2023 Yılında Etiyopya'ya Gitmek İçin Gerekenler ve Seyahat Önerileri

Türkiye'den Etiyopya'ya seyahat etmek için Etiyopya'nın göçmenlik yasaları ve uluslararası yolculuk kuralları kapsamında çeşitli belgelere gerek duyulmaktadır. Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti topraklarına giriş yapacak tüm yabancılar sınır görevlilerinin denetimine tabi tutulmaktadır. 

Etiyopya'ya giriş yapabilmek için pasaport ve seyahat amacınıza uygun Etiyopya vizesi ile birlikte Etiyopya Dışişleri Bakanlığı'nın belirlediği diğer bazı belgeleri sınırda ibraz etmeniz gerekmektedir. 

Etiyopya topraklarına girişe dair prosedürlerle ilgili güncel bilgiler Etiyopya Ankara Büyükelçiliği'nin resmi web sitesi ankara.mfa.gov.et ve Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu'nun resmi web sitesi istanbul.mfa.gov.et adreslerinde düzenli olarak yayınlanmaktır. Ayrıca Etiyopya'ya seyahat etmeden önce seyahat uyarıları için Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın resmi web sitesi mfa.gov.tr adresindeki seyahat duyurularına da göz atabilirsiniz.

Etiyopya'ya Giriş İçin Gerekli Belgeler

Harita Üzerinde Etiyopya

2023 yılında Türkiye'den çıkış ve Etiyopya'ya giriş için ibraz etmeniz gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Havalimanı veya bankalardan temin edilen yurt dışı çıkış pulu
  • Geçerli ve hasar görmemiş pasaport
  • Yetkili makamlar tarafından düzenlemiş geçerli e-vize

Yurt Dışı Çıkış Pulu

Etiyopya'ya TC pasaportu ile seyahat edecek kişilerin yurt dışı çıkış pulu almaları gerekmektedir. 2023 yılında yurt dışı çıkış pulu ücreti 150 TL'dir ve havalimanlarından veya bankalardan alınabilmektedir.

Etiyopya'ya Giriş İçin Pasaport

Etiyopya'ya giriş için pasaportun son 10 yıl içinde düzenlenmiş olması ve seyahatin planlı bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerliliği olması gerekmektedir.

Etiyopya'ya Giriş İçin Vize

Etiyopya'ya seyahat edecek Türk vatandaşları için vize gerekliliği pasaport türüne ve seyahat süresine göre farklılık göstermektedir. Umuma mahsus (bordo), hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaportu hamili Türk vatandaşları Etiyopya'ya yapacakları seyahatlerinde seyahat uzunluğu fark etmeksizin vizeye tabidir. Diplomatik (siyah) pasaport hamili Türk vatandaşları, 90 günü aşmamak kaydıyla Etiyopya'ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Etiyopya Örnek Vize Görseli

Etiyopya'nın vize rejimine göre, muafiyet tanınan istisnai gruplar hariç olmak üzere, Etiyopya'ya seyahat edecek yabancı ülke vatandaşlarının seyahatleri öncesinde seyahat amaçlarına uygun Etiyopya vizesi için başvuru yapmaları gerekmektedir. 

Etiyopya vize başvuru hizmeti için: 0850 241 1868

Sık Sorulan Sorular

2023 yılında danışanlarımızdan Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti'ne giriş ile ilgili en sık aldığımız sorular ve Vizem.net danışmanlarının verdiği yanıtları aşağıda bulabilirsiniz.

Etiyopya'ya Ne Kadar Para Götürebilirim?

Etiyopya'ya seyahat etmek için yanınızda 3.000 ABD doları ya da mukabili dövizden fazla olan miktar bulunmalıdır, ancak daha yüksek meblağda bir nakit parayı yanınızda taşımamanız uygun olacaktır. Etiyopya'ya talep edilen meblağdan daha fazla bir para ile giriş yapmak istiyorsanız gümrük bildirim formu ve Etiyopya içinde döviz satın aldığınızı gösteren banka makbuzu ya da ülkede bulunduğunuz zaman zarfında bir Büyükelçilik ya da yabancı organizasyon tarafından bu miktarın size ödendiğini gösteren belgeyi ibraz etmeniz gerekmektedir.

Etiyopya'da karaborsada döviz bozdurmanız suç sayılmaktadır; dövizi bankada bozdurmalı ve bunu belgelemelisiniz. Etiyopya'ya giriş ve Etiyopya'dan çıkış esnasında yanınızda 200 Etiyopya birrinden fazla bulundurmanız yasaktır.

Etiyopya'ya Girişte COVID-19 Aşı Zorunluluğu Var Mı?

Hayır. Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti, COVID-19 sebebi ile alınan önlemleri 20 Ekim 2022'de kaldırmış olup güncel durumda ülkeye girişte COVID-19 aşı veya test zorunluluğu bulunmamaktadır.

Etiyopya Seyahati İçin Yaptırılması Tavsiye Edilen Aşılar Nelerdir?

Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti'ne seyahat edecek kişilerin rutin aşıları (kızamıkçık, kabakulak, difteri, tetanos, boğmaca ve suçiçeği) yaptırmaları gerekir.

Rutin aşıların yanı sıra Etiyopya seyahati öncesinde kızamık, COVID-19, tifo, meningokok menenjiti, polio, kuduz, sarıhumma ve sıtma aşısı yaptırmanız da Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından önerilmektedir. Etiyopya ziyaretinizden önce özellikle sarıhumma, hepatit ve tetanos aşılarını yaptırmanız ve sıtmaya karşı önlem almanız önem taşımaktadır. 

Etiyopya ziyareti esnasında kapalı içme suyu kullanılması ve pişmemiş yiyeceklerden kaçınılması gerekmektedir.

Etiyopya'ya Gitmek İçin Sağlık Sigortası Yaptırmam Gerekir Mi?

Hayır, Etiyopya'ya girişte sağlık sigortası sunmanız zorunlu değildir.

Herhangi bir kaza ya da hastalık gibi beklenemeyen durumlara önlem amaçlı olarak zorunlu olmasa da Etiyopya vizesi için seyahat sağlık sigortası yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Etiyopya'da Olağandışı Bir Durum İle Karşılaşırsam Ne Yapmalıyım?

Etiyopya'da olağandışı bir durum ile karşılaşmanız halinde +90 312 292 29 29 numaralı 7/24 hizmet veren Konsolosluk Çağrı Merkezini arayabilir veya WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.

Etiyopya'daki Konsolosluk Çağrı Merkezi size gerekli bilgiyi verecek veya ilgili yönlendirmeyi yapacaktır. Aynı zamanda sorunun takip gerektirdiği durumlarda Çağrı Merkezi tarafından dış temsilciliğe ve Bakanlığın ilgili birimine haber verilecektir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: