Portekizli Ünlüler

Portekizli Ünlüler: Portekiz'in Tanınmış Kişileri Kimlerdir?

Geçmişten günümüze kadar müzik, edebiyat, spor, siyaset ve benzeri pek çok alanda Portekiz ünlüleri dünya genelinde önemli başarılarıyla adından söz ettirmiştir. Portekiz’in en ünlü kişileri arasında yazarlar, aktörler, müzisyenler ve sporcular gibi birçok kişi yer almaktadır.

Portekiz’in ünlü sporcuları arasında José Mourinho, Luís Figo ve Cristiano Ronaldo gibi isimler yer almaktadır. Portekiz’in ünlü müzisyenleri arasında ise Amália Rodrigues, Mariza, Rui Veloso ve José Afonso öne çıkmaktadır. Edebiyat ve sanat çatısı altında da José Saramago, Fernando Pessoa, Sophia de Mello Breyner Andresen ve Paula Rego Portekiz’in ünlü kişileri arasında yer edinmiştir.

Portekiz ünlüleri yalnızca Portekiz’de değil, dünyada da bilinen kişiler haline gelmişlerdir ve Portekiz kültürüne büyük katkılarda bulunmuşlardır.

En Ünlü Portekizli Futbolcular Kimlerdir?

En ünlü Portekizli futbolcular aşağıda listelenmiştir.

 • Cristiano Ronaldo: 5 Şubat 1985 tarihinde Portekiz’in Funchal şehrinde doğan Cristiano Ronaldo, Premier Lig’de Manchester United takımının forvet oyuncusu olarak oynamıştır. Portekiz milli takımının kaptanlığını yapan Ronaldo, 5 Ballon D’or ödülü ve 4 Avrupa Altın Ayakkabı ödülü almıştır. Kariyeri boyunca 7 lig şampiyonluğu, 5 UEFA Şampiyonlar Ligi, 1 UEFA Avrupa Şampiyonası ve 1 UEFA Uluslar Ligi kupası ile birlikte toplamda 32 kupa kaldırmıştır.
 • Luis Figo: Luis Figo, 4 Kasım 1972 tarihinde Portekiz’in Almada şehrinde doğmuştur. Sporting CP, Barcelona, Real Madrid, Portekiz Milli Takımı ve İnter gibi önemli futbol takımlarında kanat oyuncusu olarak oynamış emekli Portekizli futbolcudur. Luis Figo, 2000 yılında Ballon d’Or ödülüne layık görülmüştür.
 • Jorge Jesus: 24 Temmuz 1954 tarihinde Portekiz’in Amadora şehrinde doğan Jorge Jesus, günümüzde futbol menajerliği yapan emekli bir futbolcudur. Sporting CP takımında kariyerine başlayan Portekizli futbolcu, 9 Premier Lig sezonunu kapsayan 17 yılda, 12 kulüpte profesyonel olarak oynamıştır. Jorge Jesus, 1990 yılında takım koçluğu görevine başlamış ve ana kategorideki ilk görevini 1995- 1996 sezonunda Felgueiras’da yapmıştır.
 • Artur Jorge: 13 Şubat 1946 tarihinde Portekiz’in Porto şehrinde doğan Artur Jorge, forvet pozisyonunda oynayan emekli bir futbolcudur. Jorge, günümüzde futbol menajerliği yapmaktadır.
 • Fernando Santos: 10 Ekim 1954 tarihinde Portekiz’in başkenti Lizbon’da doğmuştur. Günümüzde futbol menajerliği yapan emekli Portekizli futbolcu, Portekiz milli takımının teknik direktörüdür. Eski defans oyuncusu Santos, milli takımın teknik direktörlüğündeyken Premier Lig’de 8 sezonda toplamda 161 gol kaydetmiştir.
 • Paulo Futre: Paulo Futre, 13 Şubat 1966 tarihinde Portekiz’in Setubal yarımadasına bağlı Monjito bucağında doğmuştur. Portekizli eski futbolcu genellikle sol kanat pozisyonunda oynamıştır. Sporting CP takımında oynamaya başladıktan sonra Futre, 1987 Avrupa kupasını kaldırmış ve İspanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Japonya gibi ülkelerde önemli futbol kulüplerini temsil etmiştir. Futre, Atletico Madrid kulübünü temsil ederek kapsamlı bir profesyonel kariyere başlamıştır.
 • Ricardo Quaresma: Ricardo Quaresma, 26 Eylül 1983 tarihinde başkent Lizbon’da doğmuş ünlü Portekizli futbolcudur. 2020 yılında girdiği Vitoria de Guimaraes takımında kanat pozisyonunda aktif olarak oynayan Quaresma, kariyerine Sporting CP’de başlamış ve Barcelona, Inter, Porto, Chelsea, Beşiktaş, Al- Ahli Dubai ve Kasımpaşa’da forma giymiştir.
 • Vítor Baia: 15 Ekim 1969 tarihinde Portekiz’in Villa Nova de Gaia şehrinde doğan Vitor Baia, emekli Portekizli bir kalecidir. Vitor Baia, futbol tarihinde en çok madalyaya sahip kaleciler arasında yer almaktadır. Kariyerine FC Porto takımında takımında başlamıştır ve profesyonel kariyeri boyunca 25 şampiyonluk kazanan Baia, Barcelona takımında oynadığı sezonlarda Portekiz milli takımıyla 2 Avrupa Şampiyonası ve 2002 Dünya Kupası’nı kaldırmıştır.
 • Nuno Gomes: 5 Temmuz 1976 tarihinde Portekiz’in Amarante şehrinde doğan Portekizli eski forvet oyuncusu Nuno Gomes, 1990- 2000 sezonunda Portekiz’in en tanınmış hücum oyuncularından olmuştur. Kulüp ve ülke adına çıktığı maçlarında Portekiz’i iki Dünya Kupası ve 3 Avrupa Şampiyonası’nda temsil etmiştir. 12 sezon boyunca 398 maçta 166 gol attığı kariyerinde bir dizi asist biriktirmiştir.

Yukarıda listelenen isimler, en tanınan Portekiz ünlü futbolcuları arasında yer almaktadır.

Cristiano Ronaldo Kimdir?

Cristiano Ronaldo, tam adıyla Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, 5 Şubat 1985’de Portekiz’in Funchal şehrinde doğmuştur. Sol kanat ve santrafor pozisyonlarında profesyonel olarak forma giymiş Portekizli milli futbolcu, Premier Lig takımları içinden Manchester United’da aktif olarak oynamaktadır.

Cristiano Ronaldo, 2009- 2018 yıllarında Real Madrid forması ile 292 maça çıkmış ve 311 gol kaydetmiştir. Kariyeri boyunca Manchester United, Real Madrid, Sporting CP, Juventus FC takımlarında forma giyen Portekizli futbolcu, Portekiz milli takımının kaptanlığını yapmıştır.

Ronaldo; Ballon d’Or, FIFA Ballon d’Or Gümüş, Altın Ayakkabı, FIFA Puskas, FIFA 2008 yılının futbolcusu ödüllerini almış ve oynadığı Portekiz milli takımında 2, Sporting CP’de 1, Manchester United takımında 10, Real Madrid takımında 16 ve Juventus FC’de 5 kupa olmak üzere toplam 34 kupa kaldırmıştır.

Cristiano Ronaldo’ya ait görsel aşağıda verilmiştir.

Cristiano Ronaldo Kimdir?
Cristiano Ronaldo Kimdir?

Luís Figo Kimdir?

Luis Figo, 4 Kasım 1972’de Portekiz’in başkenti Lizbon’da doğan Portekizli emekli futbolcudur. 2000 yılında UEFA tarafından Avrupa’da ve 2001 yılında FIFA tarafından dünyada yılın futbolcusu seçilen Luis Figo, 2000 yılında 56.000.000 dolara Real Madrid takımına transfer olarak dünyanın en değerli dördüncü oyuncusu unvanını kazanmıştır.

2000 yılında Ballon d’Or ödülüne layık görülen Figo, 127 kere Portekiz milli takımının formasını giyerek Cristiano Ronaldo’dan sonra en fazla milli takım forması giyen futbolcudur.

1996, 2000 ve 2004 sezonlarında Avrupa Şampiyonası'nda oynayan Luis Figo, FIFA Dünya Kupası’nın 2002 ve 2006 sezonlarında da sahada mücadele etmiştir. Inter’de dört yıl üst üste şampiyonluk kupası kaldıran ve Ulusal İtalya Kupası’nı kazanan Luis Figo kariyeri boyunca Sporting CP, Barcelona, Real Madrid, Inter takımlarında ve Portekiz milli takımında oynamıştır.

31 Mayıs 2009 tarihinde oynanan Inter- Atalanta maçı Luis Figo'nun son maçı olmuştur. Portekizli futbolcu Figo, maçın 43. dakikasında yapılan oyuncu değişikliği ile yerini Santos’a bırakarak aktif futbolculuk kariyerine son vermiştir. Günümüzde Inter kulübünde sportif direktörlük yapan Luis Figo, 28 Ocak 2015 tarihinde FIFA başkanlık seçimlerine aday olduğunu duyurmuştur.

Luis Figo’ya ait görsel aşağıda verilmiştir.

Luís Figo Kimdir?
Luís Figo Kimdir?

Rui Costa Kimdir?

Rui Manuel Cesar Costa, 29 Mart 1972 yılında Portekiz’in başkenti Lizbon’da doğmuştur. Orta saha mevkiinde oynamış Portekizli emekli futbolcu, Portekiz milli takımı ve SL Benfica takımlarında forma giymiştir. 1993- 2004 yılları arasında 94 kez Portekiz milli takım forması giyen Costa, bu forma ile toplam 26 gol atmıştır. 2004 yılında Pele’nin seçtiği yaşayan en iyi 125 futbolcu listesi olarak bilinen FIFA 100’e girmiştir. Profesyonel kariyerine Benfica’da başlayan Rui Costa, 37 yaşında yine Benfica’da futbol hayatına son vermiştir.

Rui Costa’ya ait görsel aşağıda verilmiştir.

Rui Costa Kimdir?
Rui Costa Kimdir?

Portekizli Ünlü Şarkıcılar ve Müzisyenler Kimlerdir?

En ünlü Portekizli şarkıcılar ve müzisyenler aşağıda listelenmiştir.

 • Amalia Rodrigues: 23 Temmuz 1920 tarihinde Portekiz’in Lizbon kentinde doğan Amalia Rodrigues, fado şarkıcısı ve oyuncudur. Fado türünün dünya çapında yayılmasına öncülük eden sanatçı 6 Ekim 1999’da vefat etmiştir.
 • Carmen Miranda: Carmen Miranda 9 Şubat 1909 tarihinde Portekiz’de doğan Brezilyalı samba sanatçısıdır. Kariyerinde Broadway oyunculuğu, dansçılık ve şarkıcılık yapan Miranda, “Brezilya Bombası” lakabı ve Amerikan filmlerinde giydiği özel meyve şapkası ile tanınmaktadır. Carmen Miranda 5 Ağustos 1955 tarihinde vefat etmiştir.
 • Zeco Afonso: 2 Ağustos 1929 ve 23 Şubat 1987 tarihleri arasında yaşamış Portekizli şarkıcı ve söz yazarıdır. Profesyonel kariyerinde Jose Afonso, popüler kültürde ise Zeco Afonso ya da Zeca olarak tanınmaktadır. Yaptığı müzik ile bir dönem Portekiz’deki Estado Novo diktatörlüğüne karşı oluşturulan direnişteki önemli rolü nedeniyle Portekiz’de bir ikon haline gelmiştir.
 • Carlos do Carmo: Carlos do Carmo 21 Aralık 1939 yılında Portekiz’in başkenti Lizbon’da doğmuştur. Portekizli fado şarkıcısı, 1 Ocak 2021 tarihinde vefat etmiştir.
 • Teresa Salgueiro: 1969 yılında Portekiz’in başkenti Lizbon’da doğan Portekizli bir şarkıcıdır. Teresa Salgueiro, 1987 yılından 2007 yılına kadar Madredeus’un baş şarkıcılığını yapmıştır.
 • Salvador Sobral: Salvador Sobral, 28 Aralık 1989’de Lizbon’da doğmuş Portekizli bir şarkıcıdır. “Amar Pelos Dois” adlı şarkısıyla 2017 Eurovision yarışmasında Portekiz’i temsil etmiştir. Salvador Sobral’ın, 2017 Eurovision'unda aldığı birincilik Portekiz tarihindeki ilk Eurovision birinciliği olmuştur.
 • Simone de Oliveira: Simone de Oliveira 11 Şubat 1938 tarihinde Portekiz’de doğan Portekizli şarkıcı ve oyuncudur.
 • Paulo de Carvalho: Portekiz’in başkenti Lizbon’da 15 Mayıs 1947 yılında doğan Paulo de Carvalho, Portekizli bir şarkıcıdır.
 • Lio: Profesyonel olarak Lio adıyla bilinen ve gerçek adı Vanda Maria Ribeiro Furtado Tavares de Vasconcelos olan sanatçı, 17 Haziran 1962’de Portekiz Mangualde’de doğmuştur. Lio, 1980’li yıllarda Fransa ve Belçika’da pop ikonu olarak tanınan Portekizli bir şarkıcı ve aktristtir.

Yukarıda listelenen isimler, Portekiz’in ünlü sanatçıları arasında en fazla tanınan isimlerdir. Portekiz’in ünlü şarkıcı ve müzisyenlerinin kendilerine özgü tarzları sayesinde Portekiz müziği şekillenmiştir.

Amália Rodrigues Kimdir?

Amalia Rebordao Rodrigues resmi kaynaklara göre 23 Temmuz 1920’de doğmuştur. Portekiz’in başkenti Lizbon’da doğan Amalia Rodrigues, Portekizli fado şarkıcısı ve oyuncudur. 1950 ve 1960’lı yıllarda pek çok ülkeyi dolaşarak fado müziğinin yayılmasına yardımcı olan Rodrigues, Rainha do Fado yani Fadonun kraliçesi olarak bilinmektedir. Amalia Rodrigues’in en popüler albümleri arasında Perserguiçao, Tendinha ve Fado do Ciume bulunmaktadır. Amalia Rodrigues 6 Ekim 1999 tarihinde vefat etmiştir.

Amalia Rodrigues’e ait görsel aşağıda verilmiştir.

Amalia Rodrigues Kimdir?
Amalia Rodrigues Kimdir?

Salvador Sobral Kimdir?

Salvador Sobral veya Salvador Vilar Braamcamp Sobral, 28 Aralık 1989 tarihinde Portekiz’in başkenti Lizbon’da doğmuştur. Portekizli şarkıcı Sobral, 2017 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Portekiz’i temsil etmiş; söylediği ‘‘Amar Pelos Dois’’ adlı şarkıyla 758 puan alarak ülkesine ilk defa birincilik getirmiştir.

Salvador Sobral’a ait görsel aşağıda verilmiştir.

Salvador Sobral Kimdir?
Salvador Sobral Kimdir?

Carmen Miranda Kimdir?

Carmen Miranda ya da tam adıyla Carmen Miranda da Cunha, 9 Şubat 1909’de doğmuş ve 5 Ağustos 1955’te hayata gözlerini yummuştur. Kariyer hayatı boyunca şarkıcılık, dansçılık ve Broadway oyunculuğu yapan Carmen Miranda’nın 1920’li yılların sonlarına doğru popülerliği artmıştır.

Carmen Miranda, 1929 yılında besteci Josue de Barros ile ilk kayıtlarını almadan önce çalıştığı butikte tasarladığı meyveli şapka ile Amerikan filmlerinde boy göstermiştir. Miranda imzalı meyveli şapka ve bu şapkadan aldığı “Brezilya Bombası” adı ile Portekiz’in simgesi haline gelmiştir. 1930 yılında Joubert de Carvalho tarafından sözleri yazılan “Tai” şarkısını bestelemiş ve bu şarkının kaydı, onu dünya genelinde bir pop yıldızı haline getirmiştir.

Samba sanatını icra eden ve samba sanatçılığı yapan Miranda kariyer hayatı boyunca Week-End in Havana, A Voz do Carnaval gibi birçok filmde rol almış ve 1940 - 1953 yılları arasında 4 tane Hollywood film çekimi için proje gerçekleştirmiştir.

II. Dünya Savaşı sonrasında popülaritesi azalan Carmen Miranda geliştirdiği klişe “Brezilya Bombası” imajının etkisinin geçtiğini düşünerek eski popülerliğini yeniden kazanmak için çeşitli girişimlerde bulunmuştur. Carmen Miranda’nın gece kulübünde ve televizyon programlarında çalışmaya başlaması popülerlik kazanma girişimleri arasında gösterilmektedir.

Carmen Miranda’ya ait görsel aşağıda verilmiştir.

Carmen Miranda Kimdir?
Carmen Miranda Kimdir?

Portekizli Ünlü Şair ve Yazarlar Kimlerdir?

Portekizli edebiyatının en ünlü şair ve yazarları aşağıda listelenmiştir.

 • Jose Saramago: 16 Kasım 1922’de Portekiz Azinhaga’da doğan Portekizli yazar 18 Haziran 2010’da vefat etmiştir. 1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan Jose Saramago’nun en bilinen eserleri arasında The Stone Raft, Blindness ve The Double adlı romanlar bulunmaktadır.
 • Fernando Pessoa: Fernando Pessoa 13 Haziran 1888 tarihinde Portekiz’in başkenti Lizbon’da doğmuştur ve 20. yüzyılın en önemli edebi şahsiyetleri arasında yer almaktadır. Portekizli şair, yazar, edebiyat eleştirmeni, yayıncı ve filozof olan Fernando Pessoa 30 Kasım 1935 tarihinde vefat etmiştir.
 • Luis de Camoes: 1524 yılında Portekiz’in başkenti Lizbon’da doğan ünlü Portekizli yazardır.
 • Portekizli Denis: Portekizli Denis, 1261 yılında Portekiz’in Lizbon şehrinde doğan ünlü Portekizli sanatçıdır.
 • Jose Maria de Eça de Queiroz: 25 Kasım 1845’de doğmuş 16 Ağustos 1900’de vefat etmiş Jose Maria de Eça Queiroz, genellikle realist tarzda yazan Portekizli yazardır.

Jose Saramago ve Fernando Pessoa Portekiz edebiyatı ve dünya edebiyatı için son derece ünlü ve başarılı yazarlardır.

José Saramago Kimdir?

Jose de Sousa Saramago, 16 kasım 1922 yılında Portekiz’de doğmuş ünlü romancı, şair ve oyun yazarıdır. Saramago, 1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır.

Portekizli yazar Saramago’nun alegori olarak görülen bazı eserleri tarihsel olaylara yıkıcı bakış açıları sunmaktadır. Jose Saramago’nun kitaplarının iki milyondan fazla kopyası yalnızca Portekiz’de satılmış ve eserleri 25 dile çevrilmiştir. Portekizli yazar Jose Saramago ve ünlü Türk yazar Orhan Pamuk; Ulusal Kültür Savunma Cephesi ve Avrupa Yazarlar Parlementosu’nun kurucu ortakları arasında yer almaktadır.

Jose Saramago, liberter komünizmin savunuculuğunu yapmış ve Katolik Kilisesi, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu gibi kurumları eserlerinde veya verdiği röportajlarda eleştirmiştir.

1992 yılında Portekiz Başbakanı Anibal Cavaco Silva, Jose Saramago'nun “İsa Mesih’e Göre İncil” adlı eserinin dini açıdan rahatsız edici olduğu gerekçesiyle Aristeion Ödülü’nden çıkarılmasını emretmiştir. Jose Saramago, dini görüşü nedeniyle Portekiz hükümetinden gerekli imtiyazı alamamış ve sürekli olarak karşılaştığı sansür engeli nedeniyle cesareti kırılmıştır. Jose Saramago, eşiyle birlikte sürgüne gittiği İspanyol adası Lanzarote’de 2010 yılında vefat etmiştir.

Jose Saramago’ya ait görsel aşağıda verilmiştir.

Jose Saramago Kimdir?
Jose Saramago Kimdir?

Fernando Pessoa Kimdir?

Fernando Antonio Nogueira Pessoa, 13 Haziran 1888 tarihinde doğmuştur. 47 yıllık yaşamı boyunca yazdığı şiir ve romanlarıyla, yaptığı eleştirileriyle, İngilizce ve Fransızcadan yaptığı çevirileriyle ve düşünceleriyle 20. yüzyılın en önemli edebi şahsiyetleri arasına adını yazdırmıştır.

Çok üretken bir yazar olan Fernando Pessoa; Alberto Caeiro, Alvaro de Campos, Ricardo Reis başta olmak üzere yaklaşık yetmiş beş karakter yaratmıştır.

Fernando Pessoa’ya ait görsel aşağıda verilmiştir.

Fernando Pessoa Kimdir?
Fernando Pessoa Kimdir?

Luis de Camões Kimdir?

Luis Vaz de Camoes, 1524 yılında doğmuş 10 Haziran 1580 yılında vefat etmiş Portekizli şairdir. Yazdığı eserlerle Homeros, Vergilius ve Dante ile karşılaştırılan Camoes, Portekizce ve İspanyolca dilinde, lirik ve dram türünde şiirler yazmıştır. Luis Vaz de Camoes’nin en çok bilinen eseri “Os Lusiadas” adlı epik türde yazdığı şiirdir. Os Lusiadas adlı eserin bazı bölümleri, döneminde Luis Camoes’nin düşmanları tarafından çalınmış; kalan bölümler günümüzde Makao’da bulunan Luis de Camoes Müzesi’nde sergilenmektedir.

Luis de Camaoes’e ait görsel aşağıda verilmiştir.

Luis de Camoes Kimdir?
Luis de Camoes Kimdir?

Portekizli Ünlü Aktrisler ve Aktörler Kimlerdir?

Portekizli en ünlü aktrisler ve aktörler aşağıda verilmiştir.

 • Mariana Pacheco
 • Sara Matos
 • Daniela Chaves
 • Joaquim de Almeida
 • Nicolau Breyner
 • Rogério Samora

Portekizli aktörler ve aktrisler, Portekiz sineması ile kendi yeteneklerini sergileyerek ülke içinde ve dışında ün kazanmışlardır.

Portekiz Tarihinin Ünlü Kaşifleri Kimlerdir?

Portekiz tarihinin ünlü kaşifleri aşağıda listelenmiştir.

 • Ferdinand de Magellan: 4 Şubat 1480 tarihinde doğmuş 27 Nisan 1521 tarihinde ölmüş ünlü Portekizli kaşiftir. Deniz ticaret yolu açmak için Pasifik Okyanusu boyunca Doğu Hint Adalarına yapılan seferi yöneten Magellan, okyanuslar arası geçişi ve Avrupa navigasyonunu başlatan ilk kaşif olarak bilinmektedir.
 • Vasco de Gama: 1460 yılında Portekiz Sines’te doğmuş, Hindistan'a ilk kez deniz yoluyla ulaşan Portekizli kaşiftir. 24 Aralık 1524 yılında vefat eden Vasco de Gama, Hindistan'a Ümit Burnu üzerinden ulaşmıştır.
 • Bartolomeu Dias: 1450’li yıllarda Portekiz’in Algarve şehrinde doğmuş ve 29 Mayıs 1500 tarihinde ölmüş, Afrika’nın güneyini dolaşan ilk Avrupalı gemicidir.
 • Gezgin Prens Henry: Prens Henry, 4 Mart 1394’de Portekiz’in Porto şehrinde doğmuş, daha çok denizci olarak bilinen Viseu Dükü’dür. Prens Henry, 15. yüzyıl Avrupa denizcilik keşiflerinin ve deniz genişlemesi olarak bilinen Keşif Çağı’nın öncüsü olarak bilinmektedir.
 • Pedro Alvares Cabral: Pedro Alvares Cabral, 1467 yılında Portekiz’in Belmonte şehrinde doğmuştur. Portekizli bir asilzade olan Cabral, Brezilya’nın Avrupalı kaşifi olarak bilinmektedir.

Dünya tarihini derinden etkileyen coğrafi keşifler dönemi Portekiz tarihi için de önemli bir rol oynamıştır.

Ferdinand Magellan Kimdir?

Ferdinand Magellan, 4 Şubat 1480 yılında doğan Portekizli kaşiftir. Magellan, 1519 yılında deniz ticareti yolu açmak için Doğu Hint Adalarına yaptığı İspanyol seferini yönetmesiyle tanınmaktadır. 27 Nisan 1521 yılında İspanyol seferi sırasında çıkan Mactan Savaşı’nda öldürülen Magellan’ın yarım kalan seferi, Juan Sebastian Elcano liderliğinde tamamlanmıştır. Juan Sebastian önderliğinde 1522’de İspanya’ya dönen Magellan tayfası, dünya’nın ilk çevre yolunu tamamlayan denizciler olarak tarihe adlarını yazdırmıştır.

1480 yılında Portekizli küçük soylu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Ferdinand Magellan, Asya’daki Portekiz Kraliyeti’nin hizmetindeki gemilerle gemicilik hayatına başlamış ve kısa sürede yetenekli bir denizci ve deniz subayı olmuştur. Portekiz Kralı I. Manuel, Magellan’ın önerdiği Amerika kıtasının etrafından Batı’ya doğru yelken açarak Malkulu Adalarına ulaşma planını reddetmiş; bunun üzerine Ferdinand Magellan bu planını İspanya Kralı I. Charles’e önermiş ve kabul görmüştür.

Ferdinand Magellan’a ait görsel aşağıda verilmiştir.

Ferdinand Magellan Kimdir?
Ferdinand Magellan Kimdir?

Vasco da Gama Kimdir?

Vasco da Gama, 1460 yılında Portekiz’de doğmuştur ve Hindistan’a ilk kez deniz yoluyla giden Avrupalı olmuştur. Ümit Burnu üzerinden Doğu ve Batı’yı birbirine bağlayan bir okyanus yolu ile Hindistan’a ulaşmak, küresel açıdan çok kültürlülüğü temsil ettiği için tüm dünya için bir dönüm noktası olarak kabul edilmektedir. Vasco de Gama’nın bu zamana kadar yapılmış en uzun sefer kabul edilen Hindistan seferi ile Portekizliler, Afrika’dan Asya’ya giden güzergah boyunca uzun süreli sömürge imparatorluğu kurmuş ve küresel emperyalizm çağının yolu açılmıştır. Hindistan’a ayak basan Portekizliler Hindistan’ın Hint baharat yollarına rakipsiz erişim sağlamış ve bu durum Portekiz ekonomisini güçlendirmiştir.

1460’lı yılların başında Portekiz’in Sines kasabasında dünyaya gelen Vasco da Gama, 1480’li yıllarda babasının izinden giderek Santiago Tarikatı’na katılmıştır. 1492 yılında gemicilik hayatının başlamasına neden olan görevi Kral II. John tarafından almıştır. Kral II. John, Gama’yı Portekiz gemiciliğine karşı barış zamanındaki olaylara misilleme olarak Fransız gemilerini ele geçirmek üzere Setubal Limanı’na ve Algarve’ye göndermiştir.

Vasco da Gama’ya ait görsel aşağıda verilmiştir.

Vasco da Gama Kimdir?
Vasco da Gama Kimdir?

Bartolomeu Dias Kimdir?

Bartolomeu Dias, 1450 yılında Portekiz’in Algarve şehrinde doğmuş ve 29 Mayıs 1500 tarihinde vefat etmiş ünlü Portekizli kaşiftir. Bartolomeu Dias, 1488 yılında Afrika’nın güney kısmını dolaşan ve gemiler için güneye doğru en rahat yolun Afrika kıtasının batısında bulunan açık okyanus olduğunu ileri süren ilk Avrupalı denizcidir. Bartolomeu Dias’ın keşifleri, Avrupa- Asya arasındaki deniz yolunu etkili bir şekilde kurmuştur.

1450’li yıllarda doğan Bartolomeu Dias’ın ailesi denizcilik geçmişine sahiptir. Bartolomeu Dias’ın aile üyelerinden biri olan Diniz Dias ile 1440’lı yıllarda Afrika kıyılarını ve 1444 yılında Yeşil Burun Adalarını keşfettiği bilinmektedir.

Bartolomeu Dias’a ait görsel aşağıda verilmiştir.

Bartolomeu Dias Kimdir?
Bartolomeu Dias Kimdir?

Portekizli Ünlü Din İnsanları Kimlerdir?

Portekiz tarihinin ünlü din insanları aşağıda listelenmiştir.

 • Anthony of Padua: 1195’de Portekiz’in başkenti Lizbon’da doğmuş ve 1231 yılında ölmüş Portekizli din adamıdır.
 • I. Papa Damasus: Yaklaşık 305’li yıllarda Portekiz Velha’da doğmuş ve 11 Aralık 384 yılında vefat etmiş Damasus, Roma piskoposudur. 382 yılındaki Kutsal yazıların resmi listesinin belirlendiği Roma Konseyi’ne başkanlık yapmıştır.
 • XXI. Papa John: Portekiz’in başkenti Lizbon şehrinde 1215’li yıllarda doğan XXI. Pope John, Papalık Kilisesi’nin başıdır. 8 Eylül 1276 tarihindeki ölümüne kadar Papalık devletlerinin hükümdarı olmuştur.
 • Rahibe Lucia: Rahibe Lucia, 28 Mart 1907’de Portekiz’in Fatima şehrinde doğmuş; 13 Şubat 2005 tarihinde vefat etmiştir. İsa’nın ve lekesiz yüreğin rahibe Maria Lucia’sı olarak bilinen eski bir Portekizli Katolik Discalced Karmelit rahibe idi.
 • John of God: Portekiz Montemor O'Da 8 Mart 1495 yılında doğmuş John of God, İspanya’da sağlık çalışanı olan bir askerdi. Katolik kilisesi tarafından aziz ilan edilmiş ve İber Yarımadası’nın önde gelen dini şahsiyetlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Aziz John, 8 Mart 1550 yılında ölmüştür.

Geçmişten bu yana kabul gören ana Portekiz dini Hristiyanlık olmuştur ve Portekiz tarihinde birçok Hristiyan din adamı bulunmaktadır.

En Ünlü Portekizli Politikacılar Kimlerdir?

Portekiz tarihinin ünlü politikacıları aşağıda listelenmiştir.

 • Antonio de Oliveira Salazar: 28 Nisan 1889 tarihinde Portekiz'in başkenti Lizbon şehrinde doğmuş Salazar, 1932’den 1968’e kadar Bakanlar kurulu başkanlığı yapmış Portekizli bir diktatördür. 27 Temmuz 1970 yılında vefat etmiştir.
 • Antonio Guterres: 30 Nisan 1949’de Portekiz’in Lizbon şehrinde doğan Guterres, 2017 yılından beri Birleşmiş Milletler genel sekreteri olarak görev yapmaktadır.
 • I. Portekiz Afonso: 1106 ila 1111 yılları arasında Portekiz’in başkenti Lizbon şehrinde doğmuş ve 1185 yılında ölmüş Afonso, Portekiz’in ilk kralıdır.
 • I. Portekiz Manuel: Manuel, 31 Mayıs 1469 ve 13 Aralık 1521 tarihleri arasında yaşamış, 1495- 1521 yılları arasında Portekiz kralı olarak tahtta oturmuştur.
 • II. Portekiz John: Portekiz’in başkenti Lizbon’da 3 Mart 1455 yılında doğmuş Portekiz Kralı II. John, 1481 yılından 25 Ekim 1495’deki ölümüne kadar Portekiz’in kralı olmuştur.

Geçmişte birçok olaya tanıklık eden Portekiz siyaseti içinde I. Afonso, ülkenin ilk kralı olması ile Portekiz‘in en ünlü kralı kabul edilmektedir.

Portekizli Ünlülere Ait Dünyaca Tanınan Eserler Hangileridir?

Portekiz’in ünlü kişilerine ait eserler aşağıda listelenmiştir.

 • Körlük: José Saramago’nun en ünlü eserlerinden biridir, 1995 yılında kaleme alınmıştır.
 • Lizbon Kuşatmasının Tarihi: José Saramago tarafından 1989 yılında yazılmıştır.
 • Cousin Bazilio: Eça de Queirós tarafından 1878 yılında yazılmıştır.
 • Huzursuzluğun Kitabı: Fernando Pessoa tarafından günce şeklinde yazılmış ve 1982 yılında ilk defa yayımlanmıştır. Pessoa’nın en önemli eseridir ve sosyolojik, politik, felsefi özellikler taşımaktadır.
 • Dia De Folga şarkısı: Ana Moura tarafından 2015 yılında çıkarılmış ve dünya çapında üne ulaşmıştır. YouTube’da yaklaşık olarak 16 milyon izlenmeye ulaşmıştır.

Cousin Bazilio - Eça de Queirós

İlk yayınlanma tarihi 1878’dir. Yazarı Jose Maria de Eça de Queiros’tur. 439 sayfadan oluşmaktadır. Kitabın teması aşktır. Yazarın sonraki kitabı The Mandarin’dir. Karakterleri Bazilio, Jorge, Luiza ve Juliana’dır.

Körlük - Jose Saramago

İlk yayınlanma tarihi 1995’tir. Yazarı José Saramago’dur. 352 sayfadan oluşmaktadır. Konusu, korku ve paniğin toplumdaki ahlaki değerleri nasıl etkilediğidir. Yazarın sonraki kitabı Bütün İsimler’dir. Karakterlerinden bazıları doktor, doktorun karısı, siyah gözlüklü kız ve göz bantlı yaşlı adamdır.

Lizbon Kuşatmasının Tarihi - José Saramago

İlk yayınlanma tarihi 1989’dur. Yazarı José Saramago’dur. 344 sayfadan oluşmaktadır. Konusu bir düzeltmen ve kitabın içinde düzeltmenin incelediği Lizbon Kuşatması ile ilgili kitabı anlatmaktadır. Yazarın sonraki kitabı İsa’ya göre İncil’dir. Kitabın ana karakteri Raimundo Silva’dır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: