Letonya Üniversiteleri

Letonya Üniversiteleri ve Letonya'da Üniversite Okumak için Gerekenler

Letonya’daki üniversiteler, lisans eğitiminden doktoraya kadar her seviyede yükseköğretim programları sunmaktadır. Letonya’daki üniversite programları farklı disiplinlerde yüksek kaliteli eğitim sunarak öğrencileri mezuniyet sonrası iş dünyasına hazırlamaktadır.

Letonya’da üniversite ücretlerinin ve yaşam maliyetlerinin düşük olması sebebiyle, Letonya üniversiteleri yabancı öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Her yıl Letonya üniversitelerine 5.500’den fazla uluslararası öğrenci kayıt olmaktadır.

Letonya’da toplam 46 üniversite bulunmaktadır. Letonya Üniversitesi ve Riga Teknoloji Enstitüsü başta olmak üzere, yabancı öğrenciler tarafından en çok Letonya üniversitelerinde bilgisayar mühendisliği, işletme, ekonomi, bilgi teknolojileri ve mühendislik programları tercih edilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Letonya'da Üniversite Eğitimi Nasıldır?

Letonya’daki üniversiteler hem akademik hem de profesyonel eğitim programları sunmaktadır. Akademik yükseköğrenim programları, bağımsız araştırmalara ve akademik kariyere; profesyonel yükseköğretim programları ise mesleki eğitime odaklanmaktadır.

Yükseköğretim akademik eğitim programlarının lisans derecelerinden tıp fakültesi 6 sene, işletme lisansı 4 sene, sosyoloji gibi sosyal bilimler alanındaki programlar ise 3 sene sürmektedir. Letonya’nın yüksek öğreniminde, 10’nun en yüksek ve 4’ün geçme notu olduğu on puanlık bir başarı değerlendirme sistemi uygulanmaktadır.

En İyi Letonya Üniversiteleri Hangileridir?

En iyi Letonya üniversiteleri, 2022 Times Higher Education ve QS Üniversite Dünya sıralamasına göre aşağıda listelenmiştir.

 • Letonya Üniversitesi, Riga
 • Stradins Üniversitesi, Riga
 • Riga Teknik Üniversitesi, Riga
 • Letonya Yaşam Bilimleri ve Teknoloji Üniversitesi, Jelgava
 • Daugavpils Üniversitesi, Daugavpils
 • ISMA, Riga
 • RISEBA Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Riga

Letonya Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?

Letonya Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?
Letonya Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?

Letonya Üniversitesi, 1919’da başkent Riga’da kurulan bir devlet üniversitesidir. 2022 QS Dünya sıralamasında 1001-1200 arasında yer alan Letonya Üniversitesinde 833’ü uluslararası olmak üzere toplam 12.553 öğrenci eğitim almaktadır. İşletme ve Sosyal Bilimler alanında eğitim ücretleri dönem başına ortalama 1.800 euro; tıp fakültesinde lisans eğitimi ücreti ise dönem başı ortalama 5.000 eurodur. Lisans öğrencilerine aylık 500 euro burs imkanı sunulmaktadır.

Letonya Riga Teknik Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Letonya Riga Teknik Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Letonya Riga Teknik Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Riga Teknik Üniversitesi (RTU), Letonya’nın Riga şehrinde 14 Ekim 1862’de kurulmuştur ve Baltık ülkelerinde kurulmuş en eski teknik üniversitedir. 2022 QS Üniversiteler Dünya sıralamasında 751-800 arasında yer alan Letonya Riga Üniversitesi, şehirdeki en iyi devlet üniversitelerinden birisidir. 2.369 uluslararası öğrencinin eğitim aldığı RTU’de toplam öğrenci sayısı 10.689’dur.

Riga Teknik Üniversitesi; bilgisayar sistemleri, havacılık, mühendislik kimya, tekstil endüstrisi, ekonomi ve teknik çeviri gibi teknoloji alanında geniş eğitim programları sunmaktadır. Eğitim ücreti yıllık ortalama 3.000 eurodur. Eğitim ve bilim alanında yapılan işbilirliğine ilişkin anlaşmalı ülkelerin vatandaşları olan öğrenciler, RTU dahil birçok Letonya yükseköğretim kurumlarında eğitim görmek için burs imkanından yararlanabilmektedir.

Letonya Üniversite Fiyatları Ne Kadardır?

Letonya üniversite ücretleri uluslararası öğrenciler için devlet üniversitelerinde yıllık ortalama 3.000 euro; özel üniversitelerde ise yıllık ortalama 5.000 eurodur. Özel Turiba Üniversitesi yıllık ortalama eğitim ücreti 3.000 euro, Riga Teknik Üniversitesi fiyatları yıllık ortalama 2.500 eurodur.

Letonya devlet ve özel üniversiteleri kayıt ücretleri arasında ciddi bir fark bulunmamaktadır, ortalama 3.000 euro ile hem devlet üniversitesine hem de özel üniversiteye kayıt olmak mümkündür.

Letonya'da Ücretsiz Üniversite Eğitimi Alınabilir Mi?

Letonya’da üniversite eğitimi ücretlidir; ancak Letonya üniversitelerinin sunduğu burslara başvurarak ücretsiz bir eğitim almak mümkündür.

Letonya'da Üniversite Burs İmkanları Nasıldır?

Türkiye’nin de içinde bulunduğu 40’dan fazla anlaşmalı ülkenin vatandaşları, Letonya’da yükseköğretim kurumlarından eğitim ve araştırma için devlet bursuna başvurabilmektedir.

Letonya Devlet Bursu, herhangi bir yükseköğretim kurumunda en az 1 akademik yılı başarıyla tamamlamış olan lisans öğrencilerine 10 aya kadar aylık 500 euro burs olarak sağlanmaktadır.

Letonya Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Letonya Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?
Letonya Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Letonya üniversite okumak üzere üniversite başvuruları için ilk adım başvurulacak üniversitenin belirlenmesidir, seçilen üniversitenin başvuru prosedürüne göre online olarak ya da posta yoluyla başvuru yapılabilmektedir.

Letonya’da bir üniversiteye başvurabilmek için IELTS veya TOEFL iBT sınavları ile dil yeterliliği kanıtlanmalıdır. Başvuru formu, dil sertifikası ve istenilen diğer belgelerin hazırlanmasının ardından üniversite prosedürüne uygun olarak başvuru yapılmalıdır.

Letonya'da Üniversite Kaydı için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Letonya üniversite kaydı için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Üniversite başvuru formu
 • Üniversite başvuru ücretinin ödendiğine dair belge
 • Lise veya lisans diploması
 • Transkript belgesi
 • İngilizce yeterliliğini gösteren IELTS ya da TOEFL iBT sınav sonuç belgesi
 • Letonya’da yaşamak ve okumak için finansal yeterlilik kanıtları
 • Sağlık raporu
 • Güncel fotoğraf
 • Geçerli bir pasaportun veya kimliğin fotokopisi
 • Referans mektupları
 • Kişisel durumun açıklandığı mektup
 • Talep edilirse online mülakat

Letonya üniversitelerinin uygulamalarına bağlı olarak üniversite başvurularında gerekli belgeler değişiklik gösterebilmektedir.

Yabancılar için Letonya Üniversite Kabul Şartları Nelerdir?

Yabancılar için Letonya üniversite kabul şartları aşağıda listelenmiştir.

 • 10 sene içerisinde alınmış, geçerli bir pasaporta sahip olunması gerekmektedir.
 • Uzun süreli Letonya öğrenci vizesine sahip olunmalıdır.
 • Başvuru sahibinin Letonya toplumu için bir tehdit oluşturmuyor olması ve adli sicil kaydına işlenmiş herhangi bir suç bulunmaması gerekmektedir.
 • Letonya’da alınacak eğitim süresi boyunca geçerli olan bir sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Eğitim alabilmek için yeterli seviyede İngilizce veya Letonca dil bilgisine sahip olunması gereklidir.
 • Letonya’da eğitim alınacak süre boyunca, eğitim ve yaşam masraflarını karşılayabilecek maddi yeterliliğe sahip olunması gerekmektedir.
 • Eğitim süresince yurt veya ev gibi konaklanacak bir yerin ayarlanmış olması gerekmektedir.

Letonya'da Üniversite Eğitimi İçin Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Letonya’da bir üniversiteye başvurmuş ve başvurusu onaylanmış kişilerin Letonya öğrenci vizesi alabilmesi için Letonya uzun süreli oturma izni başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Oturma izni başvuruları olumlu sonuçlanan kişilerin evrak teslimi, biyometri işlemleri, vize ücret ödemesi gibi işlemler için Letonya vize başvuru merkezlerine ya da Letonya Büyükelçiliğine müracaat ederek Letonya öğrenci vizesi başvurusu işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Vize başvuru randevusu VFS Global üzerinden vize alınabilmektedir; büyükelçiliğin günlük olarak sınırlı sayıda vize başvurusu alması nedeniyle vize başvuruları çoğunlukla vize merkezlerine yapılmaktadır.

Erasmus Programı İle Letonya Üniversitelerine Değişim Öğrencisi Olarak Gidilebilir Mi?

Erasmus Programı İle Letonya Üniversitelerine Değişim Öğrencisi Olarak Gidilebilir Mi?
Erasmus Programı İle Letonya Üniversitelerine Değişim Öğrencisi Olarak Gidilebilir Mi?

Evet, Erasmus programı ile Letonya üniversitelerine değişim öğrencisi olarak gitmek mümkündür. Letonya Erasmus programına başvuracak öğrencilerin 2. veya 3. sınıf lisans öğrencileri olmaları gerekmektedir.

Letonya Üniversitesi, Riga Teknik Üniversitesi ve Riga Stradina Üniversitesi anlaşmalı olduğu üniversite öğrencilerini Erasmus programı kapsamında kabul etmektedir. Letonya düşük öğrenim ücretleri, geniş program yelpazesi, eğitim sistemindeki yabancı öğrenci fazlalığı ve sosyal aktiviteleriyle Erasmus öğrencilerine birçok imkan sağlamaktadır.

Erasmus programı ile Letonya’ya gidecek yabancı uyruklu öğrencilerin Letonya Erasmus vizesi alması gerekmektedir. Erasmus programı kapsamında eğitim alacak Letonya Erasmus vizesi sahipleri, Letonya’da eğitim programı süresi boyunca 6 ay ile 1 yıl arasında kalabilmekte ve eğitim sırasında haftada 20 saat yarı zamanlı veya tatillerde haftada 40 saat tam zamanlı olarak çalışabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: