Malta Valletta Havaalanından Ulaşım

Malta Valletta Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım Nasıldır?

Malta Valletta Havaalanı’na indikten sonra şehir merkezine ulaşmak için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır.

  • Otobüs ile ulaşım
  • Taksi ile ulaşım
  • Araç kiralayarak ulaşım

Malta Adası’nda bulunan, başkent Valletta’nın güneybatısındaki Gudja kentinde yer alan Valletta Havaalanı, Malta Uluslararası Havalimanı ismiyle de bilinmektedir. Luqa Havalimanı’nın yerini alan Valletta Havalimanı 1992 yılında açılmıştır. Son yıllarda yolcu sayısı gittikçe artmaktadır. Valletta Havalimanı yıllık 5 milyon yolcu kapasitesine sahiptir. Malta vizesi ile ulaşılan Valletta Havaalanı'na şehirden çok çeşitli ulaşım seçenekleri vardır.

Malta Valletta Havaalanından Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım Nasıldır?

Malta Valletta Havaalanı’ndan şehir merkezine en ucuz ulaşım otobüs ile sağlanmaktadır. Ekspres otobüsler kullanılarak Valletta şehir merkezine yaklaşık 20 dakikada ulaşım sağlanabilmektedir. Havalimanında kullanılabilecek otobüs rotaları X1, X2, X3 ve X4’tür. Valletta Havalimanı’ndan şehir merkezine giden rota X4 rotasıdır. Biletler havalimanından veya otobüsten satın alınabilmektedir. Bilet fiyatları kış aylarında 1.50 €, yaz aylarında 2 € ve geceleri 3 €’dur. Ekspres otobüsler 05.30dan gece 11’e kadar devam etmektedir. Saat 11’den sonra şehir merkezine ulaşım için diğer seçenekler tercih edilebilmektedir.

Malta Valletta Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım Nasıldır?

Malta Valletta Havaalanından şehir merkezine en kolay ulaşım taksi ile sağlanabilmektedir. Taksi fiyatları varış noktasına göre önceden belirlenmiştir. Valletta şehir merkezine 15 EUR tutan yolculuk yaklaşık 15 dakika sürmektedir.

Malta Valletta Havaalanından Şehir Merkezine Araç Kiralayarak Ulaşım Nasıldır?

Malta’da araç kiralamak diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha ucuzdur. Malta’da araç kiralama servisi veren birçok yerel ve uluslararası şirket bulunmaktadır. Bu şirketlerin birçoğunun havalimanında araç kiralama noktaları bulunmaktadır. Araç kiralama servisinden, uçuş öncesi online olarak da araç kiralanabilmektedir.

Malta’da Havalimanı Sayısı Kaçtır?

Malta’da bir tane havalimanı bulunmaktadır. Malta Adası havaalanı yıllık 5 milyon yolcu kapasitesi ile uçuşları sağlamaktadır.

Malta Luqa Havalimanı Nerededir?

Malta havaalanı adı Malta Uluslararası Havalimanı’dır. Malta Luqa Havaalanı 35 yılın ardından kapatılıp yenilenmiştir ve Malta Uluslararası Havalimanı, Luqa Havaalanının yerini almıştır.

Valletta’ya Giderek Dil Eğitimi Almanın Avantajları Nedir?

Valletta’ya giderek dil eğitimi almanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

  • Ana dilin İngilizce olması: Tarihte bir dönem İngiliz sömürgesi olan Malta’nın resmi dilleri Maltaca ve İngilizce’dir. Günlük hayatta İngilizce sıklıkla kullanılmaktadır. Öğrenciler ana dili İngilizce olan kişilerle konuşma pratiği yapma imkanına sahip olmaktadır.
  • Birçok öğrencinin dil eğitimi için Malta’yı tercih etmesi: Günümüzde dil eğitimi konusunda adından sıklıkla bahsettiren Malta’ya her yıl farklı kültürlerden birçok öğrenci gelmektedir. Öğrenciler İngilizce öğrenirken farklı kültürleri tanıma fırsatına sahip olmaktadır.
  • Birçok nitelikli dil okulu olması: Malta’da birçok nitelikli dil okulu bulunmaktadır ve tüm ada öğrencilerin konuşma pratiği yapmasına imkan vermektedir. Dil okullarına düzenlenen etkinlikler ile öğrenciler, keyifli vakit geçirirken İngilizce öğrenme imkanına sahip olmaktadır.
  • Ulaşım kolaylığı: Küçük bir ülke olması sayesinde öğrenciler ülke içinde kolaylıkla ulaşım sağlayabilmektedir.
  • Doğal güzellikleri: Akdeniz ikliminin görüldüğü Malta’da öğrenciler ders dışında kalan vakitlerini doğal güzellikleri ve iklimi sayesinde oldukça keyifli geçirebilmektedirler.

Malta’da birçok dil okulu seçeneği bulunmaktadır. Dil okulları şehir merkezinde olabileceği gibi şehir merkezinden 20-30 km uzaklıkta da olabilmektedir. Malta’da sınırlı süre kalacak öğrenciler için ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Malta dil okulu fiyatları benzer Avrupa ülkelerine görece ucuzdur. Dil okullarından yardım alarak başvurabilecekleri “tallinja” kartına sahip olarak Malta içerisinde otobüs ile ulaşım sağlayabilirler. Daha kısa süreler için ise yetişkinlerin 21€ ödeyerek sahip olabilecekleri 7 günlük veya fiyatı 15 € olan 12 günlük otobüs kartları mevcuttur.

Paylaş: