Estonya Turist Vizesi

Estonya Turist Vizesi Başvuru Süreci 2023

Estonya’ya turistik amaçlı seyahat etmek isteyenlerin alması gereken kısa süreli vize türüne Estonya turist vizesi denilmektedir. Estonya Schengen bölgesinde yer alan bir ülkedir; bu nedenle Estonya’ya gidecek olan kişiler Schengen vizesi almaktadırlar.

Estonya turist vizesi sahipleri, Estonya’dan sonra diğer Schengen ülkelerine seyahat edebilmektedirler. Turist vizesi C tipi vize olarak tanımlanmaktadır. Turist vizesine sahip olan kişiler 180 gün içerisinde gittikleri ülkede 90 gün kalma hakkına sahiptir.

Vizem.net 2016-2021 yılları arasında Schengen turist vizesi başvurularında %98,4 ile Türkiye’deki en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir. Estonya vize başvurusu için bilgi almak ve başvuru yapmak için 0850 241 1868 numaralı telefona ulaşılabilmektedir.

2022’de Estonya’ya Turist Olarak Nasıl Gidilebilir?

2022’de Estonya’ya turist olarak, Estonya vatandaşlığı olan bir kişinin partneri ve öğrenci olan kişiler haricinde gidilememektedir. Türkiye yüksek risk kategorisinde bulunduğu için Estonya’ya girişten önce https://iseteenindus.terviseamet.ee/ web sayfasında yer alan ilgili formun doldurulması gerekmektedir. Estonya’ya gitmeden en az 14 gün önce bütün aşıların tamamlandığını gösteren aşı sertifikası ya da yolculuktan en erken 11, en geç de 180 gün önce alınmış olan COVID-19 İyileşme Sertifikası bulunmalıdır.

Estonya’ya yolculuk yapan kişiler Estonya’ya vardıklarında PCR testine tabi tutulmaktadırlar. Hastalığı geçirme sertifikası ya da aşısı olmayan yolcular 10 gün izolasyonda kalmaktadırlar. Tüm ülkelerin seyahat kısıtlamaları sürekli değiştiği için güncel seyahat kısıtlamalarını öğrenmek için Estonya hükümeti web sitesi üzerinden bilgi alınması gerekmektedir.

Estonya için Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Estonya için turist vizesi başvuruları, hem Büyükelçilikten hem de aracı kurum üzerinden yapılabilmektedir.

Büyükelçilikten turist vizesi aşağıdaki şekilde alınabilmektedir.

 1. Randevu alınır: Büyükelçilikten vize randevusu alınır.
 2. Estonya turist vizesi için evraklar hazırlanır: Randevu gününe kadar Estonya turist vizesi için istenilen evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanır.
 3. Randevuya gidilir: Randevu gününde hazırlanan evraklar ile birlikte Büyükelçiliğe görüşme için gidilir ve biyometri işlemleri yapılır.
 4. Vize değerlendirilir: Vize başvurusu yapıldıktan sonra ortalama 15 gün vize değerlendirilir.
 5. Pasaport teslim edilir: Vize olumlu sonuçlanır ise pasaport vize ile birlikte kargoyla başvuru sahibine gönderilir.

Aracı kurumdan turist vizesi aşağıdaki şekilde alınmaktadır.

 1. Aracı kurumdan vize randevusu alınır: Vize başvuru ücreti ödenerek aracı kurumdan turist vizesi randevusu alınır.
 2. Evraklar hazırlanır: Aracı kurumun web sitesinden randevu aldıktan sonra listelenen gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanır.
 3. Evraklar aracı kuruma gönderilir ya da elden teslim edilir: Daha önce Schengen vizesi olan kişiler evrakları kargo ile aracı kuruma göndererek teslim edebilmektedir. Schengen vizesini ilk kez alacak kişilerin biyometri işlemleri için evraklarını elden teslim etmeleri gerekmektedir.
 4. Vize değerlendirilir: Vize başvurusu yapıldıktan sonra vize yetkili kurum tarafından değerlendirilir. Başvuru sahipleri vize aşamasını verilen takip numarası ile takip edebilmektedirler.
 5. Pasaport teslim edilir: Vize olumlu sonuçlandığı takdirde pasaport başvuru sahibine vize ile birlikte gönderilir.

Estonya Turist Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Estonya turist vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Estonya turistik vize başvuru formu: Estonya turistik vize başvuru formu, https://eelviisataotlus.vm.ee/ adresinden edinilerek, başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Pasaport: En az 2 sayfası boş ve seyahat bitiminden itibaren 3 ay daha geçerli bir pasaport olması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet arka planı beyaz olan, 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğinde biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat süresini kapsayan en az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen bölgesinde geçerli seyahat sağlık sigortası yaptırılmalı ve poliçe başvuruda sunulmalıdır.
 • Ön yazı: Estonya’ya yapılacak olan seyahatin amacını ve güzergahını belirten bir ön yazı yazılmalıdır.
 • Uçak bileti rezervasyonları: Estonya’ya gidiş ve dönüş uçak biletlerinin rezervasyon bilgileri sunulmalıdır.
 • Konaklama rezervasyonu: Estonya seyahati süresince kalınacak otel ya da konaklama yerinin rezervasyon bilgileri hazırlanmalıdır.
 • Medeni durum belgesi: Başvuru sahibinin medeni durumunu gösteren belge bulunmalıdır.
 • Maddi kanıt: Estonya seyahati süresince başvuru sahibinin geçimini sağlayabileceğini gösteren banka hesap dökümleri gibi maddi kanıtların gösterilmesi gerekmektedir. Vize almak isteyen kişilerin banka hesaplarında Estonya’da geçirilecek gün başına 100 Euro bulunması beklenmektedir.

Estonya Turistik Schengen Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Estonya turistik Schengen vize başvuru formu online olarak doldurulmaktadır; istenirse doldurulduktan sonra çıktısı alınabilmektedir. Vize başvuru formu doldurulurken verilen bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulduğuna dikkat edilmelidir. Vize başvuru formunda başvuru sahibinin kişisel bilgileri, pasaport numarası, mesleği, adresi ve seyahat amacını içeren bilgiler yer almaktadır.

Estonya Turistik Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılmalıdır?

Estonya vize talep dilekçesi dış temsilciliğe hitaben ve resmi bir dille yazılmalıdır. Dilekçe yazılırken dilekçenin tarihi, seyahat tarihleri, konaklanacak otel bilgileri, seyahat planı, başvuru sahibinin ismi, soyismi, pasaport numarası ve mesleki bilgilerin olduğuna dikkat edilmelidir. Dilekçede verilen bilgiler, vize evrakları ile tutarlı olmalıdır. Tutarsız bilgilerin bulunması vize sürecini olumsuz etkileyebilmektedir.

Estonya Turist Vizesi İçin Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

Estonya turist vizesi için vize fotoğrafı 35 mm genişliğinde 45 mm uzunluğunda olmalıdır. Aynı zamanda fotoğrafın 6 aydan eski olmaması, arka planın açık renklerde olması ve kişinin mimik yapmaması gerekmektedir.

Estonya turist vizesi başvurularında kullanılabilecek fotoğraf örneği aşağıdaki görseldedir.

Estonya Vize Başvurusuna Uygun Fotoğraf Örneği
Estonya Vize Başvurusuna Uygun Fotoğraf Örneği

Estonya Turist Vizesi için Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

Estonya turist vizesi için başvuru sahiplerinin Estonya’da kaldıkları her gün için banka hesaplarında 100 euroya sahip olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Başvuru sahipleri Estonya seyahatleri süresince kendilerini destekleyecek gelir ya da yatırımlarını gösteren banka hesap dökümlerini sunmalıdırlar.

Turistik Vize için Estonya Seyahat Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Turistik vize için Estonya seyahat sigortası tıbbi olarak ülkeye geri dönüş, tıbbi bakım ya da hastaneye yatış durumları için en az 30.000 Euro teminatlı olmalıdır. Sağlık sigortasının tüm Schengen ülkelerinde geçerli olması ve seyahat süresinin tamamını kapsaması gerekmektedir.

Estonya Turistik Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Estonya turistik vize başvurusu Ankara Estonya Büyükelçiliğine, aracı kurum başvuru merkezine ya da akredite acenteler ile yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan Estonya turistik vize başvurularında, başvuru sahibinin pasaportunda daha önce herhangi bir Schengen ülkesinden alınmış vize bulunuyor ise kişinin gitmesi gerekmemektedir; başvuru sahipleri hazırlanması gereken evrakları merkez ofise göndererek başvuruyu tamamlayabilmektedir.

Estonya Schengen vizesi bilgi hattı: 0850 241 1868

Estonya Turist Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Estonya turist vizesi için randevu Büyükelçilikten ya da aracı kurumdan alınabilmektedir. Büyükelçilikten randevu almak için https://broneering.mfa.ee/en/ adresine girilir ve sonra vize türü ve vize randevusu alınacak dış temsilcilik seçilir. Sonraki sayfada ise vize başvuru sahibinin ismi, soyismi, doğum tarihi, telefon numarası ve e-mail adresi girilmelidir. Son aşamada ise vize randevu günü takvimden seçilerek randevu oluşturulmaktadır.

Estonya turist vizesini aracı kurumdan almak için ise aracı kurum web sitesinden hesap oluşturmak gerekmektedir. Hesap oluşturulduktan sonra vize başvuru formu doldurulur. Daha sonra istenilen vize türü seçilir ve kişisel bilgiler doldurulur. Son adımda ise sistem uygun bir randevu tarihi vererek randevuyu oluşturur.

Estonya için Turist Vizesi Maliyeti Ne Kadardır?

Estonya turistik vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Estonya turistik vize harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma14 EUR
Randevu alınmasıÜcretsiz
Biyometri işlemleri44 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR
Seyahat sağlık sigortası10 EUR
Toplam188 EUR

Estonya Turist Vizesi Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Estonya turist vizesi takip ve sorgulama işlemi Büyükelçilikten yapılan başvurularda yapılamamaktadır. Büyükelçilikten yapılan vize başvurularında vize değerlendirme aşaması tamamlandıktan sonra başvuru sahibine mail ile bilgilendirme yapılmaktadır.

Aracı kurumdan yapılan Estonya vizesi başvurularında ise vize takip ve sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Estonya Schengen vizesi takip işlemleri, aracı kuruma vize başvurusu yapıldıktan sonra verilen makbuzda yer alan referans numarasının VFS Global web sitesinin vize takip sekmesine, başvuru sahibinin soyadı ile girilmesi ile yapılabilmektedir.

VFS Global web sitesi üzerinden Estonya turist vizesi randevu alma ekranı aşağıdaki görselde verilmiştir.

VFS Global Estonya Randevu Alma Ekranı
VFS Global Estonya Randevu Alma Ekranı

Estonya’ya Turistik Vize Kaç Günde Çıkar?

Estonya’ya turistik vize ortalama 15 gün içerisinde çıkmaktadır. Aracı kurumların ya da Büyükelçiliğin yoğun olması, belgelerin eksik olması ya da vize mülakatı ile ilgili bir sorun olması durumunda bu süre uzayabilmektedir.

Estonya Turistik Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

Estonya turistik vize süresi yalnızca kanıtlanabilen acil durumlarda uzatılabilmektedir.

Estonya Turist Vizesi ile Gidilebilecek Yerler Nerelerdir?

Estonya turist vizesi ile gidilebilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Tallinn Kasabası
 • AHHAA Bilim Merkezi
 • Parnu Sahili
 • Alpaka Çiftliği
 • Narva Kalesi
 • Tartu Kasabası
 • Estonya Ulusal Müzesi
 • Kuressaare Kalesi
 • Narva Nehri
 • Toompea Tepesi
 • Haapsalu Kasabasi
 • Oleviste Kilisesi
 • Alexander Nevsky Katedrali
 • Haanja Doğa Parkı
 • Otepaa

Estonya’da çok sayıda kale ve eski kilise bulunmaktadır ve Estonya gezilecek yerler olarak daha çok tarihi yerler ve kasabalar ön plana çıkmaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: