Estonya Tallinn Vize İşlemleri

Tallinn Vize İşlemleri: 2023'te Estonya Vizesi Başvuru Süreci 2023

Tallinn şehri Kuzey Avrupa’da yer alan Estonya ülkesinin başkenti ve başlıca liman kentidir. Tallinn şehri Estonya’nın nüfus yoğunluğu en fazla olan şehridir. Estonya Tarih Müzesi ve Estonya Denizcilik Müzesi gibi birçok müzeye ve festival alanlarına sahip olan Tallinn, turistlerin oldukça ilgisini çeken bir şehirdir. Tallinn şehrinin kendine özgü mutfağı şehrin turizm etkinlikleri için önem taşımaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nden Estonya’nın Tallinn şehrine seyahat etmek için yapılması gereken vize işlemleri, başvuruda bulunulacak vize türüne bağlı olarak ilgili dış temsilcilikler ya da yetkili aracı kurum üzerinden gerçekleştirilir. Turistik amaçlarla Tallinn’e seyahat etmek isteyen kişilerin, kısa süreli (C tipi) bir vize türü olan Estonya turist vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Tallinn - Estonya
Tallinn - Estonya

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Tallin Gezisi için Vize Gerekir Mi?

Evet, Tallinn gezisi için vize gerekmektedir. Estonya’nın başkenti olan Tallinn şehrine seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları içerisinde; umuma mahsus (bordo) pasaport hamili kişiler vizeye tabi tutulmaktadır. Tallinn’e 180 günlük bir süre içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde seyahat etmek isteyen hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve diplomatik (siyah) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise Estonya vizesinden muaf tutulmaktadır.

Tallinn Havalimanı Transit Vize Istiyor Mu?

Tallinn havalimanı için transit vize, en fazla 24 saat bekleme süresi olan aktarmalar için gerekmemektedir; 24 saati aşan bekleme süreleri için transit vize alınması zorunludur.

Estonya Tallinn Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Estonya Tallinn vize başvurusu işlemleri; Ankara Estonya Büyükelçiliği, yetkili aracı kurumların çeşitli illerde yer alan vize başvuru merkezleri ve akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir.

Estonya Tallinn’e 90 günden kısa bir süreliğine turistik, kültürel, kısa dönemli programlarına katılma ya da aile bireylerini ziyaret gibi nedenler ile seyahat etmek isteyen kişilerin kısa süreli (C tipi) Tallinn vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Kısa süreli (C tipi) Tallinn vizesi başvuruları için ilgili dış temsilcilikler tarafından belirlenmiş olan gerekli evraklar eksiksiz bir biçimde hazırlanarak Ankara Estonya Büyükelçiliği, yetkili aracı kurumların vize başvuru merkezleri ve akredite acenteler üzerinden başvuru işlemleri yapılabilmektedir.

Estonya Tallinn’e 90 günden uzun süreliğine aile birleşimi, uzun dönemli eğitim programlarına katılma ya da çalışma gibi çeşitli amaçlar ile seyahat etmek isteyen kişilerin uzun süreli (D tipi) Tallinn vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Estonya D tipi vize başvuruları, gerekli evrakların hazırlanmasının ardından sadece vize başvuru sahibinin şahsen ilgili dış temsilciliklere müracaat etmesi yoluyla yapılabilmektedir.

Tallin Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Tallin vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Tallinn vizesi başvuru formu: Tallinn vizesi başvuru formu, Tallinn vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişi tarafından doğru bilgilerle eksiksiz bir biçimde doldurulmalıdır. Tallinn vizesi başvuru formu içerisinde verilen bilgiler başvuru dosyasında sunulan destekleyici belgelerde yer alan bilgiler ile uyumlu olmalıdır.
 • Pasaport: Vize başvuru sahibine ait, en az 2 sayfası boş olan, başvuruda bulunulan Estonya vizesinin bitiş tarihinin ardından en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan ve son 10 yıl içerisinde alınmış bir pasaport sahibi olunmalıdır. Tallinn vizesi başvurusunda sunulan pasaport ile birlikte pasaportta kişisel bilgilerin yer aldığı sayfaların ve son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen vizelerinin bulunduğu sayfaların fotokopileri de başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Vize başvuru sahibine ait, son 6 ay içerisinde çekilmiş, biyometrik standartlara uygun, 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda olan ve açık renk fon ile çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğrafın başvuruda sunulması gerekmektedir.
 • Estonya seyahat sağlık sigortası: Tallinn vizesi başvurusu sahibi adına düzenlenmiş, başvuruda bulunulan vizenin geçerlilik tarihlerinin tamamını kapsayan, Tallinn seyahati sırasında olabilecek ayakta ya da yatakta acil tedavi, çeşitli sağlık sorunları, hastaneye yatış ya da vefat gibi durumları kapsayıcı nitelikte, en az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerliliği bulunan bir seyahat sağlık sigortası poliçesi başvuru dosyasında eklenmesi gereken belgeler arasındadır.
 • Ulaşım rezervasyonları: Vize başvuru sahibi adına Tallinn seyahati için oluşturulmuş uçak ya da tren rezervasyonları gibi ulaşım rezervasyonlarının vize başvuru dosyasında sunulması gerekmektedir.
 • Konaklama rezervasyonları: Tallinn vizesi başvurusunda bulunan kişi adına düzenlenmiş ve kişinin Tallinn seyahati süresince kalacağı yerleri belirten konaklama rezervasyonları belgeleri başvuruda ibraz edilmelidir.
 • Finansal yeterlilik belgeleri: Tallinn vizesi başvurusunda bulunan kişinin Tallinn seyahatinin masraflarını karşılamaya yetecek finansal durumu olduğunu gösterir nitelikte; son 3 aya ait banka hesap dökümü ya da banka hesap cüzdanı ve kişinin düzenli bir geliri olduğunu gösterir nitelikte son 3 aya ait maaş bordroları gibi belgeler başvuru dosyasında ibraz edilmelidir.
 • Çalışma durumu belgeleri: Vize başvuru sahibinin çalışma durumuna göre; başvuru sahibi çalışıyor ise işverenden alınacak izin onayı, SGK giriş bildirgesi ve güncel SGK hizmet dökümü belgesi, başvuru sahibi çiftçi ise ziraat odasından alınmış çiftçi belgesi, başvuru sahibi kendi işinin sahibi ise şirkete ait güncel ticaret odası kaydı, ticari sicil gazetesi fotokopisi, şirkete ait vergi levhası ve kişinin şirketteki pozisyonunu belirten ve Tallinn seyahatini onaylayan yazı, başvuru sahibi emekli ise emeklilik maaşını gösterir nitelikte güncel belge ve başvuru sahibi öğrenci ise öğrenci belgesi ve noter onaylı sponsor taahhütnamesi gibi belgeler çalışma durumu belgeleri olarak sunulmalıdır.

Estonya Tallin Vize Ücreti Ne Kadardır?

Tallin’e gitmek için alınması gereken Estonya vize ücreti 2022 yılı için harç ve seyahat sağlık sigortası dahil 190 Eur’dur.

Tallinn Vize İşlemleri Kaç Günde Sonuçlanır?

Tallinn vize işlemleri kısa süreli (C tipi) vizeler için ortalama 15 gün ve uzun süreli (D tipi) vizeler için ise ortalama 2 ay sürmektedir.

Tallinn vize işlemlerinin bitiş süresi; vize değerlendirme sürecinin resmi tatil günlerine denk gelmesi, ilgili dış temsilciliklerde olabilecek yoğunluk durumu ve vize değerlendirme sürecinde ek belge talep edilmesi gibi sebeplere bağlı olarak uzayabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Türkiye Cumhuriyeti’nden yapılacak Estonya Tallinn seyahatleri hakkında sıklıkla sorulan soruların yanıtları aşağıda verilmiştir.

Tallin Vizesi Almak Zor Mudur?

Tallinn vizesi almak, vize başvurusu için gerekli olan Tallinn vizesi başvuru formu, pasaport, konaklama ve ulaşım rezervasyonları, finansal yeterlilik belgeleri ve seyahat sağlık sigortası poliçesi gibi belgelerin kurallara uygun bir biçimde hazırlandığı durumlarda zor olmamaktadır.

Tallinn Vize İşlemleri için Covid-19 Önlemleri Nelerdir?

Tallinn vize işlemleri için Covid-19 önlemleri kapsamında, öğrenciler ve bir Estonya vatandaşının partneri olduğu yazılı bir şekilde belirtilen kişiler dışında Türkiye Cumhuriyeti’nden giriş olmamaktadır. Tallinn’e seyahat etmek için gerekli şartları sağlayan kişilerin; Estonya seyahatinin başlangıç tarihinden en az 14 gün önce tam aşılanmış olunduğunu gösteren aşı belgesi ya da Estonya seyahatinden önce en erken 11 gün ve en geç 180 gün içerisinde alınmış Covid-19 iyileşme sertifikası belgesi sunulmalıdır. Estonya’ya seyahat eden kişiler ülkeye giriş yaparken PCR testine tabi tutulmaktadır. Estonya’ya seyahat ederken aşı sertifikası ya da iyileşme sertifikası sunmayan kişiler 10 gün süre ile karantina uygulamasına tabi tutulmaktadır.

Ülkelerin Covid-19 önlemleri uygulamalarının seyahat tarihlerine bağlı olarak değişebilmesi nedeniyle, Tallinn’e seyahat etmeyi planlayan kişilerin seyahatleri öncesinde güncel Covid-19 önlemleri hakkında bilgi alması önerilmektedir.

İstanbul Tallinn Uçuşu Kaç Saat Sürer?

İstanbul Tallinn uçuşu 3 saat 20 dakika sürmektedir.

Estonya Tallinn’de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Estonya Tallinn’de gezilecek yerler aşağıda listelenmektedir.

 • Aleksander Nevsky Ortodoks Katedrali
 • TV Kulesi
 • Tombul Margaret Kulesi
 • Estonya Denizcilik Müzesi
 • Toompea Kalesi
 • Kumu Modern Sanat Galerisi
 • Kalamaja
 • Saint Catherine Manastırı
 • Pirita
 • Estonya Açıkhava Müzesi
 • Kadriorg Sarayı
 • Lennusadam Seaplane Limanı
 • Vanalinn
 • Eski Şehir (Old Town)
 • Şehir Merkezi (City Centre)

Tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Tallin şehri Estonya başkenti olma özelliği taşımaktadır.

Tallin’de Nerede Kalınır?

Tallinn kalınacak yerler açısından birçok seçeneğe sahip bir şehirdir. Tallinn’e ilk defa seyahat eden kişiler arasında popüler olan ve turistlerin oldukça ilgisini çeken bir bölge olan Old Town bölgesinde Hotel Telegraff Autograph Collection, Savoy Boutique Hotel by TallinnHotels ve The Three Sisters Boutique Hotel gibi müşteri memnuniyet derecesi yüksek birçok otel yer almaktadır.

Tallinn’de Eski Şehir bölgesi yanında geniş alışveriş seçenekleri sunan şehir merkezi bölgesinde ise MyApartments, Swissotel Tallinn ve Revelton Suites Tallinn gibi en yüksek puanlı Tallinn otelleri yer almaktadır.

Öğrencilerin ve gençlerin ilgisini çeken Kalamaja bölgesinde ise Hestia Hotel Ilmarine ve Baltic Boutique Apartments gibi oteller yer almaktadır.

Tallinn Tallin’de Ne Yenir?

Estonya Tallinn’de yenilebilecek şehre özgü yemekler aşağıda listelenmektedir.

 • Kissel
 • Kringle
 • Leviasupp
 • Kompott
 • Marzipan
 • Vürtsikilu
 • Kiluvõileib

Estonya’nın Tallinn şehri kendine özgü yemekleri ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Tallinn Estonya yemekleri üzerinde Almanya, Rusya ve İskandinav ülkelerinin mutfağının etkileri görülmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: