Letonya Turist Vizesi

Letonya Turist Vizesi Başvuru Danışmanlık İşlemleri

Letonya turist vizesi, C tipi kısa süreli Letonya vizesi türlerinden biridir. Turistik amaçlarla Letonya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin, seyahatleri 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek ise Letonya turist vizesi başvurusunda bulunulması gerekir.

Statista’nın verilerine göre 2019 yılında 2,9 milyon turistin ziyaret ettiği Letonya’nın Turaida Kalesi ve Özgürlük Anıtı gibi tarihi mekanları ile Gauja Milli Parkı ve Gutmanis Mağarası gibi doğal güzellikleri turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

2017 ile 2022 yılları arasında danışmanlık hizmeti verdiği 347 adet Letonya turist vizesi başvurusundan 332’si onaylanan Vizem.net, gerekli vize evraklarının hazırlanmasından vize takip işlemine kadar olan tüm süreç için kapsamlı bir vize danışmanlık paketi sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Letonya'ya Turist Olarak Gitmek için Vize Gerekli Midir?

Letonya’ya turist olarak gitmek için, kişilerin yapmak istedikleri seyahat süresine ve sahip oldukları pasaport türüne göre vize başvurusunda bulunmak gerekir. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, turistik amaçlarla Letonya’ya seyahat edebilmek için vize almaları gerekir.

Diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, 180 günlük bir dönem içerisinde 90 günü aşmayacak biçimde yapacakları kısa süreli turistik Letonya seyahatleri için vize almalarına gerek bulunmamaktadır.

Letonya Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Letonya turist vizesi, şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla yetkili vize aracı kurumunun başvuru merkezine müracaat edilerek alınır. Turistik Letonya vizesi başvuruları için kişilerin öncelikle online sistem üzerinden ilgili başvuru formunu doldurması ve sonrasında başvurulacak vize türü için gerekli evrakları hazırlaması gerekir. Letonya turist vizesi evraklarının hazırlanmasının ardından aracı kurum üzerinden vize randevusu alınmalıdır.

Vize randevusunda; evrakların teslim edilmesi, biyometri işlemlerinin yapılması ve vize ücretinin ödenmesi işlemleri ile turistik Letonya vizesi başvuruları tamamlanır. Letonya vize başvuru işlemleri için Covid-19 aşı sertifikası sunulmasına gerek bulunmamaktadır. Letonya için yapılan vize başvurularında, kişinin Covid-19 aşı sertifikası olup olmadığı dikkate alınmaz.

Letonya Turistik Vize için Başvuru Merkezlerinin Yetki Dağılımı Nasıldır?

Letonya turistik vize için başvuru merkezlerinin yetki dağılımına yönelik herhangi bir sınırlandırma bulunmamaktadır. Turistik Letonya vizesi başvuruları, herhangi bir ilde yer alan başvuru merkezine yapılabilmektedir.

Letonya Turistik Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Letonya turistik vize başvurusu, planlanan seyahat tarihinden en erken 6 ay ve en geç 15 gün öncesinde yapılmalıdır.

Letonya Turist Vizesi için Gerekli Evraklar

Letonya turist vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Vize başvuru sahibine ait, son 10 sene içerisinde alınmış ve söz konusu Letonya seyahatinin bitiş tarihinin ardından en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan bir pasaportun vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Letonya turistik vize başvuru formu: Vize başvuru sahininepak.pmlp.gov.lv/NVIS.EService001.WebSite/adresi üzerinden doldurması gereken Letonya turistik vize başvuru formu, eksiksiz bir biçimdedoğru bilgilerle doldurulduktan sonra çıktısı alınıp imzalanarak ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş, beyaz renkli arka fona sahip olan ve hasarı bulunmayan 1 adet biyometrik fotoğrafın sunulması gerekir.
 • Letonya seyahat sağlık sigortası: Vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş, tüm Schengen bölgesi ülkelerde geçerliliği olan, en az 30.000 euro teminatlı ve planlanan Letonya seyahatinin tamamı süresince geçerli bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin ibraz edilmesi gerekir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Vize başvuru sahibinin yapmayı planladığı Letonya seyahati için almış olduğu uçak bileti gibi ulaşım rezervasyonu belgelerinin sunulması gerekir.
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: Letonya turist vizesi başvuru sahibinin yapmayı planladığı seyahatin çeşitli masraflarını karşılamak için yeterli düzeyde maddi birikimi olduğunu gösteren son 3 aylık banka hesap dökümü ve son 3 aylık maaş bordroları gibi belgelerin ibraz edilmesi gerekir.
 • Vize başvuru harcı ödeme dekontu: Vize başvuru işlemlerinin tamamlanması için ödenmesi gereken Letonya turist vizesi harcının ödenmiş olduğunu gösteren dekont sunulmalıdır.
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Letonya vizesi başvuru sahibinin söz konusu seyahat süresince kalacağı yerleri gösteren otel rezervasyonu ya da kira sözleşmesi gibi belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.

Yukarıda listelenmiş olan Letonya turist vizesi için gerekli evraklar standart başvuru evrakları olup, talep edilen evraklar; başvuru sahibinin yaşına, seyahatin amacına ve çalışma durumuna göre farklılık gösterebilmektedir.

Turistik Letonya Vizesi için Başvuru Formu

Turistik Letonya vizesi başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından https://epak.pmlp.gov.lv/NVIS.EService001.WebSite/ adresi üzerinden online olarak doldurulmalıdır. Letonya Schengen vizesi başvuru formu içerisinde talep edilen; vize başvuru sahibinin kişisel bilgileri, pasaport bilgileri, ikametgah bilgileri, çalışma ve meslek durumu, finansal yeterlilik durumu, söz konusu Letonya seyahati için alınmış konaklama ve ulaşım rezervasyonları, seyahat tarihleri ve varsa sponsor olacak kişiye ait bilgilerin eksiksiz bir biçimde doldurulması gerekir. Turistik Letonya vizesi başvuru formu içerisinde verilen tüm bilgilerin doğru ve destekleyici belgelerde yer alan bilgiler ile tutarlı olmasına dikkat edilmelidir.

Turistik Letonya vizesi başvuru formu için örnek bir görsel aşağıda verilmiştir.

Turistik Letonya Vizesi için Başvuru Formu
Turistik Letonya Vizesi için Başvuru Formu

Letonya Turist Vizesi için Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Letonya turist vizesi için biyometrik fotoğraf, 35 mm genişlik ve 45 mm yüksekliğe uygun olmalıdır. Letonya turist vizesi başvuru işlemleri için ibraz edilecek fotoğrafın; biyometrik standartlara uygun, kişinin yüzünün net bir biçimde göründüğü, arka planı beyaz renkli, rötuşsuz, son 6 ay içerisinde çekilmiş ve hasarsız olması gerekir. Kişinin herhangi bir aksesuar takmıyor olması gereken Letonya turist vizesi fotoğrafı 1 adet olarak başvuru dosyasına eklenmelidir.

Letonya turist vizesi için ibraz edilmeye uygun bir fotoğraf aşağıda verilmiştir.

Letonya Turist Vizesi için Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?
Letonya Turist Vizesi için Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Letonya Turist Vizesi Başvurusu için Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Letonya turist vizesi başvurusu için sağlık sigortası, en az 30.000 euro teminatlı olacak biçimde düzenlenmiş ve söz konusu Letonya seyahatinin bitiş tarihinden sonra 15 gün daha geçerli olmalıdır. Letonya vize başvurusu için ibraz edilecek olan seyahat sağlık sigortasının tüm Schengen bölgesine üye ülkelerde geçerli olması ve söz konusu seyahat sırasında gerçekleşebilecek; acil tedavi, hastaneye yatış, tıbbi nedenlere bağlı olarak kişinin ülkesine iade edilmesi ve vefat etme gibi durumlarının tüm masraflarını kapsayıcı nitelikte olması gerekir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak yapılan Letonya vizesi başvurularında seyahat sağlık sigortası, 2022 yılı için en uygun fiyat garantisi ile akredite acente Vizem.net'in uzman sigorta birimi tarafından yaptırılmaktadır.

Güncel fiyatlar için: 0850 241 1868

Letonya Cumhuriyeti Turist Vizesi için Banka Hesabında Ne Kadar Olmalıdır?

Letonya Cumhuriyeti turist vizesi için banka hesabında; seyahatinden 30 günden uzun sürmeyeceği durumlarda Letonya’da kalınması planlanan her gün için 14 euro (2022 yılının Eylül ayında 255,62 Türk lirasına denk gelmektedir.) tutarında ve seyahatin 30 günden uzun süreceği durumlarda en az Letonya’da asgari ücret olarak uygulanan ücret olan 500 euro (2022 yılının Eylül ayında 9.129,12 Türk lirasına denk gelmektedir.) tutarında birikim olmalıdır.

Letonya Turist Vizesi için Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Letonya turist vizesi için başvuru randevusu, Letonya turist vizesi başvuruları için ilgili dış temsilcilikler tarafından yetkilendirilmiş aracı kurum olan VFS Global’in resmi internet sitesi üzerinden alınır.

Aracı kurum VFS Global’in websitesi üzerinden Letonya vizesi için randevu almak isteyen kişilerin, ilgili site üzerinden kullanıcı girişi yapmaları gerekir. Aracı kurumun websitesine giriş yapan başvuru sahiplerinin randevu alma bölümü üzerinden vize merkezi ve randevu tarihi gibi bilgileri girmeleri ile Letonya vize randevusu alma işlemleri tamamlanır. Randevu alma işlemleri için herhangi bir ücret ödenmesine gerek olmamakla birlikte vize randevusu için ek hizmet alınması durumunda bu hizmetler için gerekli ödemelerin yapılması gerekir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti ile yapılan Letonya turist vizesi başvurularında randevu alma, erteleme veya iptal etme gibi tüm vize randevu işlemleri uzman danışmanlar tarafından başvuru sahipleri adına yapılmaktadır.

Letonya Turist Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Letonya turist vizesi ücreti; 12 yaş ve üzeri başvuru sahipleri için 80 euro, 6 yaş ile 11 yaş arası başvuru sahipleri için 40 euro ve 6 yaşın altındaki başvuru sahipleri için ücretsiz olarak belirlenmiştir. Letonya turist vizesi başvuru ücreti, aracı kurum VFS Global’in vize başvuru merkezinde euro cinsinden ve nakit olarak ödenir.

2022 yılı için tüm vize başvuru harcı, online form doldurma, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere Letonya turist vizesi masrafları ortalama 185 euro tutmaktadır.

Letonya Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Letonya turist vizesi; gerekli tüm belgelerin eksiksiz bir biçimde ibraz edilmesi durumunda, vize randevusu günü ve belgelerin Ankara’da yer alan ilgili kuruma gönderildiği süre dışında ortalama 10 iş gün içerisinde çıkar. Turistik Letonya vizesi başvurularının, öngörülemeyen nedenlerden ötürü gecikmesini engellemek için en erken tarihte tamamlanması önerilmektedir.

Letonya Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Letonya turist vizesi başvurusu, yetkili aracı kurum VFS Global’in resmi sitesi üzerinden online olarak takip edilir. VFS Global’in internet sitesinden Letonya vizesi takip işlemleri için ilgili bölüme kişiye vize randevusu sırasında verilen makbuzda yer alan referans numarası ve soyadı bilgisinin girilmesi gerekmektedir.

Letonya turist vizesi online takip ekranına ait bir görsel aşağıda verilmiştir.

Letonya Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Takip Edilir?
Letonya Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Vizem.net danışmanlık hizmeti ile başvurulan Letonya turist vizelerinin takibi hem online olarak hem de 5 aşamalı otomatik SMS bilgilendirme servisi ile yapılmaktadır.

Letonya Turistik Vize Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Letonya turistik vize başvuruları Letonya Büyükelçiliği tarafından değerlendirilip karara bağlanmaktadır. İlk kez yapılan Letonya turist vizesi başvurularında vize geçerlilik süresi genellikle seyahat süresi kadar olup, vize en fazla 90 günlük olarak verilir.

Letonya Turist Vizesi Uzatılabilir Mi?

Letonya turist vizesi süresi, yalnızca kanıtlanabilir olağanüstü durumlarda uzatılabilir. Letonya turist vizesi uzatma işlemleri Letonya Vatandaşlık ve Göç Dairesi kurumuna başvuruda bulunarak yapılabilir.

Letonya Schengen vize hamillerinin Letonya’da vize uzatma işlemleri için; kişinin vize geçerlilik süresi dolmadan önce ülkeden ayrılmasının önüne geçen iş ya da insancıl nedenler olması veya kişinin ülkede kalmaya devam etmesini gerektiren önemli kişisel nedenlerin olması gibi durumların kanıtları ile birlikte ilgili kuruma bildirilmesi gerekir.

Sık Sorulan Sorular

Letonya turist vizesi ve vize sahibine tanınan haklar ile ilgili merkezimize en sık yöneltilen sorulara ve yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Turistlere Letonya'ya Girişte Uygulanan Covid-19 Önlemleri Nelerdir?

Turistlere Letonya’ya girişte uygulanan Covid-19 önlemleri kapsamında; Covid-19 geçirmiş kişiler için Comirnaty (Pfizer-Biontech), Spikevax (Moderna), Janssen veya Vaxzveria (AstraZeneca) aşılarından birini olduğunu gösteren aşı belgesi ve Covid-19 aşısının ardından 14 gün geçmiş olduğunu gösteren belgelerin ibraz edilmesi talep edilmektedir.

Letonya’da yalnızca sağlık hizmeti verilen ortamlarda maske kullanımı şart koşulmaktadır. Turistlerin Letonya’ya girişte ve seyahatin ardından Türkiye Cumhuriyeti’ne dönüşte karantina uygulamasına girmesine gerek bulunmamaktadır.

Letonya Turist Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Letonya turist vizesi Schengen özelliklidir. Turstik Letonya vizesi hamillerinin, vizenin geçerlilik süresi dahilinde Letonya’nın yanında Schengen bölgesine üye olan diğer ülkelere seyahat etme hakları bulunmaktadır.

Turistik Letonya Vizesi İle Seyahat Edilebilecek Ülkeler Hangileridir?

Turistik Letonya vizesi ile 180 günlük bir süre içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile Schengen bölgesine üye olan; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn ülkelerine seyahat edilebilir.

Turist Vizesi İle Letonya'da Eğitim Alınabilir Mi?

Turist vizesi ile Letonya’da, eğitim programının 90 günden uzun sürmeyeceği durumlarda eğitim alınabilir.

Avrupa Birliği’ne üye olan ya da Avrupa Ekonomi Alanı’na üye olan ülkelerden birinin vatandaşı olmayan kişilerin, Letonya’da lisans ya da yüksek lisans programlarına katılmak için uzun süreli D tipi Letonya öğrenci vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir.

Uzun süreli Letonya öğrenci vizesi başvuru işlemleri için kişilerin; Letonya’da faaliyet gösteren bir eğitim kurumuna kayıt belgesi, davet belgesi ve onay mektubu gibi belgeler ibraz etmeleri gerekir. Uzun süreli öğrenci vizesi ile Letonya’da eğitim almak isteyen kişilerin aynı zamanda geçici oturum izni başvurusunda bulunmaları gerekir.

Turist Vizesi İle Letonya'da Ticari Faaliyetlerde Bulunulabilir Mi?

Hayır, turist vizesi ile Letonya’da ticari faaliyetlerde bulunulamaz.

Letonya’da ticari faaliyetlerde bulunmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının, gerekli şartları sağlayarak Letonya ticari vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Letonya’da faaliyet gösteren bir kişiden ticari amaçlarda düzenlenmiş bir davet mektubu alan kişiler, diğer tüm şartları da sağladıkları durumlarda Letonya ticari vize başvurusunda bulunabilir.

Turist Vizesi İle Letonya'da Çalışılabilir Mi?

Turist vizesi ile Letonya’da çalışılamaz. Letonya turist vizesi Schengen özellikli bir vizedir ve Schengen özellikli vizeler yalnızca turizm, aile ve arkadaş ziyareti, iş ve tıbbi amaçlar ile alınabilir.

Letonya’da çalışmak isteyen kişilerin Letonya çalışma vizesi, çalışma izni ve geçici oturum izni başvurusunda bulunmaları gerekir.

Letonya Seyahatinde Gezilmesi Gereken Turistik Şehirler Hangileridir?

Letonya seyahatinde gezilmesi gereken turistik şehirler arasında; Riga, Liepāja, Daugavpils, Jūrmala ve Ventspils şehirleri yer almaktadır.

Riga şehri, Letonya’nın başkentidir ve yaklaşık 617.000 nüfusu ile Letonya şehirleri içerisinden en yüksek üçüncü nüfusa sahip olan şehirdir. Letonya’nın Riga şehrinde yer alan tarihi merkezi niteliğindeki Vecrīga Meydanı, UNESCO Kültür Mirası'na kabul edilmiş olan mimari eserlerden biridir. Daugavpils şehri, doğal güzellikleri ile dikkat çekmesi nedeniyle turistlerin sıkça ziyaret ettiği bir bölge olma niteliği taşır. Riga ve Daugavpils şehirlerinin ardından Letonya’nın en büyük şehridir.

Turistler için Riga Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Turistler için Riga Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?
Turistler için Riga Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Letonya’nın başkenti Riga’ya seyahat etmek isteyen kişiler, C tipi Letonya Schengen vizesi alarak Letonya’ya gidebilir.

Kısa süreli C tipi Letonya vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin, gerekli vize evraklarını hazırladıktan sonra ilgili aracı kuruma müracaat ederek başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekir. Letonya için Schengen vizesi başvuruları onaylanan kişiler Letonya başkenti Riga’ya seyahat edebilir.

Letonya'da Görülmesi Gereken Turistik Yerler Nerelerdir?

Letonya'da Görülmesi Gereken Turistik Yerler Nerelerdir?
Letonya'da Görülmesi Gereken Turistik Yerler Nerelerdir?

Letonya’da görülmesi gereken yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Old City Riga (Vecriga)
 • Jurmala Beach
 • Dzintari Doğa Parkı
 • Letonya Demiryolu Tarihi Müzesi
 • Kemeri Milli Parkı
 • Turaida Kalesi
 • Aziz Peter Kilisesi
 • Özgürlük Anıtı
 • Riga Central Market
 • Kuldiga
 • House of the Blackheads
 • Turaida Kalesi
 • Gauja Milli Parkı

Hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapıları ile ilgi çekici birçok turistik yere sahip olan Letonya gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir ülkedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: