Portekiz Araba Fiyatları

Portekiz Araba Fiyatları: 0 KM ve 2. El Araçlar için Tüm Maliyetler

Portekiz’de araba fiyatları, Avrupa’nın geri kalan ülkelerinden daha pahalıdır ve Portekiz araç fiyatları son yıllarda artış eğilimi göstermektedir.

İngiliz “Compare the Market” web sitesi tarafından yapılan araştırmaya göre Portekiz, Avrupa ve dünyadaki 24 ülke arasından araç fiyatlarının en pahalı olduğu ülke olmuştur. Portekiz’de ortalama araba fiyatları Türkiye’den daha yüksektir. Pandemi sonrası ani talep artışı yaşayan Portekiz'de ikinci el otomobillerde %20'ye varan vergi ve fiyat artışı yaşanmıştır.

Publico Gazetesi’nin Kasım 2021 verilerine göre fiyat artışları ve Portekiz’in araç fiyatları konusundaki dezavantajlı konumunun nedeni yeni arabaların üretimi için gerekli olan ve üretim aşamasından teslimata kadar geçen sürede 12 aya kadar gecikmeye neden olan çip sıkıntısıdır.

Portekiz'de Araba Fiyatları Nasıldır?

Portekiz’de araba fiyatları, arabanın markasına, modeline, sıfır ya da ikinci el olması gibi durumlara göre farklılık göstermektedir.

Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla pahalı olan Portekiz araba fiyatları sıfır araçlar için ortalama 30.000- 100.000 euro, ikinci el araçlar için 15.000- 40.000 euro arasında değişmektedir. Satın alma maliyetlerine ek olarak araba fiyatları Portekiz özelinde sigorta, vergi, muayene ve yakıt giderleri ile birlikte diğer ülkelere göre yüksek fiyatlara ulaşmaktadır.

Portekiz'de Sıfır Araba Fiyatları Nasıldır?

Portekiz’de sıfır araba fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

MarkaModelFiyat
RenaultClio33.500,00 €
Peugeot200829.735,39 €
RenaultCapture Zen22.340,00 €
Fiat50023.900,00 €
Peugeot20832.232,14 €
MercedesA sınıfı63.550,00 €
RenaultMegane36.400,00 €
CitroenC328.606,04 €
BMW1 Serisi69.910,00 €
DaciaSandero14.500,00 €

Portekiz’de BMW, Mercedes, Renault, Peugeot, Fiat gibi bilinen büyük firmaların satış bayileri bulunmaktadır. Portekiz araba fiyatları Türkiye ve Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında bu bayilerdeki yeni modeller için yüksek fiyatlarla karşılaşılmaktadır.

Portekiz'de İkinci El Araba Fiyatları Nasıldır?

Portekiz’de ikinci el araba fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

MarkaModelYılKmFiyat
RenaultClio20216.00016.450,00 €
Peugeot2008202017.00028.450,00 €
RenaultCapture202033.00021.650,00 €
Fiat50020217.00017.400,00 €
Peugeot208201950.25014.450,00 €
MercedesA sınıfı2016135.00018.500,00 €
RenaultMegane201899.00016.900,00 €
CitroenC320205.10017.500,00 €
BMW1 Serisi202124.00431.990,00 €
DaciaSandero2013193.0009.850,00 €

Portekiz’de ikinci el arabaların Türkiye ve Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında daha yüksek fiyatlarda satıldığı görülmektedir. Portekiz’de pandemi sonrası süreçte ikinci el araba fiyatlarında %20 oranında artış tespit edilmiştir.

Portekiz'de Araba Nereden Satın Alınır?

Portekiz'de araba satın almak için, ülke genelinde birinci sınıf kalitede hizmet sağlayacak birkaç iyi satış bayisi yer almaktadır. Portekiz’de az kilometreli yarı sıfır bir araba almak amacında olan kişiler için araba satış sitelerini araştırmak alternatif yollardan biridir.

Portekiz'de İkinci El Araba Satın Alma Siteleri Nelerdir?

Portekiz’de ikinci el araba alma siteleri aşağıda verilmiştir.

 • Stand Virtual
 • Auto Sapo
 • OLX Carros
 • AutoPT
 • Auto Compra e Venda
 • PiscapiscaPT
 • Guia do Automovel

Portekiz'de Yabancılar Araba Satın Alabilir Mi?

Portekiz’de yabancıların araba satın alabilmeleri için öncelikle yasal oturma izinlerinin bulunması gerekmektedir.

Portekiz'de Araba Satın Alma Prosedürü Nedir?

Portekiz’de araba satın alırken seçim yapıldıktan sonra, satın alma ve zorunlu kayıt işlemleri aşamasına geçilmektedir. Portekiz’de kişiler kendi adlarına bir araba kaydettirmek için Conservatoria do Registo Automovel'e (araba kayıt ofisi) veya bir Loja do Cidadao'ya şahsen gitmelidir. Araba kayıt işlemini Automovel Online platformu aracılığıyla çevrimiçi olarak yapmak alternatif bir yöntemdir.

Portekiz’de araç kayıt işlemi, araç sahibi veya yasal temsilcisi tarafından yapılabilmektedir ve ikinci el araçlar için aynı yerlerden kayıt yenilemek gerekmektedir. Portekiz’de sıfır araç satın alma prosedürü ikinci el araca göre daha kolaydır, araba bayisinden alınan araçlar için istenen belgeler kişiler tarafından temin edildiğinde tüm evrak işleri halledilmiş bir şekilde teslim edilmektedir.

Portekiz'de Araba Satın Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Portekiz’de araba satın almak için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Portekiz vergi kimlik numarası (TIN)
 • Portekiz’de ikamet belgesi
 • Pasaport veya ehliyet gibi bir kimlik belgesi

Portekiz'de Araba Kullanma Maliyetleri Nasıldır?

Portekiz’de araba kullanma maliyeti tüm Avrupa ülkeleri gibi yüksek vergilendirmeyle bilinmektedir. Portekiz'de araç ilk kez tescil edildiğinde, aracın yeni veya ikinci olması fark etmeksizin, bir kez ödenen bir tescil vergisi olan ISV bulunmaktadır. Portekiz’de bir aracın mülkiyeti üzerinden alınan ve kayıt iptal edilene kadar ödenen yıllık IUC vergi miktarı yıllık olarak güncellenmekte ve aracın tescil yılına ve motor hacmine göre değişmektedir.

Portekiz’de vergilerin yanı sıra zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası adı altında birçok bayi, genellikle yılda yaklaşık 250 euroya mal olan sigorta satışı yapmaktadır. Araç sahibi olmak, Portekiz’de yaşam maliyeti giderlerine ulaşım maliyeti kalemlerinin de eklenmesine sebep olmaktadır.

Portekiz'de 4 yıldan fazla tescilli tüm arabalar zorunlu periyodik muayenelere tabidir ve yaklaşık 30 euroya mal olan muayeneler ile aracın halka açık yollarda dolaşabilecek durumda olduğu garanti edilmektedir.

Portekiz Benzin Fiyatları Nasıldır?

Portekiz benzin fiyatları Nisan 2022 itibariyle litre bazında 1.91 eurodur.

Portekiz Mazot Fiyatları Nasıldır?

Portekiz mazot fiyatları Mayıs 2022 itibariyle litre bazında 1.84 eurodur.

Portekiz'de Trafik Kuralları Nasıldır?

Portekiz’de trafik kuralları ile ilgili bilgiler aşağıda listelenmiştir.

 • Araçlar yolun sağ tarafından gitmelidir, sollama soldan yapılmalıdır. Portekiz’de bir sürücü sağdan sollama yaparken yakalanırsa para cezası verilmektedir.
 • Tüm yolcular için emniyet kemeri takma zorunluluğu vardır.
 • 12 yaşından küçüklerin ön koltukta yolculuk yapmaları yasaktır.
 • Güvenlik kamerası radarları veya uyarı cihazları yasa dışıdır.
 • Sürücü belgesinin bir kopyası, geçerliyse IDP, araç mülkiyetini gösteren kayıt sertifikası gibi bir kanıt ve sigorta kaydı olmalıdır. Başka birinin arabası kullanılıyorsa araç sahibinden, aracın kullanılması izin verildiğine dair yazılı bir onay alınmalıdır. Portekiz’de araba kiralanması durumunda kiralama sözleşmesinin bir kopyası araçta bulundurulmalıdır.
 • Yansıtıcı bir yelek, acil durum uyarı üçgeni ve tekerlek değiştirmek için aletlerle birlikte bir stepne bulundurulması kanunen zorunludur.
 • Portekiz'de alkollü araç kullanmak kesinlikle yasaktır.
 • Portekiz'de hızı azaltmak için çok sayıda hız kamerası, polis tarafından gerçekleştirilen hız tuzakları ve aşırı hız için ağır cezalar vardır.
 • Portekiz’de herhangi bir uyuşturucunun etkisi altında araç kullanmak yasa dışıdır ve para cezasına tabidir.
 • Portekiz'de araç kullanırken elde taşınabilir bir cihaz kullanmak yasaktır.
 • Portekiz’de geçerli bir ehliyet olmadan araç kullanmak para cezası ile cezalandırılmaktadır.

Portekiz trafik işaretleri, bilgilendirici işaretler, zorunlu işaretler, uyarı işaretleri, öncelik işaretleri ve yasaklayıcı işaretler diğer ülkelere göre farklılıklar gösterdiği için Portekiz’de araba kullanmak için trafiğe çıkmadan önce bu işaretlerin anlamlarının öğrenilmesi gerekmektedir.

Portekiz'de Trafik Yönü Nedir?

Portekiz’de trafik yönü sağ taraftan seyretmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Portekiz'de araba satın almak ve araba kullanmakla ilgili bilinmesi gerekenler aşağıda verilmiştir.

Portekiz Araba Kiralama Fiyatları Nasıldır?

Portekiz araba kiralama fiyatları arabanın markasına, modeline, hangi şehirden kiralanacağına, ne kadar önceden rezervasyon yapıldığına, yılın zamanına ve kiralanacak gün sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Lizbon için araç kiralama Portekiz şirketlerinin bir haftalık fiyatları 185- 305 euro arasında değişmektedir. Braga için araç kiralama fiyatları ortalama 350 euro civarındadır ve Porto için- 230- 650 euro aralığında araç kiralanması mümkündür.

Türk Ehliyeti Portekiz'de Geçerli Midir?

Türk ehliyeti Portekiz’de belirli bir süreliğine geçerlidir.

AB üyesi olmayan ehliyet sahiplerinin Portekiz'de yabancı ehliyetlerini belirli bir süre boyunca kullanmalarına izin verilmektedir ve mevcut lisansın ne kadar süreyle kullanılmasına izin verileceği, hangi ülke vatandaşı olunduğuna bağlı olarak değişmektedir. Gelinen ülke, Uluslararası Karayolu Trafiği Anlaşmalarının bir üyesi ise, AB dışı sürücü belgeleri Portekiz'de ikamet ettikten sonra 185 gün içinde değiştirilmelidir.

Portekiz'de Ehliyet Nasıl Alınır?

Portekiz’de ehliyet almak için Portekizce ehliyet sınavını geçmek gerekmektedir. Portekiz'deki sürüş testi teknik, teorik ve pratik olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.

Teorik testin içeriği 35 dakikada 30 soru çözmeye dayanmaktadır ve geçme notu 30 üzerinden 27‘dir. Portekiz’de teknik sınav 50 dakika sürmektedir ve pratik sürüş sınavı eğitmen ve sınav görevlisi eşliğinde 40- 50 dakika sürmektedir.

Portekiz ehliyet sınavına girmeden önce, bir sürücü kursunda en az 32 saat ders alınması gerekmektedir. Portekiz’de sürücü kursuna kaydolmadan önce, bunun devlet lisanslı bir sürücü merkezi olduğundan emin olunmalıdır ve testin teorik kısmından geçer not alınması gereklidir. Portekiz’de sürücü kursundaki eğitim tamamlandıktan sonra, sürücü belgesi ve uygulamalı sürücü sınavı için kayıt formuna başvurulmalıdır.

Portekiz'de En Çok Tercih Edilen Arabalar Nelerdir?

Portekiz’de en çok tercih edilen arabalar aşağıda listelenmiştir.

 • Renault Clio
 • Mercedes Benz A Serisi
 • Renault Captur
 • Fiat Tipo
 • Citroen C3
 • Peugeot 208
 • Renault Megane
 • Peugeot 2008
 • Peugeot 308
 • Ford Focus

Portekiz'in Kendi Araba Markası Var Mı?

Portekiz’in Adess, ASK gibi kendi araba markaları bulunmaktadır.

Türkiye'den Portekiz'e Araba Getirilebilir Mi?

Türkiye’den Portekiz’e araba getirilebilmektedir. Portekiz’deki araç ithalat vergileri, KDV ve gümrük vergilerinin yüksek olmasından dolayı Türkiye’den getirilen araç maliyetleri iki katına çıkabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: