen ülkeleri arasında yer almaktadır. Estonya, Schengen bölgesine 2004 yılında katılmıştır.

Estonya Vize İstiyor Mu?

Estonya, umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının seyahatleri için vize istemektedir. Hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve diplomatik (siyah) pasaport sahipleri Estonya’ya yapacakları 90 günden kısa seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadır.

Estonya vize politikaları ile yaklaşık 150 ülke vatandaşına Estonya’ya seyahat etmek ve konaklamak için vize uygulanmaktadır.

Estonya Schengen Vize Türleri Nelerdir?

Seyahat amacına göre Estonya Schengen vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Estonya turist vizesi
 • Estonya iş vizesi
 • Estonya ziyaret vizesi
 • Estonya kültürel etkinlik vizesi
 • Estonya sportif etkinlik vizesi

Estonya Schengen Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Estonya Schengen vizesi başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış ve az 3 ay geçerliliğinin olması ve içerisinde en az iki boş sayfanın bulunması gerekmektedir.
 • Estonya Schengen vize başvuru formu: Başvuruların şahsen doldurulması ve imzalanması gerekmektedir. Yaşı küçük olan kişilerin başvuru formu velisi veya yasal vasisi tarafından doldurulmalıdır. 15 yaşından büyük kişilerin vize başvuru formunu doldurma hakkı bulunmaktadır.
 • Fotoğraf: Biyometrik özelliklerde ve 35x45 mm boyutunda olmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Estonya’da geçirilecek seyahat süresini kapsayan ve en az 30.000 Euro teminatlı bir sağlık sigortası olmalıdır.
 • Estonya seyahatinin amacını gösteren belgeler: Seyahat planı, ziyaret edilecek yerler ile ilgili bilgiler seyahat amacını gösteren belgelerdir.
 • Estonya’da konaklanacak yer ile ilgili bilgiler: Konaklanacak otel ile ilgili bilgileri ile rezervasyon yapıldığını gösteren bir belgenin ile sunulması gerekmektedir.
 • İkamet edilen ülkeye dönüş için yeterli maddi kanıt olduğuna dair belgeler: Estonya’da geçirilecek her bir gün için gerekli olan para 130,8 Euro olarak hesaplanmıştır ve bu tutarın bulunduğu banka hesap dökümünün sunulması gerekmektedir.
 • Estonya’yı terk edeceğine ve ikamet edilen ülkeye döneceğine dair kanıtlar: İkamet edilen ülkede kurulmuş bir iş, tapu belgesi gibi belgeler kanıt niteliğindedir.

Estonya Schengen vizesi için gerekli belgeler başvuru yapılacak vize türü, çalışma durumu, ve konaklama şekline göre değişebilmektedir.

Estonya Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Estonya Schengen vize başvurusu, Estonya dış temsilcilikleri ya da Estonya dış temsilcilikleri tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri üzerinden yapılmaktadır. Estonya dış temsilciliklerinden Estonya Schengen vizesi başvurusu yapmak için, dış temsilcilikten randevu almak ve randevu saatinde şahsen başvuru yapılacak Estonya dış temsilciliğinde olmak gerekmektedir.

Estonya Schengen vizesi için gerekli belgelerin vize başvurusu için alınan randevuya gitmeden önce toplanması ve randevu saatinde Estonya dış temsilciliğine teslim edilmesi gerekmektedir. Estonya Schengen vizesi için gerekli olan biyometri işlemleri, randevu saatinde Estonya dış temsilciliğinde yapılabilmektedir.

Estonya Schengen vizesine vize başvuru merkezleri aracılığı ile başvuru yapmak için vize başvuru merkezinden online olarak randevu almak gerekmektedir. Estonya Schengen vizesi için vize başvuru merkezinden randevu alan kişilerin başvurularını şahsen yapması gerekmektedir. Estonya Schengen vize başvurusu için başvuru yapacak kişinin randevu saatinden önce gerekli belgeleri toplaması gereklidir. Estonya Schengen vizesi başvurusunda gerekli olan biyometri işlemleri vize merkezinde yapılabilmektedir.

Estonya Schengen Vizesi için Randevu Nereden Alınır?

Estonya Schengen vizesi için randevu, Estonya Ankara Büyükelçiliğinden ya da aracı kurum vize başvuru merkezleri web sitesinden online olarak alınmaktadır.

Vizem.net aracılığı ile yapılan Estonya vize randevu alma işlemleri, Vizem.net danışmanları tarafından şahsen yapılmaktadır. Vizem.net danışmanları, Estonya Schengen vize başvuru sürecini başından sonuna kadar takip etmektedir.

Estonya Schengen vizesi için bilgi hattı: 0850 241 1868

Aracı Kurum Üzerinden Estonya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Aracı kurum üzerinden Estonya vize randevusu, online olarak alınmaktadır. Estonya Schengen vizesi için aracı kurum VFS Global’dir. VFS Global web sitesi üzerinden online olarak randevu almak mümkündür. Estonya Schengen vizesi için randevu alındığında randevu mektubu ile birlikte randevu onay e-postası da gönderilmektedir.

VFS Global üzerinden Estonya vizesi randevusu almak için giriş ekranı aşağıdaki görselde verilmiştir.

Estonya VFS Global Vize Randevu Giriş Ekranı
Estonya VFS Global Vize Randevu Giriş Ekranı

Ankara Estonya Büyükelçiliği Üzerinden Randevu Nasıl Alınır?

Ankara Estonya Büyükelçiliği üzerinden randevu, Estonya Büyükelçiliğinin web sitesinden alınmaktadır. Estonya Büyükelçiliği web sitesine giriş yaptıktan sonra başvuru yapılacak vize türü seçilmelidir. Randevu alma sisteminde ilerlenmeli ve istenen ad, soyad, doğum tarihi, telefon numarası ve e-mail gibi bilgiler girilmelidir. Girilen bilgilerin doğru olduğuna emin olunmalıdır.

Estonya Büyükelçiliğinin vize randevu oluşturma sayfasına ait görsel aşağıdadır.

Estonya Büyükelçiliği Randevu Oluşturma Ekranı
Estonya Büyükelçiliği Randevu Oluşturma Ekranı

Estonya Schengen Vize Ücreti Ne Kadardır?

Estonya vize ücreti 2022 yılı için vize harç ücretleri, danışmanlık, biyometri ve seyahat sağlık ücreti dahil vize türüne bağlı olarak 170 Euro ile 225 Euro arasında değişmektedir.

Estonya için Schengen Vize Ücretinden Kimler Muaftır?

Estonya için Schengen vize ücretinden kimlerin muaf olduğu aşağıda listelenmiştir.

 • Altı yaşından küçük çocuklar
 • Estonya vatandaşlarının aile üyeleri
 • AB üyesi ülkeler, AEB üyesi ülkeler veya İsviçre vatandaşlarının aile üyeleri
 • Estonya’da yapılacak Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı toplantılarına katılacak kişiler
 • Eğitim amaçlı geziye katılan öğretmenler ve ilkokul, ortaokul, lise, lisans ve lisansüstü öğrenciler
 • Estonya hükümeti ve parlamento tarafından davet edilen kişiler
 • Uluslararası bir sözleşme sebebiyle ücretsiz vize alma hakkına sahip kişiler
 • Diplomatik ve hizmet pasaportuna sahip olan kişiler

Estonya Schengen Vize Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Estonya Schengen vize takip ve sorgulama işlemi, aracı kurumun web sitesi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Estonya Schengen vizesi başvuru sürecini, Estonya Büyükelçiliği üzerinden yapmak mümkün değildir. Estonya Büyükelçiliği üzerinden yapılan vize başvurularında online takip seçeneği yoktur.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda, Estonya vize başvuru takip etme işlemi 5 aşamalı olarak sms gönderilerek yapılmaktadır ve adım adım vize sürecini takip etmek mümkün olmaktadır.

Estonya Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Estonya Schengen vizesi, ortalama 15 gün içerisinde çıkmaktadır. Estonya Schengen vizesi başvurusunun sonuçlanması, Büyükelçiliğin yoğunluk durumuna ve başvuru için gerekli belgelerin tam olmamasına bağlı olarak uzayabilmektedir.

Estonya için Schengen Vize Süresi Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Estonya için Schengen vize süresi uzatma işlemi, Estonya’da bulunulan süre boyunca, kişilerin istemediği ve planlamadığı kişisel ve mesleki nedenler dolayısıyla yapılabilmektedir. Estonya Schengen vizesinin uzatılması işlemi için Estonya Polis ve Sınır Muhafız Kurulu’na başvurulur. Estonya Schengen vizesinin uzatılması için Estonya’da kalış süresinin neden uzatılmak istendiğini açıklayan ve kanıtlayan bir belge bulunmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Estonya Schengen vizesi hakkında sıkça sorulan sorular ve bu soruların cevapları aşağıda verilmiştir.

Estonya Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Estonya vizesi almak, Estonya vizesi için gerekli Estonya seyahat sağlık sigortası, pasaport, vize başvuru formu gibi evrakların eksiksiz ve doğru biri şekilde hazırlanması ve başvuru günü ve saatinde teslim edilmesi durumunda kolaydır.

Estonya Schengen Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Estonya Schengen vize reddine, vize başvurusunu reddeden Estonya Büyükelçiliğine vizenin reddedilme nedenlerini açıklayan bir dilekçesi sunarak itiraz edilmektedir. Estonya Schengen vizesinin reddedilmesi durumunda 30 günlük bir itiraz süresi bulunmaktadır.

Vize başvurusunu reddeden Estonya Büyükelçiliğine yapılacak Estonya vize reddi itirazı, İngilizce veya Estonca dilince olmalıdır. Estonya Schengen vizesinin reddedilmesi durumunda yapılacak tüm itirazlar posta yoluyla ya da bir temsilci vasıtasıyla yapılmalıdır.

Estonya Schengen Vize Kolaylığı Hangi Ülke Vatandaşları için Bulunmaktadır?

Estonya Schengen vize kolaylığı, vize kolaylık anlaşmaları ile sağlanmaktadır. Kolaylaştırma anlaşması, Schengen bölgesi ülkelerine vize başvurusu yaparken süreci kısaltmak, istenilen belge sayısını düşürmek, vize başvuru işlem ücretlerini azaltmak veya ücretsiz hale getirmek için yapılan anlaşmalardır.

Estonya Schengen vize kolaylığının hangi ülke vatandaşları için olduğu aşağıda listelenmiştir.

 • Arnavutluk
 • Ermenistan
 • Azerbaycan
 • Kuzey Makedonya
 • Gürcistan
 • Bosna Hersek
 • Rusya
 • Yeşil Burun Adaları
 • Moldova
 • Karadağ
 • Sırbistan
 • Ukrayna

Estonya Vizesi Aracı Kurum Bilgileri Nedir?

Estonya vizesi aracı kurumu, VFS Global’dir. VFS Global, Estonya vizesi başvurularında başvuru yapacak kişi ile dış temsilcilik arasında aracı konumunda bulunan kurumdur. VFS Global üzerinden vize başvurusu yapmak için randevu almak gerekmektedir.

Estonya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin VFS Estonya vizesi için web sitesi üzerinden randevu alması ve randevu saatinde istenen evraklarla birlikte vize merkezinde bulunması gerekmektedir.

Vizem.net, Estonya’ya gitmek için vize başvurusu yapan kişilere danışmanlık ve vize takibi hizmeti veren bir akredite acentedir.

Estonya Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Estonya Schengen vizesi ile Schengen bölgesinde yer alan ülkelere gitmek mümkündür.

Estonya vizesi ile gidilebilecek ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Danimarka
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Almanya
 • Yunanistan
 • Macaristan
 • İzlanda
 • İtalya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lihtenştayn
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Hollanda
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre

Vize aldıktan sonra ilk girilecek ülke hangisi ise vize başvurusunun o ülkenin dış temsilciliğine yapılması gerekmektedir. İlk girişi Estonya’ya yapacak kişilerin Estonya Schengen vizesine başvuruda bulunması gerekmektedir.

Estonya Schengen Vizesi Alıp Başka Ülkeye Gidilebilir Mi?

Estonya Schengen vizesi alıp başka bir ülkeye giriş yapmak mümkündür; ancak giriş yapılacak ilk ülkenin Estonya olması gerekmektedir. Schengen bölgesine bağlı bazı ülkeler, farklı bir Schengen ülkesinden alınmış vize ile ilk girişin kendi ülkelerine yapılmasına izin vermemektedir; bu ülkelere giriş yapmak için ilk girişin vize alınan ülke üzerinden yapılması ve ardından ülke değiştirilmesi gerekmektedir. Pasaport üzerindeki Schengen vizesi ile ilk giriş yapılan ülkenin farklı olması durumunda, pasaport polisi inisiyatifi elinde bulundurmaktadır.

Estonya Vatandaşları için Türkiye Vizesi Gerekli Midir?

Estonya diplomatik ve umuma mahsus pasaport sahipleri, 90 güne kadar ikamet süreli turistik veya resmi amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde Türkiye vizesinden muaftır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: