Budapeşte Vize Başvuru İşlemleri

Macar Vizesi: Budapeşte Vize İşlemleri

Budapeşte Macaristan’a yapılacak seyahat türüne göre turistik, ticari, aile veya arkadaş ziyareti, kültürel ve sportif amaçlı, eğitim, transit veya şoför vizesi olarak Macaristan vizesi alınması gerekmektedir. Budapeşte vize türleri kısa veya uzun dönemli vize kategorilerinde olmaktadır.

Macar vizesi başvuruları, planlanan seyahat tarihinden en fazla 6 ay ve en az 15 gün önce yapılmalıdır. Macaristan vizesinin başvuruları, gerekli evraklar ile Macaristan Konsolosluğu’na yapılmaktadır.

Budapeşte Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’ye yapılacak seyahatler için Türk vatandaşları Macaristan vizesi almak durumundadır. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi olan Türk vatandaşları Macaristan vizesi almaya tabidir. Diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaport ve hususi (yeşil) pasaport hamili olan Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde Macaristan ziyaretlerinde vize uygulamasından muaftır.

Budapeşte Türkiye’den Transit Vize İstiyor Mu?

Transit vize, yabancı yolcuların ülkeler üzerinden yaptığı aktarmalı uçuşlarda hedeflenen ülkeye varmadan önce havaalanında kalmasını sağlayan kısa süreli vize çeşididir. Budapeşte, havaalanında 24 saate kadar olan aktarmalar için Türkiye’den transit vize istememektedir. 24 saatten uzun süreli beklemeler ve aktarma esnasında havaalanındaki transit bölümünden dışarı çıkmak için Budapeşte transit vizesi alınmalıdır.

Türkiye Macaristan’dan Vize İstiyor Mu?

Umuma mahsus ve resmi pasaport sahibi olan Macaristan vatandaşları, Türkiye’ye her giriş için 90 günü geçmeyen seyahatlerde vizeden muaf tutulmaktadır. Macaristan vatandaşlarının Türkiye’deki toplam kalış süresi son 180 gün içerisinde 90 günden fazla olamamaktadır.

Macar Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Macar vizesi için gerekli belgelerin neler olduğu aşağıdaki listede sunulmuştur.

 • Macar vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Güncel tarih bilgisi olmalıdır. Başvuru sahibi 18 yaşından küçükse ebeveynler tarafından imzalanmalıdır.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: Son 3 ay içinde çekilmiş olmalıdır. Fotoğraf ölçülerinin 35x44 mm olması gerekmektedir. Arka fon beyaz renk olmalıdır.
 • Macaristan ulaşım ve konaklamaya dair kanıt: Macaristan vizesi başvurusunda bulunmak için uçak bileti veya rezervasyonu ile konaklama yapılacak yere yapılan rezervasyon belgesi sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli 30.000 Euro teminatlı olmalıdır. Seyahat başlangıç ve bitiş tarihlerini kapsamalıdır.
 • Pasaport fotokopileri: Varsa geçmişte alınan vize ve oturum izinlerinin olduğu pasaport sayfalarının fotokopileri sunulmalıdır.
 • Finans planını kanıtlayan belgeler: Maaş bordrosu ve başvuru sahibinin adına kayıtlı ve son 3 aylık banka hesap hareketlerini gösteren hesap cüzdanı olmalıdır. Bu belgeler, vize başvurusundan en geç 1 hafta önce alınmalıdır.
 • Davet mektubu: Macaristan’da ikamet eden kişi veya sponsorluk yapacak kurum tarafından alınan referans belgesi verilmelidir.
 • İkametgah belgesi: Vize başvuru sahibinin Türkiye’de ikamet ettiği adres beyan edilmelidir.
 • Kimlik fotokopisi: Vize başvuru sahibinin TC kimlik fotokopisi teslim edilmelidir.
 • Başvuru sahibinin durumunu gösteren belgeler: Vize başvuru sahibi öğrenci ise e-devlet’ten alınan öğrenci belgesi, başvuru sahibi çalışan ise işyeri izin yazısı, başvuru sahibi şirket sahibi ise faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası ve imza sirküleri ve başvuru sahibi emekli ise emekli aylığı belgesi sunulmalıdır.

Macaristan Vize Şartları Nelerdir?

Macaristan vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Tamamlanmış veya doğru bilgiler içeren vize belgeler sunmak gerekmektedir.
 • Başvuru formunda tutarlı bilgiler sunmak gerekmektedir
 • Kriterleri karşılanmış zorunlu seyahat sigortasını temin etmek gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülkeye dönüşünü temin edecek düzeyde kanıt sunmak gerekmektedir.
 • Macaristan seyahatini karşılayabilecek yeterli düzeyde finans planı sunabilmek gerekmektedir.
 • 180 gün içinde en fazla 90 gün Macaristan’da bulunmak gerekmektedir.
 • Macaristan toplum güvenliği ve sağlığına tehdit unsuru taşımamak gerekmektedir.

Macaristan Budapeşte Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Macaristan Budapeşte vizesi; Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda ve İtalya gibi Schengen vize özelliğine sahiptir. Macaristan Budapeşte vizesi sahipleri, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde gün sınırını aşmadan serbest dolaşım hakkına sahiptir.

Macar Vizesi Almak Zor Mu?

Macar vizesi için gerekli olan pasaport, başvuru formu, seyahat sağlık sigortası, biyometrik fotoğraf, ulaşım ve konaklamaya dair kanıtlayıcı belgeler, finans planını gösterir belgeler ve sponsor ya da referans mektupları eksiksiz ve düzgün bir şekilde Macaristan Konsolosluğu’na teslim edildiği takdirde Macar vizesi almak zor değildir.

Budapeşte Vize Ücreti Ne Kadardır?

HizmetlerÜcretler
Yetişkinler için Macaristan vize başvurusu80 Euro
VIP servis100 Euro
6-12 yaş arasındaki çocuklar için Macaristan vize başvurusu25 Euro
0-6 yaş arasındaki çocuklar için Macaristan vize başvurusuÜcretsiz
Aracı kurum hizmet bedeli25 Euro
Macaristan vize başvuru formu doldurma20 TL
Fotokopi ve çıktı alma1 TL
Biyometrik fotoğraf çektirme25 TL
Kargo100 TL
SMS bildirim hizmeti5 TL

Macaristan vizesine başvuru yaparken Macaristan vize ücreti ödendiğine dair makbuz başvuru evrakları arasına eklenmelidir.

Budapeşte Vize İşlemleri için Covid-19 Önlemleri Nelerdir?

Covid-19 süresince Türk vatandaşları Macaristan’a seyahat edebilmektedir. Budapeşte vize işlemleri için Covid-19 önlemleri aşağıda listelenmiştir.

 • Aşı sertifikası ibraz eden Türk vatandaşları PCR testinden muaf tutulmaktadır.
 • Aşı sertifikası olan kişiler karantinaya alınmamaktadır.
 • Havaalanındaki Covid-19 test noktalarında test yapılabilmektedir.
 • Test sonuçları pozitif çıkan yolcular ve temas halinde olduğu kişiler 14 günlük karantinaya alınmaktadır.
 • Test sonucu pozitif olması durumunda karantinaya alınan kişilerin 10. gün sonunda yaptıracakları PCR testinin sonucu negatif çıkması durumunda karantina süreci sona erdirilmektedir.
 • Güncel durum için bilgi alınmalıdır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Macaristan Vize Süresi Hangi Koşullara Bağlıdır?

Macaristan vizesi başvuruları değerlendirilirken daha önceden alınmış olan Schengen ve Macaristan vizeleri göz önünde bulundurulmaktadır. Macaristan Konsolosluğu tarafından uygun görülecek Macaristan vize süresi üzerinde daha önceden alınmış vizelerin etkisi bulunmaktadır.

Macaristan vize türleri kısa süreli (C tipi) ve uzun süreli (D tipi) vize olarak kategorilere ayrılmaktadır. Uzun süreli Macaristan vizesi, Macaristan’da 1 yıla kadar ikamet edecek kişiler için gereklidir. Macaristan’da aile birleşimi veya üniversite okumak için uzun süreli kalacak kişilerin uzun süreli Macaristan vizesi alması gerekmektedir. Macaristan uzun süreli vize başvuru evrakları, başvuru sahibi tarafından düzenli bir şekilde hazırlanmalı ve kanıtlanabilir olmalıdır.

Macaristan Vize İşlemleri için Yetkili Kuruluşlar Hangileridir?

Macaristan vize işlemleri için yetkili kuruluşlar AS Vize, akredite acenteler ve Macaristan Konsolosluğu’dur.

Macaristan vize başvurularının değerlendirilmesi Macaristan Konsolosluğu tarafından yapılmaktadır. Macaristan vize başvuruları, değerlendirme sonucunda kabul alma, reddedilme veya eksik evrakların tamamlanması üzerine düzeltmeye gönderilmektedir. Macaristan vize başvurularında 2017-2020 yılları arasında %98.4 vize kabul oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acente vizem.net’tir.

İdata ve VFS Global Macaristan vizesi için yetki sahibi değildir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: