Letonya Turist Vizesi

Letonya Turistik Vize Nedir, Nasıl Alınır?

Letonya turistik vize, altı ay süre dahilinde en fazla 90 gün boyunca olmak üzere Letonya’yı ve diğer Schengen bölgesi ülkelerini turist olarak seyahat ederek gezebilmeyi sağlayan, seyahat süresi boyunca Letonya’da ikamet hakkı veren Letonya C tipi vize kategorisinde olan kısa süreli bir vizedir.

Letonya turist vizesi yalnızca turistik amaçlarla Letonya’yı ziyaret etmek isteyen yabancı uyruklu kişilere hitap etmektedir. Letonya turist vizesi, vize sahibine Letonya’da çalışmak ya da eğitim görmek hakkı tanımamaktadır.

Letonya Turist Vizesine Kimler Başvurmalıdır?

Letonya turist vizesi almaya uygun durumda olan kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Turist olarak en fazla 90 gün süre boyunca olmak kaydıyla Letonya’yı ziyaret etmek isteyenler
 • Letonya’da 90 günden az süre boyunca çalışmak veya eğitim görmek amacıyla ikamet edecekler
 • Schengen ve Avrupa Birliği üyesi ülkeleri vatandaşı olmayanlar
 • Letonya turist vizesi almak için pasaportu ve gerekli evrakları istenen durumda olanlar
 • Letonya seyahati süresi boyunca gerekli masrafları karşılayacak finansal güce sahip olanlar
 • Letonya halkı için tehlike oluşturacak bir sabıka kaydına sahip olmayanlar

Letonya Turist Vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Letonya turist vizesine başvurmak için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İnternet Üzerinden Doldurulmuş Letonya vize formu: Eksiksiz doldurulmalı ve imzalanmış olmalıdır.
 • Pasaport: Verildiği tarih ile vize başvuru tarihi arasındaki süre 10 yılı geçmemiş ve planlanan seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmalıdır.
 • 1 adet yakın zamanda çekilmiş vesikalık fotoğraf: 3.5 cm genişliğinde 4.5 cm yükseklikte olmalı ve boş, beyaz arka plan önünde çekilmiş olmalıdır.
 • Seyahat ya da uçak bileti rezervasyonları ya da amaçlanan ulaşıma dair başka bir kanıt
 • Otel rezervasyonları veya seyahat planınına dair kanıt
 • Seyahat sağlık sigortasına dair kanıt: Acil hastane tedavisi, kaza sonucu ölüm veya tıbbi nedenlerle ülkesine geri gönderilme gibi acil tıbbi müdahaleye dair masrafları karşılamalı, planlanan kalış süresinin tamamını kapsamalı ve kalış süresi boyunca geçerli olmalıdır. En az 30.000 € değerinde olmalı ve sigortanın geçerlilik süresi seyahat süresini 15 gün aşmalıdır.
 • Finansal yeterliliğe dair kanıt: Letonya vizesi başvuru sahibinin Letonya seyahati boyunca kendisinin ve ailesinin masraflarını karşılayabileceğini gösteren,son üç aydaki hesap devirlerine ilişkin banka hesap ekstresi ,son üç aya ait maaş bordrosu gibi düzenli bir gelir belgesi, ya da diğer benzeri belgeler sunulmalıdır.
 • Çalışıldığına dair belge: Letonya vizesi başvuru sahibi çalışıyorsa, işverenden başvuru sahibinin seyahatine dair mektup veya izin onayı ve Letonya vize başvuru sahibine ait sosyal güvenlik kayıt belgesi sunulmalıdır.
 • Özel bir şirkette çalışıldığına dair belge: Letonya vizesi başvuru sahibi özel bir şirkette çalışıyorsa, ticaret odasındaki şirket kaydı ve ticaret sicili bülteninin bir kopyası ve vergi beyannamesi sunulmalıdır.
 • Öğrenci belgesi: Letonya vizesi başvuru sahibi öğrenci ise, öğrenci belgesi sunulmalıdır.
 • Ebeveynlerin noter onaylı beyanı: Letonya vizesi başvuru sahibi 18 yaşından küçükse ve başvuru sahibi yalnız, bir ebeveyni ile ya da yasal vasisi ile birlikte seyahat ediyorsa, ebeveynlerinin noter onaylı beyanı sunulmalıdır. (Letonya vize başvurusunda bulunan 18 yaşından küçük kişi ile seyahat eden ebeveynin başvuru sahibinin tek ebeveyni olması veya tek ebeveyn yetkisine sahip olması durumunda bu şart geçersizdir.)

Letonya Turist Vizesi Başvuru Mektubu Nedir?

Letonya turist vizesi başvuru sahibinin Letonya’ya hangi amaçla gideceğini nerede kalacağını ve seyahatinin süresini belirten Letonya Konsolosluğuna hitaben yazılmış başvuru mektubudur.

Letonya Turist Vizesi için Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Letonya turist vizesi için fotoğraf özellikleri, 3 aydan eski olmayan bir adet fotoğraf olmalıdır.

Fotoğraf boyutu 35 mm genişlikte ve 45 mm yükseklikte olmalıdır. Fotoğrafın renkli olması gerekmektedir ve adayın yüzü fotoğrafın merkezinde olmalıdır. Fotoğraf beyaz ve boş arka plan önünde çekilmelidir.

Fotoğraf çekimi sırasında dini sebepler haricinde baş çevresi aksesuarla kapalı olmamalıdır. Fotoğraf sahibi gözlük kullanıyorsa gözlüklerin camları tonlu ve yansıtıcı olmamalıdır, ve gözlük çerçevesi göz bölgesini kapatmamalıdır. Fotoğraf çekimi sırasında güneş gözlüğü kullanılmamalıdır.

Letonya Turist Vizesi için Finans Planı Nedir?

Letonya turist vizesi için finans planı, Letonya turist vizesi için başvuruda bulunan kişinin Letonya’da bulunduğu süre boyunca geçim için mali gücü olduğunu kanıtlayan finans planıdır.

Letonya turist vizesi için finans planı niteliğinde olan birçok belge bulunmaktadır. Letonya seyahatinde bulunacak kişinin finansal hareketlerini gösteren son üç aya ait kişisel banka ekstresi, bir sponsorun konaklama süresince Letonya seyahatinde bulunacak kişinin masraflarını karşılamaya hazır olduğunu gösteren belge, Letonya seyahatinde bulunacak olan kişiye ait kredi kartı, çekler, para, maaş bordroları ve ön ödeme belgeleri gibi belgeler Letonya turist vizesi için finans planı niteliğinde olan belgelerdir.

Letonya Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Letonya turist vizesi başvurusu için uygulanacak olan ilk adım bir vizeye ihtiyaç duyulup duyulmadığını ve hangi tür vizeye ihtiyaç duyulduğunu belirlemektir. Daha sonra, Letonya turist vizesi başvurusu için Letonya Cumhuriyeti konsolosluklarından randevu alınmalıdır. Letonya turist vizesi başvurusu için randevu alındıktan sonra https://epak.pmlp.gov.lv/ resmi sitesi üzerinden Letonya turist vizesi başvuru formu doldurulmalıdır.

Daha sonra, Letonya turist vizesi başvurusu için gerekli olan biyometrik bilgiler hazırlanmalıdır. Biyometrik bilgiler hazırlandıktan sonra, Letonya turist vizesine başvurmak için gerekli olan temel evraklar hazırlanmalıdır. Eğer varsa, Letonya turist vizesine başvurmak için çeşitli koşullarda gerekli olan ek evraklar hazırlanmalıdır.

Gerekli evraklar hazırlandıktan sonra, Letonya turist vizesi başvurusu için hazırlanmış olan tüm belgeler başvuruda bulunulacak olan kuruma elden iletilmelidir.Ardından Letonya turist vizesi başvurusu için ödenmesi gereken vize ücreti ödenmelidir. Son olarak, Letonya turist vizesi başvuru süreci takip edilmeli ve başvuru sonucu beklenmelidir. Letonya turist vizesi başvuru sonucu belli olduktan sonra başvuru sahibinin pasaportu ve belgeleri başvuru sahibine iletilecektir.

Letonya Turist Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Letonya turist vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Letonya Turistik Vize Harcı80 €
Başvuru Formu ve Dilekçe24 €
Randevu8 €
Biyometri İşlemleri25 €
Acente Hizmeti30 €
Toplam167 €

18 Yaşından Küçükler için Letonya Turist Vizesine Nasıl Başvurulur?

18 yaşından küçükler için Letonya turist vizesi başvuru sürecinde gerekli olan ek evraklar, temel başvuru evrakları ile birlikte başvuru sırasında başvuru yapılan kuruma elden iletilmelidir.

18 yaşından küçükler için Letonya turist vizesi başvuru sürecinde ek olarak, başvuru sahibinin ebeveynine veya yasal vasiye ait belirli bir aylık geliri olan iş sözleşmesi, banka hesap dökümü, işletme ruhsatı, noter tasdikli seyahat izni gerekmektedir. Başvuru sahibinin ebeveynlerinden biri farklı bir ülkede yaşıyorsa, farklı ülkede yaşayan ebeveyne ait noter tasdikli seyahat izni, Letonya turist vizesi başvurusunda bulunan 18 yaşından küçük kişi öğrenci ise başvuru sahibine ait öğrenci belgesi gerekmektedir.

Letonya Turist Vizesi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Letonya turist vizesi başvurusu, planlanan seyahat tarihinden en az 15 gün önce yapılmalıdır. Letonya turist vizesi başvurusu, ortalama 7 ila 10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

Letonya turist vizesi başvuru sonuçlarına başvurulan kurum ile iletişime geçilerek ulaşılabilir.

Letonya Turist Vizesi Başvuru Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Letonya turist vizesi başvurusunun reddedildiği durumda, vize reddinin sebebi okunmalı ve eksik olan evraklar ya da yerine getirilmemiş gereklilikler bir dahaki başvuru sürecinde tamamlanmalı ve yerine getirilmelidir.

Letonya turist vizesi başvurusuna itiraz edilmesi için öncelikle başvuru reddinin bir hata olduğundan emin olunmalıdır. Başvuru süresince tüm gerekliliklerin belirtilen şekilde yerine getirilip getirilmediği, gerekli evrakların eksiksiz teslim edilip edilmediği şüpheye yer bırakmayacak şekilde kontrol edilmelidir. Tüm evrakların gerektiği şekilde teslim edildiğinden ve diğer gerekliliklerin yerine getirildiğinden emin olunduktan sonra, nihai kararı veren kuruma şikayette bulunma hakkı doğmaktadır.

Letonya turist vizesi başvurusuna itiraz etmek için temyiz mektubu yazarak itirazda bulunulması gerekmektedir. Letonya turist vizesi başvurusu reddi için temyiz mektubu, vize reddine itiraz etmek için vize başvurusu sahibi tarafından yazılan mektuptur. Letonya turist vizesi başvurusuna itiraz etmek için temyiz mektubu, başvuru reddinin alınmasından itibaren yazılabilmektedir. Mektupta reddin neden hatalı olduğuna dair gerekçeler açıkça belirtilmelidir. Mektupta Letonya vize başvurusunun reddine yapılan itirazın dayandığı haklar ya da yasalara yer verilmelidir.

Letonya vize başvurusu reddi için temyiz mektubu,mektubu yazan kişinin adı ve soyadı, doğum tarihi ve yeri, pasaport numarası ve mevcut adresi, e-posta adresi ve telefon numarası gibi kişisel bilgilerini içermelidir. Letonya vize başvurusu reddi için temyiz mektubunun başında başvuru reddinin alındığı tarih belirtilmelidir.

Letonya vize başvurusunun red sebeplerinin başvuru sahibine açıklandığı şekilde açıklanması gerekmektedir. Letonya vize başvurusunun reddinin neden yanlış olduğu düşünüldüğü ve başvurunun neden onaylanması gerektiği düşünüldüğü açıklanmalıdır. Başvurunun reddine ilişkin kararın bozulması gerektiğine inanma sebepleri birden fazla ise, nedenler listelenmelidir. Letonya vize başvurusu reddi için temyiz mektubunun çıktısı alındıktan sonra en alt kısmının imzalanması gerekmektedir.

Gerekli olduğu durumda, Letonya turist vizesi başvurusu reddi için temyiz mektubunun yanı sıra destekleyici ek belgeler de iletilebilmektedir. Temyiz mektubunda sunulması gereken evraklar başvuru reddinin sebeplerine göre değişmektedir. Letonya turist vizesi başvurusu sahibinin, vize reddi için açıklanan sebebe dair destekleyici belge sunması gerekmektedir.

Letonya turist vizesi reddi itirazının iletileceği kurum ülkelere göre değişebilmektedir. İtiraz edilecek olan ülkede itiraz ile ilgilenen özellikle bir karar organının belirtilmediği durumda, Letonya turist vizesi reddi itirazı Letonya konsolosluğuna yapılmaktadır.

Letonya turist vizesi temyiz mektubu için bekleme süreleri, başvurulan ülkenin büyükelçiliğine göre değişebilmektedir. Bazı büyükelçilikler, Letonya turist vizesi başvuru reddi itirazının reddedilmesi durumunda başvuru ile ilgili alınan kararı başvuru sahibine bildirmeyebilmektedir.

Letonya Turist Vizesiyle diğer Avrupa ülkelerine Gidilir Mi?

Letonya turist vizesi ile diğer Avrupa ülkelerine gitmek mümkündür. Letonya turist vizesi ile, Birleşik Krallık ve İrlanda dışındaki tüm Avrupa ülkelerine 180 günlük periyot dahilinde 90 gün boyunca seyahat etmek mümkündür.

Letonya Turist Vizesiyle Nerelere Gidilir?

Letonya turist vizesi ile Letonya dışında gidilebilecek yerlerler bulunmaktadır. Letonya turist vizesi ile, Schengen bölgesindeki Birleşik Krallık ve İrlanda dışındaki tüm Avrupa ülkelerine seyahat etmek mümkündür.

Letonya turist vizesi ile Letonya dışında gidilebilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya
 • Belçika
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Almanya
 • Yunanistan
 • Macaristan
 • İzlanda
 • İtalya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Hollanda
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • Lihtenştayn

Letonya turist vizesi ile Letonya içerisindeki tüm şehirleri seyahat etmek mümkündür.

Letonya turist vizesi ile Letonya içinde gidilebilecek şehirler aşağıda listelenmiştir.

 • Daugavpils şehri
 • Jekabpils şehri
 • Jelgava şehri
 • Jurmala şehri
 • Liepaja şehri
 • Rezekne şehri
 • Riga şehri
 • Valmiera şehri
 • Ventspils şehri

Letonya Turist Vizesine Benzer Diğer Letonya Vize Türleri Nelerdir?

Letonya turist vizesine benzer diğer Letonya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: