Macaristan Vize Sorgulama ve Takip İşlemleri

Başvuru Sonrası Macaristan Vize Sorgulama ve Takip Rehberi

Macaristan vize takip ve sorgulama işlemi, vize başvurusunun işleme alınmasının ardından değerlendirme aşamalarını izlemek amacıyla yapılır.

Vize takip işlemleri, yetkili vize aracı kurumunun online takip sistemi üzerinden ya da akredite acentelerden alınan vize danışmanlık hizmeti kapsamında yapılabilmektedir.

Macaristan vize danışmanlık hattı: 0850 241 1868

Aracı Kurum Üzerinden Macaristan Vize Takibi Nasıl Yapılır?

Aracı kurum üzerinden Macaristan vize takibi, Macaristan vize başvuruları için yetkilendirilmiş olan aracı kurum As Visa Solutions'ın resmi websitesinden yapılmaktadır.

As Visa internet sitesinden “Başvuru takip” sekmesine girilerek; Macaristan vize başvuru takibi için işlem tipi, başvuru yapılan şube, başvuru yapılan yıl ve referans numarası doldurulur. Macaristan vize başvurusunun yapılmasının ardından vize başvuru sahibine turuncu başvuru fişi verilir ve bu fişin üzerinde bulunan "ospt…" i̇le başlamakta olan numara, referans numarasıdır.

Macaristan vize takip işlemi hafta içi her gün 09:00 ile 16:30 saatleri arasında başvuru takibi bölümünden yapılabilmektedir. İşleme alınmış olan vize başvurularının durumu, değerlendi̇rme süresi̇nce olduğu takdirde "... konsolosluğa i̇leti̇lmi̇şti̇r" olarak görülür; değerlendirme işlemi tamamlanmış olan pasaportların durumu ise "vi̇ze merkezi̇nde, tesli̇m alabi̇li̇rsi̇ni̇z" şekli̇nde belirtilir.

Macaristan vize takibi ekranının görseli aşağıda verilmiştir.

Aracı Kurum Üzerinden Macaristan Vize Takibi Nasıl Yapılır?
Aracı Kurum Üzerinden Macaristan Vize Takibi Nasıl Yapılır?

Macaristan Konsolosluğu Üzerinden Vize Sorgulama Yapılabilir Mi?

Hayır, Macaristan Konsolosluğu üzerinden vize sorgulama yapılamaz. Macaristan Konsolosluğu vize başvurularını direkt olarak kabul etmemektedir ve dolayısıyla Macaristan Konsolosluğunun vize sorgulama işlemi için herhangi bir sistemi bulunmamaktadır.

Macaristan Vize Takip ve Sorgulama İşlemi Ücretli Midir?

Macaristan vize takip ve sorgulama işlemi, ücretsiz olarak online sistemler üzerinden yapılabilmektedir. Takip işlemleri için ücret talep eden kötü niyetli şahıs ve şirketlere itibar edilmemelidir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: