Malta Golden Visa Programı

Malta Golden Visa Programı Başvuru Süreci 2023

Malta Golden Visa programı, Malta vatandaşı olmayan bireyler tarafından Malta’da yapılacak olan farklı türdeki yatırımlar ile Malta vatandaşlığı ya da Malta oturum izni alınmasını sağlayan vize programı türüdür.

Malta Altın Oturma Vizesi için Kimler Başvuru Yapabilir?

Malta altın oturma vizesi programına başvuru yapabilmek için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru yapacak olan kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan kişinin Malta hükümeti tarafından tanınan bir sağlık sisteminden alınmış sağlık sertifikasına sahip olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan kişinin yıllık Malta ekonomisi dışından gelen en az 100.000 € yıllık gelire ve 500.000 €’yu aşan bir net değere sahip olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan kişinin düzenli ve dengeli bir gelir kaynağına sahip olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan kişinin adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.

Şartları sağlayan tüm bireyler Malta altın oturma vizesi başvurusu yapabilmektedir.

Malta Golden Visa Almak için Yatırım Programları Nelerdir?

Malta Golden Visa almak için Malta hükümeti tarafından sunulan farklı seçenekler bulunmaktadır.

Malta Golden Visa başvurusunda ödenecek olan ücretler yatırım yapılacak olan şehre göre düşük oranlarda değişiklik gösterebilmektedir. Malta yatırımcı vizesi için gerekli yatırımı yapan bireyler, Malta oturum iznine veya yaptıkları yatırımdan yaklaşık bir yıl sonra Malta vatandaşlığına sahip olabilmektedir.

Malta Golden Visa almak için yapılması gereken yatırım çeşitleri aşağıda listelenmiştir.

Hükümetin ulusal kalkınma fonuna en az 650.000 € ve devlet onaylı tahvil veya hisselere 150.000 € yatırım ile Malta Golden Visa alınabilmektedir.

Malta’da mülk satın alıp ya da kiralayıp Malta’da 5 yıl yaşamayı taahhüt ederek Malta Golden Visa alınabilmektedir. Satın alınacak olan mülkün minimum 350.000 € değerinde olması gerekmektedir.

Malta’da Gayrimenkul Yatırımı ile Malta Golden Visa Programı

Malta’da gayrimenkul yatırımı yaparak Malta vatandaşlığına sahip olabilmek mümkün değildir, fakat gayrimenkul yatırımı ile Malta uzun süreli oturum izni alınabilmektedir. Malta Golden Visa programı ile Malta’da uzun süreli oturum izni alabilmek için Gozo şehri ve Güney Malta bölgesinde alınacak olan gayrimenkullerin fiyatının en az 270.000 €, diğer Malta şehirlerinde alınacak olan gayrimenkullerin fiyatının en az 320.000 € olması gerekmektedir.

Malta’da gayrimenkul alarak uzun süreli oturum izni alınabildiği gibi gayrimenkul kiralayarak da uzun süreli oturum izni alınabilmektedir. Malta’da gayrimenkul kiralayarak Malta uzun süreli oturum izni alınabilmesi için, kiralanacak olan gayrimenkulun yıllık ücretinin Gozo ve Güney Malta için en az 10.000 € ve diğer Malta şehirleri için en az 12.000 € olması gerekmektedir.

Malta’da Yatırım Fonu Yatırımı ile Malta Golden Visa Programı

Malta’da yatırım ile vatandaşlık programı dahilinde Malta vatandaşlığı sahibi olmak isteyen bireyler Malta hükümeti tarafından kurulan Malta hükümet kalkınma fonuna 600.000 € yatırım yapıp 36 ay boyunca Malta’da oturum gerçekleştirerek ya da 750.000 € yatırım yapıp 12 ay boyunca Malta’da oturum gerçekleştirerek Malta vatandaşlığına sahip olabilmektedir.

Yatırımcılar beraberinde getirdikleri her aile bireyi için 50.000 € ek yatırım yapmalıdır. Katkıya ek olarak, yatırımcılar ayrıca konut kullanımı amaçlı gayrimenkullere 700.000 € daha yatırım yapmalı ya da beş yıl devam ettirilmesi gereken yıllık minimum 16.000 € değerinde bir kira sözleşmesi yapmalıdır.

Yatırım fonu ile Malta vatandaşlığı sahibi olmak isteyen bireyler ayrıca Malta hükümeti tarafından onaylanmış bir hayır kurumu, kültürel kuruluş, spor kuruluşu, bilim kurulu, hayvan hakları derneği ya da sanat kurumuna 10.000 € değerinde bağış yapmalıdır.

Sermaye Transferi ile Malta Golden Visa Programı

Sermaye transferi ile Malta vatandaşlığı ya da Malta oturum izni alma, Malta Golden Visa seçenekleri arasında yer almamaktadır.

Maltalı Şirket Hissesi Alarak Malta Golden Visa Programı

Maltalı şirket hissesi alarak Malta Golden Visa sahibi olmak mümkün değildir, Malta’da şirket hissesi alma şirket kurma gibi işlemler Malta oturum iznine gerek olmaksızın avukatlar aracılığı ile yapılabilmektedir.

Malta’da İstihdam Sağlayarak Malta Golden Visa Programı

Malta’da istihdam sağlayarak Malta vatandaşlığı ya da Malta oturum izni alma Malta Golden Visa seçenekleri arasında yer almamaktadır.

Malta’da Bİlim ve Teknoloji Yatırımları ile Malta Golden Visa Programı

Malta’da bilim ve teknoloji yatırım yaparak Malta oturum izni ya da Malta vatandaşlığı almak Malta Golden Visa seçenekleri arasında yer almamaktadır. Malta Golden Visa almak için ödenecek miktar doğrudan Malta devletine ait fon hesabına geri ödemesiz bağış olarak yatırılmaktadır.

Malta Altın Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Malta altın vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Adli sicil kaydı eklenmelidir.
 • Malta sağlık sigortası eklenmelidir. (Başvuru yapacak kişi ve eğer varsa beraberinde getirdiği aile üyeleri adına)
 • Beyaz arka planda çekilmiş ve net 2 adet güncel biyometrik fotoğraf eklenmelidir.
 • Gayrimenkul alım-satım ya da kiralama belgeleri eklenmelidir.
 • Gayrimenkulün ödemesinin yapıldığına dair banka belgesi eklenmelidir.
 • Malta Golden Visa başvurusu için istenen minimum net değer ve düzenli yıllık gelire sahip olunduğunu gösteren resmi belgeler eklenmelidir.
 • Pasaport sayfalarının kopyaları eklenmelidir.

Malta Golden Visa Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malta Golden Visa başvuruları akredite ajanslar ve onaylı vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Malta’da gayrimenkul alma, konut kiralama, fon bağışları ve vergiler gibi yasal süreçleri yönetmek için bir Malta’da bir avukat ile birlikte çalışılmalıdır. Malta Golden Visa başvuru işlemleri için uygunluğunu belgeler ile ispatlayan bireyler Malta avukatları ya da akredite ajanslar aracılığı ile Malta Golden Visa başvuru süreci başlatılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Malta Golden Vize ile Malta Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

Malta Golden Visa programı oturum izni programı ve Malta vatandaşlığı programı olarak ikiye ayrılmaktadır, Malta Golden Visa vatandaşlık programı ile Malta vatandaşlığına sahip olmak mümkündür. Malta Golden Visa vatandaşlık programı ile Malta vatandaşlığı Malta’da 600.000 € yatırım ile 36 ay süre Malta’da kalarak ya da 750.000 € yatırım ile Malta’da 12 ay kalarak elde edilebilmektedir.

Malta devlet fonuna yatırılacak olan Malta vatandaşlık ücreti dışında Malta hükümeti tarafından onaylanmış bir hayır kurumu, kültürel kuruluş, spor kuruluşu, bilim kurulu, hayvan hakları derneği ya da sanat kurumuna 10.000 € değerinde bağış ve beraberinde götüreceği her aile bireyi için ek 50.000 € değerinde bağış yapılmalıdır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: