Etiyopya Ankara Büyükelçiliği | Embassy of The Federal Democratic Republic of Ethiopia

Büyükelçilik, bünyesinde kendi ülkesini temsil eden bir büyükelçi ve memurların görev aldığı ve bulunduğu ülkede vuku bulan olaylara dair kendi ülkesine bilgi veren diplomatik misyondur.

1896 yılında Sultan II. Abdülhamid ve İmparator II. Menelik dönemlerine dayanan Etiyopya ile diplomatik ilişkilerimize dayanarak 1933 yılında Etiyopya Ankara Büyükelçiliği açılmıştır. Etiyopya Ankara Büyükelçiliği, 1984 yılında Derg rejimi sırasında kapanıp 21 Nisan 2006 tarihinde yeniden açılarak günümüzde mevcudiyetini korumaya devam etmiştir.

Etiyopya Ankara Büyükelçisi Kimdir?

Etiyopya veya resmi adıyla Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti'nin Türkiye'deki büyükelçisi Adem Mohammed Mahmoud'dur.

Etiyopya Büyükelçiliği Görev ve Yetkileri

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği, Türkiye ile Etiyopya arasındaki ekonomik, siyasal, askeri, toplumsal ilişkileri geliştirmekte olup büyükelçilik hizmetlerinin yanı sıra Konsolosluk Bölümü ile Etiyopya vatandaşlarının doğum, ölüm kaydı; evlilik tescili, pasaport tahsisi gibi işlemleriyle ilgilenmektedir.

Etiyopya Ankara Konsolosluğu Vize Başvurusu Kabul Eder Mi?

Evet, Ankara ve çevresindeki illerde ikamet ediyorsanız Etiyopya Ankara Büyükelçiliği'nden vize başvurunuzu yapabilirsiniz. 

Vize başvuruları Etiyopya Ankara Büyükelçiliği tarafından da kabul edilmek ile birlikte Etiyopya Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisi'nin sunduğu e-vize hizmetinden yararlanarak online başvuru yapmanız daha avantajlı olacaktır. İnternet üzerinden yapacağınız Etiyopya vize başvurusu size zaman kazandıracak ve evrak işleri ile uğraşmanızı gerektirmeyen daha güvenli ve kolay bir işlemdir.

 
Etiyopya Ankara Büyükelçiliği haricinde İstanbul ve çevresindeki illerde ikamet ediyorsanız Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden de vize başvurusu yapmanız mümkündür.

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği Adres ve İletişim Bilgileri

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği adres ve iletişim bilgileri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

AdresOran Mah. Muhittin Çöteli Sk. No: 6 06450 Çankaya/Ankara
E-mail adresiankara.embassy@mfa.gov.et, missionethiopiaankara12@gmail.com, ankaraethiopiaembassy@gmail.com
Telefon numarası+90 312 436 0400, +90 312 436 0212
İnternet sitesiankara.mfa.gov.et

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği, resmi tatiller dışında hafta içi her gün 8:30 ile 17:30 saatlerinde hizmet vermektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: